De Boer zal 't al betalen De nieuwe Huishuurwet. Arh*>iH I LANDBOUWWEEKBLAD I Voor en door de of de antinationale, anti-economische anti-landbouwpolitiek der regeering. en AALST 24 AUGUSTUS 1947. Verschijnt iederen Zondag 26ste JAARGANG Nr 1264 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Landbouwers Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingenfvolgens akkoord. Een gezaghebbend Engelschman heeft een dezer dagen gezegd voor de rekening van onze regeering België voert eene handels- en economische politiek van zotten. Het is een feit dat de meest onver klaarbare dingen hier gebeuren. Ter- staat er dus in 1. Aan al het vreemde fruit den invoer te verbieden. 2. Een uitweg te zoeken of moge lijk te maken voor onze eigen over tollige voortbrengst. Dat zou de plicht zijn van een ge- Het Staatsblad van 1 Augustus 1947 heeft eindelijk de wet afgekon digd van 31 Juli 1.1. houdende uitzon deringsbepalingen inzake huishuur. In deze en volgende bijdragen zul len wij een toelichting geven over de bijzonderste bepalingen dezer wet. I) Huurovereenkomsten vallende onder toepassing der wet. Om alle verwarring te voorkomen, wijl alle landen ijveren om zoo weinig wetensvolle en verstandige regeering. dient vooreerst gezegd dat dé nieuwe mogelijk vreemde waren in te voeren zie naar Engeland, Nederland, Frankrijk, Zuid-Amerika gaat men in België een gansch anderen weg op MEN VOERT ZOOVEEL MO GELIJK IN. En als aan onze heeren Ministers Maar vermits we, volgens de ver- wet niet van toepassing is op land- klaring van den Engelsman een «zot- eigendommen, (hofsteden landerijen), te regeering» hebben. We zullen er Deze zijn onderworpen aan de wet- bijvoegen een misdadige zotte re- geving betreffende de pachten welke geeringsploeg doet men juist het eerstdaags insgelijks grondige wijzi- omgekeerde gingen zal ondergaan welke voor het Om het leven goedkoop te maken ogenblik nog bij den Senaat aanhan- de vraag wordt gesteldWaarom in het 'ieve België, laat de regeering gig zijn. Dan schijnt dit te gebeuren om den de invoer toe van alle mogelijke soor- Vallen onder de toepassing der wet levensstandaard te doen zakken. ten vreemd fruit, aan prijzen die 5 tot alle andere huurovereenkomsten be- De grootste onnoozelaar kan vast- 10 maal hooger zijn als deze waaraan treffende onroerende goederen ge- onze kweekers niet bij machte zijn te sloten vóór of na 1 Augustus 1947 verkoopen. (datum waarop de wet van kracht De vruchten uit het zuiden, die en- werd), onverschillig of het onroerend kele weken vroeger rijp zijn dan de goed gemeubileerd of niet verhuurd onze, overstroomen onze markten. In alle winkels liggen ze met massa's stellen, dat dit een grove dwaling is. Want al de goederen die onze bel- gische nijverheid verplicht is aan lage prijzen af te zetten worden twee en driemaal zoo duur verkocht als ze uit het buitenland komen en de win kelier zal angstvallig bij de prijsaan duiding de vermelding voegen In gevoerd uit X land. wordt, of welke ook zijn bestemming zij, en welke ook de nationaliteit weze tentoongesteld aan peperdure prijzen van verhuurder en huurder. en ze worden door die menschen ge kocht, voor wie onze regeering ten Van het oogenblik dat het invoer allen koste lage prijzen wil bekomen geldt dienen de inlandsche prijzen Iedereen in de stad koopt dit duur niet meer geëerbiedigd en op enkele fr"'* en 's reeds beu gegeten in bui uitzonderingen na zijn de prijzen van tenlandsche kersen wanneer de onze buitenlandsche waren veel hooger. aan spotprijzen op de markt komen. Ongelooflijk! Om het leven goed- Dan verlan9en onze verwende kooper te maken voert men uit het buitenland dure artikelen in 1 Kwestie van onze vreemde munten kwijt te geraken, meent men. België is te rijk Kwestie van onze inlandsche fabrie- onze landgenooten reeds naar dure prui men uit het zuiden, en als onze prui men daar zijn tegen belachelijk lage prijzen, zijn de liefhebbers reeds ver lekkerd op vreemde appelen, peren en druiven Hoeveel mil- verder uit te baten Niemand, ten minste geen enkel gezond denkend zakenman, kan de reden vinden, waarom voor milliar- den goederen, die we zelf kunnen fa- brikeeren, worden ingevoerd en daar onder dan nog vele prullen die we in vele gevallen best kunnen missen De wet is van toepassing, niette genstaande elk strijdig beding of elke strijdige overeenkomst welke tussen partijen zou bestaan of tot stand ko men. Uitzonderingen Vallen echter niet onder toepassing der wet 1de huizen of appartementen die uitsluitend als woning dienen en waarvan de jaarlijkse normale huur waarde op 1 Augustus 1939 een be paald bedrag overschreed vastgesteld naar gelang het bevolkingscijfer der gemeente hunner ligging. Dit bedrag is bepaald op a) 30.000 fr. voor de huizen en 20.000 fr. voor de appartementen ge legen in de Brusselse agglomeratie b) 24.000 fr. voor de huizen en 16.000 fr. voor de appartementen ge- ken stil te leggen, of onze werkge- ^an het droeviger vers in de onmogelijkheid te stellen 1Jloene° kerf° hangen nu nog ver droogd in de boomen, omdat de ver koopprijs met moeite het plukgeld loonen kon, en onze regeering den weg versperde voor den uitvoer Voor hoeveel milliarden frank peren en pruimen zullen rotten in onze legen in de gemeenten met meer dan boomgaarden en verloren gaan voor 100.000 inwoners volgens de jongste RUilU[U de belgische gemeenschap, dank zij de in het Staatsblad verschenen tienjaar- De nijverheid en de handel worden ko^zichfige, laat ons zeggen de mis- lijkse volkstelling, alsook in de ge- naar den dieperik geholpen het is dadige politiek der regeering 1 meenten van de agglomeraties Ant- een misdaad. En zooals met het fruit gebeurt het werpen, Gent, Luik en Charleroi Maar veel erger nog is het gesteld mat de groenten, met de tomaten, met c) 18.000 fr. voor de huizen en met den landbouw. aardappelenen met andere voort- 12.000 fr. voor de appartementen ge- Ons land brengt te veel fruit voort brengselen van onzen nationalen an massa's dienen uitgevoerd, dat is landbouw! aen door iedereen gekend feit. Met het doel de prijzen der eetwa- De plicht van onze regeering be- (Zie vervolg 4* bladzijde 1'kolom.) legen in de gemeenten met 20.000 tot 100.000 inwoners d) 12.000 fr. voor de huizen en 8.000 fr. voor de appartemtenten ge legen in gemeenten met minder dan 20.000 inwoners. 2) de onroerende goederen of ge deelten van onroerende goederen die uitsluitend als woning dienen en tus sen 1 Augustus 1939 en 1 Augustus 1947 op geen enkel ogenblik ver huurd zijn geweest 3) de onroerende goederen of ge deelten ervan, die uitsuitend als wo ning dienen en sedert 1 Januari 1945 nieuw werden gebouwd of zullen worden geböuwd of weder opge bouwd, of waaraan vergrotingswer- ken werden uitgevoerd of zullen wor den uitgevoerd welke de woonruimte ervan met ten minste 30 t.h. hebben vermeerderd. Te noteren valt, dat in dien het een lopende of verlengde huurovereenkomst betreft, deze ver- grotingswerken moeten geschieden met de instemmeng van de huurder. De onroerende goederen, welke werden gebouwd of heropgebouwd dank zij de volledige vergoeding tot herstel der oorlogschade, kunnen van voorgaande beschikking niet genie ten, zij zijn onderworpen aan de be palingen der nieuwe huishuurwet 4) de villa's, lusthuizen en landhui zen, welke slechts een gedeelte van het jaar door de huurder worden be trokken en waarvan de normale jaar lijkse huur op 1 Augustus 1939, 10.000 fr. overtrof 5) de onroerende goederen of ge deelten ervan, die voor koophandel dienen en slechts een gedeelte van 't jaar worden verhuurd of betrokken. Wat betreft de hüidige huurders van nieuwe huizen waarvan sprake onder 3 hierboven en van villa's waarvan sprake onder 4 hierboven, bepaalt de wet dat zij niet kunnen worden uitgezet dan na een opzeg ging van minstens zes maanden. Deze opzegging moet ten minste één jaar bedragen voor de huurders behoren de tot een der volgende categoriën a) oorlogsinvalieden, burgerlijke oorlogsgetroffenen of arbeidsinvalie- den met minstens 30 t. h. werkonbe kwaamheid b) weduwen, moeders en minderja rige kinderen van voor het Vader land gestorven burgers van wie de zen de steun warenbloedverwanten in opgaande linie die de moeder, de weduwe of de minderjarige kinderen hebben opgenomen van burgers voor het Vaderland gestorven c) geteisterden wier woning door (Zie vervolg 2? bladzijde 1' kolom) De Koornbloem

De Koornbloem | 1947 | | pagina 1