Heel de wereld rond Ontsmettingsstoffen Gemakkelijk Melken* DE KOORNBLOEM - 2 November 1947 5 Iedere landbouwer die met zijn tijd meegaat is partijganger van een zui vere melkwinning. Het is een zeer slechte gewoonte de handen in de melk te doopen, terwijl men aan 't melken is. Het is vuil en vies. Ten einde onze boeren in de gelegenheid te stellen proper te melken, hebben wij een soort vet aangekocht. Dit melkvet ontsmet de uier en be let het ontstaan van kloven en ver zweringen. Het maakt de spenen malsch en glad, zoodat men gemak kelijk kan melken zonder de handen in de melk te moeten doopen. Alleen lichtjes de handen inwrijven en het melken wordt een lust en ver wikkelingen aan de spenen zijn niet meer te vreezen. In Zwitserland, waar men een spe ciale zorg besteedt aan de melkpro ductie wordt een veelvuldig gebruik gemaakt van dit vet, dat trouwens van Zwitsersch fabrikaat is. Te verkrijgen bij onze zaakvoer ders en in onze magazijnen in bussen van 1 kg. BINNENLAND. Het beeld van O. L. Vrouw van Fatima heeft op zijn tocht door Vlaan deren nu ook de abdij van Affligem aangedaan. Zijn tocht van Brussel over Assche naar Hekelgem was een triomftocht. Duizende mensen uit het land van Assche en Aalst zijn O. L. Vrouw komen groeten. Het beeld werd letterlijk bestormd. Maar ander zijds werd er vroom en aanhoudend gebeden, zieken werden tot Haar ge voerd, kinderen knielden voor Haar neer. Vooral te Assche, in de abdij van Affligem was het een verrassende en kinderlijk blije en vrome verering. Maandag a s. komt het beeld aan te Aalst, waar het twee dagen zal verblijven, om dan verder naar Den- dermonde te vertrekken. Op 28 October was het 25 jaar geleden dat Hugo Verriest stierf. De paster van te lande, de geestdriftige Vlaamse priester en letterkundige, de redenaar en bezieler bij uitstek. De Vlaming die het grote voorrecht had Peter Benoit tot muziekmeester ge had te hebben Guido Gezelle tot professor, Berten Rodenbach tot leerling en Stijn Streuvels tot vriend. Verriest bekleedt een der voorposten van de Vlaamse Beweging. Hij werd te Deerlijk geboren op 25 November 1840, als zoon van de koster. Kreeg onderricht van school meester Renier en muziekonderricht van Peter Benoit, die tweemaal op de week, doorheen de meersen van Ha- relbeke en Deerlijk, bij de koster kwam les geven. Benoit was toen zestien jaar. Daarna kwam Verriest op het Klein Seminarie te Roeselare, waar hij Guido Gezelle tot professor had. In 1864 werd hij priester gewijd, bleef leraar te Roeselare en had als leer ling o.a. Berten Rodenbach, de stich ter der Vlaamse Studentenbeweging. In 1880 werd hij paster te Wak ken. Hij stierf te Ingooigem op 28 October 1922. Hugo Verriest is vooral gekend door zijn bezielende en meeslepende voordrachten. Honderden malen trad hij op, in alle hoekjes van het Vlaam se land, zelfs over de grens in Neder land. Waarover hij sprak? Vooral over Rodenbach, zijn zo vroeg gestorven leerling, over zijn leven en zijn werk. Maar ook sprak hij over het Vlaamse volk, zijn taal, zijn kunst, zijn geschie denis, zijn verleden en toekomst. Hij was een tekenaar met het woord, be geesterend, opzwepend Hij sprak 't is alsof het pas gis teren gezegd werd. Eertijds heeft er een volk bestaan, edel en groot, de wereld rond bekend. Over vijf, zes-honderd jaar en hadt gij onder de zon gene bezochte streek gevonden, waar men de Vlaming niet kende, waardeerde, prees... Velen in Europa weten bijna niet meer dat er nog bestaan... Welnu dat groot, dat edel volk moet wederom onder de zon komen, leven, roeren, spreken, werken, in een woord, bestaan. Geen ander volk, geen nieuw volk, dat volk... Hoort ge dat woord, die woorden, die zweepslagen? Hugo Verriest was een grote Vlaamse figuur. Het pas t dat we hem ook hier gedenken. Op Maandag, 27 October, had te Drogenbosch de jaarmarkt, met de traditionele rundveekeuring, plaats. De tweejarige stier Ideal», van dhr Van den Bogaerde, behaalde in zijn reeks de eerste prijs. Naar het schijnt zouden we eer lang 200 gr. rijst per kop ontvangen. En daar wat bruine suiker op't Zal een herinnering zijn aan de vroegere volle teilen rijstepap! Te Quaregnon ging verleden Zaterdag een jong koppel met de au to naar de kerk om te trouwen. On derweg sloeg de auto onderste boven. Het gelukkig paartje bleef gespaard en kon de tocht naar het altaar te voet voortzetten. Ge moet maar... ge luk hebben. Het Congres en de massamani festatie van de Bond der grote Gezin nen te Brussel, op 9 November, gaat door onder het motto: We eisen le venslange vermindering op de trans porttarieven dus 50 °lo verminde ring op het spoor, voor de ouders van 4 en meer kinderen, tot aan de dood der ouders. Verderverhoging van de gezinsvergoedingen, snellere uit kering der compensatiekassen, fiscale gerechtigheid. De Bond zal proteste ren tegen de onrechtvaardige verde ling van hetlandin economisch zwak ke en sterkeren, tegen de ministeriële opvatting van de Hogere Raad van het gezin, tegen het ontwerp 59 (het profiteren der vrijgezellen), tegen de dubbele verlofbezolding van de loon- trekkenden... Op Maandag, 3 November viert men het feest van Sint Huber- tus, patroon der jagers en beschermer tegen de razernij. Onze Brabantse en Vlaamse landbouwers houden nog steeds dit feest in ere. In de vroegmis worden de St-Hu- bertusbroodjes of Huiberbollekens gewijd. De huisgenoten en dieren moeten daar nuchter van eten. Talrijk zijn de heiligdommen aan St-Hubertus toegewijd. In de bosrijke streken komen jagers naar de St-Hu bertus met hun honden om ze te laten zegenen. Te Sint Martens Lathem (O. -VI.) mocht men vroeger op deze dag zonder toelating jagen. Op dit ogenblik wordt er te Brussel een internationale conferentie gehouden met het oog op de bestrij ding van de coloradokever, en waar aan Nederlandse, Britse en Belgische deskundigen deelnemen. Van Bel gische zijde voeren de hh. H. Van Orshoven, directeur-generaal en Pee- ters, tuinbouwkundige, de besprekin gen. De Nederlandse afvaardiging heeft de film meegebracht die in Ne derland vertoond wordt om de be strijding van de coloradokever aan te moedigen. De witloofteelt heeft dit jaar een grotere uitbreiding genomen en naar schatting zouden thans 4.000 ha. aan deze teelt voorbehouden zijn, ter wijl vorig jaar slechts 3.000 ha. door deze cultuur werden ingenomen. De oogst van verleden jaar bedroeg 35 millioen kg. een waarde vertegen woordigend, van 155 millioen frank. De oppervlakte thans aan de wit loofteelt gewijd, ligt nog ver onder het cijfer van vóór de oorlog, toen gemiddeld 5 tot 7.000 hectaren wer den bezaaid, met een voortbrengst van 60 tot 70 millioen kilo. Ongeveer 50 millioen kg. werd toen uitgevoerd voor een bedrag van 100 millioen frank. Onze voornaamste af nemer was destijds Frankrijk. Dit land heeft onmiddelijk na de bevrij ding nog een groot gedeelte van de oogst opgenomen, terwijl de Vere nigde Staten en verschillende andere landen witloof van België kochten. Thans schijnen zich moeilijkheden te zullen voordoen bij de uitvoer van witloof naar Frankrijk, daar dit land over geen betaalmiddelen beschikt. Men mag er zich nochtans aan ver wachten, dat andere afzetgebieden zullen gevonden worden, want de verkoop van witloof werd opgeno men in zekere handelsovereenkom sten. Contracten werden afgesloten met Nederland, Zwitserland, Zwe den, de Verenigde Staten en Groot - Britannië. De uitvoer naar Frankrijk zal ver moedelijk een aanvang nemen in No vember en het witloof zal verkocht worden tegen 12 fr. het kg. franco grensstation, wat naar het schijnt een lonende prijs is voor onze verbouwers. NEDERLAND. Op vele plaatsen in West-Fries land is men druk bezig met de win ning van augurkenzaad, een product dat door het buitenland veel gevraagd wordt. Ook de koolcampagne is al daar ingezet. Overal ziet men grote stapels rode en witte kool, die in vorstvrije opslagplaatsen voor de winter bewaard zullen worden. FRANKRIJK. Het succes is deze keer aan ge neraal de Gaulle. Binst de drie jaar hebben ze al wat beleefd in Frankrijk. Kiezen en herkiezen. Ge wordt ge waar dat de Fransman, op de boord van de afgrond levend, zoekt en nog eens zoekt, probeert en herprobeert. Nu is de Gaulle hun man. Hij vraagt de onmiddelijke ontbinding van het Parlement. Zal hij het halen In Frankrijk heeft men een eigen aardige handel ingerichtdaar wor den nog steeds arme drommels gevon den die voor een paar honderd frank bereid zijn hun lichaam -als ze ge storven zijnaf te staan aan de men sen van de wetenschap. Commerce in geraamten, dus. Verleden week wer den 100 complete en 100 halve ge raamten verzonden naar Australië te gen 15.000 fr. per proper en volledig stel. Over Frankrijk gaat er een koudegolf en in het gebergte Vo gezen, Alpen, Jura-gebergte en te Metz is er sneeuw gevallen. Ook te Parijs vriest het. Eigenaardig hoe op een paar weken tijd men spreken moet over stikkende hitte en zelfs he vige koude. POLEN. De voorzitter van de Poolse boerenpartij, Mikolajczik, is Nagy gevolgd en Polen verlaten. Dit om aan het lot van Petkov te ontsnap pen, zo denkt men. Mikolajczik zal waarschijnlijk door Engeland opge nomen worden. Waarom verdwijnen toch al die kopstukken? De enen worden opge hangen of doodgeschoten, anderen vliegen de gevangenis in, velen vluch ten en trachten aldus te ontkomen aan strop en gevangenis. Wat gebeurt er ginder in de vrije Oosterlanden Er schort wat aan. 't Is anders niet mogelijk. Laat ons hopen dat het niet waar is wat de mens geneigd is te denken. ENGELAND Leven de vrouwen tegenwoor dig korter of langer "Korter,,, zegde professor Thomas Barlow, een der meest beroemde geneesheren van En geland. Hij beweert, dat de vrouw in de laatste tijden van levensduur is verminderd. Het verschil zou onge veer twee jaar zijn. De oorzaak ervan moet, volgens hem, gezocht worden in de levenswij ze der vrouw zelf. De moderne vrouw heeft geen gezond leven. Ze leeft intens. Ze heeft geen rust, en wordt steeds voortgestuwd. Daar bij is ze nog zo ver gegaan te roken en... alcohol te drinken. De overdre ven slanke lijn is ook een der redenen, waarom de vrouw haar leven bemoei lijkt en tenslotte gevoelig verkort. Men moet de natuur met geen ge- weldmiddelen tegengaan, ze wreekt zich immers op alle inbreuken, die men op haar doet. Verder het mannenwerk der vrou wen, b.v. door oorloghet tekort aan mannen. Wat de kinderloze vrouw schiep... t Jacobus VAN DE MAELE Mevrouw Isabella POSSÉ ALLE tegen ziekten en plagen in land- en tuinbouw, zijn te verkrijgen in de magazijnen Redt II Zeiven en bij onze zaakvoerders. Drukkerij DE KOORNBLOEM Zeebergkaai, Aalst. M.De Hauwere. Men meldt ons uit Aalst het overlijden van Mijnheer echtgenoot van Aan de getroffen familiën bieden we onze oprechte en kristelijke deelneming.

De Koornbloem | 1947 | | pagina 5