Naar de goedkeuring der Belgisch- Nederlandsche Tolovereenkomst. Arbeid adelt Over Kruisdagen* Rosse Maan en IJsheiligen* LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers AALST 11 MEI 1947. Verschijnt iederen Zondag 26ste JAARGANG Nr 1249 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars, Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. In de Koornbloem van 2 Juni, 16 Juni en 7 Juli 1946 hebben wij een uitvoerige studie gewijd aan de ge volgen der op 5 September 1944 te Londen gesloten overeenkomst van tolgemeenschap tusschen Nederland en de Belgisch-Luxemburgsche Eco nomische Unie. Deze overeenkomst werd verduidelijkt en aangepast door een bijgevoegde akte of protocol wel ke tusschen de vertegenwoordigers der betrokken regeeringen werd on derteekend te 's Gravenhage den 14 Maart 1947. De aldus aangevulde overeenkomst van tolgemeenschap werd onlangs voor goedkeuring onderworpen aan de wetgevende kamers in België en Nederland. Bij het ontwerp dat aan de Belgische Kamers is voorgelegd zijn als bijlagen gevoegd het tolta rief behoorende bij voormelde over eenkomst alsook het statuut van het Secretariaat-generaal dat door twee regeeringen te Brussel werd opge richt, en dat als opdracht heeft de werking voor te bereiden en te orde nen van verschillende raden of com missies welke werden tot stand ge bracht met het oog op de voorberei ding der economische unie of volledi ge economische eenmaking tusschen de twee landen. De draagwijdte der overeen komst van tolgemeenschap. De overeenkomst van tolgemeen schap, welke thans ter goedkeuring aan de wetgevende kamers van de twee landen voorligt, heeft de volgen de beteekenis l)de toepassing door de verdragsluitende partijen van een gelijk tarief van invoerrechten tegen over andere landen2) vrijstelling van invoerrechten op de goederen her komstig uit het gebied van elk der bij de overeenkomst betrokken landen. Een volkomen tolunie komt dus in dit stadium nog niet tot stand. De Nederlandsch-Belgische tolgrens wordt niet alleen gehandhaafd ten aanzien van den invoer uit andere landen, doch zij blijft voor sommige aangelegenheden behouden voor het goederenverkeer tusschen de ver dragsluitende landen onderling. Aldus kan contingenteering van den invoer, regeling van den in- en uitvoer we gens toepassing van deviezenvoor- schriften, heffing van accijnsrechten en van overdrachtstaksen verder ge- schieden aan de tolgrens tusschen de twee landen. Van belang is, dat de overeen komst in haar geheel door de wetge vende kamers van de twee landen ongewijzigd, ofwel dient goedgekeurd, ofwel dient verworpen. Het is dus aan onze parlementsleden niet toege laten er wijzigingen of amendementen aan te brengen. Vooralsnog kan onze regeering dus nog bij middel van contingenteering den overtolligen invoer uit Nederland tegen te lage prijzen van groenten, fruit en zuivelproducten verhinderen. Doch de overeenkomst van tolge meenschap is enkel een inzet eener ruimer economische samenwerking waarvan het eindoel is de economi sche unie. Wordt deze laatste bereikt, dan vervallen niet alleen de tolrech ten, doch ingsgelijks de contingentee- ringen en deviezenbeperkingen en ko men meteen de voorwaarden tot stand voor het voeren van een ge meenschappelijke handelspolitiek met derde landen. Beide landen worden dan op handelsgebied tot een eenheid versmolten. Doch opdat deze economische unie werkelijkheid kunne worden, dienen nog talrijke moeilijkheden overwon nen nl. het wegruimen van de ver schillen in het loon- en kostenpeil, de ongelijkheid in den druk der sociale lasten, de verschillen in het belasting stelsel en in de handelspolitiek, enz. De raden waarvan hooger sprake houden zich druk bezig met de studie dezer vraagstukken. Wellicht zullen zij hiervoor nog enkelen tijd noodig hebben, doch alles laat voorzien dat ingevolge den steun welke in breede kringen in beide landen aan de eco nomische unie is toegezegd, deze bin nen afzienbaren tijd werkelijkheid zal worden. Om de redenen in onze vorige bij dragen uiteengezet, zal de economi sche unie bijzonder voor onzen tuin bouw en onze zuivelproductie een aanzienlijke concurrentie door onze Noorderburen meebrengen. Beide bedrijfstakken moeten den tijd die hun overblijft benuttigen om aan deze mededinging het hoofd te kunnen bieden. Op tuinbouwgebied is het meest dringende vraagstuk dat zich stelt in hoofdzaak de doeltreffende inrich- (Zie vervolg 4' bladzijde 1'kolom.) De IJsheiligen? Mamertus (11 Mei), Pancratius (12 Mei), Servatius (13 Mei) en Bonifacius (14 Mei). Formidabele behaar de kerels, die met hun voorhistorische knuppels, van op een verheven bergplatteau, de naderende Lente afwachten, om met nachtvorst, koude regens en rukwinden het jeugdige groen te lijf te gaan. Dit is een voorstelling der IJsheiligen, naar het schilderij van Karl Mediz in het Museum van Wenen. De Kruisdagen. Onze buitenmenschen en vooral onze boeren zien met veel verlangen uit naar deze bedagen. De Lente mag guur en schraal zijn, de Rosse Maan mag alles bruin uitge slagen hebben, de IJsheiligen mogen veel verwoest en de gewassen in den grond geslagen hebben, alle hoop is nog niet verloren, want... de zegening en het laatste woord moeten van Boven komen. Dat weten onze Vlaamse, gelovige boeren maar al te best. De Kruisdagen dateren van de eer ste eeuwen van het Christendom. De Kerk van Rome telt heden nog vier bededagen de grote biddag op 25 April, feest van Sint Marcus (de vlas- heilige en een der vier bonenplanters), en de drie kleine biddagen, vóór het feest van Ons Heer Hemelvaart. Dit zijn de eigenlijke Kruisdagen. De Kerk wijdt ze aan het volhardend gebed om erbarming van God af te smeken in alle lichamelijke en geeste lijke noden en om in 't bijzonder voor het wellukken der vruchten der aarde te bidden. In de oude kerk werden zulke bee vaarten dikwijls gehouden, hetzij de ze regelmatig elk jaar terugkwamen, hetzij buitengewone bededagen aan gewend werden, bij bijzondere noden, als b.v. om afwending van de pest en andere "snelle ziekten,, af te smeken. De drie biddagen, op den Maandag, Dinsdag en Woensdag vóór Ons Heer Hemelvaart, zijn afkomstig uit Gallië, het huidige Frankrijk. De H. Mamertus, bisschop van Vienne, had deZe driedaagse boete- bedetochten ingevoerd, tot afweer van de groote rampen, die rond de jaren 450 na Christus, de stad en omstreken teis terden. Ze werden spoedig overal nagevolgd en werden ten slotte ge meengoed in de ganse Westerse kerk. De viering van de Kruisdagen be staat in de bidprocessie en de daarop volgende bidmis. In onze streken be gint men met de H. Mis, waarna, het kruis voorop, de kruisprocessie in de velden rondtrekt. De laatste "krach tige,, gebeden hebben weer in de kerk plaats. Volhardend en gemeenschap pelijk gebed zijn de twee kenmerken (Zie vervolg 2de bladzijde le kolom). De] ECoornb! Loem

De Koornbloem | 1947 | | pagina 1