De vergoeding voor oorlogsschade. Nierontsteking - Nephritis. Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD I Voor en door de AALST 14 DECEMBER 1947. Verschijnt iederen Zondag 26ste JAARGANG Nr 1280 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. j Landbouwers Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. DE UITVOERINGSBESLUITEN. (Vervolg) n de Koornbloem van 7 December 1947, hebben wij het besluit van de Regent toegelicht tot bepaling van de voorwaarden en de termijn van in diening der aangifte van de oorlogs schade. In deze bijdrage geven wij een be knopte uiteenzetting betreffende de wijze van schatting en berekening van het vermogen van de geteisterde op 9 October 1944 dat in aanmer king komt bij de vaststelling der scha devergoeding, zoals wij hebben aan getoond in onze bijdrage van 2 No vember II. Berekening van het vermogen. Met het oog op de vaststelling der vergoeding van oorlogsschade, wordt als vermogen van de geteisterde op 9 October 1944 beschouwd het ge heel van de roerende en onroerende goederen, onderworpen aan de be lasting op het kapitaal van 5°/o, voor zien door de wet van 14 October 1945, doch na aftrek der geleden oor logsschade, zelfs indien deze toege bracht werd na 9 October 1944. Aangifte van het vermogen. 1) Binnen de twee maand, na de ontvangst der uitnodiging daartoe, moet de geteisterde een staat van schatting van zijn vermogen rond 9 October 1944 overmaken aan de pro vinciale directeur voor wederopbouw, bij middel van speciale formulieren die ter beschikking van de geteis terde worden gesteld. 2) Indien de geteisterde goederen aan een gehuwd persoon toebehoren, dan zal de staat van aangifte van ver mogen het nodige onderscheid maken tussen het gemeenschappelijk vermo gen en het vermogen dat in eigendom toebehoort aan ieder der echtgenoten. Aan de hand der bepalingen van het huwelijkscontract, of bij gebreke aan dit contract, op basis der bepalingen der wet, dient dus de oorsprong der geteisterde goederen nagegaan. 3) Voor schade aan onroerende goederen, dient bij de staat van ver- mogensopgave een voor eensluidend verklaard uittreksel uit de kadastrale legger gevoegd behelzende volgende gegevens a) voor de goederen die niet ge teisterd waren op 9-10-1944 of voor goederen die op deze datum heropge bouwd of hersteld waren het kada straal inkomen op 9-10-1944; b) voor al de andere goederen het kadastraal inkomen zoals het onmid- delijk vóór het schadegeval was vast gesteld, De schatting van het vermogen. De schatting der verschillende be standdelen van het vermogen op 9- 10-1944 geschiedt volgens de volgen de modaliteiten 1) Voor de onroerende goederen van natura (gronden en gebouwen) door vermenigvuldiging van hun ka dastraal inkomen zoals hoger bepaald met coëfficiënten die bij ministerieel besluit zullen worden vastgesteld vol gens de aard en de ligging der goe deren. Wat betreft de geteisterde onroe rende goederen die op 9-10-1944 niet heropgebouwd of niet volledig her steld waren en die welke na deze da tum beschadigd of vernield werden, dient van de geschatte waarde een bedrag afgetrokken dat overeenstemt met 2,5 maal de waarde op 31 Au gustus 1939 van de schade die op 9 October 1944 te herstellen was. Indien de geisterde tot de bevin ding komt dat de waarde op die wij ze bekomen met 20% de verkoop waarde overtreft weerhouden door het ministerie van Financiën voor de toepassing der belasting op het kapi taal, dan zal deze verkoopwaarde in aanmerking genomen worden. Zelf de verkoopwaarde zal insge lijks in aanmerking worden genomen, indien de geschatte waarde 20 min der bedraagt dan de verkoopwaarde weerhouden door de fiscus voor de toepassing der belasting op het kapitaal. Er wordt op deze regeling enkel uitzondering gemaakt voor de nijver heidsgebouwen, bossen en bouwgron den. Voor deze goederen mag de ge schatte waarde niet kleiner zijn dan deze die aangenomen werd of aange nomen zal worden voor de heffing van de belasting op het kapitaal. 2) Het ingedragen of uitgewisseld geld, de gelden op banken en in spaarkassen dienen aangegeven voor volledig bedrag, doch van het geld op spaarkassen mag 20.000 fr. wor- (Zie vervolg 2dt bladzijde le kolom). Deze zo vervelende ziekte komt men bij alle huisdieren tegen maar speciaal toch bij den hond, het rund en ook wel bij het paard. Al de mogelijke oorzaken van nier ontsteking kan men tot twee groepen herleiden en wel namelijk tot de groep der infecties of besmettingen en tot de groep der intoxicaties of vergiftigin gen. Van al de andere, vermeende oorzaken als koude, ongepast regime, verwondingen enz., kan men slechts zeggen dat zij enkel maar een handje toesteken. Onthoudt dus goed dat ieder besmetting 't zij dat zij algemeen is (bv. typhus) 't zij dat zij zich plaat selijk voordoet (baarmoederontste- king) nierontsteking kan veroorzaken, omdat in geval van besmetting er steeds giftstoffen gevormd worden door de microben, die giftstoffen ko men onvermijdelijk terecht in 't bloed en moeten dus door de nieren weer uit het bloed verwijderd worden, zoo niet zou bij elke erge infectie de pa tient sterven aan bloedvergiftiging. De nieren moeten dus den boel op ruimen maar dikwijls doen zij dit niet ongestraftzo zien we meer dan eens na het doormaken van vlekziekte, van besmettelijke keelontsteking (gouwi- mes) van typhus, van baarmoederont steking na het baren, van navelont steking, van jonge hondenziekte, dat de patient verder aan 't sukkelen gaat met de nieren. De microben zelf welke de besmetting veroorzaakt hebben kunnen met het bloed meegevoerd worden en waar zij dan door de nie ren worden tegengehouden moeten deze dan ook weer 't gelag betalen. Verder kunnen intoxicaties oor zaak zijn van nieraandoeningen, de giftige stoffen worden ofwel met het voedsel opgenomen of als geneesmid delen toegediend en men zegt dat de ze oorzaken van uitwendigen aard zijn. Giftstoffen van inwendigen aard zijn deze welke gevormd worden in het organisme zelf bij een ziekelijk in dividu. Zo zijn jonge scheuten van bomen, boterbloemen, eikels, beschimmeld voeder, bedorven vlees of vis zeer toxisch voor de nieren. Zo Zijn er ook bepaalde diersoorten voor dewelke sommige geneesmiddelen zeer afdoen de zijn terwijl diezelfde geneesmidde len bij andere diersoorten uiterst gif tig zijn zo bvb. kwikzilververbindin gen bij rund en hond andere genees middelen kunnen zeer veel kwaad be rokkenen aan de nieren, wanneer ze in te hoge dosis worden toegediend, zo bvb. arsenik, salicylzuur, lood. Bij dieren dan welke lijden aan sui kerziekte, jicht, geelziekte, geraakt heid, ontstaan in het organisme af- braakprodukten welke giftig zijn voor de nieren en dus oorzaak zijn van chronische (langdurige) nierontste kingen omdat die giftstoffen slechts in kleine hoeveelheid geproduceerd wor den. Bij trekhonden is de zo vaak op gemerkte chronische riierontsteking te wijten aan giftstoffen gevormd door overtollige spierarbeid, men noemt ze nog vermoeienisstoffen. In geval van uitgebreide brandwonden, eczema en schurft zijn nieronstekingen vaak op getreden. Men ziet dus dat er zeer vele oor zaken kunnen in aanmerking komen en dat het op 't eerste zicht zoo maar niet te zeggen is welke de juiste oor zaak is, behalve natuurlijk in die ge vallen waar de nierontsteking een ge- gevolg is van een aan gang zijnde be smettelijke ziekte, Wij zullen nu een onderscheid ma ken tussen acute en chronische nier ontstekingen en de ziektetekens bij beide vormen nagaan. Bij heftige acute nephritis merkt men eerst dat de dieren koortsig zijn en staan te jagen. Het hart klopt snel. De ogen zien er belopen rood uit soms ziet men koliektekens optreden de dieren willen zich neerleggen, staan weer op, slaan met de poten naar den buik, gappen met de muil naar de flank, krommen de rug, schij nen last te hebben bij het urineren dat dikwijls en met kleine hoeveelheden gebeurt. Wanneer men in de nier streek duwt, schijnt dit zeer pijnlijk te zijn. De urine is donkerbruin, soms rood bij nierbloedingen, en in de urine vindt men bij onderzoek veel albu- mine. Die ziekelijke toestand kan zo erg worden dat pisvergiftiging of uremie optreedt (zie volgende bijdra ge)- Aan de hand van de aangehaalde ziektetekens is het niet moeilijk de diagnose te stellen van acute nieront steking, vooral dat men bij de runders en paarden ook een rektaal onderzoek kan doen wat ons toelaat de beide nieren nauwkeurig af te tasten en men bij honden en katten van buiten uit de nierstreek eveneens goed kan palperen of betasten. Wat nu de ziektetekenen betreft, welke bij chronische nephritis optre den, hiervan kan men zeggen dat (Zie vervolg 2* bladzijde 2' kolom) oornbloem

De Koornbloem | 1947 | | pagina 1