HET BELGISCH TREKPAARD DE KOORNBLOEM - 15 Juni 1947 De kampioenen van de 52e wedstrijd van het Belgisch trekpaard. Wellicht zijt gij, lezer van De Koornbloem ook gaan kijken naar de Heizei, waar de 52s" wedstrijd van het Belgisch Trekpaard door ging. We hebben er veel volk gezien, veel landbouwers, paardenfokkers en paardenliefhebbers uit alle gewesten van ons land. Ook vele landen waren als toeschouwers vertegenwoordigd. En hebt ge de overwinnaar van de lste categorie gezien KRACK d HONDZOCHT, eigendom van Mr Deleener, uit Hondzocht-Lem- beek (Brabant) Een machtig dier Het kopstuk van onze Brabantse hengsten, die de roem en de vermaardheid uitmaken van'ons land, ja, haast in alle landen van de wereld Wanneer we die felle klep pers zijn opmarscheren, de manen wapperend in de wind, de zware hoe ven neerploffend in het stuivende zand, dan pas begrijpt men ten volle dat het paard, ons Brabants ras voor aan, een van de heerlijkste overwin ningen is van de mens op de natuur. De hengsten zijn versierd met lin ten, de brede ruggen in matten ge legd. En, oh eeuwig vrouwelijke ijdelheid, de merries zijn nog meer bepint en bestrikt, terwijl de veulens op hun lange poten verschrikt£mee- huppelen. Ontroerend is het ogenblik, wan neer een overwinnaar, onder het ge knal der zweep, de eereronde doet De geleider is haast niet in staat, het zware en toch lenige dier te bedwin gen. Handgeklap weerklinktHet paard spits de oren, richt de kop op, de manen golven als een perma nente De 52ste wedstrijd bracht ongeveer 500 paarden bijeen. Heel wat meer dan in 1946. Toen waren er slechts 350. Maar het cijfer van vóór 1940 werd nog niet overtroffen. Hoe nu heeft het Brabantse trek paard een Europese, wat zeg ik, een wereldvermaardheid verkregen Reeds een eeuw geleden heeft men zich afgevraagd Heeft het trekpaard nog een toekomst Dit in verband met het aanleggen van de spoorwe gen In de loop van de 19e eeuw wer den die pessimisten degelijk be schaamd gesteld Het spoor zou het paard doodrijden» werd niet bewaard integendeel het spoor en de stoom machine lieten de nijverheid en de handel een tot hiertoe ongekende vlucht nemen en de vraag naar ver voer met het paard steeg in evenre digheid. Onze Brabantse grootkwekers vooral begrepen de situatie, en leg den zich speciaal toe op de paarden- kweek en de rasverbetering. Een zwaar kortgeblokt en reuzen- sterk trekpaard kwam te voorschijn... en veroverde de wereld. In 1878 had men te Parijs een in ternationale tentoonstelling Bril- lant van de bekende hengsten- boer Remy Van derSchueren, won de prijs. In 1885 werd de Kon. Maatschappij Het Belgisch Trekpaard gesticht. De wagen was aan 't rollen. Een Studbook werd opgemaakt, een jaarlijkse nationale werdstrijd werd ingericht. Het ras verbeterde van jaar tot jaar. Vooraf had men besloten het Vlaanders trekpaard te laten schieten en alleen het Brabantse uit te boutoen Dit Brabantse trek paard is ontstaan uit de kruising en samensmelting van drie stammen aan den grondslag ligt het zware paard uit Dendergouw (Ninove-Les- sen)kortgeblokt, zwaar en stevig op de poten; dit paard werd verbeterd door kruisingen met de 44 Grijze van Nijvel en met de 44 Colossus van de Mehaigne-valei (een paard met een krachtig gebeente, maar niet genoeg gespierd). De jaarlijkse wedstrijden brachten keuringen mee, opmerkingen... en verbeteringen. Er was aanmoediging! En van jaar tot jaar verbeterde het ras. In 1888 internationale wedstrijd te Brussel. De hengst 44 Mercure werd 1' geklasseerd vóór 44 Staunton Hero het beroemde Engelse trek paard. De successen volgden elkaar op Parijs 1900 99 Belgische paarden waren vertegenwoordigt; 84 verkre gen een prijs. Milaan 1906 37 paarden, 30 ge primeerd tot internationale kam pioen werd uitgeroepen 44 Gamhrinus de Fosteau (Jules Van Landuyt). In 1910 34.576 paarden werden aan het buitenland verkocht voor 42.647.000 fr. In 1926 35.084 paarden voor 129.338.000 fr. In 1930 de crisis begon.., In 19347.890 paarden werden uitgevoerd voor 37.975.000 fr. Hier volgt nu een curieuze vergelij king, waaruit we kunnen zien, hoe het Brabants trekpaard zich ontwik kelde r In 1886 waren de maten, bij de wedstrijden gemeten, als volgthoog te lm65 borstomvang 2m26; ver ticale diepte van de borst0.757 m. omvang van het middelvoetsbeen (canon)0,25 m. In 1934 mat men de volgende ma ten hoogte lm76 borstomvang 2m45 borsthoogte; 0,81 m; om- van het middelvoetsbeen 0,32 m. 1947 Onze steenwegen zijn ver geven van auto's, t Is raar dat we nog een paard zien Is nü het trek paard gedoemd te verdwijnen Men zegt dat iedere handtractor, die sedert de bevrijding, vooral in de kleine be drijven, hun intrek gedaan hebben, één paard vervangt Heel wat paar den passeerden de v eesmolen Het paard verdwijnt Moeten we nü de zwartkijkers ge loven Neen Het is haast categoriek ge zegd neen 1 In de fabrieken heeft men de ar beider niet gans kunnen uitschakelen De hoeve kan wel met tractors en machines gemecaniseerd worden, maar ook hier ook niets zonder men sen, en ook niets zonder paarden. Ons land bezit ook op gebied van paardenkweek een gevestigde traditie en de geschiedenis is daar, om te ge tuigen dat ons volk steeds aan het buitenland raspaarden heeft geleverd De Romeinse schrijver Tacitus ver klaart dat ten tijde van Keizer Dio- cletiaan, zoveel paarden aan de Bel gen gevraagd werden, dat deze er zich met klem over beklaagden. Dio- dorus van Sicilië wist reeds te vertel len dat de Belgen grote liefhebbers waren van paarden. Ondertusschen kende men hier be zetting na bezetting, die onze beste paardenkrachten opeisten. Denken we maar aan de tweemaal Duitse be zettingen. Ook op gebied van paar den is ons volk uitgezogen geweest. Maar hard en taai hielden onze kwekers vast aan prijshengsten en -merries. Steeds zijn zij er weer bo venop gekomen. En het is een feit dat onze kleine boer zich maar volop boer voelt, wanneer hij trekkoe, trek os of ezel heeft opzij gezet om als paardenboer in de rij te staan van de volwaardige boeren. Maar het is vooral de export die voor ons van grote betekenis is. Wij kunnen tendele mecaniseren in de landbouw, andere landen zullen steeds blijven beroep doen op onze Bra bantse paarden. Ons grootste afzet gebied zal steeds Frankrijk en Duits land blijven. Maar ook veel andere landen zullen blijven beroep doen op ons. Oorlogsneurose, ijzeren gordij nen, deviezen-verwikkelingen kun nen verlammend werken Toch zal ons Brabants reuzenpaard stand houden. En het zal vooral blijven standhou den, omdat het paard een bestand deel geworden is van de hoeve en van het hart van de boer. Waar de boer blijft, blijft ook het paard. Boven Floralie de Fonva!, de kampioene van de merrie's. Onder Fiat de Montifaut, de kampioen van de hengsten, KRACK d'HONDZOCHT (eigenaar Mr Deleener, uit Hondzocht-Lembeek, Bra bant), was overwinnaar der le categorie hengsten.

De Koornbloem | 1947 | | pagina 3