De vergoeding voor oorlogsschade. Onvruchtbaarheid en Vitamine E. Arbeid adelt Appelterre-Eichem* I LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers AALST 16 NOVEMBER 1947. Verschijnt iederen Zondag 26ste JAARGANG'Nr 1276 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Oi •gaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De mede^ vo< 'erkers zijn verantwoordelijk ar hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. (3de vervolg en slot). In onze drie voorgaande nummers hebben wij achtereenvolgens in grote trekken volgende bepalingen behan deld der wet van 1 October 1947 betreffende de herstelling der oor logsschade aan private goederen, welke den 10 November 1.1. van kracht is geworden 1vereisten waaraan de schade veroorzaakt door oorlogshandelin gen moet voldoen, om aanspraak te geven op de geldelijke tussenkomst van de Staat 2) de wijze van berekening der herstelvergoeding voor de verschil lende soorten van goederen onroe rende goederen van natura meube len, stoffering en klederen roerende goederen bestemd voor bedrijfsdoel- ein of bedrijfsuitrusting voorra den verband houdende met de be- drijfsuitbating. In deze bijdrage zullen wij enkele woorden zeggen over de rechtsple ging of pleegvormen die dienen ver vuld voor het bekomen der vergoe ding en ten slotte nog enkele practf richt aan de directeur die de aan vraag heeft ontvangen. De provinciale directeurs der oor logsschade hebben de meest uitge breide macht van opzoeking, exper tise, navorsing, schatting en verhoor, met het oog op het onderzoek der aanvraag. De aanvrager is verplicht hun alle bescheiden en inlichtingen welke hem worden gevraagd voor te leggen. Er kan rekening gehouden worden met alle om het even welke bewijsmiddelen en met alle getuige nissen. De provinciale directeur geeft aan de aanvrager, bij aangeteekend schrij ven. onder vermelding der redenen, kennis van het bedrag der schade welke als basis wordt genomen voor de toekenning der vergoeding of van het krediet en stelt tevens de coëffi ciënt vast die zal worden toegepast. De geteisterde wordt tevens ver zocht zich op de zetel van de provin ciale directie voor oorlogsschade aan te melden binnen een termijn van 30 dagen, om eventueel zijn opmerkin gen voor te brengen. Gedurende deze Vitamine E wordt niet ten onrech te het vruchtbaarheidsvitamine genoemd want in veel gevallen van verschillenden aard brengt vitamine E genezing. Het vitamine E is in grote mate aanwezig in graankiemen (het han- delsprodukt wordt immers ook uit tarwekiemen getrokken en verkocht onder den naam tarwekiemolie of vitamine E) ook in alle groenvoeders (vooral gras en luzerne). Vandaar dat het door onze boeren zoo algemeen bekend is, dat men zijn koeien beter drachtig krijgt binst het weideseizoen dan binst de stalstandperiode. De toppen der grassprietjes bevatten veel vitamine E, welke de baarmoe der in zodanige gezonde toestand brengt en welke ook de zaadcellen van de stier zo levenskrachtig maakt, dat daar bevruchting mogelijk blijkt waar men reeds wanhoopte. In welke gevallen nu is het geraad- zoek wezen uit dat geen besmettelijk zaam zijn toevlucht te nemen tot een verwerpen in 't spel was. Deze koeien inspuiting van vitamine E. kregen, wanneer zij dan opnieuw drie a) Bij moeilijke bevruchting, waar maand ver waren, 20 gram vitamine een lichte baarmoederontsteking aan E en dan nog eens dezelfde dosis plots op dat de uier sterk en beider- zijdig gezwollen was en dat de merrie lichtjes aan 't persen ging en slijmen afwierp. Bij nader onderzoek bleek ook de cervise mond (slot) slap en en lichtjes open te zijn. Hier was dus vruchtverwerping ieder oogenblik mogelijk. Onmiddellijk werd 40 gram vitamine E ingespoten, 's Anderen daags was de uierzwelling bijna ver dwenen, terwijl het persen reeds na een paar uur had opgehouden. De eigenaar heeft nadien niets onge woons meer bemerkt aan die merrie, welke dan ook, maar 4 dagen vóór de rekening, een gezond merrieveu len wierp. In dezelfde gemeente bij landbou wer R. R. was het twee jaar vervol gens gebeurd, dat zijn twee eenige koeien, welke over voldoende goed gras beschikten, telkens op 8 maand verwierpen. Bloed- en melkonder- sche inlichtingen verstrekken over de termijn ligt het dossier te zijner be- ten grondslag ligt, mag men niet na- vóór de achtste maand. Van verwer- vergoeding der opeisingen gedaan door het Belgisch leger en door de Duitsers. De rechtspleging. Deze voorziet twee regelingen A) de minnelijke procedure B) de eigenlijke rechtspleging, a) De minnelijke regeling. schikking op voormelde zetel. De ge- laten, benevens de gebruikelijke baar- ping was deze keer geen spraak meer, teisterde moet zich in persoon aan- moederinfusie en schedeontsmetting Eindelijk is het zeer geraadzaam op bieden, uitgezonderd in geval van en het op geslachtsfust stellen van het hoeven waar besmettelijk verwerpen direc- dier, een vitamine E injectie te laten onmogelijkheid, waarover de teur beslist. De geteisterde kan worden bijge- of verzoenings- staan door een raadsman welke wordt aangenomen volgens de bepalingen der wet. De directeur verleent, in ieder ge- De aanvraag tot vergoeding dient va'> aan geteisterde akte van zijn drie weken duchtig worden, brengt door de rechthebbende, met uitslui- verschijning. vitamine E zeer dikwijls genezing en ting van ieder conventioneel lastheb- Komt er na de opmerkingen van zelfs kan in bepaalde gevallen alle ber, gericht aan de provinciale direc- geteisterde een overeenkomst tot genezing uitgesloten zijn zonder toe teur voor oorlogsschade van de plaats stand tussen hem en de directeur aan- A: c 1 J-" van het schadegeval, in de vorm en gaande de toe te kennen vergoeding, binnen de termijn te bepalen bij ko- tlan wordt van de overeenkomst on- ninklijk besluit. middelijk akte opgemaakt, die door Wanneer het gaat om geteisterde 'wee betrokken partijen wordt on- goederen in onverdeeldheid, mag de dertekend. aanvraag ingediend worden door een De minister van Wederopbouw doen en dit vooral 's winters, omdat de dieren dan die rijke bron van vita mine E n.l. gras en ander groenvoe- der moeten missen. b) In geval van onregelmatige bronst, dus wanneer de koeien niet op dienen van vitamine E, vooral daar waar de onregelmatige bronstperio- den een gevolg zijn van ziekelijke veranderingen aan de eierstokken. c) Bij dreigende abortus is vitamine E vooral aangewezen en hierbij ook het eenigste geneesmiddel t dat nog der onverdeelde eigenaars namens de kan, binnen zestig dagen volgend op redding kan brengen. Zo wil ik hier andere, die hem hiertoe authentieke volmacht (volmacht verleden voor notaris) hebben verleend. In dit geval dient een expeditie of uittreksel van de volmacht gevoegd bij de aan vraag. De aanvraag moet keus van één enkele woonplaats in België behel zen. Deze keus is geldig voor de gan se duur der rechtspleging, indien zij ®'et gewijzigd wordt door een verkla ring onder aangetekende omslag, ge- de ondertekening van de akte van overeenkomst, het dossier voor zich brengen en onderwerpen aan de Com missie van beroep waarvan hierna sprake. Wordt er geen overeenkomst bereikt tussen de geteisterde en de provinciale directeur, dan wordt in voorkomend geval, na een laatste ver zoek om te verschijnen, akte opge maakt van het laatste standpunt in genomen door de partijen tijdens de (Zie vervolg 4' bladzijde 1'kolom.) een paar typische gevallen uit mijn praktijk aanhalen. Bij landbouwer R. S. te A. was een merrie acht maand dracht en had reeds drie veulens groot gebracht. Het was in het begin der lente en het paard was bijna iederen dag 't zij aan 't werk (waarbij het geenszins werd afgejakkerd) 't zij op de weide. Tot op een zekere dag, nadat het een rit van een 20tal km. had gedaan, heel gematig op stap, viel het den eigenaar heerst en waar men tot vaccinaties moest overgaan, niet na te laten binst de volgende dracht tweemaal vita mine E in te spuiten, n.l. op de 3de en op de 6de maand. Zodoende is van de uitwerking van het vaccin meer te verwachten, want het vaccin alleen faalt ook meer dan in één geval. Dus heeft vitamine E niet ten onrechte de naam van vruchtbaarheidsvitamine en ware het ook wenselijk dat gij boeren daar meer gebruik ging van maken, want dit is een van de weinige geneesmid delen waar men iets mag van ver wachten. Veearts M. M. Vergadering voor de Leden. Heden Zondag 16 November na de 2' H. Mis, algemeene vergadering voor de leden, bij Frans De Rouck, Café Sportwereld. DAGORDE 1) Verkiezing van 't bestuur. 2) Schikkingen voor het vie ren van Sint Elooifeest. Del E Loornh Loem Alle leden worden verwacht en we hopen dat elk oud lid een nieuw zal meebrengen. De nieuwe leden ontvangen ons weekblad De Koornbloem kosteloos tot Nieuwjaar.

De Koornbloem | 1947 | | pagina 1