En nu hebben wij eens een hete Zomer... Voor de Huisvrouw mmmmmmmmrn Vruchten* DE KOORNBLOEM 13 Juli 1947 Het Heilig Bloed-Spel te Brugge. (Vervolg van 6e bladz.) Voor iedere bestelling van 20 kaar ten wordt een vermindering met 10 °/0 toegestaan (groepsreductie). De vertoning op 14 Augustus De vertoning van 14 Augustus werd gans afgehuurd door de Man nenbonden van het H. Hart. Perso nen of groepen die wensen kaarten te bekomen voor deze vertoning, gelie ven zich te wenden tot de H. Hart- bond hunner parochie of tot het Cen traal Bestuur van de Bonden van het H. Hart, 16, Korte Schipstraat, te Mechelen. Practische Inlichtingen. De houders van toegangskaarten tot het H. Bloed-Spel genieten van een speciale vermindering tot het be zoeken van de Tentoonstelling van Belgische Kant, die in het Stedelijk Museum te Brugge zal gehouden worden van 3 Augustus tot 14 Sep tember a. s., en waar benevens de prachtigste kantwerken ook beroem de meesterwerken van de schilder kunst, waarop kantontwerpen zijn af gebeeld, tentoongesteld zullen zijn. Speciale treinen en buurttrams zul len uit en naar de voornaamste centra van het land, alsook van de kust, het reizigersverkeer vóór en na de verto ningen verzekeren, o. m. uit Brussel, Gent, Antwerpen, Mechelen en de tussenstations op deze lijnen gelegen. Voor alle nadere inlichtingen hier omtrent kan men zich wenden tot het naastbijgelegen station of bureel van de N.M.B.S. of Mij der Buurtspoor wegen. De groepen uit welkdanige ge meenten die het inzicht hebben naar het H. Bloedspel te komen per trein, gelieven zulks kenbaar te maken aan den Dienst voor Toerisme, Dy ver, 16 te Brugge, die zich met de N.M.B.S. in verbinding zal stellen. Kaarten voor het H. Bloed-Spel worden tevens te koop gesteld in de spoorwegstations te Brussel-Noord, Antwerpen-Centraal, Mechelen, Ter- monde, Denderleeuw, Aalst, Ternat, Wetteren, Gent-St Pieters, Leuven, Halle en alle stations der elektrische lijn, en in de inlichtingskantoren van Wenduine, Knokke, De Zoute, Mid- delkcrke Oostende, Zeebrugge, Den Haan. Voor alle nadere inlichtingenSte delijke Dienst voor Toerisme, 16, Dy- ver, te Brugge. Tel. 333.87 of 331.03. •».En hij is nog niet ten einde Hoe dikwijs hebben wij niet horen ^ggen: Waar zijn de hete Zomers gevaren?» 't Is geen Zomer meer!,,. Dat hadden wij ook van de Winters gezegd, en zie, Ons Heer liet eens voelen wat hij kon. Wie zal de Win ter van 1946-1947 vergeten? Was "te dat een WinterWe verlangden a'gauw naar onze slappe waterzo- teerkensMaar zie, ook hier reken- den wij zonder de waard. Het werd Zomer, het is Zomer. Er zijn dagen geweest dat wij lijk slappe eenden naar een exporken of een lambiksken hapten. Vroeger boften onze grootouders over hün Zomers, toen ze in de Paas- vacantie gingen patatten planten op hun barrevoetse voeten. Toen dit en toen dat Het jaar 1947 sloot een lange en strenge Winter af en bracht ons een Zomer met de hoogste temperatuur sedert 1833. Vergeten wij ook niet dat ons land in tusschentijd gezegend werd met enkele onweerkens die in sommige streken in 't geheugen zul len blijven hangen. Tweemaal in Haspengouw, ééns over de Dender streek, en in de nacht tussen Zaterdag 28 Juni en Zondag 29 Juni haast over geheel het land. Telkenmale: rege nen, gieten, donderen, bliksemen en hagelen, ongehoord Overal schade aan huizen en veldvruchten, over stromingen, mensen en dieren ver dronken en doodgebliksemd... Op Vrijdag, 27 Juni melde het Ko ninklijk Weerkundig Instituut te Uk- kel 38,3 graden in de schaduw, het hoogste cijfer sedert 1833, wanneer men in ons land regelmatig de warm tegraden begon op te schrijven. Deze hittegolf kwam van uit Rusland. Volgens de waarnemingen in het Nederlandse Instituut De Bilt, is het in Nederland sedert 1849 niet meer zo warm geweest. Het Zuiden van het land kende de grootste hitte meer dan 38 graden. Te Parijs stelde men 33,6 graden in de schaduw vast. Te Bazel noteerde men 36 graden in de schaduw, de hoogste warmte se dert 120 jaar. En de Zomer is nog niet voorbij Maar hoe was het dan eigenlijk vroeger? De Oude kronieken vertel len ontzettende dingen. In 627 veroorzaakte de verschrik kelijke hitte in Frankrijken Duitsland een algemene droogte, waarbij men sen en dieren stierven van dorst. In 879 dierven de boeren niet naar het veld gaan om de oogst af te pik ken of binnen te halen. Wie zich op de akker aan de arbeid waagde, was een kind des doods. Erger was het in 993 koeien en schapen branden in de weiden lijk de kip aan 't braadspit. In 't jaar 1000 het was zó warm dat de vissen in 't water stierven, aan de oppervlakte dreven, verotten en... de pest veroorzaakten. Honder den mensen stierven en zakten neer lijk afgesneden hopranken. 1022 De mensen zakten van de warmte op straat neer en bleven doodgestraald liggen. De geschied schrijver meldde De hersenen droogden in de schedels In 1132 De rivieren waren uitge droogd. Het land was één gebakken steen. De Rijn was in de Elzas nog een armzalige gracht. 1139 Nu kreeg Italië een pakske mee de hitte was zó hevig, dat de bloemen aan de bomen verbrandden. In 1260 werd er oorlog gevoerd de veldslag van Béla. Er vielen meer soldaten dood door de zonnewarmte dan door het bloedend zwaard. 1277 De boeren trokken zich de haren uit het hoofd, daar al het vee voeder was verbrand. In de zomers van 1303 en 1304 twee na mekaar dus waren Rijn, Loire en Seine omzeggens uitge droogd. En dat wil wat zeggen Nu maakt de geschiedschrijver een sprong 1615 Gans Europa door werd ge teisterd door een vreselijke hitte. Mensen en dieren hadden het hard te verduren. 1705 Nu was het nog erger men vergelijkt de hitte van deze Zomer aan de temperatuur van de glasblaze rijen. Denk eens na men kon vlees braden in de zonneschijn. Tussen 12 en 4 uur dierf niemand op straat komen. 1718 :Zes lange maanden van aan houdende droogte. Alle schouwbur gen bleven gesloten, in de winkels werd niets verkocht. Die sloten ook bij gebrek aan kopers. In 1758 tekende de termometer 38 graden Celsius aan. In 1779 vielen te Boulogne vele mensen dood op straat. De mensen vluchtten naar de onder aardse gewelven. Hier alleen konden ze vrij ademen. 1793: Een verschrikkelijk jaar. De groenten en vruchten droogden weg in de tuinen. Binnenshuis liep de lijm der meubels open en deze vielen als losse duigen uit elkander. Terwijl men het vlees bereidde bedierf het. In 1811 warende rivieren uitgedroogd. 1822: Rampzalige zomer: de on dragelijke hitte werd afgewisseld met vreselijke onweders en angstwekken de aardbevingen. De grond was poe- derdroog: Millioenen sprinkhanen vlogen over Europa en vielen neer op de Elzas en Lotharingen. Men meld de dat te Savern in 14 dagen tijd 2 millioen sprinkhanen werden ge dood. De laatste hete Zomers waren 1846 52 graden in de zon 1859, 1869, 1874: zonder grote rampen 1892op 18 Augustus noteerde men 35,3 graden; 1911 op 9 Augustus 36,1 graden. 1921op 28 Juli stelde men 36,5 graden vast. Op gebied van weer en warmte mogen wij van niets verschieten. Wat vroeger eeuwen gebeurde, kan nu nog voorvallen. De technische vooruit gang van de mens heeft natuurlijk heel wat beschermingsmiddelen uit gevonden, maar bij hoge hitte zullen er toch gevallen zijn van zonnesteek, niettegenstaande geus en lambik. Bij wolkbreuk komen wij nog steeds voor plotselinge overstromin gen te staan, de bliksem slaat nog even zeer boom en mens neer en de duiveneieren-dikke hagelstenen plet sen onze serren nog even gemakkelijk stuk als vroeger. 't Is alsof de hemelse elementen soms losbreken om er ons attent op te maken dat er nog ne fameuze Re gelaar bestaat, die weieens vergeten wordt. ze aders. Het is een kleine meloen. De karbonkel is groot en heeft een ruwe schil. Suikermeloenen zijn zoet, maar minder geurig. De schil is glad. Rijp, zacht fruit kan men gewoon lijk niet langer dan enkele dagen be waren. Verse vruchten. De geurige, frisse smaak, de licht verteerbaarheid en vooral de rijkdom aan vitaminen. maken de vruchten tot zeer waarde volle voedingsmiddelen. Men kan de vruchten onderschei den in hard en zacht fruit. Het zacht fruit kan niet lang bewaren. In verse toestand zijn deze vruchten dus alleen te koop omstreeks de tijd, dat ze rijp zijn. Tot het harde fruit behoren ap pelen en peren. Deze zijn beter houd baar. Sommige soorten kunnen zelfs tot ver in de Winter bewaard wor den. Appelen worden verkocht als hand appelen en moesappelen. Voor beide doeleinden zijn zure appelen geschikt. Zoete appelen zijn geschikt om ge stoofd en gedroogd te worden. Als handappel zijn ze onsmakelijk. Ze komen niet tot moes en dus ook voor het maken van appelmoes ongeschikt. Als moesappelen worden vaak on rijpe en afgevallen harde appelen verkocht. Wintervaste appelen zijn Sterap pelen, Belle fleur, Belle de Boskoop, Rabauwen, Cocque d'orange, enz. Sommige van deze soorten zijn zelfs tot in April te bewaren. Peren. Stoofperen moeten ge makkelijk in hun geheel kunnen ge schild worden, de vorm mag daarom niet te bol zijn en de peren moeten door het stoven rood worden. Stoof peren zijn b.v. Bergamotten, Winter en Rietperen. Onrijpe handperen worden ook voor stoven gebruikt. De enige wintervaste handpeer is de Josephine de Malines. Ze blijft tot December goed. Kweeperen worden gebruikt voor compote en inmaak. Het zijn harde, wrange peren, met dons bekleed en korrelig vruchtenvlees. De wintervoorraad kan in October- November opgedaan worden. Appe len en peren die men wil bewaren, mogen niet afgevallen, wormstekig, gekneusd of rot zijn, dus een zeer goede kwaliteit fruit zijn. De bewaar plaats moet koel, tamelijk droog en vorstvrij zijn. Door te grote droogte of te veel vocht gaat het fruit rimpe len. De appels en peren worden naast elkaar op een houten vloer of een rek gelegd. Op rekken van latwerk wordt het fruit spoedig rimpelig en ge kneusd. Zacht fruit. Het meeste fruit wordt gekweekt, maar sommige van deze zachte vruchten vindt men ook in de vrije natuur, zoals bosbessen, braambessen, aardbessen, rozebottels en frambozen, zijn geurig en hebben geneeskundige kracht, bijzonder bos bessen en rozebottels. Zacht friiit moet rijp en zoo vers mogelijk gebtuikt of verwerkt wor den. Aan sommige vruchten moeten nog bijzondere eisen gesteld worden. Nooit gebruiken zonder te wassen. Meloenen moet men eenigszins kun nen indrukken. Ze mogen echter niet te zacht zijn. Als tafelfruit komen vooral de netmeloen en de karbonkel in aanmerking. Over de schil van de netmeloen loopt een netwerk van grij- (Zie vervolg onderaan 3de kolom.) I» li BB0M i 'I vUn%nt!titJnL?. Wm&Bmt :v\vv .wv.v. v

De Koornbloem | 1947 | | pagina 7