Arbeid adelt I US AUGUSTUS. 1 LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers i L. yRÜUW WALT-OOGST. 1 >DAG <D<D<GSTVREIU<GIDE AALST 15 AUGUSTUS 1947. Verschijnt iederen Zondag 26ste JAARGANG Nr 1263 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145, Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. j| Aan al onze Lezeressen en Lezers een tj S| Zalige Hoogdag. In het stamhuis hangt er een grote schilderij van een bekend hedendaags kunstschilderOns Moeder. Innig mooi, vol heilige wijding en stilte de ogen neergeslagen, biddend haar paternoster. Dat is Ons Moeder, op en top.... En toch... heb ik Ons Moeder nooit zó gekend, nooit zó stil. Ik heb Ons Moeder alleen maar gekend als de vrouw voor Ons Moeder durf ik dat woord «vrouw» haast niet uit spreken, uit vrees het woord «Moe der» te ontwijden die nooit stil stond. Een paardentand en een vrou wenhand, mogen nooit stil staan, zei ze. Nooit at ze met ons mee aan ta fel. Ze moest telkens een vol dozijn zelf bedienen. Achteraf at ze de overschotten op. Inderhaast. Rap ter tand is rap ter hand, was trouwens ook een van haar huisspreuken. Ons Moeder had altijd een beetje hoofdpijn. Soms was het hevig. Maar nooit kloeg ze, of nooit kon men het merken, 's Zondags ging ze naar de eerste mis, en dat was haar Zondag. Toen we groot waren en getrouwd en er was iets niet in de haak en we kwamen naar huis, dan zei ze niet veel. Niets, gewoonlijk. Als op 't laatstals dat zó blijft, moet ge hier niet meer komen. En dat was het ergste dat ons kon overkomen hij ons moeder niet meer mogen aan lopen. Maar 't pakte altijd. Alles kwam weer in orde. Ons Moeder heeft Onze Vader hezorgd als een klokhen haar kuikens. Ons MoederNooit stil, altijd hezig. En toch spreekt de stilte van die schilderij boekdelen. Dat beeld is hét beeld, dat in ons ziel, in ons hart en in ons eigen kinderen vastzit. Vandaag is het Moederkensdag en vandaag denken wij aan Ons Moeder. Leen dicht- en geen boekwerk zegt ons zoveel als het beeld dat wijzelf van Ons Moeder in ons dragen. Dat beeld spreekt van haar vruchtbare schoot, verhaalt van haar zorg en haar leed in ons kinderjaren, van het scheurend verdriet toen wij het ouderlijk huis verlieten, van haar schrei en haar traan toen het harde leven ons sloeg, van haar lach en haar mildheid, toen ook wij met weel de en kinderzegen werden bedeeld. Haar beeld, dat beeld, hét beeld zit in ons vast en zal nooit vervagen. En is Ons Moeder hier op aard ons het dierbaarst, de Lieve Vrouw, wier feest we vandaag vieren, staat er bo ven Maria! Wat een naam! Wat een wijding, wat een wereldvruchtbaar heid. Zij baarde een Zoon die de we reld vernieuwde. Zij hielp mede aan Verlossing en Leven. Zij stichtte me de de Kerk. Zij hernieuwt nog dage lijks de Kerk. Zij is nog steeds bezig, zij is nog steeds lijdend en treurend en vreugdend meteen. Hoe wonderbaar is Maria. En hoe schoon en hoe kinderlijk heeft ons Vlaamse volk dat begrepen. Onze gouwen zijn bezaaid met haar beelden en kerken. Wat al namen kreeg Ze bij onsAls een litanie rij en ze aaneenO. L. Vr. ten Blinde- kens te Brugge, O. L. Vr. van Goed Succes te Brussel, O. L. Vr. Kruidwis in Limburg, O. L. Vr. Virga Jesse te Hasselt, O. L. Vr. van het Staaksken te Antwerpen, O. L. Vr. ter Boom te Boom, O. L. Vr. ter Rieve te Hasselt, O. L. Vr. ter Traan te Calfort, O. L. Vr. van 't Hammeken te Sempst, O. L. Vr. van Dadizele, O. L. Vr. van Gaverland te Melsele, O. L. Vr. ter Blijden Vrede te Heishoven, O. L. Vr. ter Druiven te Aalst, O. L. Vr. Nood Gods te Merchtem, O. L. Vr. Aandachtig heeft Zij een voor een gegroet, de reine Maagd, gelijk een moeder doet, alleen maar met een blik, en is verscheiden. Een late zon stierf in 't glas. 't Was goed. Toen heeft een vreemde kracht haar opgericht, 't was niet haar eigen wil, een ander licht bestemde haar en deed haar overglijden van dit in 't overtijdelijk vergezicht. Zij steeg langs paden die geen sterveling weet de nevel dronk haar zevenvoudig leed en stond, tot op haar kern ontdaan van lijden, voor Hem. De sterren haakten in haar kleed. Een prille klank brak uit een enkle luit, dan braken alle hemelkoren uit in stijgend, stijgend zingen om de blijde triomf van die de hellepoorten stuit. Die rijst gelijk een peppel aan de boord van 't eeuwig water, Moedermaagd, gij hoort de donkre zang van onvoltooide tijden, neem die melodisch op in uw accoord. Frank Valkenier. Heil der Kranken te Sutendaal, O. L. Vr. van Halle de Zwarte, O. L. Vr. van Scherpenheuvel, van Oostakker, van Jette, van Lebbeke.... Nooit is ons volk moegebe den, moegebeevaart, moevertrouwd. Steeds opnieuw gaat zijn weg naar Maria, de Moeder van alle volkeren, de Moeder van lief en leed, de Moe der van de vruchtbaarheid. En daarom ook, en omdat nu de aarde de goede moeder aarde vol weelde en vruchtbaarheid is, nu de zware aren grondewaarts hangen en de pikke het toekomstbrood ver zamelt, daarom vieren we vandaag het oogstfeest. Daarom ook staat de boer, die zaaide en oogstte, midden in het feestgetij. Een volk leeft van ar beid en vreugdeVan vreugde in de arbeid En het is vooral de boer die de ar beid symboliseert. Wee, de nachtelij ke onkruidzaaier, wee de vluchtende herder, wee de lichtzinnige wijngaar denier. Wat zullen ze oogsten? Wat zullen ze in 't le/en gepresteerd heb ben Maar de boer die in Herfstge- tij zaaide en waakte, die 's Winters op alles voorbereid was, staat in de Lente als een prins in zijn bloeiende velden, heerst 's Zomers als een krijgsman over zijn oogstvelden. De schuren vullen zich. Hij heeft de vruchtbaarheid in de hand gewerkt. Nu is er vreugde Een lach wordt in pijn en traan geboren. Maar die lach is een levens- lach die van een mens een held maakt. Een boer krompt zich naar moeder aarde en die goede moeder aarde, door zijn zweet gedrenkt en vruchtbaar gemaakt, schenkt hem schuren vol graan, vol brood, vol vreugde, vol levenslach. Ons Moeder, dat enig beeldde Lieve Vrouw, duizendvoud genoemd; de oogstvreugd, de bekroning van boerenadel.... dat leert ons deze dag. De Oogstdag van 't jaar des Heren. Honderden kinderen zullen gedurende het verlof kunnen genieten van de vrije natuur, het vrije buitenleven, indien al dezen die kunnen een kindje opnemen voor enkele weken. Schrijf heden nog en vraag een stadskindje voor enkele weken aan Boerenhulp aan Stadskin deren, Jan Stasstraat, 29 A, Brussel. De f Soornb! loem

De Koornbloem | 1947 | | pagina 1