Enkele nuchtere beschouwingen bij de afschaffing der staatstoelagen. Paratyphusinfecties bij het rund ArhfM'd I LANDBOUWWEEKBLAD I Voor en door de ÖUC11 j 0rgaan dcr s M REDT u ZELVen. I Landbouwers AALST 3 AUGUSTUS 1947. Verschijnt iederen Zondag 26ste JAARGANG Nr 1261 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Langs hun dagblad hebben onze lezers voorzeker kennis genomen van de jongste regeringsmaatregelen be helzende afschaffing, van 1 Augustus 1.1. af, van de staatstoelagen voor be paalde voedingswaren van eerste noodzakelijkheid. Hierdoor zullen de ze producten volgende prijsverhoging ondergaan te betalen door de ver bruikers Een brood van 900 gr. zal 5,70 fr. kosten in plaats van 3 fr. 1 kg. boter zal 77,50 fr. kosten in plaats van 55 fr. 1 kg. margarine 20 fr. in plaats van 16 fr. 1 kg. rundvlees 70 fr. in plaats van 50 fr.; 1 kg. varkensvlees 55 fr. in plaats van 50 fr. 1 liter tafelolie 33 fr. in plaats van 19 fr. 1 doos zalm 20 fr. in plaats van 13 fr.; 100 gr. chocolade 5 fr. in plaats van 3,60 fr. Ook de melkprijzen en de prijs van reuzel zullen een evenredige verho ging ondergaan. In een lange mededeling aan de pers en langs de radio, heeft de Heer Spaak, Eerste Minister, de nieuwe politiek gemotiveerd door er op te wijzen dat de staatsbegroting niet langer de zware uitgaven voortvloei ende uit de toelagen welke 14.775 millioen frank bereikten kon dragen, dat het onverantwoord was aan de welstellende burgers verder subsidies 'oe te kennen voor den aankoop van producten welke ze gemakkelijk kon den bekostigen, en dat het strijdfg was met de vooruitgang de prijzen door de subsidies op een fictief peil te houden. In zijn radiotoespraak be toogde de Eerste Minister dat de af schaffing der subsidies zich opdrong ten behoeve van het algemeen belang cn hij deed een oproep aan de bevol king tot volledige medewerking voor het slagen der nieuwe regeringspoli- tiek. Wij hebben de radiotoespraak van de Minister met aandacht beluisterd cn de opmerking gemaakt dat, waar het algemeen belang ter sprake komt, het voorbeeld dient gegeven door de zen die beweren de vertegenwoordi- 9?rs te zijn van het algemeen belang. Wij bedoelen hier de volksvertegen woordigers die, niettegenstaande de weinig gunstige toestand onzer staats financiën, er toch geen gewetensbe zwaar van maakten hunne vergoe ding te verhogen tot 180.000 fr. -f- 18.000 fr. tot spijzing hunner pen sioenkas, hetzij totaal 198.000 fr. met terugwerkende kracht vanaf 1 Januari 1.1. De ministers hadden reeds tevo ren het voorbeeld gegeven door hun wedde te brengen van 375.000 fr. tot 500.000 fr. en eerstdaags zullen ook de senatoren volgen. Wie zegde weer dat het goede voorbeeld van hoger hand diende te komen Wijl de ver hogingen van de wedden der staats ambtenaren beperkt werden tot het coëfficiënt 2,25 tot 2,5, kennen onze parlementsleden zich een verhogings- coefficiënt foe van 4,95. Om de zo genaamde min begoeden thans "economische zwakken ge naamd,, te vergelden voor de verho ging der prijzen voortspruitende uit de afschaffing der staatstoelagen, zul len hun huishoudbons worden toege kend ter waarde van 744 fr. per jaar en per begunstigde, of van 62 fr. per maand. Volgens de mededeling van de Minister zullen 4.300.000 Belgen op de 8 millioen van deze bons genie ten. Men begrijpt dadelijk tot welke paperasserij, formaliteiten en de daar mede verband houdende uitbreiding van bedienden en personeel, deze re gen van huishoudbons zal aanleiding geven. Als voordeelhebbers van deze huis houdbons worden door de nieuwe maatregelen aangeduid 1) alle loontrekkenden zonder enige beperking van inkomsten 2) de weddetrekkenden of bedien den (staatsbedienden inbegrepen) en de gepensioneerden met volgend bru to maximuminkomen voor de vrijgezellen 72.000 frank per jaar voor de gezinnen zonder kinderen 76.000 fr. per jaar voor de gezinnen met één kind 80.000 fr. en vervolgens 4000 fr. meer per kind of persoon ten laste. Als persoon ten laste wordt be schouwd deze die niet meer dan 40.000 fr. persoonlijke inkomsten per jaar heeft. 3) de werklozen en degenen die van de openbare onderstand genieten. (Zie vervolg 2* bladzijde 1' kolom) Men heeft de laatste dagen in de kranten het schrikwekkende nieuws kunnen lezen van de massale vergifti ging welke zich aan de zeekust heeft voorgedaan bij die personen welke zich de ijskreem van een bepaalde venter lekker hadden laten smaken. Die ijskreem was opgemaakt onder meer met eendeneieren# welke para- typhuskiemen bevatten. Laat u nu maar niet afschrikken nog ooit ijskreem te kopen omdat gij bevreesd zijt tevens een portie ge vaarlijke kiemen binnen te spelen; want het is eerder uitzonderlijk en misschien wel de eerste maal dat onze Belgische eenden met die kiemen be smet waren terwijl in Duitschland bij voorbeeld die infectie algemeen ver spreid is, zoodat iedere verkoper van eendeneieren verplicht is bij de aan duiding van de prijs tevens op het bordje te meldenMoeten minstens 10 minuten gekookt worden! Na een periode van oorlog met verplaatsing van menschen en dieren over heele werelddelen is het ook niet te verwonderen dat zich ook op ge bied van uitbreken van ziekten zich ook zaken voordoen waar niemand op bedacht was en waartegen men nu ook, eenmaal dat zich iets ongewoons veropenbaard heeft de nodige maat regelen dient te treffenEen verwit tigd man is er twee waard Waarom nu die lange inleiding? Om onze boeren er attent op te ma ken in 't vervolg wat voorzichtiger om te springen met in nood geslachte kalveren die leden aan zogenaamd lindewater of geel water, wat niets anders is dan een infectie met para- typhuskiemen. Wanneer kalvers met zulke kiemen besmet worden, en meestal gebeurt dit reeds binst de dracht in de baar moeder, dus waarin het kalfje met het moederlijk bloed gevoed wordt en wanneer nu in dat bloed kiemen van paratyphus voorkomen (we zullen ver der zien hoe dat mogelijk is) zullen die mikroben mee overgaan in het orga nisme van het kalf, dat tegenover die zeer gevaarlijke kiemen weinig of geen weerstand kan bieden en dan zien we vele van die besmette kalvers reeds de paar eerste dagen na de ge boorte sterven zonder dat ze een teug melk wilden drinken of poogden op hun poten te geraken. Gebeurt de infectie wat later of was de besmetting tijdens de dracht niet op een allesoverrompelende ma nier gebeurd, dan komt het voor dat zulke kalveren plots aan het hinken gaan en bij nader toekijken vindt men dat een of ander gewricht meer uit puilt dan normaal en de gewrichtholte dan veel vocht (zever) bevat en dus niet droog aanvoelt. Die dieren drinken wel goed, maar vertonen verbazend veel neiging tot diarrhee, die in dit geval zeer hard nekkig tegen alle behandeling kan weerstaan. Gewoonlijk worden deze kalvers eveneens niet ouder dan twee maand en Qp een goeie dag zien we dan dat ze t plots afgeven, rillende van de koorts. Bij deze kalveren viel het steeds op dat de vleesch- en vet- aanzet niet voldoende was, maar dat ze eerder met den dag magerder werden. Wanneer nu een dier slechts een zeer lichte besmetting doormaakte, kan het daarvan genezen. Wat is er echter gebeurd De organen, welke de paratyphusmikroben bij voorkeur aantasten, zijn de darmen, de lever, de baarmoeder.de uier en de gewrichten. Het dier reageert op de aanwezig heid van die kiemen door het vormen van tegengif. Dit tegengif vernietigt na een zekeren tijd al de mikroben, maar ongelukkiglijk heeft het geen vat op degene die aanwezig zijn in de gal. Langs het fijne kanaaltje dat de galblaas verbindt met de dunne darm worden dus de mikroben regelmatig met de gal mee in den darm gestort zonder dat ze daar eenige symptomen van darmontsteking zouden veroor zaken, omdat het dier door zijn gene zing tegen die ziekte immuum is (dus niet meer vatbaar). Dit dier blijkt echter een levende bron te zijn voor infectie van andere omgevende dieren en vooral wanneer de weerstand van den kiemdrager door een of ander ziekte verzwakt is waarbij dus steeds de smethevigheid der bacillen toeneemt en omdat ook het aantal dat nu uitgescheiden wordt zeer groot is. Wanneer men nu een dier verdenkt gestorven te zijn van paratyphusin- fectie zal men niet nalaten door een bevoegd man naml. uw veearts (die u hierbij alle noodige inlichtingen zal geven om verdere sterfte onder Pasgeboren kalveren te vermijden en niet door een slachter welke deze ernstige zaken al te gemakkelijk over het hoofd ziet en meestal niet bewust is van de gevaren van vleeschvergif- (Zie vervolg 2de bladzijde 2e kolom). De Koornbioem

De Koornbloem | 1947 | | pagina 1