FRUITKWEEKERS Landbouwers Konijnenteelt. GROOT BAL Rechtskundige Dienst Het verslinden der jongen. 2 De vergoeding voor oorlogsschade. (Vervolg van 1ste bladzijde), den afgetrokken en op de overige deposito's 5.000 fr. 3) De levensverzekeringen en ka pitalisatiecontracten dienen aangege ven op het bedrag dat aanleiding heeft gegeven tot heffing van de ka pitaalsbelasting. 4) De aandelen, obligaties, deelbe wijzen van vennootschappen, de staatsfondsen en andere openbare fondsen, Belgische of buitenlandse, dienen geschat op basis van de waar de voorkomende op de prijslijst ge publiceerd door de regering op 20- 9-1944. Zijn de titels niet vermeld op deze prijslijst, dan dienen ze aangegeven zoals voor de heffing der belasting op het kapitaal. Hunne waarde zal wor den bepaald door een prijslijst, welke zal bekend gemaakt worden door het Ministerie van Wederopbouw. 5) De schuldvorderingen, zowel hypothecaire als gewone, dienen ge schat op de nominale waarde van het verschuldigd gebleven kapitaal op 9-10-1944. 6) De roerende goederen en activa belegd in landbouwbedrijven (hoeve bekleding) dienen aangegeven als voor de heffing der belasting op het kapitaal. Zoals onze lezers weten, komt dit neer op een forfait van 9.000 fr. per ha. in het algemeen en op 8.000 fr. in de bedrijven van min der dan 25 ha. in de Zandstreek, de Kempen en de Leemstreek. 7) Goud, vreemde munten, goede ren gelegen in het buitenland en waar den op het buitenland dienen geschat door de geteisterde op basis van hun verkoopwaarde, zoals voor toepas sing der belasting op het kapitaal, onder voorbehoud van controle door de fiscus. 8) Van het aldus bepaald vermo gen moet worden afgetrokken a) de schulden slaande op voor melde goederen, zoals hypotheken, de schulden aangegaan bij leencontract of kredietopening voor het verwer ven, het verbeteren, het bewaren van de goederen deel uitmakend van het vermogen, alsook de intresten ver vallen vóór 9 October 1944 b) de belastingschulden van de dienstjaren vóór 1944 c) de schulden voortvloeiende uit een misdrijf bedreven vóór 9-10-44. 9) De goederen in naakte eigen dom of in vruchtgebruik worden ge schat overeenkomstig de regels vast gesteld in zake heffing der erfenis rechten. De ouderdom van de vrucht gebruiker dient als basis van bereke ning der waarde. Hieronder volgt de tabel meer dan 80 jaar 2/25 23 25 meer dan 75 tot 80 j. 4/25 21 25 meer dan 70 tot 75 j. 6/25 19/25 meer dan 65 tot 70 j. 8/25 17 25 meer dan 60 tot 65 j. 9,5/25 15,5/25 meer dan 55 tot 60 j. 11/25 14 25 meer dan 50 tot 55 j. 13 25 12 25 meer dan 40 tot 50 j. 14/25 11/25 meer dan 30 tot 40 j. 16/25 9 25 meer dan 20 tot 30 j. 17 25 8 25 min dan 20 jaar 18/25 7 25 Een vermin- Uw fruitboomen hebben dit jaar fel geleden, derde opbrengst is te verwachten voor volgend jaar. Verzorgt daarom Uw fruitboomen goed deze Winter. Besproeit ze met Tricarbocol. Dit kunt ge gebruiken tot het bersten der knoppen, wat het beste oogenblik is voor het verdelgen der insecten. Dus maar één besproeiing en geen twee, zooals vroeger. Vraagt ons inlichtingen. Nierontsteking Nephritis. (Vervolg van l' bladz.) wanneer er tekenen van de kant der nieren optreden de ziekte meestal zo ver is gevorderd dat noodlottige afloop fataal voor de deur staat. En dikwijls merkt men dit aan 't optre den van een stinkende adem, gebrek aan eetlust en braken, dit dus bij de hond. Het rund gaat vermageren, lijdt aan diarrhee en vertoont dikwijls kolieken, zo ook het paard. Bij deze nierziektepatienten valt vooral op dat zij veel dorst hebben en alles uitdrinken wat in hun bereik komt en dat zij ook veel urineren. De urine is zeer helder. Spoedig gaan zij lijden onder de gevolgen van een hartziekte, welke meestal samengaat met chronische nephritis en na een meer of min lange tijd treedt uremie op met dood van het dier. Zo ziet men dat nieraandoeningen in de mate van het mogelijke moeten vermeden en voorkomen worden, om reden van hun zeer ernstigen aard en de zeldzame gevallen van totale ge nezing, terwijl de slachtdieren nog kans lopen afgekeurd te worden, om reden van de slechte reuk van het vlees. De behandeling is op gebied van dieet en geneesmiddelen zeer belang rijk en ieder veearts zal volgens het geval dat hij voorhanden heeft de te volgen raad geven en eventueel ook de geneesmiddelen voorschrij ven, wanneer er kans is op genezing of wanneer de behandeling economisch standpunt uit verrechtvaardigen is. Veeart M.M. van het gezien te ZONDAG 14 DECEMBER in De Koornbloem Grote Markt. Vermaard orkest René Carlier. Een gekende zangeres zal haar schoonste liederen laten hooren. Begin 5,30 uur. Allen daarheen Onze rechtskundige dienst houdt zijn zitdagen in ons lokaal "De Koorn bloem Groote Markt, Aalst, den 2° en 4n Zondag van elke maand van 9,30 tot 12 uur. Eerstkomende zitdag: Zondag 14 December. Koopt Uwe Veevoeders bij de S. M. Redt U Zeiven. Het zijn onte gensprekelijk de beste. Wereldoogsten internatio nale voedingstoestand. De Europese landbouw heeft ten gevolge der ongunstige weersom standigheden een reeks rampen on dergaan, die de totale oogstopbrengst, Rusland uitgezonderd, met 7 millioen ton verlagen. Om een levensmiddelenrantsoen van 2.300 kalorieën per dag te verze keren, zou Europa dus eenzelfde hoe veelheid boven deze van verleden jaar moeten invoeren. Dit is echter onmogelijk, aangezien in de grote ex portlanden, vooral in Amerika, de oogst ook veel ongunstiger uitviel. Men beweert dat de oogstopbrengst der Verenigde Staten 25 °/0 lager ligt dan die van verleden jaar. Het ge volg van dit alles is dat Europa toe komend jaar 6a 7 millioen ton graan te kort zal hebben, wat het levens middelenrantsoen, in kalorieën bere kend, met 10 °/o zal doen dalen. Vooral het Westen van Europa zal worden getroffen, daar dit deel het ergst onder de strenge en lang urige laatste Winter had te lijden. Waar de West-Europese landen vroeger in een verhoogd aardappelverbruik een tegengewicht vonden voor een ge beurlijk tekort aan graan, is deze mo gelijkheid thans uitgesloten, daar de aardappelvoortbrengst 40 millioen ton minder bedraagt dan in 1934-38. Wat vet en olieën betreft is de toe stand al niet beter. Vroeger dekte Europa zelf ongeveer 60 °/0 zijner be hoeften in dit opzicht. Nu komt men amper tot 40 °/o, terwijl de uitvoer bare overschotten der andere wereld delen gevoelig lager liggen dan in 1939. De boterproductie ligt ongeveer 35 °/o en de vleesproductie ongeveer 40 "Io lager dan de vooroorlogse. Deze daling zal nog verscherpen we gens het gebrek aan veevoeders ge durende den Winter. De visvangst zou gebeurlijk grotendeels aan dit te kort kunnen verhelpen, doch het blijkt dat ook hier, op verre na, de voor oorlogse cijfers niet worden bereikt. Kortom, in het algemeen gezien, een weinig rooskleurig vooruitzicht voor de West-Europeanen, die pas ui,t een bloedigenenüitputtenden oor log zijn getreden. Laten we dan toch maar hopen dat de vooruitzichten wat al te pessimis tisch zijn gesteld en dat de werkelijke toestand zich gunstiger zal voordoen, dan nu over het algemeen wordt ge vreesd. We kunnen er nog aan toevoegen En zeggen, dat de oorlog voor ons reeds sedert welhaast 3 1/2 jaar ge daan is Buiten de hier reeds aangehaalde gevallen waarin sommige moeren hun jongen verslinden, bestaan er nog andere redenen welke sommige kweekers aanhalen, doch die niet al tijd in de praktijk bevestigd worden. Deze theorie is voor jonge kweekers onvoldoende om er zich op te steunen, daar het succes hunner onderneming in de praktijk dient gezocht te wor den. In het algemeen gaat men noch tans akkoord om twee hoofdoorza ken te aanvaarden 1° het gebrek aan drinkwater op het oogenblik dat de moer koortsig is, en 2° het tekort aan vitamienen B. Er wordt ook (zeer dikwijls voor barig) aanbevolen om de moeren welke een enkele maal hun jongen verslinden van kant te maken. Wan neer het een gewoon plaatselijk ras betreft heeft dit nog zooveel niet om het lijf, daar het gemakkelijk is om het dier te vervangen. Doch wanneer het gaat om een duur ras dan is het niet zoo gemakkelijk van het dier te scheiden. Wat ons betreft zijn wij van oor deel dat buiten boven aangehaalde redenen, er nog eene andere bestaat, even belangrijk, en waaraan de kwee- ker niet altijd denkt. Wij bedoelen het laten dekken van te jonge dieren. Persoonlijk kennen wij het geval van een normaal gevormde jonge moer welke op zes maand een schoone eerste nest gaf. Gedurende de eerste week verzorgde ze hare jongen op een voorbeeldige wijze. Na eene week verslond ze er elke dag een van? Ze kreeg nochtans dag in dag uit water in overvloed en jong groen zooveel ze lustte. Deze moer werd onmiddellijk te rug gedekt. Weer een normaal nest, goed eten en de rest, en het resultaat was hetzelfde. Ze werd nu een derde maal gedekt en, zonder dat er aan die moer veel zorg werd besteed, heeft dit goede dier dit nest, en ook de volgende, zon der eenig verlies opgebracht. Dit zou bewijzen dat het niet vol doende is van water en vitamienen te verstrekken, doch dat er nog een an dere aanleiding bestaat, en wel na melijk dat het dier nog veel te jong was om reeds gedekt te worden. De ondervinding heeft ons geleerd dat het altijd de eerste worp is welke verslonden wordt. Het is uiterst zeld zaam dat een moer haar volgende nest uitmoordt. Wanneer ge dus een jonge moer hebt welke aan haar eerste worp is, zult ge haar veel verfrisschend eten geven, en ze nog niet slachten omdat ze haar eerste en misschien haar tweede nest verslindt. Wat het dekken betreft, zal men wachten tot ze den ouderdom van ze ven maand bereikt hebben om ze bij den rijer te brengen. Zoodoende is het risiko veel kleiner en zijn de nes ten veel schooner doordat het dier niet voorbarig tot de moederrol werd verplicht. 'Waarde van het Waarde vruchtgebruik van de naakte eigend. Ouderdom van vruchtgebruiker y

De Koornbloem | 1947 | | pagina 2