Het treurspel vroege aardappels ONZE REIS NAAR St TRUIDEN. Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD I Voor en door de De logge bureaucratie de hoofdschuldige* AALST 20 JULI 1947. Verschijnt iederen Zondag 26ste JAARGANG Nr 1259 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Landbouwers Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Er is weer een staking nodig ge weest, net als in de landbouwcrisisja ren vóór den oorlog, om de aandacht der openbare mening te vestigen op de bespottelijke prijzen waartegen onze landbouwers verplicht zijn hun ne vroege aardappelen te verkopen. De prijzen, waren inderdaad op de Mechelsche ma kt gevallen tot 1 fr. het kg., dan wanneer onze landbou wers hun pootgoed hebben moeten aankopen tegen prijzen gaande tot 5 fr. het kg. en de vereiste meststoffen hun van 300 tot 500 fr. de 100 kg. hebben gekost. Dat dergelijke spot prijzen voor hun producten de boe ren regelrecht naar de ondergang voeren en aanleiding geven tot bit tere misnoegdheid hoeft geen lang betoog. Aan wie de schuld van dezen wantoestand Zonder de boeren te willen ver ontschuldigen voor de onjuiste aan gifte der beteelde oppervlakte welke, naar blijkt uit betrouwbare gegevens, rond de 10.000 ha. bedroeg dan wanneer bij de telling van 15 Mei j.l. enkel 6620 ha. werden aangegeven omdat hierdoor het Ministerie van Bevoorrading op het dwaalspoor werd gebracht nopens de productie mogelijkheden welke ter voorziening van de binnenlandse bevoorrading nodig waren en de hoeveelheden welke voor de uitvoer konden wor den vrij gegevenblijkt echter dat het ingewikkeld en log raderwerk der administratie eens te meer te traag in werking is getreden om deze ramp voor onze aardappeltelers te voor komen. Reeds begin Mei werd door de be voegde landbouwmiddens de aan dacht der verantwoordelijke besturen gevestigd op de dreigende overpro ductie van vroege aardappelen en op de noodwendigheid tijdig afzetgebie den te zoeken in het buitenland. Het blijkt dat de Ministers van Landbouw en den Buitenlandsen Handel zich tijdig hebben ingespan nen om deze afzetgebieden op te spo ren. Doch in alle landen had het aan bod onzer vroege aardappelen geen uitslag, behalve in Duitsland, onzen bijzondersten afnemer trouwens vóór en oorlog. De militaire overheden van de Britse en Amerikaanse bezet- bngsgebieden vroegen aanbod en prijs voor een hoêveelheid van 20.000, eventueel 30.000 ton aardappelen. Er werd begin Juni een prijs voor uitgezet van 2,09 fr. per kg., franco grens, prijs welke de bezettingsover heden onlangs hadden moeten betalen voor oude aardappelen van Holland sen oorsprong. Een definitief accoord nopens de prijs werd echter niet be reikt, alhoewel er kans bestond dat hieromtrent toch een fatsoenlijke overeenkomst zou kunnen worden bereikt. Doch toen werkte de rem onzer ijverige administratie. Vooreerst kwam het Ministerie van Ravitaille ring, in uitvoering van de voogdij welke het uitoefent over het Mini sterie van Landbouw, tussen beide met de volgende geniale regeling uitvoervergunningen voor vroege aardappelen konden enkel worden toegestaan, indien de prijs vóór 5 Juli beneden 1,95 fr. per kg. aan den voortbrenger viel, beneden 1,60 fr. van 6 Juli tot 20 Juli en beneden 1,25 fr. van 20 Juli tot 1 Augustus a.s. De aldus bepaalde prijzen, bij zonder de twee laatsten, lagen reeds merkelijk onder den kostprijs die minstens op 1,75 fr. per kg. kan wor den bepaald. Alsof twee ministeriële diensten nog niet genoeg waren om over den uitvoer onzer vroege aardappelen te beslissen, kwam er nog een derde dienst bij te pas nl.de D. E. R. (Dienst voor Économische Recupera tie) die geen afbreuk kon lijden aan zijn monopolium der regeling van de handelsbetrekkingen met Duitsland. Deze dienst, getrouw aan zijn ge wone handelsprocédé's, vond er niet beters op dan een soumissie of aanbe steding te eisen, alvorens voorstellen te doen aan de bezettingsoverheden in Duitsland. Bij de vertraging in de aflevering van de uitvoervergun ningen voortspruitende uit de beslis sing van het Ministerie van Ravitail lering waarvan hoger melding, kwam zich nog deze voegen van de uit schrijving der aanbesteding door den D. E. R. Hierbij komt nog dat een eerste aanbesteding geen voldoening gaf, zodat diende herbegonnen. Bij de aanbestedingen wordt na tuurlijk geen rekening gehouden met (Zie vervolg 2de bladzijde 4e kolom). Tien jaar geleden was het-een groote uitzondering een landbouwer zijn aardappelen te zien sproeien. Nu sproeit bijna iedereen. Ons menschen hebben er immers de noodzakelijk heid van ingezien. Ze weten nu uit eigen ondervinding dat de kosten van het sproeien veelvoudig vergoed wor den door een betere opbrengst, beter naar kwaliteit en ook naar hoeveel heid. Hoe is nu de toestand in onze boomgaarden Bijna dezelfde als vóór jaren in de aardappelteelt. Men laat nog steeds Gods water over Gods akker loopen. Waarom die verwaarloozing Vele antwoorden zullen onze boeren ge ven, alle met een schijn van waar heid. Toch hebben ze het verkeerd voor. Bij tientallen hebben wij gepro beerd hen te overtuigen van het nut eener goede verzorging van hun boomgaard. Een schouderophalen was gewoonlijk het antwoord. Wij ondervonden dat wij met woorden weinig konden bereiken.Wij moesten dus de werkelijkheid zelf laten spre ken. Dit was het doel van onze reis naar Sint Truiden. Jammer dat niet ieder lid mee kon gaan, want iedereen zou moeten kunnen zien wat voor een uitslag men in de fruitstreek ginds bereikt met een goede verzorging. Wij vertrokken uit Aalst (Donder dag 3 Juli) met een weertje zooals ge er U moeilijk een kunt droomen. Aalst, Brussel, Leuven, Tienen, Sint Truiden. Wat een rijkdom langs de baan Velden, velden en nog eens velden. Wuivende halmen zoover het oog reikt, afwisselend met het groen van de aardappelvelden en weiden. En zeggen dat dit allemaal het werk van onze boeren is. Zoo in een paar uur een groot gedeelte van Vlaande ren doorrijden en dat in volle zomer, dat is werkelijk een genot. Reeds vóór wij St Truiden in zicht hadden, vlogen de boomgaarden ons reeds voorbij, de een ha de andere, groote en kleine, hier en daar reeds met kale plekken, want de kersen waren al een groot deel geplukt. t Eerst kwam een oude boomgaard aan de beurt. De meeste oude boom gaarden zijn bij ons nog maar goed voor brandhout. Daar stonden die oude bonkers van boomen nog zoo jeugdig als bij ons de jonge. Vruch ten en bladeren waren lijk als geschil derd, zoo frisch en groen. Geen enkele drooge tak, geen enkele zonder vruch ten, maar ook geen een die overladen was. En blakend van gezondheid. Wij hadden den indruk dat in de streek van St Truiden geen rupsen bestaan, wij hebben er althans geen gezien in de aanplantin(jen die we bezochten. En wat het meest opvielgeen en kele afgevallen vrucht was er tus- schen het gras te vinden. Afvallen van vruchten bestaat niet, wat een dubbel voordeel heeftgeen verlies en ook geen broeinesten van insecten en ziek ten, die de afgevallen vruchten toch gewoonlijk zijn. Dat de vruchten re gelmatig over de boomen verdeeld waren, dus overal kan er licht en zon aan, moest ons niet verwonderen, want de appels en de peren waren met de hand gedund. De bladeren waren malsch en groot, opdat ze goed voor de voeding en de ademhaling van de boomen zouden kunnen zor gen. Kortom een klinkend bewijs dat oude boomgaarden, mits een goede verzorging nog dubbel en dik hun opbrengst kunnen geven. Wij vroegen naar de behandeling. De kersen bv. kregen in de Winter een duchtige winterbesproeiing, met kort na den bloei een koperbehande ling. Uitslag geen enkele bladluis, omzeggens geen enkel aangevreten blad en een pracht van kersen. De appels en peren kregen even eens hun winterbehandeling en wer den nadien regelmatig gespoten tegen zwamziekten. Zooals wij reeds ver meldden, waren ze ook met de hand gedund. Waren de oude boomgaarden een flink stuk werk, het interessantst om zien waren de jonge aanplantingen van laagstammen, vooral voor wat aangaat de manier van aanleggen. De jonge boomen zijn geplant per soort en variëteit, wat voor gevolg heeft gemakkelijke verzorging. Dit is trou wens het geval voor gansch de laag- stammige boomgaarden gemakkelijk snoeien, spuiten en plukken. Wat ook van overwegend belang is na 3 jaar dragen de jonge boomen volop. Al de deelnemers waren er trouwens mee akkoord, dat laagstammige ge makkelijk te plukken zijn, want bij heele trossen hingen ze aan de kerse laars, zoogezegd om eens te proeven. Ze waren vooral opgetogen over een nieuwe variëteit kersen nl. de Hedel- fingerriese. Er werden ons dan ook (Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom De Koornbloem

De Koornbloem | 1947 | | pagina 1