Schuldvorderingen tegen de Oorlogsorganismen. De Moestuin van West-Europa. ZALIGE PASCHEN. Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers AALST 6 APRIL 1947. Verschijnt iederen Zondag 26ste JAARGANG Nr 1244 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is 'streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. 3E DE Aan alle Lezeressen en Lezers van De Koornbloem wenschen wij een 3E SE De besluitwet van 28 Februari 1947 (Stsbl. 10-11 Maart), van kracht ge worden den 11 Maart 1947, regelt de de vereffening van de verschillende instellingen welke tijdens den oorlog werden opgericht en door de besluit wet van 5 Mei 1944 (Stsbl. Londen 1 September 1944) werden nietig ver klaard. Tusschen deze instellingen kunnen o.m. vermeld de Nationale Land- bouw-en Voedingscorporatie, de Hoofdgroepeeringen dezer laatste, de Warencentrales, het Commisariaat voor Prijzen en Loonen, de Oorlogs controlediensten, Winterhulp. De be sluitwet van 15 Januari 1947 had de vorderingen tegen deze instellingen tot nadere beschikking geschorst. Thans heeft de besluitwet van 28 Fe bruari 11. de vereffening van deze in stellingen en diensten toevertrouwd aan den Ministerie van Financiën. Iedere persoon die beweert schuld- eischer te zijn van één van voormel de instellingen moet, ten bewarende titel, voor 15 Mei, zijn schuldvorde ring indienen bij het Ministerie van Financiën. Deze aangifte moet behelzen 1) de namen, de voornamen, desge vallend de benaming der firma, het beroep en de woonplaats van de schuldeischers; 2) de oorzaak van de schuldvorde ring; 3) de aanduiding van het bedrag der schuldvordering 4) de opgave van de schulden en hun bedrag welke de aangever op 3 September 1944 zou gehad hebben aan één van voormelde instellingen of diensten. De schuldvorderingen welke vóór 15 Mei 1947 niet regelmatig zijn aan gegeven, zullen, behoudens ontheffing toe te staan door den Minister van Financiën in uitzonderlijke gevallen, van rechtswege als vervallen worden beschouwd. De vroeger ingediende aangiften of aanvragen tot betaling, zelfs indien zij bij dagvaarding voor de rechtban ken werden gedaan, moeten insgelijks vóór 15 Mei 1947 worden hernieuwd op de wijze hooger aangeduid. De waren, die nog in natura bestaan en welke tijdens de bezetting in beslag werden genomen door de Controle diensten of door de administratieve rechtsmachten werden verbeurd ver klaard, zullen verkocht worden en hunne tegenwaarde of opbrengst zal in de Deposito- en Consignatiekas worden gestort ten behoeve der rechthebbenden. Tijdens het tijdperk 11 Maart en 11 September 1947 wordt iedere be taling van sommen verschuldigd door voormelde instellingen en diensten geschorst. Na dezen termijn zal een wet de beginselen en wijze bepalen waaronder de vereffening moet ge schieden. De uitvoeringsmodaliteiten wat be treft de aangifte der schuldvorderin gen zullen nader worden geregeld door een Koninklijk besluit waarvan de afkondiging in het Staatsblad eerstdaags zal geschieden. Wij zullen over dit Koninklijk be sluit naderen uitleg verstrekken zoo dra het in het Staatsblad verschijnt. Intusschen blijkt het ons nuttig enkele categoriën op te sommen van perso nen welke als schuldeischers tegen bedoelde organismen kunnen worden beschouwd a) de landbouwers bij wie hetzij door de agenten van de Controle diensten, hetzij door de controleurs van de N. L. V. C., dieren of produc ten in beslag werden genomen, voor zoover geen vonnis of beslissing van verbeurdverklaring bestaat (Zie vervolg onderaan 3de kolom.) Dodocus, een geleerde plantenkun dige uit vroeger eeuwen, heeft een cruidboec geschreven, dat wereld vermaard is geworden. Dit boek geeft een lange reeks van groenten op, die toen ter tijd 16e eeuw in onze hoven gekweekt werden. Meer nog dan de gewone land bouw, is groententeelt een kunstzij eischt veel technische ervaring, door dachte kennis, meer verzorgd werk. Het eeuwenoud bedrijf vormde bij ons knappe tuiniers, waaraan onze huidige tuinbouw veel te danken heeft. De techniek der moesteelt, zoo als ze thans ook nog wordt toege past, is in hooge mate een erfdeel van de vroegere geslachten. Onze hoveniers brachten hun groenten niet alleen op de markt van hun stad, doch zij voerden, ook hun groenten uit naar de markt van Ant werpen (18eeeuw). Doch reeds in de 15e eeuw voorzagen Vlaanderen en Holland Londen en andere Engelsche steden van groenten. De groenten- teelt was aldaar toen weinig gevor derd en groenten waren er een weel deartikel, dat slechts op de tafel van rijke kooplieden en edelen verscheen. Ten tijde van Hendrik XIII liet ko ningin Catharina haar slagroenten uit Vlaanderen komen, omdat zij er in haar land geeft vond. Ajuin en kabuis- kool werd in het begin der 15e eeuw door Vlamingen in Engeland inge voerd. In den loop der 16e eeuw brachten Vlamingen en Hollanders kabuis- en bloemkool, rapen, peen, pastenaak en vroege erwten op de Engelsche markt en maakten deze groenten aldaar be kend. Vermelden wij hier terloops nog dat andere landen hun tuinbouw aan ons volk verschuldigd zijn. Isabel- b) de personen die veroordeeld werden door de Disiplinaire rechts macht van de N.L.V.C. en een pro visie hebben moeten storten om be roep te kunnen instellen bij de Scheidsrechterlijke Commisie van de N.L.V.C. en die achteraf werden vrij gesproken, ofwel enkel veroordeeld werden tot een mindere boete dan het bedrag der gestorte provisie. c) de personen wier inrichting werd gesloten door de N.L.V.C., zooals melkerijen enz. d) de personen die een provisie aan voormelde diensten hebben moeten storten en de terugbetaling ervan niet hebben bekomen. la, zuster van Keizer Karei, die in 1515 Christiaan*II, koning van Dene marken huwde, miste in haar nieuw vaderland de smakelijke groenten ha- rer vroegere Vlaamsche keuken. Zij liet tuiniers van bij ons naar Denemar ken komen en deze kolonie vestigde zich op een der Deensche eilanden. Na enkele jaren was het tamelijk bar re'ëiland in een weelderig Vlaamsch landschap, dat de kern werd van den ernstigen landbouw en moesteelt in Denemarken herschapen. Aan onze oude hoveniers dankt de tuinbouw twee groenten van interna tionale faamde spruitjes, die in alle talen den naam van Brusselsche kool dragen, en het witloof (een Vlaamsch woord dat ook internationaal gewor den is). Wanneer de spruitjes voor de eerste maal op de markt gekomen zijn en welke Brusselsche tuinier ze ge wonnen heeft, is niet bekend maar reeds in de XVIIIe eeuw staan ze kourant op de Brusselsche dischkaar- ten vermeld. Witloof is ouder dan doorgaans wordt vermoed. Algemeen wordt aangenomen dat het eerste witloof in Schaarbeek werd gewonnen voor ruim honderd jaar. Witloof om te stoeven staat al in Brusselsche reke ningen van de XVIIF eeuw vermeld. De geschiedenis van de druiventeelt in Overijssche en Hoeilaart is zeer merkwaardig. Heel de Vlaamsche landbouw is aan 't bedrijf der hoveniers veel ver schuldigd indien hij, door zijn vol maakte grondbewerkingen, zijn in tensieve bemestingen, zijn nauwkeu rige teeltzorgen en vooral door zijn sekuur benuttigen van den bodem, door de vreemde ekonomisten be stempeld werd als «tuinbouwkultuur op den akker gebracht», dan is het wel omdat het voorbeeld der hove niers eenigszins op den landbouw in gewerkt had. De Vlaamsche boer is in wezen een tuinier, men kan het an ders niet uitleggen. In alle geval onze landbouwers, eens de markten gunstig, kunnen ge makkelijk en snel de teelten in hun bedrijf inschakelen van de meest ver scheidene groenten en dit zonder veel voorlichting van bevoegde diensten. Het beste voorbeeld hebben wij aan de poreiteelt na de vroege aardappels, rond Brussel, vooral in Assche, Op wijk, Baardegem, enz. En dit gebeurt niet alleen in de vruchtbare Bra- (Zie vervolg 2de bladzijde). De] Koornb: Loem

De Koornbloem | 1947 | | pagina 1