Geel water bij het veulen. De school voor de zonen en de dochters van onze landbouwers, Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD I Voor en door de AALST 31 AUGUSTUS 1947. ^erschijnt^iederen^onda^^/^^^^1^26st^[^ARGANG^r^^65 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. yi Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. I Landbouwers Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen ^volgens akkoord. Vaders en Moeders van onze landbouwgezinnen, Denkt toch niet dat wij enig voordeel hebben bij wat wij hier met aandrang vragen. Konden wij de vaders en de moe ders van onze landbouwgezinnen eens en voor goed overtuigen 1) dat de plaats van hun jongens en meisjes onder de 14 jaar in de dorpsschool is dat ze hun kinderen onder de 14 jaar niet naar de stad, niet naar het pensionaat mogen sturen 2) dat de plaats van hun jongens en meisjes boven de 14 jaar, en dieniet speciaal voorbeschikt schijnen voor hoogere studies of voor een ambt of ambacht buiten den boerenstiel, in de landbouwschool is dat ze hun kinderen boven de 14 jaar niet naar het pensionaat, niet naar een middelbare school, niet naar een normaalschool, niet naar een col lege mogen sturen 3) dat de plaats van hun jongens en meisjes boven de 14 jaar en die niet kunnen of mogen voortleren, in de avondlandbouwschool is dat ze hun kinderen boven de 14 jaar en die niet kunnen of mogen voortleren, zo maar niet de akkers opsturen en de lange winteravonden in nietsdoen laten passeren. Konden wij de vaders en de moe ders van onze landbouwgezinnen daar maar van overtuigen Het groot verlof is voorbij Onze jonge knapen en meisjes hebben flink mogen meewerken op de hoeve en op de akkers. Ze hebben de oogst hel pen binnenhalen. Aan aardappel-, fruit- en bietenoogst zullen ze op de vrije dagen nog wel een handje toe steken. De boer is tevreden van zijn jong volk. Hij heeft ze terdege beloerd en nagekekenof ze flink ter hand wa ren, of er een boer of een boerin in steekt. Hij heeft gemompeld Onze Mon, d'r steekt een boer in. Ik mag gerust zijn. Ik zal een opvolger heb- ben. En ons Selvie, is een goei boerin te weeg Aldus de boer. Maar een flinke jonge hand vol staat niet. Paard, ploeg en kar han teren volstaat niet. De landbouw wordt ingewikkeldmen spreekt van landbouwpolitiek, landbouwecono mie, intensieve landbouw, de beste manier om het vee te voeden en de akkers te bewesten, de machine op de hoeve, vee- en zaadveredeling, landbouwproblemen allerlei.... De oude boer verstaat daar zeer weinig van. Hij ondervindt alleen maar dat er moderne moeilijkheden oprijzen in zijn bebrijf. Hij weet er soms niet te genop te komen. Er zijn jaren ge weest van weeldeDan was boeren een niemendal. Er zijn jaren van land bouwcrisis En dan Nu eens is een gemakkelijk afzetgebied, dan is er weer concurrentie Ja, ja, de boerenstiel wordt inge wikkeld er komt boekhouden bij te pas, de beurs speelt een rol in de landbouw, moderne machines worden noodzakelijk, kunstmeststoffen wor den onmisbaarEen oude boer zijn hoofd draait ervan. Maar het bedrijf moet voortgaan, moet zich aanpassen. Dat wil zeggende boer, vooral de boer der toekomst, moet zich aanpas sen, moet paraat staan in zijn tijd De grondslag van de boerenstiel leert de zoon bij vader, op de hoeve en op de akkers. Maar dat ingewik keld systeem van het huidige en toe komstige boerenbedrijf moet hij gro tendeels leren op de school of bij landbouwlessen. Een boerenmeisje met een schoon schrift, met wat getokkel op een pia no, met wat kennis van borduurwerk, met een handvol Brussels Frans en dan hier en daar nog wat pensionaat- toerkens... wordt zelden een flinke boerin. Wordt zelfs geen ware echt genote van gelijk welke broodwin ner, 't mag dan nog een pennelekker, of een preetrekker zijn met alle dagen een kol en een hoed op. De enige oplossing is landbouw school Landbouw-qf tuinbouwschool voor de jongens, landbouw-huishoudschool yoor de meisjes. En kunnen ze al die niet gemist worden, dan avondlessen van landbouw- en landbouwhuishoud- onderwijs. En voor de jongens én voor de meisjes. Kort en goed, zouden er veel woor- nen aan te verspillen landbouwon derwijs. Daar leren ze al wat een boer, een (Zie vervolg 4* bladzijde 1' kolom.) Deze zozeer gevreesde ziekte, ook nog lindewater geheten komt voor in alle landen en bij alle dieren. Bij het veulen zijn de oorzaken, de ziektete kens en het verloop zo wijd uiteen lopend omdat die ziekte niet steeds door éénzelfde microob veroorzaakt wordt maar wel door een zevental zeer verschillende bacillen. Ook is deze ziekte om zo te zeggen eigen aan een stal en nog dikwijls aan een bepaalde merrie, die dan zonder spe ciale tussenkomst bijna ieder jaar een besmet veulen zou werpen. Hoe kan nu de besmetting ge beuren Het veulen kan reeds binst de dracht besmet worden wanneer der gelijke bacillen in het bloed van de merrie aanwezig zijn. Na de geboorte g#beurt de besmettting meest langs de open navel. Zo wordt de besmet ting zeer in de hand gewerkt door de navel met onreine handen of niet ont smette koorden af te binden zonder daarbij de navelstomp goed te ont smetten, het liggen op een vuile be smette bedding, het likken aan een besmette uier (waarover het nazuiver afdruipt), de aanwezigheid van ande re merries welke die kiemen in hun bloed dragen en welke die kiemen regelmatig uitscheiden en dus ook het ligbed bevuilen en besmetten zijn al zoveel factoren die als vermoedelijke oorzaken van geel water mogen ge noemd worden. Ook zijn uitzonderlijk de besmet tingen wel eens te wijten aan een toe vallige weerstandsvermindering van het jonge veulen door slechte voe ding van het moederdier of door inne men van slechte melk die in de teere darmen niet verteerd wordt. Natuur lijk spelen hier weer de toestanden van stalverzorging een grote rol. Ook die kleine veulens hebben licht en lucht noodig en schuwen overdreven vochtigheid. De indringende microben veroor zaken eerst een navel- of darmontste king en trekken dan naar den bloeds omloop zodoende een bloedvergifti ging meebrengend, met nadien dan ontstekingen in nieren, borstvlies en gewrichten. Het verloop is soms buitengewoon snel en na zeer korte maar hevige af gang gepaard met hoge koorts (40° a 41°) ziet men zijn veulen soms sterven dit spijts alle mogelijke tussenkomst. Bij minder vlug verloop hangen de ziektetekens af van de plaats waar de bacillen aanlanden. Is die localisatie in het darmkanaal dan volgt slechte grillige eetlust met hevige waterige of bloederige diarrhee. Zijn de longen of het borstvlies aangetast dan volgt long- of borstvliesontsteking het veulen jaagt geweldig en heeft hooge koorts. Waar het de navel is die bij voorkeur door de kiemen werd bele gerd dan gaat deze aan 't zwellen, voelt zeer warm aan en etter druipt er voortdurend uit. Wanneer het verloop trager is ziet men de eerste ziektetekens pas nas 1 of 2 weken of zelfs nog na 3 maand plots zien we dat het veulen aan één of meer poten hevig mankt en bijna niets meer wil eten en koortsig is. Soms vinden wij een sterk uitpui lend gewricht wat wijst op gewrichts ontsteking, soms een warm aanvoe lende sterk verhitte peesschede en soms vindt men geen de minste af wijking zelfs bij hevig manken. In al deze gevallen is het vooruit zicht op een goede afloop eerder som ber en onze boeren weten maar al te goed, dat alle kwakzalverij weinig aarde aan den dijk brengt en dat ook beredeneerde veeartsenij kundige hulp in helaas al te weinig gevallen de ge wenste hulp en genezing kan brengen zolang geen betere geneesmiddelen uitgevonden worden. En zelfs nog in geval van genezing blijkt het toch dat die paarden later slechts minderwaar dig zijn. Dus moet onze behandeling vooral gericht zijn om deze ziekte te voorko men en daarom mag men niet nala ten uiterst rein te werk te gaan bij de verlossing (reine touwen, vers stroo- bed, gewassen handen). De navel moet men afbinden met een op voor hand gereedgelegd ontsmet touwtje ofwel afwringen een vijftal centime ters onder den buik en de stomp ont smetten met ioodtinctuur. Men zorge ervoor dat het veulen de biestmelk neme want deze melk bevat veel stof fen welke het veulen tegen besmet tingen helpen vrijwaren. Overlasting van de maag is voor een pasgeboren veulen uit den boze en geeft aanlei ding tot allerlei onaangename dingen. Wanneer nu een veulen schijnt ge storven te zijn tengevolge van linde water, stop het dan niet zomaar on der den grond, zonder eerst door uw veearts de nodige stukken te hebben laten nemen voor bacteriologisch on derzoek. Blijken nu een of meerdere (Zie vervolg 2de bladzijde le kolom). De Koornbioem

De Koornbloem | 1947 | | pagina 1