De nieuwe Huishuurwet De rui der hennen. Blijvende Weide Lokersch Klaverzaad* Incarnaat Klaver Landbouwers, Graszaad voor Kleinveeteeit 2 DE KOORNBLOEM 31 Augustus 1947 Geel water bij het veulen. (Vervolg van 1ste bladzijde), kiemen uit de groep oorzaak te zijn van de sterfte, dan kan men zich gra tis een vaccin laten bereiden waarmee men de merrie in de zevende maand van de volgende dracht inspuit. Zo doende heeft men bijna 100o/o zeker heid een gezond veulen te zien gebo ren worden. Indien men geen onderzoek heeft laten doen dan vraagt men een vaccin dat zg. volwaardig is, dus gericht te gen al de mogelijke kiemen welke als ziekteverwekkers in aanmerking ko men. Het spreekt vanzelf dat dit vac cin toch wat minder zekerheid geeft dan het eenwaardig vaccin. Larft U verder geen drankjes of wat ook in uw handen steken, het zijn al kwak zalvermiddelen. Veearts M. M, (Vervolg.) B) Voorwaarden waaronder de huurverlenging wordt toegestaan. 1) De verlenging wordt enkel ver leend indien de huurder al zijn ver plichtingen nakomt tegenover de ver huurder, zoals deze verplichtingen blijken uit de huurovereenkomst even tueel gewijzigd door de wet of door een vonnis. De rechter kan evenwel aan de huurder een termijn toestaan voor het vervullen zijner verplichtingen. 2) De rechter kan de verlenging geheel of gedeeltelijk aan de huurder onttrekken, wanneer er bijzonder ge wichtige redenen hiertoe kunnen aan gehaald worden door de verhuurder, b.v. het feit dat de verhuurder zelf over geen woongelegenheid beschikt, het feit dat hij verplicht is het ver huurde goed te laten bewonen door een zijner kinderen die over geen an der woongelegenheid beschikt. Over deze gewichtige reden oordeelt de rechter volgens de bijzondere om standigheden van elk geval. Nochtans kan de intrekking der huurverlenging niet worden toege past tegen Belgische huurders of on derdanen van geallieerde landen die behoren tot één der bevoorrechte ca tegorieën hierboven vermeld onder a, b, c, d, en e van 5, I (invalieden, we duwen, moeders en kinderen van voor het vaderland gestorven burgers, va ders met minstens vier kinderen ten laste, bejaarde personen van meer dan 65 jaar. enz.), tenzij de verhuur der die de intrekking der verlenging vraagt zelf tot één dezer categorieën behoort. Aan de invalieden niet 100 t. h. werkonbekwaamheid kan de verlen ging niet ontnomen worden dan door de verhuurder met een invaliditeit van 100 t. h. 3) De verhuurder kan om wettige redenen intrekking van de verlenging vragen, indien hij aan de huurder een volgens zijn positie, stand en beroep, voor zijn behoeften voldoende wo ning verschaft. In dit geval mag daar uit voor de huurder geen verlies of kosten voortspruiten en moet hem eventueel een evenredige verminde ring van huur aangepast aan de huur waarde van het nieuwe huis worden toegestaan. 4) Wanneer de verhuurder, hetzij om gewichtige, hetzij om wettige re den, de intrekking der huurverlenging heeft bekomen, moet hij binnen de termijn van zes maanden vanaf het vertrek van de huurder het doel ver wezenlijkt hebben waarvoor de in trekking werd verleend of aanvaard zoniet heeft de vorige huurder recht op schadevergoeding en in voorko mend geval op wederingenottreding van het goed. Werd de verhuurder door toeval of overmacht verhinderd dit doel te verwezenlijken, dan is hij niet ver plicht schadevergoeding te betalen aan de huurder, op voorwaarde dat hij, binnen de vijftien dagen na het overkomen van de toevallige gebeur tenis of de overmacht, er bij aangete kend schrijven kennis van geeft aan de huurder en hem bericht dat hij, binnen vijftien dagen na deze kennis geving en op dezelfde wijze (aange tekend schrijven) zijn wederingenot treding kan vragen. 5) Wanneer de verhuurder de in trekking der verlenging vraagt om zelf hel gehuurde goed te betrekken, of het te laten betrekken door zijn bloedverwanten in opgaande of ne derdalende linie of door deze zijner echtgenote, gaat de rechter, op vor dering van de huurder, na of de ver eiste woonruimte door de verhuurder niet billijker op een andere wijze kan verkregen worden, inzonderlijk door opzegging of intrekking der huurve^. lenging aan andere huurders van de verhuurder. De rechter kan dan het in de zaak roepen van die andere huurders bevelen. 6) De rechter kan de verlenging intrekken aan elk huurder die een on roerend goed of een gedeelte van een onroerend goed bezit dat voor zijn behoeften volstaat, in aanmerking genomen zijn positie, stand en beroep, en waarover hij na 1 Augustus 1947 beschikt of heeft kunnen beschikken. 7) De huurder geniet in dezelfde voorwaarden van de huurverlenging ten opzichte van de verkrijger van een onroerend goed als ten opzichte van de verhuurder. Geldt het echter de verkoop van een eigendom door de Dienst van het Sekwester, dan wordt de duur der huurverlenging op zes maand vermin derd vanaf de datum der betekening van overdracht van eigendom aan de huurder, op voorwaarde dat de koper in de 3e betekening zijn inzicht te kennen geeft het goed zelf te betrek ken of het door zijn bloedverwanten in opgaande of nederdalende linie of door zijn echtgenoot te laten betrek ken. 8) De onderhuurder heeft tegen over de hoofdhuurder al de rechten welke door de nieuwe huishuurwet zijn toegekend aan de huurder tegen over de verhuurder. Ingeval van op heffing van de hoofdhuur, komt de huurverlenging van rechtswege ten goede aan de onderhuurder ten op zichte van de verhuurder, op voor waarde dat de onderverhuring niet werd verboden, of dat de verhuurder, zelfs stilzwijgend, van dit verbod heeft afgezien. 9) Het genot van de huurverlen ging kan aan derden niet worden overgedragen. In geval van overlij den van de huurder, genieten al dege nen die sinds ten minste zes maanden bij hem inwoonden, met uitzondering van de bedienden en huisbedienden, van de huurverlenging. De echtgenoot (note) geniet in elk geval de huurverlenging, zonder be doelde termijn van zes maanden. De rechter doet uitspraak over de geschillen die kunnen ontstaan tussen dezen die aanspraak maken op de huurverlenging. Aan de echtgenoot (genote) kan evenwel het recht op de huurverlenging niet ontnomen wor den. Dezen, aan wie de verlenging ten goede komt. zijn hoofdelijk aan sprakelijk voor de verplichtingen die uit de huur voortvloeien. De erfge namen integendeel die de verlenging niet bekwamen, zijn van rechtswege ontslagen ten opzichte van de ver huurder van elke verplichting ont staan uit de bewoning door hun me de-erfgenamen, na het overlijden. 10.) Wanneer een huis of gedeelte ervan aan werklieden of bedienden wordt verhuurd als onderdeel van een arbeidsovereenkomst en het dienst- contract wordt verbroken van de zij de van de werkman of de bediende, dan kan de huur door de werkgever worden verbroken, mits hij de opzeg gingstermijn in acht neemt die voort spruit uit de arbeidsovereenkomst, de wet of de gebruiken. Deze opzeg gingstermijn kan nochtans door de rechter verlengd worden. 11) De verlenging kan de aanwen ding voor een dienst van algemeen nut niet verhinderen van de goede ren toebehorende aan de openbare besturen, noch de uitvoering van wer ken ten algemenen nutte of van wer ken in het belang van de openbare gezondheid of veiligheid noodzakelijk geacht door de bevoegde overheden. 12) De huurder, aan wie de huur verlenging ten goede komt, kan ten allen tijde het gehuurde goed verla ten, mits naleving van de termijnen en voorwaarden welke gebruikelijk zijn voor de zonder geschrift gesloten huurovereenkomsten van zelfde aard. (Wordt voortgezet Een weide wordt aangelegd voor vele jaren. Daarom is de keus van goed zaad een eerste vereischte. Al de samenstellingen door ons verkocht geven li een waarborg voor de bes te soorten en de meeste opbrengst. Er is nog een kleine partij allerbeste Lokersch klaverzaad in het magazijn beschikbaar, Deze klaverzaden ko men van gekende velden en zijn een waarborg voor de hoogste opbrengst. (Roodc Toppen) De vraag naar zaad voor Incar- naatklaver is zeer hoog. We hebben in magazijn nog een beste pari-ij be schikbaar voor onze leden. leest en verspreidt uw blad. De rui, door velen aanzien als een onvermijdelijke ziekte, is enkel een natuurlijk verschijnsel, waardoor de dieren de periodieke vernieuwing van hun uiterlijke ondergaan. Bekwame kweekers geven noch tans hun bijzondere aandacht aan den rui, want hij beinvloedt het verdere leven der dieren. Indien de rui zich ontijdig voordoet, kunnen erge ziek ten er het gevolg van zijn. Bij het pluimvee kenmerkt de rui zich door het stopzetten van den leg. Vele dieren zonderen zich dan in een hoek af, en geven den indruk van ziek te zijn ze worden lusteloos en too- nen weinig trek in eten. De gezonde dieren (daarom niet de beste legsters) gaan den rui in bij den aanvang van den Zomer. Het einde der maand Augustus luidt den vollen ruitijd in en de pluimen vliegen ten allen kante in het rond. Nu is ook den tijd gekomen om de beste legsters met volle zekerheid uit te kiezen. De slechte beginnen door gaans den rui rond Juni-Juli. De beste daarentegen zijn laattijdig en gaan pas nu aan den rui beginnen. Wie dus eenigszins overbevolkt is en den winter wil ingaan met een maximum van zekerheid door alleen de goede legsters over te houden, zal de dieren verwijderen die tusschen Juni en half Augustus hebben geruifd. Zo doende houdt men alleen de beste legsters over die welke thans dus beginnen te ruien, en de allerbeste zij die nog moeten in rui komen. Opdat deze geselectionneerde die ren hun rui goed zouden doormaken, moet deze zoo snel mogelijk verloo- pen. Onze dieren zijn immers ver zwakt door den intensieven leg sedert verleden winter. Hun organisme, daardoor reeds verzwakt, moet nu nog weerstand kunnen bieden aan alle ziektekiemen, om bestand te zijn tegen den komenden winter (ver koudheden, snot, enz De kweekers helpen aldus de na tuur en komen tijdig en gepast tus schen door een aangepaste voeding, een streng volgehouden hygiene, een rein beloop en een algemeene door- goede verzorging. Bij den aanvang van den rui wordt het voedingsregiem dus aangepast op basis van potasch, eiwit en solfer, (voor de vorming der nieuwe plui men), de op vetstoffen (weerstand te gen de koude). Bij sommige hoenders zijn de nieu we pluimen droog, mat en breekbaar; dit duidt op een ziekte der ingewan den. Buiten hun reeds aangepast zwaar rantsoen krijgen die dieren nog een tiental gram vleeschmeel per kop. Het geven van een weinig zonne bloemzaad is ook aan te raden. Sol fer en potasch zijn in hoog gehalte vervat in alle koolbladeren. Jong groen wordt eiken dag overvloedig verstrekt. De rui wordt ook nog bevorderd door een snuifje kina- of anijspoeder in het meel te vermengen. In het im mer rein drinkwater worden met goed gevolg een tiental druppels li keur van Fowler toegevoegd p«r liter.

De Koornbloem | 1947 | | pagina 2