DE NIEUWE MELKPRIJS HET KOOLZAAD. Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers De gouden bergen uit t Payottenland. AALST 8 JUNI 1947. Verschijnt iederen Zondag 26ste JAARGANG Nr 1253 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Onze boeren blijven het kind der rekening. De ontworpen zomerprijs voor de melk van 3,27 fr. per liter, waartegen wij in ons vorig nummer onder de rubriek landbouwberichten reeds protest uitbrachten, heeft een zulkda- nige reactie in de landbouwmiddens veroorzaakt dat de regeering het niet heeft aangedurfd hem af te kondigen. Een lichte verhooging werd ten slotte toegestaan en bij ministerieel besluit van 30 Mei 1947 (Stsbl. 1 Juni), werd de prijs met ingang op 1 Juni 11. vast gesteld op 3,60 fr. per liter, hierin be grepen het bedrag van de staatssub sidie, voor melk met een vetgehalte van 3 t.h. Op dezen prijs, door de zuivelfabrieken te betalen aan de melkveehouders, mag de melkerij een korting toepassen van hoogstens 8 centiemen per liter opgehaalde melk. De prijs te betalen aan den melk venter door den verbruiker is bepaald op 3,90 fr. per liter. De prijs te be talen op de hoeve aan den veehouder door den venter bedraagt 3,35 fr. en deze te betalen op de hoeve door den verbruiker aan den veehouder is vast gesteld op 3,85 fr. Voor hoeveboter werden de prij zen bepaald als volgt bij levering franco kleinhandelaar, 46,25 fr. per kg. bij levering franco grootverbruiker, 47,75 fr. per kg. te betalen door den verbruiker, 50 fr. per kg. Wat van deze prijzenre- glementering tc denken? Daar de verbruiker van de vermin dering niet profiteert, zal zij enkel voor gevolg hebben de staatstoelage te verminderen en heeft zij geen in vloed op de levensduurte. Er ge schiedt een financiële besparing op den rug onzer melkveehouders, dan wanneer de staatssteun oorspronke lijk bedoeld was ten bate van den verbruiker. De nieuwe prijs is onvoldoende, daar hij de voortbrengstkosten niet dekt. Volgens de berekeningen opge maakt door de bevoegde diensten van het Ministerie van Landbouw, be draagt de gemiddelde kostprijs van een liter melk, aan den landbouwer 3,83 fr. den liter. De prijs van 3,75 fr. Per liter tijdens de wintermaanden berokkende aldus aan den veehouder verlies. Dit verlies kan de veehouder tijdens de zomermaanden, wanneer de kceien meer melk geven mits geringer voederkosten, eenigszins inhalen. De thans toegepaste prijsvermindering verhindert deze compensatie. Hierte gen moeten wij dan ook met klem verzet aantekenen. Wat blijft er in deze voorwaarden van de door den heer Spaak tijdens de regeringsverklaring beloofde goe de rentabiliteit voor de landbouw producten In sommige landbouwpers werd alsdan met vreugde gesproken van de verandering in de goede richting der landbouwpolitiek van de regering. Wij, die weten wat beloften van po litiekers waard zijn, hebben ons aan dit optimisme niet bezondigd. Naar onze mening zijn er maar twee logische oplossingen mogelijk om aan onze veehouders een behoor lijken melkprijs te verzekeren. 1) ofwel voor gansch het jaar een gemiddelden prijs bepalen, welke de voortbrengstkosten dekt en boven dien een redelijke winstmarge omvat 2) ofwel, indien men een voordeli ger prijs verlangt tijdens de zomer maanden, tijdens de wintermaanden een verhoogden prijs toelaten, welke in voldoende mate rekening h .udt met de verminderde melkvoortbrengst en de hogere kosten der voeding van het vee. Het is daarom niet nodig den staatssteun te vermeerderen. De verbruiker zal<er gemakkelijk in toe stemmen tijdens den winter enkele centiemen meer te betalen per liter melk of enkele franks per kg. boter, zoals dit in normale tijden het geval was. Wat de productie betreft, zou deze regeling de kalvingen in den herfst bevorderen en aldus de melk en zuivelmarkt in den zomer ontlasten. Tegen het bezwaar, dat op die wijze de levensduurte zou stijgen, kan volgend argument worden gesteld waar geen kritiek wordt gevoerd te gen het betalen van een pint bier te gen 5 fr. en meer, kan ook redelijker wijze door den verbruiker geen ver zet worden gemaakt tegen de betaling van enkele centiemen meer tijdens de wintermaanden voor een liter melk. het beste en meest volledig voedsel. Indien de regering dan toch wil streven naar verlaging van de melk prijzen, dan moet zij er voor zorgen, dat zij tijdens de wintermaanden aan onze veehouders krachtvoeders be zorgt tegen lagere prijzen, dan zulks tot heden het geval is. Onze landbou wers hebben er niets tegen op den verkoopprijs hunner producten een (Zie vervolg 4de bladzijde le kolom). Weet ge. dat in vroeger jaren de Vlaanderaars,- in het seizoen van het koolzaad, een speciale reis onderna men naar Brussel of Halle, om de'be toverende pracht te zien van de goud gele veldendat de Kempenaars toen spraken van de gouden bergen uit het Payottenland Gedurende de bezetting hebben wij die gouden pracht zelf weer kunnen bewonderenZelfs dit jaar nog, stonden menige Brabantse heuvels als gele ruggen te blekkeren in de late lentezon ^ie zou, honderd jaar geleden, kunnen denken hebben, dat het kool zaad, of laat ons op zijn Brabants zeggen: de sloren, uit onze landou wen zou verdwijnen, dat Brabant zijn gouden kroon zou moeten prijs ge ven En toch de uitbating van de oliebronnen, de ontdekking van de electriciteit, de steeds aangroeiende invoer van uitheemse oliezaden, moe sten onvermijdelijk de sloren op het achterplan duwen. Stel U voor dat om dergelijke economische oorzaken, binnen afzienbaren tijd, de vlas- gaards, den blauwen kroon der Vlaanders, uit de velden zouden ver dwijnen Want zoals men weet, werd het sloorzaad, in vroeger jaren, gebruikt om er olie of smout uit te «stampen», waarmede geslachten na geslachten zich bij avondwerk verlicht hebben. Van het uitgeperste zaad bleef het rogbrood over, voor het melkvee. En het is bewezen, dat gedurende den oorlog de corporatie het gewonnen koolzaad liet gebruiken voor de be reiding van margarine, wat onze toen malige zo moeilijke voedselvoorzie ning zeer ten goede is gekomen. Met het verdwijnen van het kool zaad ging gepaard het verdwijnen van de bij ons veel verspreide stamp molens, waar het sloorzaad geperst of gestam )d werd, tot het verkrijgen van de olie. Nu nog staan over gans Brabant vele afgetakelde stampmo lens verspreid. Ze waren veelal ver bonden aan de gewone wind- of wa termolens, die nu nog hun bedrijf uit oefenen. Vele huizen en families wor den nog genoemd naar dat oude be drijf. Herbergen dragen zelfs hun naam. De stampmolens behoren tot het verleden, tot de folklore. Het koolzaad van gedurende den oorlog werd trouwens in modern ingerichte fabrieken tot olie geperst. De oude stampmolenaar zou deze ingewikkelde machines niet meer herkennen. De Brabantse bieboeren deelden eveneens het lot der sloren. Nu nog hoort men zeggen In den tijd van de sloren, dan waren er bieën 't Is eigenaardig, maar ge zult, evenals wij, kunnen vaststellen hebben, dat sedert de wedergeboorte van het koolzaad (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) De Koornb! Loem Brabants boerenmeisje, in de gulle armen het zwaargeladen koolzaadsymbool van trots, van arbeid, van jengd en van gehechtheid aan den veien Brabantsen grond der voorvaderen.

De Koornbloem | 1947 | | pagina 1