VOORZIET U VOOR DEN RAPENOOGST VOLLEDIG RAPENVET Het uitkiezen der Fokzeugjes. Landbouwbcrichten PLANTMAÏS Tijdig gevraagd wordt tijdig geleverd, We bevelen vooral ons aan, een samenstelling van stikstof, fosfoor en potasch. Verders kunnen alle stikstof- dsfoor- zuur- en potaschmeststoffen enkelvoudig worden gevraagd. Afdeeling Wambeek* 4 DE KOORNBLOEM - 15 Juni 1947 We doen een beroep op al onze leden, ten einde hun aanvragen te doen van meststoffen voor den rapenoogst. De bestellingen dienen van heden af aan de zaak voerders gedaan en de leveringen zullen geschieden einde Juni begin Juli. De valorisatie van onze fruitteelt. (Vervolg van le bladz.) voor te zorgen dat onze confituurfa- brieken over de nodige hoeveelheden suiker beschikken om hen toe te laten de voor hün fabricatie vereiste aan- aankopen van fruit te doen. Verder dient de oprichting aangemoedigd van coöperatieven van fruitkwekers die zich bijzonder zouden bezig houden met de fruitbewerking onder haar ver schillende vormen zoals ciderfabrica- tie, jamfabricatie, de vervaardiging van fruitdranken, de oprichting van koelinstellingen voor fruitbewaring. Onder impuls van secretaris-generaal De Winter, werd tijdens den oorlog door de Rijksdienst voor Landbouw- vereenigingen in de bijzonderste fruit- centra de oprichting verwezenlijkt van ernstige coöperatieven met dit dit doel. Wat is er van dit nuttig ini tiatief geworden? Werd het niet ge smoord om reden alleen dat het tij dens den oorlog het licht zag Ongetwijfeld moeten onze fruit kwekers zelf de hand aan het werk slaan. Zij moeten in hoofdzaak zich zelf redden, door selectie van de fruit- soorten, door standardisatie en ver zorging der verpakking en door in richting van de verkoop en de bewer king op coöperatieve basis. Hiervoor moeten zij echter op den breden steun kunnen rekenen van de bevoegde overheidsinstan tres. Dit is overigens de enige manier om te voorkomen dat de tussenperso nen met het leeuwenaandeel gaan lo pen van de geldelijke opbrengst hun ner producten welke hun zooveel ar beid en zorgen kosten. Op deze wijze worden insgelijks het best de belan gen van de voortbrengers en van de verbruikers gediend. Evenals in de veeuitbating de winstgevendheid in hooge mate beïn vloed wordt door de fokwaarde en het productievermogen van de melk koeien, houdt de varkensuitbating nauw verband met de fokwaarde der zeugen. De fokzeug moet beantwoor den aan de eischen gesteld voor vleeschvarkens. De landbouwer hoeft rekening te houden met de eischen door de ver bruikers van varkensvleesch gesteld. De vette zwijntjes hebben uitge daan en de mestvarkens, met veel mager vleesch en goed geregeld spek, worden door den slachter een paar frank het kilo meer betaald. De fokmethoae en de voeding oefe nen een aanzienlijken invloed uit op de hoedanigheid van het mestvarken; in hoofdzaak echter geeft de lichaams bouw den doorslag. De fokdieren moeten in de eerste plaats de eigen schappen van vleeschvarkens bezit ten. Deze zijn lichte voorhand met niet te zwaren kop middelmatig lan ge hals geen breede maar goed ge sloten schouders sterke rug en len den recht kruis breede, sterk ge spierde hammen en diep doorloopen- de schenkels het beenderwerk sterk, de gang los en flink. De vruchtbaarheid. Sommige fokkers denken nog dat groote worpen een kwestie is van kans. De eigenschap goed vruchtbaar te zijn, gaat over van de ouders naar de kinderen. Daarom moeten de jonge fokzeugen genomen worden uit groote worpen. Het is volstrekt verkeerd de fokzeugen te kiezen uil kleine worpen, onder voorwendsel dat het de moeite niet loont ze te verkoopen of dat het zeer flinke biggen zijn. Dat biggen uit kleine worpen gewoonlijk beter op groeien dan deze uit groote worpen, verklaart zich doordat deze enkele biggen meer moedermelk ter beschik king hebben. Anderzijds is de voeding van de zogende zeugen in den regel te eiwitarm, om zeer veel zog te geven, zoodat groote worpen benadeeligd worden. De melkrijkheid. Evenals bij het kalf is de moeder melk voor de biggen het beste voe-- der. Het zog speelt een zeer gewich tige rol in de fok der biggen. Spreekt maar met een fokker, waar de kleine biggentjes gedurende de eerste le vensweken het zonder moedermelk moesten doen, dan verneemt men wat al zorgen, werk en kosten het kunst matig voeden meebrengt. En dan nog, welke minderwaardige diertjes Daar om hoeft men bij het uitkiezen der fokzeugjes na te gaan hoe het gesteld is met de zogrijkheid der moeder, zusters en halfzusters, zoo mogelijk zelfs met dit der grootmoeder en de moeder van den beer. Deze kleine moeite wordt flink beloond. Gemakkelijk opfokken. Alhoewel de fokmethode hier een groote rol speelt, zit de eigenschap gemakkelijk op te fokken ook in het bloed. Ieder fokker kan ieder jaar vaststellen, dat de eene worp veel beter opgroeit dan de andere. Wil men vermijden dat de uitgekozen fok zeug ongelijkmatige worpen ter we reld brengt, dan moet men nagaan hoe het in haar worp en in de zuster- worpen onder dit opzicht gesteld was. Goed omzettingsvermogen. Hierdoor verstaat men de eigen schap met het kleinste voedselver- bruik het grootste gewicht te win nen deze eigenschap is vooral van groot belang voor mestvarkens. Sommige winnen 1 kg. in gewicht met 4 kg. waterarm voeder, andere hebben daartoe 6 kg. noodig. Wie aan teekent hoeveel kg. voeder de mestvarkens verbruiken, het begin- en het eindgewicht kent, krijgt een goed gedacht van het omzettingsver mogen van zijn mestvarkens. Deze eigenschap vari omzettings vermogen is ook bij de ouders aan wezig en derhalve ook bij de zusters van de mestvarkens, die men als fok zeugen doorhoudt. De waarde van onzen varkenssta pel wordt, zooals in dit artikel is be wezen, in groote mate bepaald door de hoedanigheid der fokzeugen. Fokkers aan 't werk, op U weegt een groote verantwoordelijkheid, van U hangt grootendeels de vooruitgang in varkenskweek af. Kweekers, han den uit de mouwen, werkt mee met de plaatselijke varkensbonden. Alle inschrijvingen voor BROK- KALK en Magnesiakalk (GRAMA- KALK met 70 levende kalk en 15 °/o magnesium) worden aanvaard bij Frans Van Overstraeten, Zaakvoer der R.U.Z. Een kleine partij prach tige plantmaïs is beschikbaar in ons magazijn. BINNENLAND. De nieuwe melkprijzen. In strijd met wat wij meedeelden in ons nummer van 8 Juni 11. blijkt dat de prijs van de melk geleverd door de veehouder aan de melkerijen thans bepaald is op 3,27 fr. en niet 3,60 fr. Zulks blijkt uit het antwoord gegeven door den Heer Orban, minister van Landbouw, op een vraag gesteld door senator De Ëoodt. Dit betekent dat de staatsteun van 1 fr. per liter ver minderd werd tot 0.75 fr. Inderdaad door het besluit van 30 Mei werd de prijs te betalen door de zuivelfabriek aan de veehouder vastgesteld op 2,60 fr. per liter zonder staatssubsidie 0,75 fr subsidie 3,35 fr., te ver minderen met 0,08 fr. per liter voor vervoerskosten 3,27 fr. Om rede nen uiteengezet in ons hoofdartikel van 8 Juni 11. tekenen wij protest aan tegen dezen prijs omdat hij op verre na den kostprijs niet dekt. De mini ster heeft echter verklaard dat op dit ogenblik door een commissie van tech nici onderzocht wordt of deze prijs niet dient verhoogd, daar volgens ze kere gegevens de kostende prijs van de melk merkelijk meer zou bedragen. Naar onze mening moet dit deskun dig onderzoek niet veel tijd vergen om het meerbedrag van de kostprijs vast te stellen. Als men onze boeren nu maar de rol niet toebedeelt van zuster Anna. De vleesleveringen. Luidens een bericht van het Mini sterie van Bevoorrading wordt vanaf 1 Juni 11. de mogelijkheid van aankoop van slachtvee op de hoeve terug ge bracht van 50 t-h. tot 25 van de contingenten toegestaan aan de been houwers. Als reden geett het Ministe rie voormeld op, dat de proefneming van 50 °/0 niet het verwachtte resul taat heeft gegeven. De werkelijke re den is echter dat de regering aldus te gemoet komt aan de eisen van de sta kende beenhouwers, die er een broer tje aan dood hebben de prijs van het slachtvee op gelijken voet te bedingen met de veehouders en liever hun slachtvee toegewézen krijgen op de markt door toedoen van commissaris sen, die over de leveringsvoorwaar den beslissen, zonder dat de landbou wer iets in de pap te brokken heeft. Daarmede gaat de regering opnieuw een stap terug op den weg naar de vrijheid en klampt zich verder vast aan haar noodlottige ééndagspolitiek. Uitvoer van cichoreibonen op den oogst 1947. De Minister van Invoer en Ravi taillering heeft beslist een gunstig ad vies te geven voor het toekennen van uitvoerenvergunningen voor cichorei bonen op de oogst 1947, tot een be drag van 3.000 tori, mits volgende voorwaarden 1) deze uitvoervergunningen zullen moeten gedekt worden door een con tract van verkoop op termijn, geslo- vóór 20 Mei 1947 en bekrachtigd door den Dienst Plantaardige-Pro ducten - Afdeling Nijverheidsteelten, Warandeberg, 4, Brussel; 2) deze contracten zullen moeten getekend zijn door den buitenlandsen koper, of door zijn afgevaardigde of (Zie vervolg 5' bladzijde.)

De Koornbloem | 1947 | | pagina 4