De valorisatie van onze fruitteelt. HET KOOLZAAD. Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers Het Sloorpapfeest na het planten. AALST 15 TUNI 1947. Verschijnt iederen Zondag 26ste JAARGANG Nr 1254 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Er is dit jaar een overvloedige fruitoogst te verwachten. Wat de kersen betreft, was de aanvoer op de binnenlandse markt alreeds zoo aan zienlijk, dat de prijs welke de kwekers voor hun producten konden bekomen beneden de kostprijs viel. Te Ant werpen werden de kersen, welke vooral uit het Waasland komen, ver handeld tegen 3 fr. het kg. en te St. Truiden soms tegen nog lager prijzen. Dit verhindert nochtans niet dat de verbruiker nog 14 tot 16 fr. het kg. in den kleinhandel moet betalen. Der gelijke wanverhoudingen tussen de prijzen betaald aan de voortbrenger en deze opgelegd aan de verbruiker stoten tegen de borst. Hiertegen drin gen zich dan ook afdoende maatrege len op van overheidswege. De uiterst lage prijzen waartegen de voortbrenger zijn fruit moet afzet ten hebben voor gevolg dat de ker sen niet meer zullen geplukt worden, daar de verkoopprijs niet eens de kosten dekt van het plukken. Er dient dient dan ook dringend een doeltreffende valorisatiepolitiek gevoerd door onze regering ten be hoeve van onze fruitteelt. Volgende maatregelen komen hier voor in aanmerking. Bevordering van de uitvoer op energieke wijze. Als afzetgebieden voor onze kersen komen vooral in aanmerking Enge land en Nederland. Naar de Minister van Landbouw onlangs in zijn ant woord op een parlementaire vraag verklaarde, is in het handelsaccoord met Engeland een contingent voor zien van 20.000 ton vers fruit dat, behoudens voor de appelen, recht streeks door de Engelse invoerders kan worden aangekocht onder het re gime van open general license. Met Nederland zou. volgens zelfde ministerieel antwoord, een overeen komst kunnen worden bereikt nopens de uitvoer naar dit land van 3.000 ton vers fruit. Doch wat dit laatste land aangaat, bestaat er nog geen zeker heid en zijn de besprekingen op het huidig ogenblik nog niet geëindigd. Er mag bovendien niet uit het oog worden verloren dat de Nederlandse regering zich uiterst spaarzaam toont bij het toekennen van betaalmiddelen voor den invoer. Intussen blijft echter de dwingende noodzakelijkheid dat de uitvoer voor de kersen dadelijk moet kunnen ge schieden. Wij begrijpen dan ook niet waarom het Ministerie van Invoer en Ravitaillering het uitvoerverbod nog niet heeft opgeheven. Ook heeft onze regering als plicht bij het afsluiten van handelsovereen komsten met het buitenland voldoen de uitvoercontingenten te bedingen voor de producten \^n onze fruitteelt. Al te veel wordt hierbij enkel gedacht aan de belangen van onze zwaarin- dustrie hoofdzakelijk in Wallonië ge legen, wijl de producten van onzen tuinbouw in de vergetelhoek worden geduwd. Nochtans bieden de 75.000 ha. fruitteelt welke in België bestaan een niet te onderschatten economisch en sociaal belang bijzonder hierdoor, dat zij producten leveren waaraan veel handenarbeid wordt besteed. Aanpassing van den invoer van vreemd fruit aan de inlandse voortbrengst. Ons land heeft verleden jaar enor me hoeveelheden vreemd fruit laten invoeren, dan wanneer nog aanzien lijke voorraden inlandse vruchten niet aan den man konden worden ge bracht. Indien wij de cytrusvruchten nog onbesproken laten omdat deze niet in het land worden voortge bracht, is het niet aanvaardbaar dat hier grote hoeveelheden Reine Clau- depruimen uit Italië werden inge voerd, dan wanneer de inlandse oogst ruimschoots voldoende was voor de behoeften van het verbruik. In 1946 werden niet minder dan 1.839.000 kg. pruimen ingevoerd ter waarde van 23.502.000 fr., dan wanneer de in landse voortbrengst meer dan vol doende was. Het geld hieraan be steed had voorwaar kunnen aange wend worden voor den invoer van nuttiger goederen. Terwijl in de koelkelders nog dui- zende kg. inlandse appelen op afne mers wachtten, heeft onze regering in 1946 den invoer toegelaten van 24.792.500 kg. vreemde appelen ter waarde van 137.078.000 fr. Dergelij ke politiek kunnen wij dan ook enkel als onverantwoordelijk bestempelen. Een behoorlijke regeling der inlandse markt. In samenwerking met de georgani seerde kwekers moet de regering er naar streven, bij overtolligen aanvoer van fruit, de markt te ontlasten door een nuttige aanwendig van de pro ductieoverschotten. Hiervoor komt de oprichting van een fruitverwerken- de nijverheid bijzonder in aanmer king. Vooreerst dient de regering er (Zie vervolg 4de bladzijde le kolom). (Vervolg.) Weet ge dat het koolzaad een spe cifiek Vlaamse plant is? Er bestaat geen eigen Frans woord voor dit ge was. De Fransen hebben het woord van ons eenvoudig overgenomen, en zeggen "colza,, koolzaad. Tussen haakjes gezegd, dat is niet het enige woord dat de Franse taal van ons heeft overgenomen zo zijn er hon derden. In Brabant houdt men er verschil lende benamingen op nakoolzaad, sloren, het zaad, de harde vrucht, ber- telemezen, de afhanger. (De twee laatste zijn variëteiten). Men noemde het «het zaad», om dat het in vroeger jaren de zaadplant bij uitnemendheid was. En dit gewas behoorde tot de "harde vruchten,, daar het vóór den Winter werd ge zaaid of geplant en dus gehard moest zijn tegen vorst en winterweer. We zullen verder zien vanwaar de andere benamingen komen. Maanden geleden schreven we eens hoe in vroeger eeuwen, in ons land, het Frankische landbouwsy steem ingeburgerd was: het drieslag stelsel. De kouters waren steeds in drie grote delen verdeeld, gescheiden door brede veldbanen de nu nog hier en daar bestaande driejarige banen. Op het Tveld kwam het wintergraan, op het 2' het zomergraan. Het 3' bleef braak liggen, en moest volgens de toen bestaande mening uitrusten en nieuwe natuurlijke bemestingsreser- ven opdoen. Op de braak groeiden wilde gewassen, lupienplanten, enz... Deze drie velden werden telkenjare afgewisseld. In Brabant echter was men sinds minder dan twee eeuwen begonnen met de braak af te schaffen. De land bouwers brachten op hun braak mest en aal, dat tot dan toe eigenlijk niet bestond of verloren ging. Het derde veld moest niet meer «rusten». De Brabantse boeren plantten er voe derbeten, klavers of.... sloren op. Een systeem "uitgevonden,, door onze voorvaderen. De beet, de klaver, het koolzaad, de raap...! Vlaamse "uit vindingen,, En het is daarom dat de slorenstop- pel algemeen de «braak» genoemd, en ook zoals de vroegere braak be handeld werdeen landzuiverend la beuren. En achter sloren kwam dan gewoonlijk tarwe voor dien tijd de beste tarwe of gerst, of witgraan (masteluin). Wanneer zaaide men de sloren Einde Juni werd het «zetsel» gezaaid. Deze jonge sloorplanten werden la ter, einde September en in den Bamis, op tveld uitgeplant. Het zetselzaad (Zie vervolg 2' bladzijde 1'[kolom) De] Koornb: ioem Gans het boerengezin staat zijn man bij het snijden der koolzaad stengels, dat hier nog gedaan wordt met de handsichel. De brandende Brabantse zon zal de sloorpenlen droog broeien Straks komen de dorsers

De Koornbloem | 1947 | | pagina 1