/7ÖÉIm HET FRUITVRAAGSTUK IN ONS LAND. HET KOOLZAAD. "T Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers j Moderne methoden en bemesting* AALST 29 JUNI 1947. Verschijnt iederen Zondag 126ste JAARGANG Nr 1256 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. i In ons land bestaan vele takken van nationaal belang, waarvan de twee hoofdvakken nijverheid en landbouw zijn. In het kader van deze laatste speelt de fruitkweek en -handel een zeer voorname rol. Als men bedenkt dat ruim 70.000 hectaren met fruitboomen zijn be plant, tegen 45.000 voor suikerbieten en 25.000 voor vlas, kan men beslui ten, dat fruitteelt in de speciale teel ten van het grootste belang is. Het onroerend kapitaal der aan plantingen, aan 100.000 fr. per hec tare geschat, vertegenwoordigt 7.5 milliard frank. Met de waarde der gronden en het bedrijfskapitaal komen we op minstens 20 milliard frank. De uitbating verschaft werk aan ruim 25.000 personen, zonder te spreken van de aanverwante vakken als boomkweekers, werktuigmakers, vervoerders, handelaars, fruitver- werkers enz. Zoodat we met reden kunnen be sluiten, dat de regeering met deze tak van nationalen rijkdom ruimschoots rekening moet houden. Het schijnt echter glad verkeerd te zijn, als men nagaat wat de laatste weken is voorgevallen. Als men weet dat bij gebrek aan uitvoervergunningen, door de schuld van onze ministeries, de kersen op de markt van Sint Truiden verleden week tot 3 fr. het kilo vielen, terwijl ze circa 4 fr. kosten om te plukken, te verpakken en op de markt te bren gen, kan men oordeelen over de zorg van onze regeering, om de kweekers te helpen en 's lands inkomen aan vreemde deviezen te vergrooten. In Nederland kostten de kersen in de week van 7 tot 15 Juni 35 fr., in Engeland 45 fr. het kilo, maar het ging niet om uit te voeren, omdat de kersen in ons land, evenals alle an dere produkten van den landbouw, MOETEN goedkoop zijn. Gaat onze huidige regeering de hongerpolitiek van vóór den oorlog voortzetten en dit enkel en alleen op kosten van onze landbouwers Oppassen, heeren van Brussel, want van nu af, liggen vele velden braak en het is maar het begin van een stelselmatige vlucht van de vel den naar de fabriek en binnen een paar jaar naar de werkloozenkas De fruitkweekers van Sint Truiden, de fruitstreek bij uitstek, schijnen zich niet te laten neerslaan door de re- geeringspolitiek. Er komt daar ver zet en ze willen zich niet zonder meer op straat laten zetten. Met het doel de ware toestanden aan iedereen bekend te maken wer den al de dag- en weekbladen uitge- noodigd door het gemeentebestuur van Sint Truiden, in verstandhouding met de voornaamste kweekers van de streek, om een afgevaardigde te zen den op Donderdag 19 Juni. De persleden werden ontvangen door de heer de Marneffe, bestendig afgevaardige, welke de groep per autocar en in privaat auto's naar en kele fruitweiden bracht, ten einde de belangstelling te wekken voor de be drijven der streek. Een eerste bezoek aan de laagstam boomgaarden van de firma Gorsac bracht ons in een uitbating van 35 Hectaren in een blok, met circa 35.000 fruitboomen, allen om te meer geladen met appelen en peren. Het is wellicht de prachtigste kwee- kerij van ons land en zeker de meest moderne op alle gebied. Bij dit be drijf hooren een reeks van koelka- mers en volledige inrichtingen voor besproeiingen. Vervolgens ging het naar verschil lende andere fruitweiden, met over vloedig fruit, vooral kersen. We kre gen hier stukken van 10 tot 20 hec taren te zien met boomen in volle opbrengst enkele van 50 ja tot 80 jaar oud! We zagen kersenboomen die van 300 tot 500 kg. kersen droegen Ik moet ronduit bekennen dat iedereen, en ik niet het minst, verrast was door het belang van deze streek, welke een fortuin beteekent voor de natie op voorwaarde dat de heeren van Brussel de zaken niet onmogelijk maken. Na deze belangwekkende bezoeken werden de dagbladschrijvers ontvan gen op het eeuwenoude en prachtige stadhuis van Borgloon door burge meester en ge'meenteraadsleden. Na een dankwoord van den heer burgemeester, bracht de heer Dema- ret, schepene, scherpe kritiek uit op de onduldbare houding der regeering die allerlei stokken in de wielen steekt en de schuld draagt, dat tientallen millioenen voor ons land verloren gaan en dat wellicht de kersen op de boomen zullen rotten. (Zie vervolg 4' bladzijde 1'kolom.) (Vervolg en slot). Allemaal goed en wel die ellenlan ge artikels over de sloren... in 't ver leden. Dat is wel nekeer plezierig om lezen. Maar wat hebben wij, land bouwers, daar per slot van rekening aan? De sloorzaadteelt van 1850 is de koolzaadteelt van 1947 niet meer. Gelijk hebt ge Onze gronden, hun noden en ónze noden, zijn veranderd. Bewerkings- en bemestingsmethoden verschillen bij vroeger. Deze teelt moet zich aan passen aan tijd en omstandigheid. Trouwens het doel van het kool zaad is veranderdde olie diende vroeger haast uitsluitend voor ver lichting. Nu uitsluitend voor de voe ding van de mensen. Eerst nog een korte historiek van het koolzaad. Sedert eeuwen werd in ons land het koolzaad geteelt, voor haar olie opbrengst gebruikt als brandolie in tijden van nood echter ook als spijsolie voor bepaalde gerechten. De volgende statistiek voor het ge hele land is interessant om weten 1846: 26.000 Ha. voor 4.337.000 inw. 1866: 26.400 Ha. 4.828.000 1880: 6.400 5.520.000 1895: 2.000 6.410.000 1910: 600 7.424.000 In 1914-18 was er een kleine ver betering waar te nemen. Daarna ging het weer bergaf. Gedurende de laatste wereldoorlog werd de teelt verplichtend gemaakt. De opbrengstcijfers per ha. zijn in evendigheid gestegen met al de graan soorten. Vroeger gaf een goede oogst 24 zakken (2400 kg.) per ha.een buiten gewone oogst 30 zakken. De afhan- ger (colza parapluie) gaf tot 42 zak ken per ha. De laatste jaren gaf een middelmatige oogst 25 zakken, een goede oogst 35 zakken, een buitenge wone oogst 40 tot 45 zakken per ha. En het is nu bewezen dat het kool zaad voor 't ogenblik de hoogste vet- productie geeft per hectare. Boter 150 tot 200 kg. Varkensvet200 tot 300 kg. Koolzaad (middelmatige oogst) 900 tot 1000 kg. voedingsvet. En dit op de kleinste grondopper- vlakte. Het verschil is te groot, dan dat er geen rekening zou mee gehouden worden. Welk zijn de best geschikte gron den? Zware grond is 't best, doch kool zaad wordt op alle gronden geteeld, zelf in de Kempische zandgronden van Oost-Antwerpen en midden-Lim burg. Alleen natte en zure gronden zijn minder geschikt. En de bemesting? Een goede oogst van 3.000 kg. zaad en 8.000 kg. stroo vraagt 200 kg. stikstof, 75 kg. fosfoorzuur en 240 kg. potas. Arme grond vraagt stal mest of grond waar de vorige vrucht stalmest kreeg. Fosfoorzuur en potas liefst vóór de winter, wat weerstand verleent tegen vorst. De stikstof ver deelt men vóór en na de winter. De variëteiten zijn Winterkoolzaad Hamburger Mansholthoge op brengst en vetrijk zaad. Klein gewas, laag vertakt, fijner zaad, minder win- tervast41 vetgehalte. Lembke's hoge opbrengst en vet rijk zaad. Wintervast. Hoog gewas, zaad in top 41 vetgehalte. Janetzki s lager opbrengst, minder vetrijk. Hoog gewas, zeer winter vast. 31 vetgehalte. Zomerkoolzaad Janetzki s geeft goede opbrengst. Het vetgehalte van het zaad is echter minder dan bij het winterkoolzaad. Alhoewel er nog landbouwers zijn die. zoals in vroeger jaren, het kool zaad uitplanten gezaaid in Juli— Augustus toch is de moderne wij ze over 't algemeenrechtstreeks zaai en, en natuurlijk met de machine. Uit planten is goed voor intensieve, klei ne bedrijven. Wij kennen echter ook grote boeren die, sedert de oorlog, steeds uitplanten, en telkens met goed resultaat. Het rechtstreeks zaaien gebeurt van 15 Augustus tot 15 September. In de koude streken vervroegt men echter deze data. Zomerkoolzaad zaait men vanaf begin Maart, naar gelang de geschiktheid van het weer. Uiterste datum is einde April. De kleinste afstand is van 30 tot 40 cm. Machinaal gebruikt men 2 tot 7 kg. Voor Hamburger Mansholt kan men wat minder gebruiken. Men dunt vóór de Winter uit. Na de Win ter hakt men de grond wat op. Ook het koolzaad heeft zijn vijand de glanskever die, in de bloeitijd, vóór de bevruchting, de meeldraden ver- (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) /f v; oem

De Koornbloem | 1947 | | pagina 1