Landbouwberichten. V eevoederrantsoenen Juni 1947, V erzekeringen* DE KOORNBLOEM - 1 Juni 1947 BINNENLAND. De zomerprijs voor de melk verminderd tot 3,27 fr. per liter. ™Na vrij langdurige besprekingen in den schoot der regering, werd bij wij ze van vergelijk eindelijk de prijs van de melk voor de maanden Juni, Juli en Augustus bepaald op 3,27 per liter. De prijs te betalen door den verbrui ker blijft vastgesteld op 3,75 fr. de liter. Deze prijsverlaging komt aldus uitsluitend te goede aan de schatkist daar zij een tijdelijke vermindering met 28,8 millioen vertegenwoordigt op de 60 millioen welke zij maande lijks door den Staat wordt uitgekeerd als steun aan de melkprijzen. De Mi nister van Economische Zaken wilde voor de vier zomermaanden Juni, Juli, Augustus en September den prijs aan de voortbrengers van 3,75 fr. vermin deren tot 3,25 fr. De Minister van Landbouw hield zich aan een mini mumprijs van 3,50 fr. de liter welke de laagste grens is waaronder de veehouders met verlies werken. De minister had het goed voor en wij betreuren het dat hij zich bij dee prijs van 3,27 fr. heeft neergelegd die wer kelijk den kostprijs niet dekt. Het is toch curieus dat onze regeer ders en parlementsleden enkel de openbare financiën willen redden op den rug van anderen en dat zelfde be zorgdheid bij hen geen ingang vindt wanneer zij zich zeiven zegenen. Zien wij niet dat onze parlements leden hun parlementaire vergoeding bebben vrijgesteld van belasting, on der voorwendsel dat zij met de arme 100.000 fr. welke zij optrekken niet kunnen rondkomen? Nu er bij som migen onder hen vrees ontstaan is voor het oordeel der belas tings plich ten, willen zij wel de vrijstelling der belasting prijs geven, doch dadelijk zoeken zij een vergelding welke nog al breed is opgevat. Er werden reeds voorstellen gedaan om de parlemen taire vergoeding te verhoogen tot 150.000 fr., wat dus een vermeerde ring is van eventjes 50°/o. Wie voor deze verhooging is zal niet geweten worden, daar over de parlementaire vergoeding in gesloten vergadering wordt gestemd. Ook onze ministers bebben hun wedde zien brengen van 375.000 fr. op 500.000 fr. En wij die meenden dat het goede voorbeeld van hooger moet komen. Nog de vleeskwestie. Zoals reeds medegedeeld is onze bijdrage van verleden Zondag, werd de mogelijkheid voor aankoop van vee op de Jioeve gebracht van 25 tot 50°/o van h^ krediet der beenhou wers, met ingang van 1 Mei 11. Het ministerie van Ravitaillering deelt echter mede dat deze nieuwe schikkingen door zijn diensten nauw worden gevolgd en nodigt de veehou ders uit de actie van de regering te steunen. Mochten de nieuwe schik kingen een ongunstigen uitslag heb ben, dan zou de vroegere regeling op nieuw worden ingevoerd van 1 Juni af. De Landelijke Bond der Vleeshou wers en Varkensslagers van België beeft zich in een lange motie niet ac- coord verklaard met deze nieuwe regeling, daar zij een verhooging van de vleeschprijzen voor gevolg heeft en het onmogelijk is vee of vlees aan aan te kopen of te verkopen tegen de officieel vastgestelde prijzen. De Bond vraagt dan ook de vrijheid van den vleeshandel met inachtneming van de normale prijzen, de afschaffing van de toebedelingen door tusschenkomst der marktafgevaardigden en den aan koop door den beenhouwer op basis van de bestaande kredieten op gelijk welke markt van België, verder de vrije vaststelling der vleesprijzen zo wel bij aankoop als bij verkoop in 't klein van het vlees, met de beperking nochtans, dat elke vleeshouwer altijd braad vlees tegen 50 fr. het kg. in zijn winkel zou voorhanden hebben. Ver der besluit de Bond onmiddelijk allen aankoop op de hoeve stop te zetten van 19 Mei 1947 af. Wat deze laatste beslissing betreft valt af te wachten hoeveel beenhou wers het ordewoord niet te kopen op de hoeve zullen volgen. Met de vrije verhandelingen op de markt of de -hoeve, welke zooals uit deze motie blijkt ook door vleeshou wers wordt gevraagd, kunnen wij in stemmen zooals blijkt uit de vroegere bijdragen welke wij reeds aan het vraagstuk hebben gewijd. Opnieuw aardappelcontracten voor 1947. In een bericht van het Ministerie van Bevoorrading lezen wij Bij een vorige mededeeling, heeft de regering laten weten dat zij het vrijlaten der late aardappelen van den oogst 1947 in overweging zou nemen, indien de door de landbouwers aan gegeven teelten toereikend en de ver wachtingen van den oogst voldoende zouden zijn om een normale bevoor rading van de verbruikers, zonder re glementeering, toe te laten. Hieromtrent kan nochtans eerst binnen enkele weken een beslissing worden getroffen. De vorige jaren hebben talrijke vooruitziende verbruikers zich een wintervoorraad verzekerd door het afsluiten van contracten met de voort brengers. Het Ministerie van Invoer en Bevoorrading zet de belangheb benden aan ook dit jaar de contracten waarvan sprake af te sluiten. Indien de aardappelen gemobili seerd worden, zullen deze contracten door het Departement erkend wor den op basis van 120 kg. per persoon, deel uitmakend van het huisgezin, i-n zoverre de prijs normaal is. Indien de oogst vrij is, kunnen de verbruikers er voordeel bij hebben zich een voorraad aardappelen te ver zekeren onder de vooraf bepaalde voorwaarden. In tegenstelling met de vorige ja ren, dienen deze contracten niet meer in verschillende exemplaren opgesteld en onderworpen aan strenge contro lemaatregelen. De verbruikers zullen hun contract metde producenten kun nen opmaken in den vorm van een le veringscontract tussen partijen. In geval van mobilisatie zullen de modaliteiten van goedkeuring te ge- pasten tijde ter kennis worden ge bracht van de belanghebbenden. Land- en tuinbouwproducten voorzien in de handelsovereenkomsten. Het handelsakkoord den 23 April 11. onderteekend met Hongarije, en dat geldig is tot 31 October 1947, voorziet volgende contingenten m IINVOER Groentezaden voor een waarde van 2.500.000 B. fr. Zaden van klaver en luzerne 110 t. Wikken 250 ton. Geneeskr., planten 1.000.000 B. fr. UITVOER Paarden 10.000.000 B. fr. Geneeskr., planten 1.000.000 B. fr. Levende planten en boomkwekerij producten 1.000.000 B. fr. Het akkoord gesloten met Noor wegen een duur van 21-2-46 tot 29- 2-1948 voorziet een uitvoer van Geneeskrachtige planten 200.000 Noorse Kronen. Begoniabollen 120.000 Noorse Kr. Azalea's 50.000 Noorse Kronen. Boomkwekerijproducten 50.000 Noorse Kronen. De vorstschade aan wintergranen. Volgens de gegevens gepubliceerd door het Nationaal Instituut van Sta tistieken, gingen door vorstschade ongeveer 79.500 ha. tarwe, 9.000 ha. rogge en 13.000 ha. wintergerst ver loren. Deze schade overtreft de eerste ramingen. Maandelijkse vrijgeving van 2000 fr. op de geblokkeerde gelden 60 °/o ten bate van de minvermogende be jaarde personen boven de 65 jaar. Ingevolge het Ministerieel besluit van 6 Mei 1947 (Staatsblad 25 Mei), kunnen de houders van geblokkeerde rekeningen 60 °/o waarvoor obli- gatiën der muntsaneeringslening wer den toegekend die den leeftijd van 65 jaar hebben bereikt den 1 Januari 1947 en wier inkomsten niet onder worpen zijn aan de aanvullende per sonele belasting over het jaar 1945 en eventueel over de jaren 1946 en 1947 een uitbetaling bekomen van 2000 fr. per maand op hun geblokkeerde re kening. De aanvraag tot deblokkee ring dient voorgelegd aan den con troleur der belastingen in wiens ambtsgebied de aanvrager gehuisvest is. De aanvraag goedgekeurd door dezen ambtenaar dient nadien door den belanghebbende overgemaakt aan de instelling bij dewelke de ge blokkeerde gelden werden neerge legd. De uitbetaling geschiedt door deze instelling vanaf den eersten dag der maand volgende op deze tijdens de welke zij in het bezit kwam van de aanvraag goedgekeurd of ingewilligd door den controleur der belastingen. De uitkeering geschiedt verder in het begin van elke maand a rato van 2000 fr. De terugbetaalde schijven brengen geen intrest meer op vanaf den eersten dag der maand tijdens de welke de uitkeering geschiedde. MILITIEAANGELEGENHEDEN Uitzonderlijk verlof aan de landbouwers onder de wapens. Op aanvraag zal door de eenheids commandanten, tussen 1 Juni en 30 November 1947, een nieuw extra verlof van 12 dagen (heen- en terug reis niet inbegrepen) aan de landbou wers en landbouwwerklieden mogen toegestaan worden, op voorwaarde dat belanghebbenden bewijzen, dat hun tegenwoordigheid in hun land bouwbedrijf voor de seizoenarbeid onontbeerlijk is. Deze maatregel betreft de miliciens van het leger, van het vliegwezen en van de economische eenheden, uitge nomen deze van de eerste opleiding. Ten einde dit verlof te kunnen toe staan, zal, tussen 1 Juni en 30 No vember 1947, het procent van de mi litairen, die te gelijkertijd in voor noemde eenheden mogen afwezig zijn, een zesde van het effectief mogen be reiken. Dit verlof mag, naar wens, door belanghebbenden in eenmaal of in twee onderdelen van zes dagen ge nomen worden. Het zal zonder soldij zijn en, gedurende zijn duur, het recht op de militievergoeding schorsen. Bij uitzonderingsmaatregel zal dit verlof voor de rechthebbenden, na afloop van de termijn van hun normale ac tieve dienst, niet dienen aangevuld te worden. Slechts de militairen die van het extra-verlof van 18 dagen niet kun nen genieten hebben, zullen bij hun terugkeer in hun eenheid een getuig schrift moeten indienen. Iedermaal dat de eenheidscomman danten een dergelijk verlof toestaan, dienen zij aan de belanghebbende commandanten van de rijkswachtsbri gaden onmiddellijk de naam en het adres te laten geworden van de recht hebbende en tevens het bedrijf waar in deze zal te werk gesteld. -Dit verlof zal slechts toegestaan worden aan de militairen die het be drijf van landbouwer of landbouw- werkman in Belgie uitoefenen. De milliciens, waarvan het extra verlof van 12 dagen (of het tweede onder deel van zes dagen) de vooravond van de dag waarop zij met onbepaald verlof gezonden worden eindigt (re kening gehouden met gebeurlijk on der de wapens blijven bij tuchtmaat regel), zullen, na afloop van dit ver lof, zich niet meer bij hun eenheid moeten vervoegen. Paardenkop Al 150 kg. suikerstroo. Paardenkop Bl 50 kg. haver -f- 75 kg. zemelen. Koekop 6 D200 kg. sam. voeder. Koekop 2 B 100 kg. zemelen. Varkenskop 91 50 kg. samen. voed. Hoenderkop 17 B60 kg. maïs -f- 60 kg. samengest. voeder. Varkensvleeschlevering 4 kg. sam. voeder per kg. geleverd vleesch. Geldigheidsduur der zegels v tot 25 Juni. Een afgevaardigde van de verze keringsmaatschappij N OORDSTAR- BOERHAAVE is alle P en 3e zater dagen in ons lokaal van 10 tot lf uur, om U kosteloos inlichtingen te ver strekken inzake verzekeringen Brand- Ongevallen-Leven, waar hij voor rekening van het hoofdagentschap R.U.Z. de zaken behandelt. 'i

De Koornbloem | 1947 | | pagina 5