De landbouwpolitiek der Regering. Aandoeningen van de pisblaas. Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD I Voor en door de AALST 23 NOVEMBER 1947. Verschijnt iederen Zondag j 26ste JAARGANG Nr 1277 Abonnementsprijs 50 fr. 's Jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Landbouwers Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Een zakelijk overzicht harer verwezenlijkingen. Toen de huidige regering aan het bewind kwam, beloofde de heer Spaak eerste Minister, in de rege ringsverklaring aan onze landbouwers een behoorlijke winstmarge. Logi scher wijze kan hierdoor enkel begre pen worden dat de prijzen, welke on ze landbouwers voor hunne produc ten bekomen, niet alleen de kostprijs dekken, doch insgelijks een redelijke vergoeding behelzen voor hunne ar beid alsook het vereist bedrag om hun toe te lat^n de uitrusting van hun bedrijf op peil te houden en te verbe teren, om gelijke tred te houden met de vooruitgang van de landbouw techniek. In deze bijdragen wensen wij in grote lijnen en op objectieve wijze te onderzoeken, in hoeverre de belofte van het hoofd der huidige regering werd uitgevoerd. Naar gelang de beoordeling der landbouwpolitiek van de Regering uitgaat van vrienden of vijanden der huidige regeringsploeg is zij ofwel te gunstig, ofwel te nadelig. Daar elke politieke berekening vreemd is aan onze vereniging, vermits deze enkel voor doel heeft de verdediging der bedrijfsbelangen van de landbouwers, zullen wij onze zienswijze over de uit slagen bereikt door de landbouwpo litiek der huidige regering onpartijdig kenbaar maken en zowel het goede als de tekortkomingen aantonen van het regeringsbeleid voor de belang rijkste takken van het landbouwbe drijf. 1) De akkerbouwproducten A) Mobilisatie van de oogst. Zoals onze lezers weten, werden van de oogst 1946 gemobiliseerd tarwe, rogge, gerst, spelt, masteluin, peulvruchten, aardappelen en suiker bieten. Rogge en gerst mochten noch tans door de voortbrenger ten behoe ve van zijn bedrijf behouden worden, mits levering in compensatie van 1 kg. vlees voor 4 kg. van deze granen, in 1946. Voor de oogst 1947 werd een be langrijke stap gezet naar de vrije be schikking door de verbouwer over zijn producten aardappelen en sui kerbieten werden vrijgegeven, ook de peulvruchten met inbegrip van de ze van de oogst 1946. Wat de graanoogst betreft, hadden het mislukken van de wintergranen in Europa en de scherpe maatregelen getroffen door de regeringen der overzeese landen inzake de toewijzing en verdeling van broodgraan en voe- dergraan over de wereld voor ge volg onze regering te verplichten voor 1947 opnieuw tarwe, rogge, gerst, spelt en masteluin te mobilise ren. De regering verbond zich echter rogge te ruilen kg. voor kg. tegen voedergraan en zo mogelijk voor de tarweleveringen 50 t.h. voedergraan beschikbaar te stellen. Voor gerst werd het vroeger stelsel van levering van vle'es bij wijze van compensatie behouden. Onze regering spantzich terdege in, de jongste reis van de minister van Ravitaillering naar Amerika is er o. m. 'n bewijs van, om voormeld stelsel van ruiling tegen voedergraan ten uitvoer te kunnen leggen. Wij verho pen dat zij hierin zal slagen. Intussen is de mobilisatie van het klein graan van tarwe en rogge een onzinnige en ondoeltreffende maatre gel, waartegen wij alreeds in dit blad hebben geprotesteerd en waartegen wij ons met klem verder verzetten. B) Prijzenregeling. De prijs der inlandse tarwe werd van 390 fr. de 100 kg. gebracht op 430 fr., hetzij een verhoging van 40 fr. Ware de opbrengst normaal ge weest, dan zou deze prijs tenauwer- nood maar als redelijk kunnen wor den beschouwd, doch nu de totale tarweopbrengst niet eens 35°/0 be reikt van de productie van 1946 (vol gens officiële ramingen bedroeg de opbrengst in 1946 wintertarwe 349 duizend -f- zomertarwe 17.000 to taal 366.000; en in 1947 enkel win tertarwe 65.000 -f- zomertarwe 48 duizend totaal 113.000 ton), moet de prijs van 430 fr. als totaal onvol doende worden beschouwd. De prij zen der overige granen werden op hun vorig peil behouden dat verre van renderend was. De prijs van de suikerbieten werd van 540 tot 600 fr. de ton verhoogd. In aanmerking nemende de vermin derde opbrengst per ha. ingevolge de aanhoudende droogte van de jongste Zomer en Herfst, moet deze verhoog de prijs ook als onvoldoende bestem peld worden. De prijs van de aardappelen werd (Zie vervolg 4' bladzijde l'kolom.) De urine wordt, zoals men weet, gevormd in de nieren welke bestaan uit ontelbare urinevormende appa raatjes afvoerbuisjes en een kleine reservoir, alles samengehouden door een bindweefselmassa. Van uit die kleine reservoir, het nierbekken ge heten, loopt de urine langs een af voerbuis naar de pisblaas, voortge stuwd door samentrekkende golvin gen in de wanden der afvoerbuis, welke laatste dan over de paar laatste centimeters verloopt in de wand zelf van de blaas, zodat bij sterke valling van de blaas ook die afvoerbuis dicht gedrukt wordt en de urine zoodoende niet kan terugvloeien. De pisblaas ligt aan het uiteinde van de schede, wat meer naar onder en mondt zelf uit in de pisbuis, welke op hare beurt eindigt in het laatste einde der schede op een 5tal centi meter van de vulva (klink, schikt). De pisblaas van een paard kan tot drie liter urine bevatten, welke nor maal troebel van kleur is, wat te wij ten is aan de aanwezigheid van car- bonaten. Soms is die kleur helder, nl. wanneer de urine zuur is en hierbij de carbonaten dus neerslaan en geen troebeling meer vormen dit gebeurt in geval van darmaandoeningen (o. a. kolieken) en bij nierziekten. Daaren tegen kan de pisblaas van het rund slechts twee liter urine bevatten en is deze helder van kleur en wordt pas troebel wanneer we te doen hebben met erge etterende nier- of blaasont stekingen. Dagelijks loost een paard vier tot tien liter urine en een koe vier tot vier en twintig liter, dit volgens de vochtopname en de grootte van het dier. De hoeveelheid geloosde urine kan bij bepaalde chronische nieraan doeningen sterk vermeerderd zijn, terwijl zij sterk verminderd is bij he vige acute nierontsteking waarbij de nieren plots het werk staken. Na dit woord van inleiding kunnen wij dan de voornaamste blaasaan- doeningen ook even nader toelichten. Laten wij dan beginnen met L Ontsteking van de Pisblaas. Bij de koeien ontstaan de meeste blaasontstekingen meestal in verband met de kalving waarbij de wand kan verpletterd worden en waarbij de blaaswand daarna besmet wordt met microben welke in overgrote mate in het nazuiver aanwezig zijn, dit door onrein ingrijpen (armen-touwen) bij de verlossing zelf en door onvoldoen de en laattijdig nazuiverren. Meestal begint de blaasontsteking door verwonding en infetie van de pisbuis welke over haar hele lengte de druk van het kalf heeft moeten doorstaan. Daarbij komt dan nog dat de pisbuis zoover achteraan in de schede uitmondt en dus wel daar waar dikwijls scheuren optredenen won den zijn altijd ingangspoorten voor microben. Doordat dus die nauwe pisbuis ontstoken en gezwollen is ontstaat er dus meer of min sterk ophouden van de urine in de blaas. Dit geeft aanlei ding tot ammoniakale gisting en zoo geraakt de blaaswand eveneens ont stoken. Bij merries gebeurt dat na de baring de blaas omgestulpt tusschen de vaginalippen te voorschijn komt. Het spreekt vanzelf dat dit aanleiding geeft tot blaasontsteking nadat die blaas op haar normale plaats en tot haar normale ligging is teruggebracht. Bepaalde medicamenten kunnen, wanneer zij niet oordeelkundig wor den gebruikt, eveneens aanleiding geven tot blaasontsteking. Evenzoo alle beschimmeld voedsel. Bij bepaal de ziekten treedt er eveneens cystitis (blaasontsteking) opzoo bij typhus bij het paard, bij jonge hondenziek te, bij nierontsteking bij het rund. Het kan ook niet anders dan dat bij aanwezigheid van blaasstenen, tu moren en blaasverlamming, heftige cystitis optreedt. En welke zijn dan de tekenen die ons wijzen op die aandoening Aangezien bij acute ontstekingen het blaasslijmvlies rood, gezwollen, soms met etter en slijm bedekt is en er zelfs woekeringen als wratten op de wand kunnen ontstaan of zelfs 'n soort vellen die er uitzien als echte afgietsels van de blaas zelf, is 't niet te verwonderen dat de dieren welke zoo 'n blaasaandoening doormaken nei ging hebben om dikwijls te urineren en hierbij veel pijn hebben de dieren trappelen en slaan met de staart. De kleur van de urine kan bloederig-rood zijn of troebel, wanneer ze etter of slijm bevat. De dieren zelf worden op den langen duur mager en zien er futloos uit. Bij kolieken^ {persen de paarden soms op de urine, alsof er een cystitis zou in t spel zijn. wat bij vele boeren den indruk verwekt dat het paard niet lijdt aan een darmaandoening, maar dat de koliekpijnen vlug zouden Zie vervolg 2dt bladzijde le kolom). De oem

De Koornbloem | 1947 | | pagina 1