Landbouwberichten Heel de wereld rond r^a LANDBOUWERS DE KOORNBLOEM 25 December 1947 Nieuws uit onze afdeelingen. (Vervolg van 4de kolom) Wat de bemesting aangaat werd er op gewezen dat er een veel te een zijdig gebruik gemaakt wordt van stikstofmesten in vergelijking met de potasch- en fosfoorzuurmesten. Men mag niet vergeten dat de planten nog wat anders noodig hebben dan alleen stikstof. En daarbij niet vergeten van •op tijd en stond te kalken. Wat ook een zeer slechte gewoon te van onze boeren is, is dat ze niet omkijken naar hun groenten. En ze kunnen met zeer kleine kosten wer kelijk eerste klasse groenten kweeken. De mislukkingen van het verloopen jaar worden over 't algemeen toege schreven aan de droogte. Niets is minder waar. Vergelijkende proeven die wij aanlegden hebben aangetoond dat b.v. bij savooien slechts 2°/o af vielen door de droogte. Maar van de niet besproeide planten bleven er op 200 planten slechts enkele over die nog te eten waren, zoodanig waren ze beschadigd door de insecten. Ook daar dus kan de boerderij iets meer loonend worden gemaakt. Wij hopen dat in die richting door onze menschen iets zal gedaan wor den. WELLE. Op Zondag 21 December werd voor onze plaatselijke afdeeling een vergadering gehouden. Een onzer af gevaardigden voerde er het woord over "Bestrijding van onkruid en be strijding van ongedierte op de bees ten, bestrijding van de insecten en de ziekten op de planten.» Onkruidbestrijdingde tijd is voor bij dat de boeren op het veld moeten werken van als de zon opgaat tot ze ondergaat. Er bestaan tegenwoordig moderne middelen genoeg om het ve le werk aanzienlijk te verlichten. Waar vroeger gansch het huishouden gedurende een week op de knieën zat te krabben om een plek tarwe te zuiveren van onkruid, kan nu één man hetzelfde gedaan krijgen op nauwelijks een dag. De verdelging van onkruid door scheikundige mid delen gebeurt daarbij zoo grondig, dat ons gewas er geen last meer van heeft, natuurlijk op voorwaarde dat er een goed product wordt gebruikt. 't Is nu het werk van uw vereeni- ging tusichen al de verschillende merken die op de markt zijn juist dat te kiezen dat de beste uitslagen geeft en tegelijkertijd zoo goedkoop moge lijk is. Vooral de nadruk werd gelegd op het goed naleven van de gebruiksaan wijzing. Want eens dat daarvan wordt afgeweken, loopt men alle ge vaar schade aan de gewassen te doen, of althans een slechte uitslag te be komen Bestrijding van het ongedierte het ongedierte moeten wij niet be strijden om schoonheidsredenen, maar wel om de groote schade die ze aan onze dieren, bizonderlijk aan de melk koeien, en dus ook aan de melkgifte, te weeg brengen. Ongedierte be- teekent Blinder melk. Het ongedierte dooden beteekent meer melk. Het komt er alleen op aan het juiste mid del te vinden dat gemakkelijk en ze ker de lastige insecten doodt. Proe ven, die werden genomen hebben uitgewezen dat de insectenpoeders op basis van hexachloorcyclohexaan het sterkste werken. Dat was voor ons een reden ons zulke poeders aan te schaffen en allen die ze iot nu gebruikt hebben zijn er over tevreden. Alleen moeten wij ons gezond verstand gebruiken. Waar zitten de luizen en vlooien, enz. Boven op het haar, ofwel er onder vlak tegen het vel?Stuiven boven op het haar haalt natuurlijk niets uit. Daar komen de insecten nooit in aan raking met het poeder. Best strijke men met de hand het haar op. Zoo doende kan men gemakkelijk op het bloote vel blazen. Als men nu over de behandelde dieren een zak legt, waardoor de luizen en de rest het ge zellig warm krijgen en beginnen rond te wandelen, dan komen ze zeker met het poeder in aanraking, zoodat de uitwerking werkelijk wonderlijk is. Bestrijding van de insecten op de planten algemeen wordt er door de fabrikanten gestreefd naar bestrijdings- middélen die niet giftig zijn En met reden. Hoe voorzichtig moet men zijn met kinderen en dieren Hoeveel gevallen van vergiftiging heeft men al niet gehoord?Tot nu toe waren de niet giftige producten te duur om te worden gebruikt. Zoo wordt er al een heeien tijd gepoogd het kalkar senaat voor de bestrijding van de co loradokever te vervangen door een D.D.T- poeder. Alleen het verschil in prijs is nog steeds een gevaar. Mis schien vinden we er wel iets op tegen aanstaande seizoen. En wee dan de kever. Want waar kalkarsenaat al leen de larven doodt, zal D.D.T. ook de kever dooden. Tegelijkertijd zou hetzelfde poeder kunnen gebruikt worden op groenten en fruit. Het is immers niet gevaarlijk voor mensch en dier. Als waardig slot van de voor dracht volgde een tombola. Mannen.van Welle, waart ge er tevreden over En als ge ons 't een of 't ander te vragen hebt ge weet ons wonen nietwaar WICHELEN. Op 2e Kerstdag, 26 December zal door een onzer afgevaardigden een belangrijke en leerrijke voor dracht worden gehouden over het aktuele onderwerp Hoe moet een moderne boer bemesten De voordracht gaat door te 6 u. s avonds bij Mr Oct. Van den Broeck, Els- brug, 42. NEDERHASSELT Op Vrijdag, 26 December 1947, 2dc Kerstdag, te 18 1/2 u. s avonds in 'tcafé bij DeMeu Em.,Vander Schue- renstraat, zal een onzer meest bevoeg de voordrachtgevers de landbouwers en andere belangstellenden onder houden over "De Aardappelteelt Bewaring van Plantgoed Bemes ting Ziekten en Bestrijding,, en verder over het grote belang van de Grondontleding. Na de voordracht tombola met allerlei nuttige prijzen voor de leden. BAMBRUGGE Op Zondag, 4 Januari 1948 te 10 uur voormiddag, voordracht bij Frans Eeckhoudt, Dorp, over het zeer be langrijke en nuttige onderwerp Ra tionele Veevoeding Insecten en Parasietenbestrijding Alle belangstellenden hartelijk wel kom BINNENLAND. Bericht aan de roggeverbouwers. Het Ministerie van Invoer en Ra vitaillering publiceert in het Staats blad van 17 December 11. volgend bericht Sommige producenten hebben zich roggezaad aangeschaft zonder in be zit te zijn van het attest dat recht geeft op de aankoop van dit zaad zonder voorafgaande ruillevering. Bijgevolg hebben deze producen ten bevoorradingsbons voor maïs ge kregen voor een hoeveelheid waarop zij geen aanspraak konden maken. De aandacht van de belangheb benden wordt gevestigd op het feit dat zij verplicht zijn zich met de kan tonnale burelen in verbinding te stel len teneinde onmiddellijk en zonder tegenwaarde een hoeveelheid graan gelijk aan het onrechtmatig verkre gen gewicht te leveren. In geval van niet levering, zullen de betrokken producenten vervolgd worden met het oog op het terugver- krijgen van het verschuldigd graan, tevens met de verplichting het ver schil tussen de prijs van maïs en van de rogge voor de hun onrechtmatig toegekende hoeveelheden terug te betalen. Nieuw paardenvoeder. Het Ministerie van Invoer en Ra vitaillering deelt mede dat het beslo ten heeft een samengesteld voeder op de markt te brengen waarin het stro wordt afgeschaft. Dit voeder zal be vatten 13°/o haver, 27°/o gerst, 30°/0 melasse, 27°/° zemelen, 3°/o mineralen. Het maandelijks rantsoen is be paald op 150 kg en de prijs van dit voeder zal hoger zijn door het feit dat het stro grotendeels vervangen wordt door gerst en melasse. Nochtans zal dit voeder een grotere voedingswaar de hebben dan het vorige, daar het 6,5 °/o eiwit, 1,5 °/o vet en 13,5 °/0 sui ker zal bevatten. De belanghebbenden kunnen ge makkelijker stro ter plaatse vinden en het zal hun mogelijk zijn op de vrije markt aankopen te doen van andere producten als hooi, vlaskaf, johannis- brood enz. BUITENLAND. De Europese graanoogst. De laatste ramingen van de Euro pese graanoogst 1947 zijn teleurstel lend, daar de oogst thans geschat wordt op 15.190.000 bushels tegen 19.000.000 bushels in 1946 en 25 mil- lioen bushels vóór d'~ oorlog De graanoogst van Sovjet-Rusland is in deze raming niet begrepen. Volgens deze raming bedroeg de graanoogst in ons land 1947 6 000 bushels, 1946: 210.000 bushels, 1945: 177.500 bushels, 1935-39: 25J.50O bushels. WEST-DUITSLAND. Leveringsplicht der boeren. Het aandeel der broodgranen te le veren door de boeren in West-Duits- land voor het tijdperk 1947-48 werd onlangs bepaald. Teneinde het huidig broodrantsoen te behouden, zuil en de boeren moeten leveren 2.676.000 ton graan of bloem Deze hoeveelheid overtreft met 300.000 ton de hoeveel heid geleverd na de oogst 1946-47. De overheden zijn van oordeel dat de boeren zullen bij machte zijn deze hoeveelheid te leveren, de in te voe ren hoeveelheid broodgraan werd trouwens op deze basis vastgesteld. BINNENLAND. Mgr Honoré Coppieters, bis schop van Gent is verleden Zat irdag te Gent overleden, met deze laatste woorden op zijn lippen "Ik zal bid den voor mijn priesters en voor mijn gelovigen.,, Een volkse, sympathieke en door en door Vlaamse bisschop is heen gegaan. Verleden jaar vierde hij nog zijn gouden priesterjub eum. Honoré Coppieters werd geboren te Overmere, op 30 Maart 1874. Op 19 December 1896 werd hij priester ge wijd, hij werd pastoor-deken te Lo keren (1919-1924) en te Aalst (1924- 1927). Op 17 Mei 1927 werd hij tot bis schop van Gent gezalhi. Niets ontging hem in zijn bis 'om noch onderwijs, noch sociale hulp, parochieuitbouw, moderne aanpassin gen, bedevaarten, christelijke gebrui ken. Einde September 1947 waren 968.328 personen ingeschreven i: het handelsregister. Van 24 December tot 4 Januari stelt de landschapschilder Frai s Pe reboom zijn werken ten toon in de Belfortzaal te Aalst. DE LANDBOUW is een wetenschap en de belangrijkste njr!:eid van ons land. 28' Internationaal Salon vai Mac. ines en Producten voor den Landbouw. Blijft technisch op de hoogt- van uw b*toep. Ter vermindering van den ht.nï vietd, voj'Ziet uw hoeve van het modernste mater i Komt naar de vergaderingen van t Landbouw- congres WORDT LID VAN HET GONG,S. BEZOEKT HET Van 14 tot 21 MAART 1945, in de Grote Eeuwfeestpaleizen, BE 1SSEL. Bezoekt dit salonAlles voor de landbouw! Het "aig in T Igië Vraagt alle inlichtingen aan het Alj meen Secretariaat29, Spastraat, Brussel.

De Koornbloem | 1947 | | pagina 5