Doeltreffende uitvoerpolitiek voor onze Mobilisatie der graangewassen land- en tuinbouwproducten vereist. van den oogst 1947* Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers Verschijnt iederen Zondag 26ste JAARGANG Nr 1258 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De administratie is een log en in gewikkeld raderwerk. Dit ondervin den de burgers die met haar in aan raking komen. Deze traagheid is echter onmogelijk te verzoenen met de noodwendigheden van den handel met het buitenland, bijzonder wan neer het producten betreft die aan be derf onderworpen zijn of onhankelijk zijn van seizoenfactoren zoals de land- of tuinbouwproducten. Alvorens tot den uitvoer door de .overheid toelating wordt gegeven moet thans volgende lange weg wor den afgelegd. Vooreerst moet het Ministerieel Economisch Coördina tiecomité bestaande uit verschillende ministers principieel beslissen of uit voer mogelijk is. Dit vergt reeds tijd, daar de ministers door verslagen van hun diensten dienen ingelicht nopens den stand der bevoorrading der in landse markt, nopens de prijzen op de binnenlandse markt, de productie- voorzieningen enz. Wanneer men weet dat onze bureelratten niet als gewoonte hebben zich te over haasten, kan men beseffen dat deze ministeriële voorlichting eerder het uitzicht vertoont van een vertraagde film. Wanneer de beslissing van het Mi nisterieel Coördinatiecomité eindelijk is gevallen, dan wordt, indien zij ten minste gunstig is, de Nationale Dienst voor Afzet van Land- en Tuinbouw producten gemachtigd den uitvoer toe te laten van bepaalde hoeveelhe den land- en tuinbouwproducten. De ze dienst moet dan een lijst opmaken der uitvoerders die in aanmerking ko men voor het bekomen der voorziene uitvoervergunningen. Deze laatsten worden echter niet uitgereikt door dezen dienst, doch wel door den Dienst voor Contingenten en vergunningen. Vooraleer de ver gunningen in handen komen van de uitvoerders zijn er natuurlijk enkele dagen verloren, met het gevolg dat de oogst reeds voor een merkelijk deel voorbij is en onze landbouwers oen aanzienlijke hoeveelheid hunner voortbrengst tegen lage prijzen heb ben moeten van de hand doen alvo rens de uitvoer de markt heeft ontlast. Hierbij dient aangetekend dat elke uitvoer van voedingswaren, waaron der land- en tuinbouwproducten, doorgaans aanleiding geeft tot een vinnigen strijd tussen de ministeries van Ravitailleering en Landbouw, het eerste optredend als verdediger der belangen van de verbruikers en het tweede optredend als verdediger der belangen van de voortbrengers. In al gemenen regel zijn de ministeriële diensten ook niet vooruitziende in zake het treffen der voorbereidende maatregelen welke zich opdringen voor een tijdigen uitvoer der land- en tuinbouwproducten. Hieraan wordt veelal slechts gedacht wanneer de producten reeds op de markt komen. Ook bij het opsporen van afzetmo gelijkheden in het buitenland wordt veelal niet met het passende initiatief en vereiste tempo gehandeld. Het ge volg hiervan is dat, wanneer de grens wordt open gezet, men nog naar af nemers in het buitenland moet zoe ken. Het hoeft geen lang betoog om te begrijpen dat dergelijk stelsel zeer nadelig is voor den uitvoer van fruit en tuinbouwproducten die tijdig en snel dienen uitgevoerd op het tijdstip van den oogst. Elke producent van tarwe, rogge, spelt, masteluin, gerst en wintergerst is rekenplichtig tegenover de Staat, voor de productie van 1947 der be zaaiingen welke hij bij de telling van 15 Mei 1947 heeft aangegeven. De gemeentelijke opbrengst per hectare van elke der bedoelde teelten, met uitzondering van de tarwe, wordt vastgesteld door commissies die in de hoofdplaats van elke provincie ze telen. Vereenvoudiging van de admini stratieve en doeltreffende commercië le methodes dienen ook dringend toe gepast om den uitvoer der producten van onze fruitteelt en tuinbouw te verzekeren en wel in volgenden zin Onze agenten van het Ministerie van den Buitenlandsen Handel moe ten tijdig en op nauwkeurige wijze de Nationalen Dienst voor Afzet van Land- en Tuinbouwproducten inlich ten nopens de behoeften der buiten landse markten, zij moeten regelmatig in betrekking zijn met de buitenland se afnemers en de lijsten dezer laat sten kenbaar maken aan voormelden Dienst. Deze laatste moet in bezit zijn van de lijsten der Belgische uitvoer ders en deze tijdig inlichten nopens de uitvoermogelijkheden. De Nationale Dienst voor Afzet van Land- en Tuinbouwproducten zou volgens aanwijzingen van den Minister van Landbouw, de uitvoer vergunningen zelf moeten afleveren en hiervan nadien kennis geven aan den Dienst voor Contingenten en Vergunningen. Het is werkelijk al te tijdrovend drie of vier verschillende ministeriële diensten te betrekken bij de aflevering van uitvoervergunnin gen voor land- en tuinbouwproduc ten. Het is een onfeilbaar middel om steeds te laat te komen. De teeltopbrengsten geschat door de provinciale commissies worden aan de Algemene Directie voor de Mobilisatie der Landbouwproducten van het Ministerie van Invoer en Ra vitaillering medegedeeld vóór 8 Juli 1947 voor de winter gerst en de rogge vóór 25 Juli 1947 voor de spelt, masteluin en de gerst. Op verzoek van de ambtenaren van het ene of het andere voornoemde ministerie of leden van de beroeps- landbouwvereenigingen in de provin cie, «zal het Nationaal Comité van Advies in laatste instantie de op brengst bepalen. Na akkoord van de Ministeries van Landbouw en van Invoer en Ravi taillering deelt het secretariaat van de provinciale commissie aan de burge meesters vóór de 13e Juli en 30e Juli, volgens de in aanmerking genomen teelten, de voor hun gemeente vast gestelde opbrengsten mede. De burgemeesters brengen onmid dellijk deze opbrengsten ter kennis van de belanghebbenden. De producenten die zouden oorde len de bepaalde opbrengsten niet te kunnen bereiken, mogen de schatting van hun oogst aanvragen binnen de 48 uren na de ontvangst van het be richt van de burgemeesters. Te dien einde zullen zij zich richten tot de bur gemeester die aan het kantonnaal bu- reelhoofd van de dienst van de Mobi lisatie der landbouwproducten de lijst zal overmaken van de producenten die de schatting aanvragen vóór 18 Juli 1947 voor de wintergerst en de rogge vóór 5 Augustus 1947 voor de spelt, masteluin en de gerst. De schatting heeft betrekking op al de percelen die de landbouwer heeft beteeld met de producten voor welke hij de schatting aanvraagtde producent die de schatting heeft aangevraagd mag niet overgaan tot het inhalen van, behoudens het geval van overmacht, de oogst vóór dat de schatting heeft plaats gehad. De leveringsverplichtingen van de producenten die de schatting hebben aangevraagd worden volgens de re sultaten van deze laatste bepaald, zelfs indien zij de basisschatting ver hoogt. De tarweopbrengst wordt per per ceel vastgesteld door de Landbouw tellingscommissie. De aldus vastge stelde opbrengstcijfers zullen aan de provinciale commissie worden mede gedeeld. Deze mededeling dient vóór 20 Juli bij de genoemde commissie toe te komen. Ingeval de provinciale commissie de opbrengstcijfers door de plaatse lijke commissie vastgesteld onvol doende zou achten, is zij verplicht deze te verbeteren. De alzo geschatte opbrengsten zijn definitief ten ware een der leden van de provinciale com missie een verhaal zou indienen bij de Minister van Ravitaillering. In dit geval worden de door hem gebeurlijk gewijzigde cijfers medege deeld aan het secretariaat van de pro vinciale commissie en aan de burge meesters vóór 5 Augustus 1947. De burgemeesters zullen onmiddellijk de opbrengsten ter kennis brengen van de belanghebbenden. Voor het geval een plaatselijke commissie zou nalaten de cijfers per perceel voor de vastge stelde data mede te delen, dient de provinciale commissie de gemeente lijke opbrengst vast te stellen. Het kantonnaal bureelhoofd van de Algemene Directie voor de Mobi lisatie der Landbouwproducten van het Ministerie van Invoer en Ravi tailleering stelt voor elke aan de be palingen van onderhavig besluit on derworpen producent een steekkaart op, in dubbel exemplaar, die vermeldt: 1° De minimumopbrengst overeen komstig gedane raming 2° De hoeveelheid welke de pro ducent gemachtigd is vooraf te nemen; 3° De hoeveelheid die hij gebeurlijk verplicht is te leveren. Een exemplaar der steekkaart wordt, tegen ontvangstbewijs, aan elke producent overhandigd. De afle vering ervan geldt als leveringsbevel van de vermelde te leveren hoeveel heden. Het andere exemplaar wordt (Zie vervolg 2de bladzijde le kolom). De oornbioem

De Koornbloem | 1947 | | pagina 1