Ouderdomspensioenen. Boerenhulp Stadskinderen Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers AALST 27 APRIL 1947. Verschijnt iederen Zondag 26ste JAARGANG Nr 1247 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Enkele nuttige inlichtingen ten behoeve onzer landbouwers. (3de bijdrage.) In onze twee vorige nummers heb ben wij achtereenvolgens behandeld de samenstelling van het ouderdoms pensioen, de te vervullen pleegvor men om het pensioen te bekomen, de andere voordeelen voorzien door de wet en de voorwaarden om het kos teloos ouderdomspensioen te beko men. Onderhoudsplicht ten laste der kinderen. Benevens de inkomsten reeds opge somd in ons vorig nummer, welke in aanmerking komen bij de toekenning van het kosteloos ouderdomspen sioen, worden ook als bestaansmidde len van den aanvrager gerekend De renten wegens onderhouds plicht, welke bemiddelde kinderen of afstammelingen verschuldigd zijn aan hun ouders. Worden door de wet als bemid deld aanzien De kinderen of afstammelingen van den aanvrager wier bestaansmidde len, daarin begrepen deze van hun echtgenoot(e), 20.000 fr. overschrij den, indien het kind woont in een ge meente met minder dan 5.000 inwo ners 24.000 fr. indien het woont in een gemeente van 5.000 tot 29.999 inwoners 30.000 fr. indien het woont in een gemeente van 30.000 inwoners en meer. Indien meerdere kinderen, die on gehuwd, weduwnaar of uit den echt gescheiden en «kinderloos zijn, met hun ouders of ascendenten samenwo nen, worden de hierboven vermelde bestaansmiddelen met een vierde ver minderd. Voor de echtgenoote van den af stammeling worden voormelde som men met 3/4 vermeerderd daaren boven worden zij nog verhoogd voor ieder kind onder 16 jaar dat ten zijnen laste is met 1/4 voor het eerste en tweede kind en met de helft voor het derde en de volgende kinderen. Personen van rechtswege uitgesloten van het kosteloos ouderdomspensioen. Volgende personen zijn van rechts wege uitgesloten van het kosteloos ouderdomspensioen, omdat zij veron dersteld worden voldoende bestaans middelen te bezitten 1° rij die in de aanvullende perso- ueele belasting zijn aangeslagen 2° zij die een dienstbode in hun persoonlijken dienst hebben 3° zij die voor hun eigen gebruik over een auto beschikken 4° zij die een eigen woning betrek ken, waarvan het kadastraal inkomen hooger is dan 2200 fr. in een ge meente van minder dan 5.000 inwo ners 2800 fr. in een gemeente van 5.000 tot 29.999 inwoners 4000 fr. in een gemeente van 30.000 inwoners en meer. De cijfers 2200 en 2800 fr. worden onderscheidenlijk gebracht op 3.000 en 3.500 fr., indien het een eenig eigen huis betreft dat werd gebouwd door toedoen van een maatschappij voor goedkoope woningen of van een kre dietmaatschappij, aangesloten bij de Spaar- en Lijfrentekas en dat hij heeft verworven op afbetaling. 5° de personen die, in den loop der vijf jaren welke aan het indienen van hun aanvraag voorafgaan, in normale voorwaarden een nijverheids- han dels- of landbouwonderneming heb ben uitgebaat, waarvan de belang rijkheid ofwel de medewerking van een bezoldigd persoon, ofwel de aan wending van een bedrijfskapitaal van minstens 50.000 fr. vergde. 6° ten slotte de personen, behou dens de weduwen en huishoudsters, die in den loop der vijf jaren welke het indienen hunner aanvraag voor afgaan, geen enkele bedrijfsbezigheid hebben uitgeoefend, hoewel zij voor den arbeid geschikt waren. Enkele bijzondere schikkingen voor sommige bejaarde kleine landbouwers. 1) sommige minvermogenden nl. deze geboren vóór 1866 kunnen het kosteloos pensioen ontvangen zonder een enkele storting te hebben verricht; 2) zooals reeds gemeld in ons num mer van 20 April 11., worden de stor tingen welke niet werden gedaan tij dens de oorlogsjaren 1939-1940 tot 1944-1945 beschouwd als zijnde ver richt. 3) het aanvullend ouderdomspen sioen waarvan sprake in de pers wordt niet verleend aan de vrije verzekerden doch enkel aan de gewezen loontrek- kenden. Daar de toegelaten bestaansmid delen waarover de aanvrager mag beschikken verdubbeld zijn, het inko men van het eenig huis dat de aan- (Zie vervolg onderaan 3de kolom.) Reeds meer dan twee jaar ligt een der zwaartste perioden uit onze ge schiedenis achter den rug, en we zijn er, Goddank, zonder al te erge kleer scheuren doorheen gesparteld. Op de tanden hebben wij gebeten, bezorgd, dag na dag, naar 't opklaren van den einder gehunkerd, vreezend, dat het niets ontziende oorlogsgeweld ons zou meesleuren in den stroom van dood en ellende. Tot het einde van den oorlog kwam en we herademen konden. Nu staan we weer pootvast en met koppige taaiheid gaat de weg weer opwaarts. Hoe donker de achter ons liggende periode ook was, hoe zwaar men ook de boeren heeft verketterd, toch zijn zij het, die een der heerlijkste bladzij den tijdens de oorlogsperiode geschre ven hebben. Onze jeugd in de steden dreigde ten onder te gaan aan ondervoeding en de noodlottige gevolgen daaraan verbonden. Langs om meer moeders en families die in de onmogelijkheid verkeerden hun kinderen datgene te geven, wat als een minimum moet aanzien worden om ze in goede ge zondheid, ja, in leven te houden. Een noodkreet ging over het land, en onze boeren waren het, die spon taan dien noodkreet beantwoordden en de secretariaten van Boerenhulp aanStadskinderen overrompelden met aanvragen, om gansch kosteloos een kindje in nood te helpen. En toen begon de tocht naar het platteland van onze bleekneusjes waar vrager bezit en bewoont buiten be schouwing wordt gelaten, de be staansmiddelen waarover de kinderen mogen beschikken alvorens gehouden te-zijn tot de onderhoudsplicht ten opzichte hunner ouders merkelijk zijn verhoogd en de pensioenverminde ring van 500 fr. of 250 fr. voor sa menwoning met een al dan niet ge pensioneerde werd afgeschaftzullen meerdere oudere kleine landbouwers die vroeger het kosteloos ouderdoms pensioen niet konden bekomen er thans aanspraak kunnen op maken. Zooals wij meedeelden in ons num mer van 13 April kunnen zij hun aan vraag indienen bij den ontvanger der rechtstreeksche belastingen hunner woonplaats. een bezorgd moederhart, gezonde kost en frissche lucht de kleintjes na een drietal maanden heropknapten. 14.500 kinderen werden aldus door onze boeren van een langzame maar zekere ondermijning gered. Boerenhulp aan Stadskinderen staat daar nog en werkt onverpoosd door. Maar menig lezer zal zich de vraag stellen Heeft Boerenhulp nu nog reden van bestaan We willen de volgende twee op werpingen weerleggen. 1) dat, nude oorlog voorbij is en de bevoorrading merkelijk verbeterd, het niet meer noodig is zich nog zooals voorheen, speciaal om de kinderen te bekommeren 2) dat alle oorlogswerken nu maar moeten verdwijnen. De eerste opwerping is de gevaar lijkste. Inderdaad, moest deze gedach te veld winnen, dan zouden het de kinderen zelf zijn die er het slachtoffer zouden van worden. Het is echter een feit, en het is bedroevend dit te moe ten vaststellen, dat er nog vele ver zwakte kinderen in ons land zijn, in zulke mate dat bevoegde instanties niet aarzelen te bewerendat gansch onze Belgische jeugd ondervoed is en er dringende maatregelen dienen ge troffen om de gansche jeugd te red den Trouwens, de dagelijksche onder vinding leert ons dat onze secretaria ten overstelpt blijven met aanvragen van ouders die hun kinderen wenschen te plaatsen om herop te knappen. Overigens ons gezond verstand moet ons zeggen dat vijf jaren ontbe ringen zoo maar niet in enkele maan den worden goedgemaakt en dat er vele jaren zullen noodig zijn van ern stige en volgehouden inspanningen om de jeugd van ons land terug ge zond te maken. Denken we maar even aan de kin deren geboren tijdens de laatste jaren van de bezettingaan de jongens en meisjes die tijdens deze gruwelijke oorlogsjaren hun puberteitcrisis door maakten. De naweeën van den oorlog brachten tevens nog andere proble men mede die niet minder dringend dienen opgelost. Tenslotte../zijn er niet steeds ver zwakte kinderen in ons land geweest ook in vredestijd? Het verblijf op den buiten, de wel doende verandering van lucht, zal dit steeds enkel voorbehouden blijven van de begoede klassen (Zie vervolg 2' bladzijde 1'kolom.) aSXt De ECoornb! Loem Zou men armoe lijden om een mondje meer... Och, waar menschen strijden helpt de Heer. R. De Clercq.

De Koornbloem | 1947 | | pagina 1