mgv\ Ouderdomspensioenen. Bloedwormen bij het Paard. Ontsmettingsstoffen Arbeid adelt m LANDBOUWWEEKBLAD I Voor en door de AALST 13 APRIL 1947. Verschijnt iederen Zondag 26ste JAARGANG Nr 1245 Abonnementsprijs 50 £r. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Landbouwers Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord Enkele nuttige inlichtingen ten behoeve onzer landbouwers. De wet en de uitvoeringsbesluiten op het ouderdomspensioen hebben tij dens de laatste jaren talrijke wijzigin gen ondergaan met het gevolg, dat zij nog enkel verstaanbaar waren voor specialisten. Bij besluit van den Regent, van 12 September 1946, ver schenen in het Staatsblad van 21 Sep.- tember 1946, werden de verschillende beschikkingen op het ouderdomspen sioen samengeordend, zoodat thans meer klaarheid heerscht inzake de be dragen en de voorwaarden waaron der het ouderdomspensioen wordt toegekend. Aan de hand van den samengeor- denden tekst der pensioenwetten, wenschen wij in deze en volgende bij drage enkele gegevens te verstrekken betreffende de toekenning van het ouderdomspensioen, welke voor onze kleine landbouwers van belang zijn. Duidelijkheidshalve weze gezegd, dat de wet twee stelsels voorziet, nl. de verplichte verzekering, welke van toepassing is op de loontrekkenden en de vrijwillige verzekering, welke van toepassing is op de personen,die voor eigen rekening werken. Daar onze landbouwers over het algemeen kunr nen ondergebracht worden in de vrij willige verzekering, beperken wij ons bij een uiteenzetting der bijzonderste wetsbepalingen, betreffende de toe kenning van het ouderdomspensioen aan de vrijwillig verzekerden. Samenstelling van het Ouderdomspensioen. Een landbouwer, die stortingen voor zijn ouderdomspensioen heeft gedaan, heeft alleszins recht op de rente voortgebracht door deze stor tingen en zulks zonder eenig onder zoek nopens zijn vermogen en welke °ok zijn inkomen weze. Het bedrag van die rente hangt natuurlijk af van net aantal en het bedrag zijner stor tingen en van den ouderdom, waarop zij werden verricht. De rente wordt berekend op basis der tarieven, welke wetenschappelijk zijn vastgesteld en in voege zijn bij de lijfrentekas onder waarborg van den Staat. Benevens deze rente wordt aan den vrijwillig verzekerde, die de voorge schreven stortingen heeft gedaan, door den Staat een bijdrage toege kend. Deze staatsbijdrage bedraagt over t algemeen 50 van het be drag der rente verworven door de stortingen van den verzekerde. Noch- tans bedraagt zij 60 °/0 der rente voor de personen geboren tusschen 1880 en 1884 75 °/0 der rente voor de per sonen geboren tusschen 1875 en 1879 en 100 °/o voorde personen geboren tusschen 1867 en 1874. Het maxi mumbedrag van deze staats- of rijks bijdrage mag echter 1200 fr. per jaar niet overtreffen. Ook deze staats- of rijksbijdrage wordt verleend zonder onderzoek nopens het vermogen van den verzekerde. Buiten de rente en de rijksbijdrage, wordt in bepaalde voorwaarden aan de vrije verzekerden een kostelooze rentetoeslag verleend. Deze rente toeslag is slechts van voorloopigen of tijdelijken aard en heeft voor doel het pensioen aan te vullen van de verze kerden die, wegens hun gevorderden leeftijd niet in de gelegenheid waren het vereischte aantal stortingen te doen, tot vorming van een normaal ouderdomspensioen. Deze kostelooze rentetoeslag, ook kosteloos ouder domspensioen genaamd, is altijd af hankelijk van een onderzoek nopens het vermogen of de bestaansmidde len van den aanvrager. Gaan deze bestaansmiddelen boven de maxima bepaald door de wet, dan wordt de toeslag ofwel geweigerd ofwel enkel gedeeltelijk toegekend. De stortingen voor het ouderdoms pensioen kan de vrijwillig verzekerde doen, hetzij door tusschenkomst van een erkende mutualiteit (ook pen sioenkas genaamd), hetzij rechtstreeks aan de Spaar- en Lijfrentekas, door tusschenkomst van een postbureel. Te vervullen pleegvormen. De vrijwillig verzekerde, die regel matig de voorgeschreven stortingen heeft gedaan voor zijn ouderdoms pensioen (120 fr. per jaar de mannen en 60 fr. per jaar voor de vrouwen), moet zoodra hij 65 jaar oud is gewor den, volgende pleegvormen ver vullen a) de lijfrente verworven door zijn stortingen en de rijksbijdrage, waar van hooger sprake, aanvragen aan de Algemeene Spaar- en Lijfrentekas, Wolvengracht, Brussel. De aanvraag tot uitbetaling moet geschieden bij middel van het officieel formulier 09, dat te bekomen is in de postkantoren; b) indien hij oordeelt aanspraak te kunnen maken op den kosteloozen rentetoeslag (kosteloos pensioen), dan (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) Van dit soort wormen, die eigenlijk Strongyliden heeten, maar in den volksmond als bloedwormen betiteld worden, bestaan er een zestigtal fami lies. Om praktische redenen zullen wij die niet afzonderlijk maar wel als een geheel beschouwen. Onze boeren kennen hiervan twee soorten, nl. de groote en de kleine, waarvan de eer ste 2 a 3 cm. lang zijn en de tweede nauwelijks 1 cm. Beide soorten treft men aan in den dikken darm en in den blinden darm bij het paard, soms met heele massa's samen, welke dan ge deeltelijk met hun monduiteinde vast gezogen zitten in den darmwand of deels in den darminhoud vrij vertoe ven. Die wormen leggen eieren, welke met het mest mee buiten geraken. Na vijf dagen komt uit dit ei een larve, welke van een hard omhulsel voor zien is, dat de larve beschut tegen in vloeden van buiten en vooral tegen uitdrogen. Wanneer die larven daar voor de gelegenheid hebben, kruipen zij vochtige muren of natte grasspriet jes op en wanneer het paard zulke muren aflikt of op een besmette weide aan 't grazen is, zal het dus die lar ven mee binnenspelen. Eens in den darm terecht gekomen, gaat ieder larve zijn eigen weg, dit volgens de familie waartoe zij behoo- ren. Zoo zijn er larven, welke zich van uit den darm begeven naar het buikvlies en onder dit buikvlies een zeker aantal vervellingen ondergaan, terug naar de darmholte trekken, waar ze dan geslachtsrijp worden en op hun beurt eieren leggen. Het spreekt vanzelf, dat wanneer zoo heele massa's larven onder het buik vlies een toevluchtsoord zoeken er buikvliesontsteking (peritonitis) kan uit volgen, waaraan het paard dan dood gaat. Van een andere soort vindt men de larven in verschillende organen, nl. in de longen, lever, buikspeeksel klier en zelfs in de teeltballen bij kryptorchen (fleten), waarin zij een heele tijd blijven leven tot zij ge slachtsrijp worden en terug naar de darmholte trekken en er dus ook op hun beurt eieren leggen. Die wande ling buiten den darm duurt zoo wat 120 dagen. Van het moeilijkste en meest schade aanrichtend volkje kent men den trekweg der larven nog niet heel juist. Men weet wel waar zij zich een tijd lang ophouden, vooraleer naar de darmholte terug te trekken en die plaats is dan onder de lendenspie- ren in de bloedvaten en veroorzaken hier veel onheil. Het is dus van deze soort dat de naam bloedwormen afkomstig is. Over het verblijf van de groep der kleine wormen in het die- renlichaam weet men nog niets met zekerheid, of enkel heeft men kunnen vaststellen dat, vóór zij geslachtsrijp worden, zij eenigen tijd in het slijm vlies van den blinden darm voort leven. Hiermee hebt ge dus een kort over zicht over de levenswijze der strongy liden. En het is een voldongen feit dat men die strongyliden bij 99°/0 der paarden aantreft, maar het meest nog zijn de koudbloedpaarden en wel de jongere door deze wormen geïnfec teerd. Daarvoor is gemakkelijk een ver klaring te vinden. Juist de eieren en larven, wanneer ze in den buitenwe reld vertoeven, zijn buitengewoon weerstandbiedend aan uitdrogen, koude en vochtigheid. Daarbij treffen wij in de Dendervallei weinig andere dan zeer vochtige weiden aan, terwijl in drogere gebieden de eigenaars zoo weinig doen voor een goede wateraf- vloei hunner weiden. Omdat tot vóór een paar jaren er geen afdoende ge neesmiddelen bestonden om die taaie parasieten met succes te bekampen en onze boeren zich over 't algemeen ook weinig bekommeren met zaken die ze niet dagelijks zien of voelen gebeuren, kwam er van de bestrijding niet veel in huis. Tot nu toe werd er dus zoo goed als niets gedaan om de ze ziekte, die dus het nadeel heeft een blijvende, slepende ziekte te zijn, een ziekte op langen termijn, en die hier en daar plots en onverwachts en on verwachts een slachtoffer uitkiest, met ernst te bekamperij. ALLE tegen ziekten en plagen land- en tuinbouw, zijn te verkrijgen in de magazijnen Redt U Zeiven en bij onze zaakvoerders.! Rechtskundige Dienst Onze rechtskundige dienst houdt zijn zitdagen in ons lokaal "De Koorn- bloem Groote Markt, Aalst, den 2° en 4° Zondag van elke maand van 9,30 tot 12 uur. Eerstkomende zitdag: Zondag 13 April. De Koorn KaK'iKt mtMosm/smsKc. t ÉH

De Koornbloem | 1947 | | pagina 1