Het Fonds ten bate der gebrekkigen en verminkten De nieuwe spelling van het Nederlands. Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers AALST 18 MEI 1947. Verschijnt iederen Zondag 26ste JAARGANG Nr 1250 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Dit Fonds opgericht door de wet van 1 December 1928 heeft tot doel tegemoetkomingen te verleenen aan sommige categorieën van gebrekki gen en verminkten. Deze wet. na ver schillende wijzigingen te hebben on dergaan. werd ten slotte vervangen door de wet van 10 Juni 1937 welke op hare beurt werd gewijzigd en aan gevuld door de besluitwet van 21 September 1945. Hieronder geven wij een uiteenzetting der bijzonderste bepalingen der wet thans in voege. Rechthebbenden op de voordeelen van het Fonds. Hebben recht op de tegemoetko mingen van het Fonds 1de geboren-gebrekkigen 2) de gebrekkelijken ingevolge ziekten opgedaan tijdens de kinderja ren (rachitisme. kinderverlamming, beendertuberculose enz.) 3) de volwassenen die getroffen zijn door gebreken of verminkingen, waarvan de bepaalde oorzaak niet beslist de verwonding als oorzaak uit sluit (b.v. beender- en gewrichtstu- berculose, werveltuberculose) 4) de volwassenen aangetast door gebreken of verminkingen waarvan de oorzaak van anderen aard is, zoo als verlamming der bewegingsorga nen 5) de slachtoffers van arbeiderson gevallen die geen schadeloosstelling hebben bekomen ingevolge een an dere wet 6) de blinden, de dooven en de stommen Voorwaarden en vereischten s Om van het Fonds te genieten die nen door de belanghebbenden vol gende voorwaarden vervuld 1) Belg zijn en in België wonen; 2) ten minste 14 en ten hoogste 65 jaar oud zijn 3) geen bestaansmiddelen hebben welke het hierna vastgesteld bedrag overschrijden 4) aangetast zijn door een werkon bekwaamheid van ten minste 30 °/0; 5) aanvaarden, zoo de omstandig heden het toelaten, zich te onderwer pen aan beroepsopleiding of herop leiding overeenstemmende met de overgebleven lichamelijke bekwaam heid, hetzij in een vakschool, hetzij bij een daartoe aangenomen werkgever. Te noteeren dat de tegemoetko ming niet wordt verleend aan zenuw zieken zwakken van geest, lijders aan vallende ziekte. Bestaansmiddelen waarover de aanvrager mag beschikken. I) Worden als minvermogenden beschouwd en-kunnen aanspraak ma ken op de voordeelen van het Fonds 1) de ongehuwde gebrekkige of verminkte van minstens 21 jaar en de gehuwde minderjarige wiens be roepsinkomen niet overschrijdt a) hetzij 96 fr. per per dag, hetzij 2400 fr. per maand, hetzij 28.800 fr. per jaar voor een raannelijken aan vrager b) hetzij 72 fr. per dag, hetzij 1800 fr. per maand, hetzij 21.600 fr. per jaar voor een vrouwelijke aan vraagster 2) de gebrekkige of verminkte on der de 21 jaar, wiens beroepsinkomen niet overtreft a) 't zij 76 fr. per dag, 't zij 1900 fr. per maand, 't zij 22.800 fr. per jaar voor een mannelijken aanvrager b) 't zij 58 fr. per dag, 't zij 1450 fr. per maand, 't zij 17.400 fr. per jaar voor een vrouwelijke aanvraagster 3) de gebrekkige of verminkte van 14 tot 18 jaar wiens beroepsinkomen niet overschrijdt a) 't zij 48 fr. per dag, 't zij 1200 fr. per maand, 't zij 14.400 fr. per jaar voor een mannelijken aanvrager; b) 't zij 36 fr. per dag, 't zij 900 fr. per maand, 't zij 10.800 fr. per jaar voor een vrouwelijke aanvraagster. Ingeval de echtgenooten-aanvra- gers worden beschouwd als gebrek kig of verminkt, wordt de tegemoet koming enkel verleend aan het hoofd van het gezin. Nochtans wordt de aanvraag ingediend door de echtge- noote van den gebrekkige of vermink te onderzocht bij toepassing der be schikkingen hierna vermeld onder II. De commissie voor tegemoetko mingen bepaalt de wijze waarop de beroepsinkomsten van den gebrekki ge dienen berekend en stelt de voor waarden vast waaronder de aanvra ger als gebrekkige of verminkte dient aangezien om aanspraak te hebben op de voordeelen van het Fonds. II) De gebrekkige of verminkte die gehuwd, weduwnaar of uit den echt gescheiden is, wordt als minvermo gende beschouwd, zoo zijn inkomsten en gebeurlijk deze van zijn echtge- (Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom) Vanaf 1 Mei is de nieuwe spelling in voege gekomen. De dag- en de weekbladen doen mee. Ook wij. Wij boeren, willen niet ten achter blijven wij willen even modern zijn als de.... nieuwe spelling. Ten gerieve van onze lezers zullen wij enkele weken in ons blad deze nieuwe spelling een weinig uitleggen. Wij beginnen alvast met den tekst uit het Belgisch Staatsblad van 5 April 1946, tekst nog gesteld in de «oude» spelling «De Vries en Te Winkel». Bijlage bij het besltuit van 9 Maart 1946 van den Prins-Regent betreffen de de regeling van de spelling der Nederlandsche taal. De officieele schrijfwijze van de Nederlandsche taal is de schrijfwijze volgens De Vries en Te Winkel, met inachtneming van het onderstaande 1. De e wordt in open lettergre pen niet verdubbeld. De ee blijft echter aan het einde van een woord, alsmede in samenstellingen met en af leidingen van woorden op ee, als weemoedzierikzeese, onderzeeër zeeschip, tweedehierbij hooren ook woorden als goereese, overzeese. Als samenstellingen met woorden op ee worden ook beschouwd samen stellingen, waarvan het eerste, op ee uitgaande, niet of niet meer als afzon derlijk woord voorkomt, zooals dee moed, eega, leewater, en dgl. 2. De o wordt in open lettergre pen niet verdubbeld. De oo blijft echter in goochelen, goochem, looche nen, alsmede in hun samenstellingen en afleidingen. Verkleinwoorden van woorden op o worden behandeld als de overeen komstige woorden op a en u stroot je, evenals slaatje, vlaatje en dgl. 3. Sch wordt alleen daar geschre ven, waar de ch wordt gesproken. De ch blijft echter in het achter voegsel -isch. 4. De uitgangen -e en -en van het lidwoord een, van geen en van de bijvoeglijke, bezittelijke, voor naamwoorden mijn. uw, zijn, hun en haar mogen, behalve in staande uit drukkingen als Hare Majesteit, te zijnen huize en dgl., worden wegge laten. 5. De naamvalsuitgang -n bij lid woorden, voornaamwoorden, bij voeglijke naamwoorden of daarmee gelijkstaande woorden mag, behalve in staande uitdrukkingen als onder 4 bedoeld, worden weggelaten. Overgangsbepalingen. 1a) Op de schrijfwijze van de Ne derlandsche aardrijkskundige namen zijn de regels 1-3 niet van toepassing, totdat een officieele spelling van deze namen zal zijn vastgesteld. b) In woorden die van aardrijks kundige namen zijn afgeleid en niet van zoodanige namen deel uitmaken, volgt het achtervoegsel de regels 1 tot 3. Het grondwoord of het gedeelte daarvan, dat in de afleiding voor komt, behoudt den vorm dien het volgens het onder a) bepaalde heeft, evenwel met dien verstande, dat de regels 1 -2 worden toegepast op den klinker van de lettergreep die onmid dellijk aan het achtervoegsel vooraf gaat. Voorbeelden Utrechtse thee randjes, Leidse kaas, Tiense suiker, Brugse kant, Sneker zeilwedstrijd, Schiermonnikoger. In afleidingen van aardrijkskundi ge namen die volgens a) sch aan het einde hebben, blijft (s) sch bewaard. VoorbeeldenOudenbossche kwe kers, Bossche koek. c) Namen van straten, pleinen, la nen en dgl. worden niet als aardrijks kundige namen behandeld, en volgen mitsdien de spelregels 1-3, met inacht neming van het onder b) bepaalde. Voorbeelden Hoogeveense, /?oo~ sendaalse weg, Grote Markt, Naam- sche Vest. d) Namen van landen, zeeën, rivie ren, steden, enz., buiten Nederland en België, waarvoor het Nederlandsch een eigen vorm heeft, alsmede hun samenstellingen en afleidingen, volgen de regels 1-3. Voorbeelden Wenen, Duitsland, Parijse mode. 2. Ten aanzien van het voornaam woordelijk gebruik en het gebruik van tweede naamvalsvormen als der, dezer, zijner, enz,, zullen aanwijzingen worden gegeven in een samen te stel len volledige woordenlijst. Totdat de ze van kracht wordt, richt men zich naar de woordenlijst van De Vries en Te Winkel. 3. De schrijfwijze van de bastaard woorden, alsmede die van de zooge naamde tusschenklanken in samen- (Zie vervolg 4de bladzijde le kolom). Del Koornb! Loem

De Koornbloem | 1947 | | pagina 1