De school voor de zonen en de Onze nationale hopkultuur. dochters van onze landbouwers, Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers AALST 7 SEPTEMBER 1947. Verschijnt aderen Zondag 26ste JAARGANG Nr 1266 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding De medewerkers zijn verantwoordelijk der bron is streng verboden. voor hunne bijdragen. Aankondigingen^volgens akkoord. II Gezien de belangrijkheid van het landbouwonderwijs, zien we ons genoodzaakt andermaal te rug te komen op dit onderwerp. Alhoewel heel wat ouders zich meer en meer interesseren aan de be roepsopleiding van hun kinderen, zijn er toch nog te veel vaders en moe ders die van hun kinderen geleer den willen maken, bedienden, on derwijzers, bureelmensen... En het wordt een feit straks zul len wij onze straten kunnen kasseien met advocaten, dokters en apothe kers... die zullen moeten krabben en scharten om er te komen. Of die een beroep zullen moeten gaan uitoe fenen waarvoor ze niet gestudeerd hebben. Het kinderarme gezin heeft financiëel al de mogelijkheden om hun enig kind naar de universiteit te stu ren. Het zijn niet altijd de slimste die kinderen, en vooral niet de sociaalste. Maar de periode die we thans doormaken, zal vooral aan de ge schoolde arbeiders een menswaar dig bestaan verzekeren. Velen begrij pen dit reeds. Een spijtige uitzonde ring moet dikwijls worden betreurd, n.l. dat heel wat landbouwers hun taak onder dit opzicht niet inzien noch willen begrijpen. Niemand zal loochenen dat de boerenstiel een der voornaamste factoren is van de eco nomie ook in ons land. En geen en kele verstandige boer zal ontkennen, dat wij nu een ernstige crisis door worstelen op landbouwgebied. Hoe- vele jonge gezinnen staren met onze kerheid de sombere toekomst in. Hoe- velen zien hun heil in uitwijking 1 Landbouwers, blijft niet met de ar men gekruist bij de pakken zitten klaagt ook geen stenen uit de grond de handen uit de mouwen, de zaak eens beredeneerd, besproken, uitleg gevraagd over dat kapitale puntwat worden mijn kinderen Een artikel in uw blad hierover moogt ge niet overslagen een voor dracht niet missengoede raad niet belachelijk vinden. Ouders, waarom uw zonen voor een paar jaren naar een kostschool, een college of een middelbare school sturen, in plaats van naar een land bouwschool Waarom uw dochters niet gezonden naar een landelijke huishoudschool? Het minste dat ge uw jongens dient te geven is het re gelmatig laten volgen van een lagere landbouwavondschool. Landbouwscholen vindt men te Vilvoorde, Anderlecht, Mechelen. De Tuinbouwschool van Vilvoorde is het land door gekend. Voor de meisjes vindt men onder meer huishoudscholen te Mollem, Lo keren, Kwatrecht en Ternat. De huishoudscholen van Assche, Opwijk en Merchtem zijn voldoende gekend. Landbouwavondlessen wor den gegeven te Assche-Walfergem, te Hekelgem, te Merchtem, Mazen- zele, enz... Iedere gemeente kan zulke lessen met staatstoelagen en staats hulp organiseren. Deze lessen lopen over twee jaar, elk van 100 uren of 50 avondlessen, gegeven in de wintermaanden en on der toezicht van Staat en Provincie, door gediplomeerde leerkrachten. Daarna kunnen zij nog een tweejari ge cursus volgen in de gewestelijke landbouw- of tuinbouwschool. In de Gewestelijke Tuinbouw school van Assche b.v., waar de jongens der landbouwers en tuiniers van Assche en omliggende, die hun lagere scholen hebben uitgedaan en er een degelijk en kosteloos tuinbouw- onderwijs genieten, geven bevoegde techniekers lessen over algemene be grippen, ziekten en bemesting, uitge breide theoretische en practische les sen over fruitteelt en groententeelt, bloementeelt, veevoeding, zuivelbe reiding, landelijk recht en boekhou ding. Zulke scholen en cursussen, voor jongens en meisjes, vindt men in alle grote gemeenten in het Dender- mondse, Aalsterse, Halle, Vilvoorde, Mechelen, Wetteren, Kwatrecht, enz. Gaat het niet te ver zoeken. De school bij de deur is de beste. Maar zoek ze. 't Is voor het heil van uw kinderen, de vooruitgang van het landbouwbedrijf en de sociale redding van het land. Want nog eens alleen geschoolde arbeiders, geschoolde landbouwers zullen in de toekomst nog een menswaardig bestaan kun nen opbouwen. Stel U bv. rond de grootstad Brussel eens een landbou wer voor die er maar op los boert. Zijn bedrijf, of liever zijn beurs zal nogal ne gang gaan. Al meer en meer (Zie vervolg onderaan 3de kolom.) Hopboer en hopplukster. Zo gans toevallig waren wij in de streek van Assche in gezelschap van een hopboer en een hop-plukster. Ieder hield er zijn mening op na. De hopboer beweerde dat dit jaar én wegens de hevige zomerdroogte én wegens de noodlottige rode spin de hop in de streken van Poperinge en Aalst niet schitterend is. In de streek van Assche was ze nochtans heel wat beter. Wie regelmatig ge spoten had boekte betere resultaten, althans wat de verderfelijke invloed van de rode spin betreft. Deze hop boer was voor de oude hopsoorten en was niet veel te spreken over de nieuwe veredelingen. We geloven niet dat hij gelijk heeft. Wellicht had hij in dit uitzonderlijk droog jaar betere resultaten met zijn oude struiken. Verder had onze zegs man het tegen de gemeentebesturen, die subsidies ontvangen en zelfs voor behouden voor het toekennen van prijzen op de jaarlijkse hopmarkten. Niet voor dat geld, zei ons de boer, maar wel voor de eer, en als aanmoe diging voor onze speciale kuituur. Waar gaat dat geld naartoe? Wij voelen geen aanmoediging van bo ven.... Aldus de hopboer, bezadigd en ge meten. En de hopplukster Met haar zoon had ze dit jaar tot 60 kg. kunnen plukken. Het was de beste plukster van de omtrek. Verle den jaar brachten ze het tot 75 kg. per dag, met 2 wel te verstaan. De hopboer was speciaal naar haar toe gekomen en had 4 fr. het kg. beloofd. Ze was van mening in de loop van de pluktijd dat de boer zijn woord niet zou houden. Er was gesproken van 3,50 fr. Dat was geen overeen komst meer. Wellicht zou ze 't vol gend jaar niet meer van de partij zijn. Aldus de hopplukster, snebberig en flink ter taal. moet in deze streek en haast over ge heel ons land aan intensieve land bouw gedaan worden, met bereke ning van teelt, bemesting, afzetge bied, enz... Alleen een verstandige boer, alleen een geschoolde boer zal kunnen stand houden. En schitterend stand houden. Ouders, U moet ervan overtuigd zijn of worden van welk groot belang het is, dat uw jongens en meisjes ook op gebied van land- en tuinbouw ge schoolde krachten wezen. In het Poperingse. Door de hevige warmte en droog te is de hop in het Poperingse niet uitgegroeid zoals men verhoopt had. De toestand aldaar is dusdanig dat verscheidene hopboeren hun hop een voudig hebben afgekapt of van hun velden slechts de beste ranken heb ben doen plukken. Een gekende hop boer beweerde zelfs dat de hop voor 75 °/o zou mislukt zijn. De kwekers hebben dan ook de fiskus verwittigd van deze ramspoedige oogst. Niet alleen de droogte heeft hierin een rol gespeeld, maar ook de nood lottige rode spin. Verheugend daaren tegen is het te vernemen dat diegene die degelijk hun werk hebben ge maakt van de hop, veredelde soorten hebben gekweekt en regelmatig de hopblokken hebben begoten, een flinke opbrengst zullen boeken. Een bewijs te meer dat ook de hoptelers moeten moderniseren. Te veel hop boeren gaan nog voort te kweken in sleur en slenter, volgens de oude ge bruiken, in plaats van beroep te doen op de moderne methodes en met stu die en navorsingen te werk te gaan. Ook rond Poperinge gaat het slecht voor de plukkers. In de goede hop velden zal nog wel een goed loon kunnen verdiend worden, maar die zijn te weinig talrijk. Wij hoorden ge vallen van een goed plukker,die slechts tot een 15tal kgr. geraakt was na een ganse dag inspanning. Dat is zeer weinig. Maar wat wilt ge als door de zo merwarmte de bellen poederdroog zijn. Het valt dan ook niet te ver wonderen dat tal van vreemde pluk kers reeds de streek hebben verlaten, daar de verdienste niet hoog genoeg was. Ook in het Poperingse, evenals in het Aalsterse, is er dit jaar geen schit terende hoppeoogst. Onze hopsoorten. In ons land worden twee groepen variëteiten geteeld. Eerst de edelhop, zoals Tettnang Hallertau L. V. D. 67 (naar de naam van de teler Louis Van Droogenbroeck uit Assche), Kent Fuggles de verbeterde Groene Bel enz. dan de Iandhop, zoals Buvrinnes Witte Rank "Coigneau,,, "Loe- renhop enz. Naar schatting wordt aangeno men, dat ongeveer de twee derden (Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom) De Koornbloem

De Koornbloem | 1947 | | pagina 1