De landbouwpolitiek der Regering. 3 J ELOOI_VIERING Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers AALST 30 NOVEMBER 1947. Verschijnt iederen Zondag 26ste JAARGANG Nr 1278 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT II ZELVEN. Het overnemen vanartikele der bron is streng a zonder aanduiding verboden De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Een zakelijk overzicht harer verwezenlijkingen. (VerVolg) In onze vorige bijdrage hebben wij de uitslagen bereikt door de land bouwpolitiek der huidige regering in ogenschouw genomen voor wat be treft de akkerbouwproducten. In deze bijdrage zullen wij de land bouwpolitiek der regering onderzoe ken wat betreft de andere belangrijke bedrijfstakken van onze landbouw. Melk en boter. Vóór de huidige regering aan het bewind kwam, bestond er leverings verplichting voor de melk volgens bepaalde barema's per streek en per aantal koeien. De prijzen waren op dit tijdstip3,75 fr. per liter voor melk met 30 graden vetgehalte geleverd aan de melkerij, 4,25 fr. per liter voor kleinverkoop op de hoeve aan de ver bruiker, 70,40 fr. per kg. voor hoeve- boter geleverd aan de handelaar. Als zomerprijs voor de melk was 3,25 fr. de liter voorzien. Na mislukking der onderhandelin gen met de landbouwverenigingen be treffende het herstel van de vrije leve ring van melk en zuivelproducten, heeft de nieuwe regering de leverings verplichtingen behouden, na evenwel belangrijke wijzigingen te hebben ge bracht aan de indeling per gewest. Op basis van de berekening van de kostprijs van de melk in Juli 11. door een commisie van specialisten aange steld door het Ministerie van Land bouw, berekeningen welke een prijs uitwezen van 3,72 fr. per liter, werd de prijs voor levering aan de melkerij tijdens de zomermaanden (van 1 Juni af) bepaald op 3,27 fr. de liter. We gens de heersende droogte werd deze prijs reeds vanaf 1 Augustus gebracht op 3,53 fr. Vanaf 8 September j.l. werd de winterprijs ingevoerd bedra gende 4 fr. voor levering aan de mel kerij, 4,75 fr. voor kleinverkoop op de hoeve, 84,50 fr. per kg. voor hoe- veboter aan tussenpersonen. In aanmerking nemend de merkelij ke verhoogde voederkosten en de af name der melkgifte ingevolge de droogte, kunnen deze prijzen over t algemeen niet als lonend worden beschouwd. Enkel voor dieren van flinke kwaliteit, dit beduidt met hoge melkgifte van rijk vetgehalte, kunnen deze prijzen voldoening schenken. Er dient bijgevoegd dat door de bevoegde instanties beloofd werd dat geen vervolgingen zullen worden in gesteld voor tekortleveringen tijdens de maanden Juli, Augustus en Septem ber, om reden van de heersende droogte. Eieren Tot begin October 1947 waren de officiële prijzen voor eieren vastge steld op het bespottelijk laag peil van 2,35 fr. het stuk aan de producent en van 2,70 fr. het stuk bij de verbruiker. Aan dergelijke prijzen was er natuur lijk einde September geen enkel ei op de markt te vinden, noch inlands noch vreemd. De 4 October 11. verscheen eindelijk in het Staatsblad een mini sterieel besluit waardoor tot 31 De cember a.s. de officiële prijs aan de voortbrenger werd bepaald op 3,25 fr. bij de verbruiker. Het dwaze van deze prijzenregeling was, dat geen onder scheid werd gemaakt tussen verse en gekoelde eieren, tussen inlandse en vreemde eieren. Tegen de prijs van 3,25 fr. het stuk bij de verbruiker kwamen opnieuw vreemde eieren op de markt, doch de inlandse eieren bleven onvindbaar, daar de vastgestelde prijs op verre na de kostprijs niet dekte. De enige ge zonde regeling, zowel in het voordeel van de verbruiker als van de voort brenger blijkt te zijn de verkoop van eieren vrij te geven. Slachtvee. De vorige regering voerde het taxatieplan in per ha. voor rund- paarden en varkensvlees, alsook het stelsel der kredietbons. De boeren waren verplicht hun dieren te leveren op de markt waar de klassering en de toewijzing geschiedde door de markt- leiding, zonder dat de voortbrenger iets in de pap te brokken had. De maximumprijzen waren voor ossen en vaarzen 19,25 fr. tot 20 fr. per kg. op voet, voor kalveren 24 fr., voor stieren en koeien 19fr., voor varkens 25 frvoor paarden 11,50 fr., voor schapen en geiten 15 fr. De huidige regering heeft het taxa tieplan per ha. behouden, alhoewel het eerder een theoretische waarde heeft. Vooralsnog worden immers geen leveringsbevelen meer uitge vaardigd. Om de twee maanden zal de veehouder een staat of overzicht van zijn leveringen ontvangen. Enkel in geval van algemeen tekort zal tot (Zie vervolg 2dt bladzijde 3e kolom). AALST. Te 9 uurH. Mis voor de leden in de Sint Martinuskerk. Na de H. Mis vergadering in het lokaal De Koornbloem Te 13 uur aldaar smakelijk noen maal, opgeluisterd door muziek en zang. Inschrijving: 50fr., bij de zaakvoer ders van R. U. Z. en op onze burelen. 's Namiddags gezellig samenzijn voor de liefhebbers. LOKEREN. Op Maandag 1 December Te 8 uur: Gezamenlijk bijwonen van de H. Mis in de hoofdkerk. 's Namiddags wordt de viering te 14,30 uur ingezet met een voordracht door een afgevaardigde van onze maatschappij. Te 16,30 uur: Inschrijving voor de gratis kaarting, in de volgende café's De Cock Leon, Everslaar: Van Lacre Ach., De Maesschalk Henri. De kaarting begint te 18 uur. Alle leden zijn welkom. Ook de landbouwers die nog geen lid zijn worden uitgenoodigd. Ze krijgen de kans zich te laten inschrijven. WETTEREN - SCHELLEBELLE. Op Maandag 1 December St Elooi- viering te Schellebelle. 's Morgens te 9 uur H. Mis ter eere van de H. Eli- gius, nadien uitstap. Te 12 uur middagmaal bij de Heer Achiel Clinkspoor, Hekkergem, te Schellebelle. In de namiddag gezellig samenzijn met allerlei vermakelijkhe den. Dus leden, allen op post op Maandag 1 December. Geen enkel lid mag dien dag ontbreken. DENDERLEEUW. Op Maandag 1 December Om 9 u. bijwonen der H. Mis. Na de H. Mis vergaderingen voor dracht door een afgevaardigde onzer maatschappij over De meest mo derne bestrijdingsmiddelen van in- sekten en plantenziekten in de her berg bij Marieken Dierickx 's Namiddags gezellig samenzijn voor alle liefhebbers. LEDE. Op Zondag, 30 November, te 3 uur namiddag, tweede en laatste vergadering ter voorbereiding van het St Elooifeest, in het lokaal, bij dhr. Jozef Van Hauwermeiren, Bosch straat. Alle leden en belangstellenden worden hierbij dringend uitgenoo digd. Het Bestuur. APPELTERRE-EICHEM. Maandag 1 December feestdag van onzen patroonheilige. Na de H. Mis te 9 uur, ter eere van Sint- Elooi, bezoek aan de herbergiers, bol len, kaarten, bakschieten, enz. (van drinken was geen spraak). Rond 1 uur middagmaal bij Frans De Rouck, Café Sportwereld. In de namiddag verder bezoek aan de herbergiers. 's Avonds te 6.30 uur bij August Torrekens; voordracht door den Heer Louis De Troyer over «Verbe tering der weiden en bewaren van plantaardappelen», Iedereen is wel kom op deze voordracht. Na de voordracht GRATIS TOM BOLA VOOR DE LEDEN. Aller hande nuttig landbouwgerief zal te verloten zijn, daarna vergadering tot in de klein uurkens voor al degenen die dan nog niet economisch zwak zijn. OETINGEN. Onze zaakvoerder te Oetingen, Pe trus De Jonghe, deelt mede dat ook in zijn afdeling het St. Elooifeest zal worden gevierd met een H. Mis, be zoek aan een paar herbergen en ver der gezellig samenzijn van de leden onder elkaar. ST. LIEVENS-ESSCHE. Op Maandag 1 December, viering van het St. Elooifeest met een H. Mis en een noenmaal voor de leden, 's Namiddags gezellig samenzijn en tombola met vele aangename en nuttige prijzen. Op Zondag 7 December, te 10 uur voormiddag, buitengewoon leerrijke voordracht door een afgevaardigde onzer maatschappij over Nieuwig heden bij de bestrijding van insekten en plantenziekten». ZANDBERGEN. Ook deze afdeling is van plan zich niet onbetuigd te laten. Verdere bij zonderheden worden tijdig door de zaakvoerder, René Haelterman, ter kennis van de leden gebracht. MERE. Op Maandag 1 December viering van het St Elooifeest. Te 9 uur H. Mis. Te 12 uur noenmaal bij Frans De Ryck, Teirlinckstraat. Inschrijvingen aldaar en bij de zaakvoerder tot Zondag 30 November. 's Namiddags gezellig samenzijn. (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom.) De] Koornb! Loem

De Koornbloem | 1947 | | pagina 1