DE DROOGTERAMP» ZAAIGRANEN Over hop en hopplukdagen in September. Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers AALST 14 SEPTEMBER 1947. Verschijnt iederen Zondag 26ste JAARGANG Nr 1267 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Dringende maatregelen van overheidswege vereist. Na de uitzonderlijk strenge Win ter welke de oogst der broodgranen grotendeels heeft verwoest, worden onze landbouw en veeteelt thans ge teisterd door de aanhoudende droog te welke rampspoedige gevolgen heeft vooral voor onze veeteelt. Groenvoeders en bieten verdorren, rapen en loof komen niet uit of ver kwijnen onder de brandende hitte. Uit verschillende streken wordt het stèrven van vee gemeld door het eten van aarde in de uitgebrande weiden. Met angst stellën onze boeren zich de vraag op welke wijze zij hun vee zul len in leven houden tijdens de vol gende wintermaanden. Reeds wordt het vee in groot aan tal ter slachtbank geleid en wegens overtollige aanvoer aan spotprijzen verkocht. Dringende maatregelen dringen zich dan ook op van overheidswege om hulp te bieden aan onze landbou wers in deze benarde toestand. Zie hier welke maatregelen zonder enig verwijl dienen getroffen De Ministers van Ravitaillering en landbouw moeten de vereiste voor schriften uitvaardigen tot massale aankoop voor de koelinrichtingen van het inlands vee, tegen de vastgestelde prijzen. Deze aankoop moet volstrekt de voorkeur hebben op de aankoop van vreemd vlees. De bevoorrading der bevolking aan vlees tijdens de wintermaanden zal er trouwens door gediend worden. Aan de geteisterde bedrijven moet een ruime ên onmiddellijke bedeling van veevoeders geschieden, zulks op basis van het aantal stuks melkvee of van de gemiddelde melkleveringen tijdens het eerste semester 1947. De regering moet zich inspannen om in het buitenland de hoogst mogelijke hoeveelheden veevoeder te kopen Een groote partij GEKEURD ZAAIGRAAN is reeds aangeko men. Wie zijn aanvraag nog niet heeft gedaan moet zich onmiddellijk tot zijn zaakvoerder wenden. De leden van REDT U ZELVEN stellen al leen hun VERTROUWEN in de ZAAIGRANEN en ZAAIZADEN welke door hunne Vereeniging worden gewaarborgd. Een beste oogst kan alleen bekomen worden wanneer er uitstekend en gekeurd zaaigraan wordt gebruikt. Daarom moeten de vooruitstreven de landbouwers tijdig hun zaaigraan vernieuwen. met het oog op de aanstaande winter maanden. Vanaf de maand Augustus dienen de verplichte melkleveringen vermin derd en aangepast aan de beperkte mogelijkheden, welke ingevolge de droogte aan de boeren blijven voor de voeding van hun vee. De droogteramp heeft de kostprij zen der voeding van het vee aanzien lijk verhoogd. Het is dan ook rede lijk dat de vastgestelde prijzen van de melk worden vermeerderd in verhou ding tot deze verhoogde kostprijs. Wij vernemen zoëven door de dag bladen dat de heer Spaak, Eerste Mi nister, aan de heer De Schrijver voorzitter van de C.V.P. een herzie ning der melkprijzen heeft beloofd en spreken de verwachting uit dat deze behoorlijk zijn zal. Ingevolge de strenge Winter, be- beschikken talrijke .landbouwers niet over voldoende zaaitarwe voor de nieuwe bezaaiingen. Bij besluit, van 25 Augustus 1947 (Staatsblad 30 Augustus), kunnen de ze landbouwers, hetzij bij een ander landbouwer, hetzij bij een handelaar in gewoon graan, een aankoop doen van zaaigraan dat door de Algemene Keuringsdienst niet als zaaigraan werd aanvaard, doch voor bezaaiing geschikt is. Ook kan de landbouwer natuurlijk bij een erkende handelaar in zaaigraan het nodige zaaigraan aankopen. De landbouwer wiens bezaaiingen tijdens de jongste Winter verwoest werden, kan, zonder compensatiele vering, van het kantonnaal bureel voor Ravitaillering de machtiging be komen voor de aankoop van zaai graan, mits hij de verbintenis aan gaat het zaaigraan enkel te gebruiken voor bezaaiing met het oog op de oogst van 1948. Het Herfstbegin. De zwaluwen troppelen bijeen op de electriekdraden. Straks beginnen ze de grote trek naar de Balkan en verder door... De palokens beginnen te rijpen en de blauwe dakdruiven spannen van gezwollenheid. De herfstgeuren zwalmen u tegen. De Zomer heeft gedaan. Nu is 't de tijd van de zware hopbellen en de prikkelende hopgeuren. Het is hoppluktijd De jaargetij-oogsten volgen elkaar op. In de Lente kennen wij in menige streek van ons land de pluktijd der zoete aardbeziën. Hoe hoger het jaar opschuift, hoe afwisselender wordt de oogsttijdvan bessen- en kersenpluk gaat het over de slorenoogst naar de graanoogstgerst, koren, tarwe, ha ver worden rijp, gepikt, gestuikt en binnengehaald. Ieder van die oogsten heeft zijn eigenaardige gebruiken en zegswijzen. Peren en pruimen wor den geplukt. Vóór de appel- en drui venoogst, vóór het aardappel- en bie- tenrooien, kenmerken sommige stre ken in ons land zich door de hoppluk tijd. Het groen van "de hoppeplanten is donkerder gewordenprikkelende biergeuren slaan u in 't gezicht. Wat een hoppeweelde in het Poperingse, in het Aalsterse en in het land van Assche! De kleiachtige bodem van deze landouwen is de uitstekend ge schikte grond voor de hop, die er se dert eeuwen geteeld wordt. Sedert de XIVe eeuw wordt hier hop gekweekt. De Hopplukkers. Als dé bellen rijpen begin Sep tember komen de plukkers en pluk- sters uit de omliggende dorpen én verdienen met plukken een flinke stui ver. Vroeger jaren zakten hele benden plukkers en pluksters uit Lebbeke, Zele, Grembergen en andere volkrij ke gemeenten uit het Dendermondse naar Assche af. Een pakje kleren op de rug. Op de grens der gemeenten Assche en Mazel werden ze door de voornaamste ingezetenen van Assche opgewacht en verwelkomd, 's Avonds reeds was ieder verhuurd bij de hop- boeren en waren ze voor enkele we ken ingekwartierd, De jonge, drieste kleppers uit de hopgemeenten stonden 's Zondags na de hoogmis op het kerkplein op de loer en wezen met zekerheid hun gelegenheidslief aan. Want er waren felle en mooie meisjes bij, uit de Vlaanders, 's Avonds dansten ze met de pronte pluksters en gaven hen uit hun bierglas te drinken. En. denk maar niet dat de struise boerenzoon, na het gewoon dagwerk op de akker, 's avonds op zijn vaders hoeve bleef hop plukken. Bijlange nietIedere zoon ging op een ander, waar hij een mooie meid uit de Vlaan ders wist. Nu nog kent men oude Brabantse boeren die toentertijd met Vlaamse hoppluksters zijn getrouwd. Hopplukken is geen kunst, wel een handigheid. Het werk moet snel gaan en er dient rekening gehouden dat men ook de korte steeltjes der bellen mee afrukt. Een goede plukker plukt tot 35 kg. per dag. Dat is een hele hoop. Ze worden door de hopboeren gewaardeerd en elk jaar opnieuw ge vraagd. Wat is hop? Een volksspreuk zegt, om kinderen en lichtgelovige mensen te foppen, dat de netels deze maand niet netelen of branden. Maar deze maand is ook de volgende en alle maanden van het jaar en de lichtge lovige kwiebus grijpt met volle han- in de venijnige brandnetels om zijn pollevieën met een schreeuw weer te rug te trekken. En of er dan gelachen wordt En toch bestaan er planten die tot de familie der brandnetels behoren en welke klein en groot gedurende de eerste herfstdagen in de handen ne men, zonder zich kwaad bloed te moeten maken. Dat is de hopplant De hop behoort tot de wilde flora van Midden- en Noord - Europa en N.-W.-Azië, waar zij vooral in bos sen groeit. Zij hecht zich, door mid del van fijne, tweepuntige haakjes vast aan de bomen, vooral elzen en wilgen, op vochtige plaatsen. Wat gebruiken de brouwers? Een oppervlakkige hopplukker kent alleen maar de hopbellen en weet ver der niets af van wat die bellen voor de bereiding van het bier betekenen. We laten hier enkele gegevens volgen welke wel interessant genoeg zijn voor de meeste onzer lezers. (Zie vervolg 4' bladzijde 1' kolom.) De ECoornb! Loem

De Koornbloem | 1947 | | pagina 1