OP BAALMOLEN DAGKLAPPER. 6 DE KOORN BLOEM 9 November 1947 Zondag 9 November s H. Theodorus, mart. (f306). H. Ranolf van Atrecht. H. Albero van ter Duinen. De H. Theodorus, Romeins le gioensoldaat, werd om zijn Christelij ke overtuiging gevangen genomen. Hij onderging gruwelijke folteringen en werd daarna levend verbrand. Maandag 10 November H. Andreas Avellinus, bel. (f1608). HH. Tryphon en Gezellen, mart. [(f250). H. Nympha, maagd, mart. H. Odrada van Balen. H. Mechtild. De H. Andreas Avellinus studeerde voor advokaat en werd daarna pries ter gewijd. Men vereert hem als pa troon tegen een plotselinge dood. Dinsdag 11 November H. Martinus, biss., bel. (f397). H. Meuvas, mart. (f295). Zal. Daniël van Groenberg. Rond het jaar 316 werd de H. Mar tinus te Sabaria in Hongarije gebo ren. Hij kwam als Romeins legioen soldaat naar Gallië (het tegenwoordi ge Frankrijk). Zijn vader, die nog heiden was, diende in het leger als tribuun. Toen hij in Amiens, was ont moette hij er gedurende een strenge Winter een halfnaakte bedelaar. Om de arme man toch iets te geven, greep hij zijn zwaard en sneed zijn soldaten- mantel in tweeën en gaf de helft aan de man. 's Nachts verscheen hem toen Christus, getooid met die halve mantel. Door zijn moed en zuiverheid van zeden won hij aller genegenheid. Dan trok hij naar Hongarije, waar hij zijn moeder tot het Christelijk ge loof bekeerde. In 397 stierf hij te Candes bij Tours. Zijn graf werd weldra een pelgrimsoord, waar vele wonderen plaats vonden. Hij is een 59 MENGELWERK. door i MINUS VAN LOOI. Nietwaar, Gust Ceusters, het is als een stuk aardsch paradijs? Hoe heerlijk daar midden in te kunnen zitten, gerust en op uw eentje, met de gazet opengevouwen op uw schoot, en uit te rekenen hoe hoog de winst al opgeloopen is en het nog duren zal, eer ge uw papieren verkoopen zult en de winst binnenhalen. Zoo zat Gust Ceusters daar op dat oogenblik, ver weg met zijn gedach ten/ terwijl de molenwieken suisden door den lauwen lentewind gedreven, en de regelaar boven zijn hoofd een- derlijk tikte. Zijn geoefend oor deed de helle rinkeling op van het nood- belletje ginder bij het werk. Het bracht hem bij zijn werk terug en hiet hem op te staan. Onbewust kwam hij op de galerij, onbewust keek hij uit naar het werk beneden hem. Hij zag hoe het werkvolk achteruittrok en dekking zocht. Hij zag... God al machtig! was dat zijn zoontje ginder op Baalberg? Daarboven op die ge vaarlijke plaats waar seffens... Dat rood broekje, wit lijfje, zwaaiend vlin der oudste en meest vereerde heiligen in West-Europa. In Frankrijk waar hem nu nog bij de 4.000 kerken zijn toegewijd en 485 dorpen en gehuch ten zijn naam dragen, werd zijn graf een nationaal heiligdom. Ook in Vlaanderen werd en wordt hij nu nog veel vereerd. Talrijk zijn ook hier de kerken hem toegewijd en meerdere dorpen dragen zijn naam Sint Maartens-Lathem, Sint Maar- tens-Voeren... De hoofdkerk van Aalst, die zo deerlijk dit jaar door brand geteisterd werd, is aan Sint Martinus toegewijdde kunstenaars in ons land namen de beeldenis van deze populaire heilige menige keer als onderwerp, in schilderkunst, beeld houwkunst, houtsneekunst, enz... Ook de muziek, vooral in het volkslied, het folkloristisch volkslied. Terwijl de volksgebruiken op de vooravond van Sint Maarten talrijk en verscheiden zijn. Op de avond voor 11 November ontsteekt men de Sint Maartensvuren, vreugdevuren, zoals met Sint-Jan of Sint-Pieter. In het Hageland houdt men rond het vuur een rondedans. Te Leuven plachten de meisjes op de ze dag hun verloofden te onthalen. De kinderen in het land van Assche en Aalst gaan rond met een lantaarn, dikwijls uitgesneden uit een beet of raap. In deze en vele andere streken b.v. ook aan de kust wordt Sint Maarten gevierd als de kindervriend, en staat hij op gelijke voet met Sint Niklaas of de Greef van Half Vasten, 's Avonds wordt het mandje of de kous onder de schouw gezet, met wat hooi, wortels en rapen voor het witte paard van Sinte Metten. Sinte Metten Speelt zijn petten. In den hoek van 't scha Met zijn gebloemde vra! De H. Martinus is de patroon der dertje...? Een rauwe schreeuw brak uit zijn keel. StafkeL. Stafkei... Toen holde hij reeds de steile mo lentrap af, den molenwal over, naar de vernielde sticheling waardoor zijn zoontje, in een onbewaakt moment, door zijn spel verleid, was op het werk geraakt, onbewust van het drei gend gevaar. Uw schuld, hamerde het in Gust Ceusters zijn hoofd, uw schuld... Wie heeft de sticheling ver nield Alle onrecht wreekt zich vroeg of laat. StafkeL. Stafke... tierde hij, en holde voort, door brem en hei de en struiken. En telde dertig... veertig... vijf tig... Stafke... Stafke... zestig... zeventig... Daar zwaaide weer het vlindernetje boven de struiken. Staf ke!... Gust Ceusters mat de afstand met de oogen en telde Tachtig... ne gentig... Stafke... Stafke toch!... Verward in het hooge heidekruid, struikelde Gust Ceusters en sloeg languit tegen den grond. Nog een maal klonk zijn roep door de stilte van den zonnigen lentedag en... toen was het alsof de grond onder zijn voeten openscheurde. Nog sprong hij opnieuw recht, maar het geweld van de ontploffing, zoo vlakbij, deed hem duizelen. Iets als de scherpe gil van een kind trof zijn oor. Hij zag nog wijnhandelaars en kuipers. Weerspreuken De Missen van Sinte Merte Brengt ons de winter in 't herte. Sint Martijn Vier en warme wijn VolksweerkundeVan waar komt de benaming Sint Maartenszomerke Sint Maarten had een wit paard, en dat beestje moest natuurlijk ook hooi hebben. Maar Sint Maarten, daar hij veel te goed en te geduldig was, kreeg zijn gras altijd pas 't laatst gemaaid, wanneer er voor de maaiers elders geen werk meer was. Toch moest hij zijn hooi ook droog binnenkrijgen. Daarom bad hij, dat O. L. Heer hem alle jaren in November enige schone dagen zou schenken. Dat zijn de mooie dagen rond 11 November, of Sint- Maartenszomerken. Hij duurt 9 da gen lang als 't niet regent of vriest, wel te verstaan. Woensdag 12 November H. Martinus I, paus, mart. (-J-655). H. Livinus, bisschop, mart. (f657), (Sint Lieven van Gent). H. Renatus. Over de H. Livinus is zeer weinig bekend. Hij werkte als missionaris aan de boorden van de IJsel (Neder land). Het middelpunt van zijn arbeid was de stad Deventer, waar hij een kerk bouwde, en er ook op 12 No vember 657 stierf. De monniken van Sint Baafs uit Gent hebben de relieken van deze heilige naar hun klooster overge bracht en het doen doorgaan als een heilige uit de streek rond Gent. Reeds voor 1007 vereerde men hem in de kerk van St-Lievens Houtem, welke waarschijnlijk aan hem was toege wijd, evenals die van Sint-Lievens- Essche. Al wat er verder over hem ver haald wordt is op zijn minst genomen vaag een vlindernetje dat door de lucht fladderde; zijn ooren scheurden van het machtig gedonder; toen ren de de grond onder zijn voeten weg, hij viel, en zand en steengruis regen den op hem neer... Als hij tot het bewustzijn terugkeer de, lag hij in de kamer van Baalmo- len; in genen hoek van de kamer, in witte roerloosheid, lag het verhakkel de lijkje van zijn zoontje. Drinken. Gust Ceusters! drinken!... Heel den dag. Heel den nacht. Heel de week. Drinken tot de wereld ver gaat voor uw oogen. Drinken dat uw arm hoofd slingert. Dat de ingewan den klotsen. En dan nog niet kunnen vergeten... Het was afgrijselijk. Het was een wreed geval. En maar één zoontje hebben... één. Het was de stamhou der van de Ceustars. Nu zal er geen Ceusters meer staan op Baalmolen. De hoon, eens een Ceusters aange daan door de Volkaerts, zal niet ge wroken worden. Dat de Volkaerts, met hun kindersterke huisgezinnen, het te langen laatste toch op de Ceusters winnen, de Ceusters van Baalmolen, die drie geslachten op hun wrok geteerd hebben... en dat te we ten Drinken, Gust CeustersDrinken Nen dikkop, Bertieneke, nog nen zeer twijfelachtig. De H. Livinus wordt aanroepen tegen pijn aan hand en voet. Hij is de voornaamste pa troon der stad Gent. Ook is hij de pa troon der schrijnwerkers. Donderdag 13 November H. Didacus, bel. (f1463). H. Stanislas Kostka, bel. H. Kiliaan van Atrecht, bel. H. Nicolaas, paus (f867). H. Alberik van Utrecht. De H. Stanislaus Kostka is de pa troon van Polen, patroon der stude rende jeugd, patroon in hopeloze ziek ten en in gevaar van sterven. Vrijdag 14 November H. Josaphat, biss., mart. (f1623). H, Albericus, biss., bel. H. Laurentius biss. HH. Venerandus en Veneranda, [mart. H. Madelinde van Kortrijk. De H. Albericus was een neef van de H. Gregorius, en evenals deze van koninklijke bloede. Hij werd Benedic tijn en prior in het Sint Martinus- klooster te Keulen. In 780 volgde hij zijn oom op als bisschop van Utrecht. Hij roeide de laatste overblijfselen van het heidendom in Friesland uit en stierf op 21 Augustus 784. Zaterdag 15 November t H. Albertus de Grote, biss., bel. en kerkleraar (f1280) H. Leopold, markgraaf (f1137). H. Machutus, biss., bel. De H. Leopold was markgraaf van Oostenrijk. Hij was zeer godsdienstig. Zijn gemalin, die hij in 1106 huwde, heette Agnes en schonk hem 18 kin deren, waarvan er twee bisschop wer den. In 1125 weigerde hij de hem aangeboden keizerskroon. Hij is de patroon van onze koning, Leopold III. Weerspreuk Als 't in November 's morgens [broeit. Weet dat de storm 's avonds loeit. dikkop. Ge weet niet wat het betee- kent, Bertieneke. Waarota heb ik geen steen op mijn verdoemenis ge kregen? Ik zuip me kapot. Ik wil me kapot hebben en het gaat niet. Nog nen dikkop!... Smijt ze aan de deur, Gust, smijt ze van uw geleeg af, die komen flee- men, die komen schoon woorden spreken... en er Onzen Lieven Heer op den koop toe tusschenhalen. Ze weten niet wat het is, op vijf-en-twin tig meter uw zoontje zien veronge lukken, uw eenig zoontje! en er niet bij kunnen... Slaat ze op hun gezicht, die zeggen Ge hebt nog een doch ter... en wat een dochter!... Dat wordt de bloem van Baal... ze is het nu reeds. Wat is dat allemaal van mijn dochter? Of er al geloop is op Baal molen achter mijn dochter? Het kan me niet verdommen. Het kan me al lemaal niet verdommen wie er ach terloopt. Ik zal het niet meer zien, ik drink me dood. Niet naar huis gaan, Gust, niet als ge er geen goesting voor hebt. Wat is er voor u nog aan Baalmolen gele gen, nu ge geen opvolger meer hebt die uw naam zal dragen, nu ineens het doel uit uw leven weg is? Dat Marie maalt, dat de dochter maalt, of dat ze het laten. (Wordt voortgezet).

De Koornbloem | 1947 | | pagina 6