DE DROOGTERAMP. Het Nationaal Instituut voor de Hop Arbeid adelt 1 I Voor en door de Landbouwers Het proefstation te Esschene* AALST 21 SEPTEMBER 1947. Verschijnt iederen Zondag 26ste JAARGANG Nr 1268 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Hulpmaatregelen beloofd door de Minister van Landbouw. In het hoofdartikel van ons vorig nummer hebben wij beknopt de drin gende maatregelen opgesomd welke dienen getorffen van overheidswege tot hulpverlening aan onze door de aanhoudende droogte geteisterde landbouw- en veeteelt. Naar blijkt uiteen persgesprek toe gestaan door onze Minister van Landbouw, zou de regering accoord zijn over een algemeen plan van hulp verlening dat in grote lijnen de maat regelen behelst welke wij in ons vo rig nummer hebben gevraagd. De Heer Orban verklaarde dat de landbouw voor een onmetelijke ramp staat. De schade kan op verschillende milliarden worden geschat. Het zwaarst werd de weidestreek getrof fen waar het vee overwegend van de weide leeft. Sinds de maand Augustus j.l. ontbreekt het gras, wat een ern stige vermindering der melkgifte en een aanzienlijke afname aan gewicht bij het vee veroorzaakt. In afwach ting van nauwkeurige statistieken, mag het verlies aan melkproductie, na 15 weken, benaderend geschat worden op 180 millioen liter; hetzij op ongeveer 700 millioen frank. Wat de vleesvoortbrengst aangaat, voorziet men een vermindering van 10 "Io op het gewicht per runddier. Voor een millioen volwassen dieren met een gemiddeld gewicht van 500 kg. per stuk, zijnde ongeveer de hui dige samenstelling van onze veesta pel, bereikt men aldus een totaal ge wichtsverlies van 50 millioen kg. Voor de suikerbieten waarvan het suikergehalte nochtans gunstig is, voorziet men een gewichtsverlies van 30 '/o, ook de opbrengst der groenten en aardappelen is merkelijk vermin derd. Voor de aardappelen wordt een mindere opbrengst voorzien van 20°/o. De graangewassen, welke reeds zo zwaar hadden geleden door de stren ge vorst van de vorige winter, heb ben ingevolge het te snel rijpen ook een minder rendement gegeven. Wat de fruitteelt betreft bedraagt de scha de zowat 100 millioen. Tijdens de volgende winter stelt zich het angstwekkend vraagstuk der voeding van het vee. Bij gebrek aan voldoende hoeveelheden groenvoeder zal een ruim gebruik dienen gemaakt van kracht- en samengestelde vee voeders, waarvan de hoge prijzen die nen gevoegd bij de enorme schade alreeds door de landbouw geleden. Naar de Heer Minister verklaarde zal de Regering volgende hulpmaat regelen treffen 1) toepassing van de winterprijs voor de melk. Een besluit deze prijzen invoerende zal eerstdaags worden af gekondigd 2) de regering zou toelaten dat de melk rechtstreeks op de hoeve wordt verkocht tegen dezelfde prijs als deze toegestaan aan de melkventersmaat regelen zullen getroffen worden tot reglementering van de melkhandel. 3) ten bate van de meest geteisterde landbouwers zouden de Ministers van Landbouw en van Bevoorrading bij zondere maatregelen treffen waaron der de Heer Orban als eerste maat regel aanstipte de toekening in Sep tember van 300 gram veevoeder per liter geleverde melk. Bovendien zul len 100 kg. krachtvoeder worden be deeld per getelde koe in de streken welke het zwaarst door de droogte werden geteisterd. De regering zal ook opdracht ge ven tot massalen aankoop voor de frigo's van inlands slachtvee tegen de vastgestelde prijzen. Daar echter in ons land geen voldoende koelinrich- tingen bestaan, zou een overeenkomst met Engeland worden gesloten voor het huren van de vereiste koelruimte voor het opslagen van Belgisch vlees. Ook de verplichte melkleveringen dienen vanaf Augustus 1.1. verminderd ter aanpassing aan de grotelijks inge krompen mogelijkheden welke inge volge de droogte aan de boeren over blijven voor de voeding van het vee. De Heer Orban verklaarde ten slotte dat onmiddellijke en voldoende hulp dient verleend aan de landbouwers getroffen door een ramp zonder voor gaande. Wij spreken de stellige verwach ting uit dat de Minister deze woor den bij HOOGDRINGENDHEID in doeltreffende en ruime maatregelen zal omzetten. Immers bij gebreke aan voeder wordt het vee reeds in te groot aantal ter markt gebracht en dikwijls verkocht aan prijzen onder de officieel vastgestelde, omdat de landbouwers in de totale onmogelijk heid verkeren het verder te voeden. Het wachtwoord voor onze Rege ring weze hier dus onmiddellijke en brede hulp. Weten onze boeren dat er een Na tionaal Instituut voor de hop bestaat? De hop is een bron van inkomsten voor de boeren uit de streek van Po- peringe, Aalst en Assche. De hop is een speciaal bestanddeel van het brouwersbedrijf in ons land. De hop wordt zelfs uitgevoerd... En heel wat kleine lui verdienen in de hoppluktijd bij het plukken een schoon centje. We mogen zeggen dat de hopcul- tuur van grote betekenis is in ons land. Ettelijke jaren hebben de landbou wers met de hop een diepe inzinking doorgemaakt. Door de niet lonende opbrengst scheen de hop gedoemd te verdwijnen. Staatshulp en staatsbe moeiing was volstrekt noodzakelijk. Alles werd in het werk gesteld om de totale ondergang van de hopcultuur te voorkomen. De bevoegde ministe ries hadden de zo nodige steun toe gezegd om deze cultuur en de handel weer op te beuren. Het bleef veelal bij beloften. Thans vat de hopbewe- ging met taaie moed en vaste wil een hardnekkige strijd aan, om de hop, deze eeuwenoude weeldevrucht te be houden tot welstand in de streek, bij de hopboeren, hophandelaars en brouwers en bij al de kleine mensen die enkele weken werkzaam zijn in dit landbouwbedrijf, en tevens tot we deropbouw van een onzer winstge vende nationale producten. Hopmarkten werden ingericht, hopkeuringen gehouden, hopprijzen toegekend. Er werd geldelijke en ma teriële steun verleend. Wetenschaps mensen kwamen voor de dag met nieuwe hopsoorten hierin namen sommige boeren zelf het initiatiefwe denken aan Van Droogenbroeck uit de streek van Assche de teelten werden veredeld, de strijd werd aan gebonden tegen ziekten, vooral tegen het zwart en de rode spin, er werd besproeid, de hoptuinen, de droogka- mer en asten werden gemoderniseerd. De staat stichtte zelfs een proef station te Esschene. Het doel van het station is tweeer lei de planters te helpen door een groter rendement mogelijk te maken en aan de wensen van de brouwers tegemoet te komen, door de kwaliteit van de hop te verbeteren. Deze werk zaamheden en proefnemingen lopen over verscheidene jaren, en eerst bin nen enkele jaren zullen practische re sultaten kunnen bekomen worden. De moeilijkheden zijn soms zeer zwaar. Zo bekwam men de twee hopplan ten "Hybride 247 en 269,, slechts na 't uitplanten van 1.200 zaadjes. Toch wordt er daar volhard en gewerkt. Ze willen in het proefstation hop planten bekomen die aan de drie vol gende voorwaarden voldoen 1) weerstand bieden aan de hopziekten, als rode spin en het zwart2) een rij ke kwaliteit bezitten3) een grote op brengst opleveren. Het proefstation ondergaat heel wat andere moeilijkheden, b.v. door het niet uitroeien in de omgeving van de wilde hopplant, die de vrouwelij ke planten van de plantage bevruch ten en aan de kwaliteit van de hop aldus ten zeerste schaden en het werk van een gans jaar kunnen ongedaan maken. Het is meer dan noodzakelijk dat de overheid hiertegen krachtige maatre gelen treft om de planters bij te staan in hun pogingen de hopproductie van ons land op te voeren en zodoende meer onhafhankelijk te worden van de invoer, wat de economie van ons land te goede zou komen. De plantage van Esschene die als proefstation dienst doet, beslaat een oppervlakte van 2,3 Hectaren. 1 Ha wordt besteed aan bemestingsproef nemingen, de rest wordt gebruikt voor selectieproeven. Op deze velden worden van 30 tot 40 variëten on derzocht, waaronder als voornaam ste kunnen vernoemd worden Kent, Hallertau, Tettnang, Fuggles, Styrië, Groene Bel en Kruising V/69. De voorzitter van het Instituut is dhr Van den Schrieck, algemeen di recteur van de Brouwerij Artoisal gemeen secretaris dhr Hoed. De meer dan 10.000 planten worden voor het ogenblik onderzocht het ganse jaar door door ingenieur Elsocht en zijn drie helpers. Ze hebben hun han den vol. Hier worden allerlei bemestings methoden toegepast, sproeioplossin- gen beproefd, kruisingen tot stand gebracht, enz... De resultaten zijn be wonderenswaardig Wanneer men in volle bloeitijd het proefstation bezoekt dhr Elsocht (Zie vervolg 4* bladzijde 1'kolom.) e Koornbloem

De Koornbloem | 1947 | | pagina 1