De nieuwe regeling van de Mobilisatie van de graangewassen vleesmarkt. van de oogst 1947. XA Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers AALST 10 AUGUSTUS 1947. Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Verschijnt iederen Zondag 26ste JAARGANG Nr 1262 Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Het besluit uitgevaardigd door de Ministers van Landbouw en van In voer en Ravitaillering. in dato 23 Juli j.l. en afgekondigd door het Staats blad van 1 Augustus 11. behelst de nieuwe reglementering van de vlees markt met ingang op 1 Augustus 1947. Ziehier een toelichting van zijn bijzonderste bepalingen, welke belang bieden voor onze lezers. Vooreerst dient gezegd, dat vol gens art. 1 van het besluit, de nieu we reglementering een tijdelijk karak ter heeft en enkel van kracht blijft zolang de Ministers van Landbouw en Ravitaillering haar behoud als ver enigbaar zullen achten met de vereis ten der bevoorrading van de bevol king. Het is dus een regeling met de stok achter de deur. De veeleveringen. De op schatting per ha. gebaseer de verplichting tot vleeslevering blijft behouden, doch zij zal momenteel niet meer het voorwerp uitmaken van leveringsbevelen vanwege de burge meesters. Om de twee maanden en voor de eerste maal den 31 Augustus 1947, zal de landbouwer een overzicht van zijn rekening vleeslevering ontvan gen, opgemaakt door de afgevaardig de van het kantoneel bureel der mo bilisatie der landbouwproducten. De eerste staat zal het saldo als grond slag hebben van de rekening der vleesleveringen op 31 Juli 1947, ge beurlijk vermeerderd of verminderd door de omzetting der voorschotten of der achterstellen op de melkleve- ringsverplichtingen op 30 Juni 1947. In geval van vrijwillige ontoerei kende levering en indien de behoef ten der bevoorrading het noodzake lijk maken, zullen de debetsaldo's of het vastgestelde tekort op de leverin gen ieder ogenblik het voorwerp mo gen uitmaken van opeisingsbevelen en zullen dienen aangezuiverd in de voorgeschreven termijn. Met dit doel blijft de boeking der veeleveringen dan ook behouden vol gens het tot heden toegepast stelsel der lopende gemeentelijke en indivi duele rekeningen. Afschaffing der verplichte markt. De huidige reglementering, waarbij e veeleveringen dienen gedaan aan e erkende markten, wordt geschorst. De thans bestaande markten mogen voortaan dienst doen als vrije mark ten. Ook mag de veehouder zijn vee op de hoevé verkopen. Zonder afbreuk aan de bepalingen houdende regeling der prijzen, zijn de aankopen van slachtvee vrij tot be loop van het contingent door de marktburelen voor elke aankoper vastgesteld. De dienst Vee zal acht dagen van tevoren aan elke koper de hoe veelheid vee of vlees mededelen, wel ke hij gerechtigd is de volgende week aan te kopen. Elke koper heeft vrije keuze van een slachthuis erkend door het Minis terie van Ravitaillering en gevestigd in de omschrijving aangeduid door de dienstVee, Vlees en Bijproduc- W ie is verplicht te leveren Elke producent, waarvan de tar we-, spelt-, masteluin- en roggebe- zaaiingen bij de land- en tuinbouw- telling op 15 Mei 1947 10 aren over schrijden, alsmede elke producent, waarvan de gerst- en wintergerstbe- zaaiingen 20 aren overschrijden, is ertoe gehouden zijn graangewassen- oogst ter beschikking te stellen van het Ministerie van Invoer en Ravi taillering, mits aftrek van de toege stane voorafnemingen. V oorafnemingen. De koper mag de gekochte dieren uitsluitend doen slachten in het door hem gekozen slachthuis. Het vee dient rechtstreeks naar het slachthuis ge voerd, waar het wegen en het boeken van het gewicht op voet eveneens zal geschieden. De dienst Vee, Vlees en Bijpro ducten is bevoegd de dagen en uren te bepalen voor het in ontvangst ne men van het vee in de erkende slacht huizen. Op het ogenblik dat het vee in het slachthuis wordt gebracht, moet de koper een bewijs van herkomst afleve ren waarop vermeld staat 1) een volgnummer 2) naam en adres van de verkoper 3) naam en adres van de koper 4) soort, gewicht en koopprijs van het dier 5) de kredietgerechtigde. Afschaffing der kredietbons. De uitgifte van kredietbons wordt afgeschaft. De kredietbons welke nog in omloop zijn op 1 Augustus 1947 zullen nochtans worden geboekt tot het verstrijken van hun normale gel digheidsduur. De afstand van krediet wordt nog enkel toegestaan onder vorm van in schrijving op naam van een derde, op het tijdstip der levering, van het totaal krediet toekomende aan het geleverde dier. Rangschikking van het vee. De beoordeling der hoedanigheid van het vlees geschiedt volgens een (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) De producenten mogen op hun oogst voorafnemen 1. Voor hun bezaaiingen: 185 kg. graan per hectare aangege ven bij de telling van 15 Mei 1947: voor spelt nochtans bedraagt de voorafneming 225 kg. 2. Voor het kleingraan: Tot beloop van 5 t. h. van de op brengst vastgesteld bij artikel 2 van het besluit van 1 Juli 1947, voorde tarwe, spelt, masteluin en rogge. 3. Voor hun verbruik 175 kg. tarwe, masteluin of rogge per persoon op 15 Mei 1947 deel uitmakend van hun huishouden. Deze voorafneming bedraagt voor spelt 240 kg. Deze voorafnemingen stemmen met een jaarlijks rantsoen overeen. De producenten kunnen bij het gemeen tebestuur de zegels n' 1 afhalen, voor zover zij vooraf hun voedingsrant soen graan leveren aan de door het Ministérie van Invoer en Ravitaille ring erkende handelaar of molen. De producenten van rogge kunnen in plaats van zegels nr 1 en voor zover de beschikbaarheden het toelaten, tarwe bekomen, door hun voedings rantsoen rogge uit te wisselen tegen een gelijke hoeveelheid inlandse tar we bij een erkende handelaar. Wat betreft de berekening der voorafnemingen voor het verbruik van het huishouden, dient door huis houden verstaan, de exploitant, de leden van zijn gezin alsook de leden van zijn bestendig personeel volledig gevoed op de hoeve. Gerst Vleeslevering Veevoeders. De producenten worden gemach tigd op hun oogst gerst en winter- gerst een hoeveelheid vooraf te ne men van 4 kg. van deze graangewas sen per kg. vlees op voet die zij aan de ravitaillering zullen leveren. De vleesrekening van de produ centen die hun gerst en wintergerst- verplichtingen aan de ravitaillering zullen leveren zal gekrediteerd wor den met 1 kg. voor 4 kg. van deze ge leverde graangewassen. Veevoeders afgeleverd als tegen waarde voor vleesleveringen zullen slechts ter beschikking van deze pro ducenten kunnen worden gesteld wan neer zij aan de leveringen hierboven zullen voldaan hebben. Compensatie voor leveringen. 1. Vooralle roggeleveringen, uit gevoerd in het kader van hun ver plichtingen, zullen de producenten in tegenwaarde, tegen dezelfde prijs en in gelijk gewicht, voedergranen en, voor zoveel mogelijk, maïs kunnen bekomen. 2. In de mate van het mogelijke, zullen de uitgevoerde of uit te voeren leveringen van tarwe, masteluin, en spelt van de oogst 1947 recht geven op een prioriteit voor het bekomen van een hoeveelheid voedergranen, gelijk aan 50 t.h. van het gewicht van de geleverde tarwe, masteluin, of spelt; zij zullen mogen worden be komen van 1 Januari 1948 af. 3. De veevoeders, afgeleverd in te genwaarde voor vleeslevering mogen niet ter beschikking gesteld worden van deze producenten, vóór dat deze laatsten, naar rato van 1 kg. vlees voor 4 kg. veevoeders, de volledige hoeveelheid veevoeders ontvangen op grond van de bepalingen van on derhavig artikel, hebben gerechtvaar digd. Voor de tarwe-, masteluin-, spelt-, rogge-, gerst- en wintergerstleverin- gen, uitgevoerd buiten de verplich tingen vastgesteld krachtens de be palingen van het besluit van 1 Juli 1947 betreffende de mobilisatie der graangewassen van den oogst 1947, zullen de producenten veevoeders of voedergranen kunnen bekomen, waar van de toebedeling echter vooral zal afhangen van de bestaande beschik baarheden. Overschot van Gerst en Wintergerst. Onverminderd de wettelijke bepa- lingen inzake prijzen, mogen de pro- (Zie vervolg 2de[bladzijde 2e kolom). De I f yjw ten

De Koornbloem | 1947 | | pagina 1