1 i Het Treurspel der Plantaardappelen SINKSEN Betekenis en Volksgebruiken. EAJË Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor de handelsvrijheid Voor en door de Landbouwers i AALST 25 MEI 1947. Verschijnt iederen Zondag 26ste JAARGANG Nr 1251 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. 1 c Wat ik hier ga neerpennen, betreft een belangrijke kwestie voor de be voorrading van het land, maar in eerste plaats een verklaring over Redt U Zeiven en de afleveringen van plantaardappelen. Zooals iedereen weet is ook in het laatste seizoen de handel in plant aardappelen niet vrij geweest. Er waren alle mogelijke beperkingen en bepalingen, welke de invoerders in de onmogelijkheid stelden te hande len zooals ze het verkozen. We zullen ten behoeve van onze lezers in enkele trekken vertellen hoe de zaak ineenzat De Nederlandsche handel was in handen van een centraal lichaam, door de regeering ingesteld en welke voor taak had de verdeeling van de planters te doen voor de verschillende landen België, Frankrijk, Italië enz. In ieder van die landen was weer een groepeering, die de haar toege deelde hoeveelheden planters onder de aanvragers moest verdeelen. Voor België had men de invoer ders verplicht aandeelhouder te wor den van een samenwerkende ven nootschap Socoplants genaamd. Socoplants kreeg dus al de plan ters in handen en moest deze onder de leden van de vennootschap ver deelen. Hoe gebeurde nu die verdeeling 1) op gebied van hoeveelheid werd vooral rekening gehouden met de vooroorlogsche invoer van de koo- pers, referenties die vastgesteld wer den in 1941 door de corporatie. 2) op gebied van soort, maat en herkomst naar gelang de vragen van de belanghebbende. Deze regeling is verre van goed gebleken, want de grootste misbrui ken waren mogelijk en het is een feit, dat sommige firmas zeer werden be voorrecht, ten nadeele van andere, en dat de misbruiken bij de vaststelling van de kontingenten van binst den oorlog bleven bestaan. Kleine maten en goede herkomsten waren veel gevraagd en de liefheb bers bleken alle mogelijke toegevin gen te doen, om deze maar in handen te krijgen. De koopers waren de groote slachtoffers, daar ze veelal 1 fr. het kilo boven den officieelen prijs moesten betalen. (Redt U Zeiven heeft den officieelen prijs streng toe gepast en zich onthouden van dezen zwendel.) Wat de soorten betreft scheen men weinig rekening te houden met het gevraagde. Vroege en late soorten reisden niet altijd naar de streken waar ze dienden geplant. Maar vooral werd geknoeid met de toegekende hoeveelheden. Terwijl sommige firma's zooveel ontvingen, dat ze met hun goed kon den leuren, waren andere in de on mogelijkheid hun klanten te bedienen en dus aangewezen om de bevoor rechte firma's om planters te bedelen, wat veelal gepaard ging met het be talen van premies boven den officiee len prijs en andere misbruiken. Klachten rezen overal op en de misnoegdheid was zoo groot, dat het bestuur van Socoplants verplicht was een algemeene vergadering saam te roepen, waarop de toestand zou worden besproken. We geven hier het verslag van deze vergadering, zooals het in De Standaard,, van 10-5-1947 verscheen: Met 630 tegen 69 stemmen eisen de invoerders volledigen vrijhandel in pootaardappelen. Genoemde vergadering had plaats te Brussel in het Hotel du Lion d'Or, St-Gooriksplein. Bijna al de leden, circa 300, waren opgekomen. Na een breedvoerige uiteenzetting door den voorzitter de heer Medard Verheylesonne over het doel der ver gadering en de heersende toestanden, vooral in Nederland, werd door ver scheidene aanwezigen het woord ge vraagd om de volledige vrijheid van den handel in pootgoed en de ont binding van Socoplants te eisen. Dhr VREVEN liet zich bitter uit en eiste de onmiddellijke ontbinding van Socoplants en de volledige han delsvrijheid, wat alle bestaande mis bruiken zou uit den weg ruimen. Dhr VOORZITTER wees op de onhandelbaarheid der Nederlanders die vasthielden aan het bestaande stel sel en niettegenstaande de pogingen van de Belgische afvaardiging, op de bijeenkomst van deze week in Neder land gehouden, niets toegaven en en kel met een centraal organisme wil den werken. Hij vond het dus zeer gevaarlijk Socoplants te ontbinden. Dhr Delacharlerie wees op het Belgisch-Hollands handelsverbond en de in vooruitzichtgestelde tolunie en (Zie vervolg 2' bladzijde 1kolom) Aan al onze Lezers een Zaligen Hoogdag. Deze meisjes hebben zich met Pinksterbloemen getooid. Ze houden er nog heel mat over voor thuis, waar moeder ze vóór 't Lieve Vrouwbeeld zal zetten. Of zullen ze dienen om er de Pinksterbruid, het mooiste meisje uit de buurt, mee te tooien P Wie weet Straks is het Pinkster feest, dan worden de boerenpaarden met Pinksterbloe men bepint... Stichtingsdag der Kerk. In de taal der Kerk heet het feest van Sinksen of Pinksteren Pente- costes Dit is een Grieks telwoord en betekentvijftigste Sinksen is de 50*" dag na Pasen. Vandaag her denken we dus de nederdaling van den H. Geest over de Apostelen. De 12 ongeletterde, ruwe, soms onstui mige vissers, hadden 3 jaar lang met Ons Heer meegelopen, zijn woorden gehoord, zijn mirakelen gezien. Ze geloofden wel in dien Man, dat Hij God was en een zending was ko men vervullen...jj Ze waren van'goe- den wil. Maar dat was alles. zat er nog niet veel in, aanpakkingsver- mogen, activiteit, geleerdheid en wel sprekendheid om een formidabele leer aan de mensheid van toen bekend te maken was nog verre te zoeken bij hen. Ze waren nog niet gereed om de door Christus gestichte kerk in handen te nemen en verder uit te bouwen. Er moest iets gebeuren. El Maar Christust had alles voorzien. Hij had trouwens aan zijn leerlingen (Zie vervolg 4de bladzijde le\kolom). -'..vr -• ;:v V .v.v v v - v Del Koornb: Loem o

De Koornbloem | 1947 | | pagina 1