De verbetering der rundveerassen. Kieken k week. Suikerijpeën. Magazijn Eppegem. Rechtskundige Dienst December-praatje. 6 DE KOORNBLOEM 25 Decmber 1947 (Vervolg en slot). Minister Orban licht zijn besluit toe. Wel eenigszins onder invloed van de talrijke protesten, die langs alle zijden werden gehoord, heeft M. Or ban op de vooravond van de publi catie van bovenstaand besluit, de vertegenwoordigers van de landbou- wersvereenigingen bijeengeroepen, om zijn besluit toe te lichten. Tot beter begrip geven wij de be doelingen van de minister samenge vat weer. Kort na de vorigen wereldoorlog heeft het Departement van Land bouw eveneens een gelijkaardige maatregel ingevoerd om onzen vee stapel te verbeteren. Ook dan sprak men van de vrijheid die in 't gedrang werd gebracht. De uitslagen die daarop volgden hebben aangetoond dat de toegepaste formule overeen stemde met de eischen van de tijd. Wij op onze beurt hebben pas een oorlog achter de rug. Het lijkt ons absoluut noodzakelijk dat nu nog maals een pas vooruit wordt gezet, vooral als wij in overweging nemen dat de tolunie tusschen Nederland en België het probleem sterk heeft be ïnvloed. Practisch werd de laatste vijftal jaren den helft van onze koeien ge dekt door niet goedgekeurde stieren. De pogingen die werden aangewend om daarin verandering te brengen, hebben hun doel niet bereikt. Vandaar dat het noodzakelijk is gebleken de reeds bestaande regle menten te versterken en te verhelpen aan de leemten, voor wat betreft on regelmatige dekkingen. Zoo zal de provincie niet meer de veekeuringen in handen hebben, maar wel het Departement van Landbouw. Van de drie leden per commissie zal de provincie er een mogen aanduiden. Als waarborg kan gezegd worden dat het Departement van Landbouw voor iedere maatregel, die genomen is of nog moet genomen worden, steeds de raad inroept van bevoegde instellingen. Vanaf 1950 zullen de stieren moe ten afstammen van een moeder wier melkgifte gecontroleerd werd. Tot nu toe zijn wij er in gelukt aan de elite van onze melkveestapel een opmer kenswaardige gedaante te geven. Het komt er nu op aan onze krachten te concentreeren op de melkproductie. Vanaf de 1 Januari 1948, moet iedere stier gekeurd worden. Zoo hij niet wordt aangenomen is het verbo den hem nog in de weide te laten. Vanaf de 1 Januari 1950 kan iedere eigenaar van een niet aangenomen stier verplicht worden deze te doen castreeren. Het schijnt deze maatre gels te zijn die het meest stof heeft doen opwaaien. Daarom houden wij er aan zijn juiste draagwijdte te be lichten. Het ligt niet in de bedoeling van het departement een massa con troleurs aan te stellen om de niet ge castreerde stieren op te sporen. De wezenlijke bedoeling van deze maat regel is de gaten te stoppen die in de vroegere reglementeering nog voor kwamen en om ons toe te laten, in de meest klaarblijkelijke gevallen, over treders te vervolgen. Deze reglementeering moet wor den toegepast, niet door de agenten van het ministerie, maar wel door de beroepsvereenigingen der Eigenaars van stieren. Wanneer deze beroepsvereenigin gen vaststellen dat in een bepaalde streek het aantal aangenomen stieren te gering is om de normale dekking van al de koeien te verzekeren, zal onmiddellijk de noodige propaganda worden gevoerd. Alleen als het blijkt dat de aange wende pogingen vruchteloos zijn en als zal bewezen zijn dat een of andere kweeker halstarrig vasthoudt aan de heimelijke dekkingen, zullen de Be roepsvereenigingen de eigenaar in beschuldiging stellen. Dat kan men nu dirigisme noe men. Het dirigisme is zonder twijfel te verwerpen, als het in handen is van administratie, die uiteraard van de zaak traag en onverantwoordelijk is, en weinig of geen rekening houdt met de bestaande werkelijke toestanden. Dit is hier echter niet het geval. Want het besluit is gemaakt in sa menwerking met de vertegenwoordi gers van de belanghebbende middens. De leden der commissie worden welis waar voor twee derden benoemd door de minister en voor het andere derde door de provincie, maar ze worden gekozen uit een lijst candida- ten die zijn voorgesteld door de Pro vinciale Verbonden der Veekweek- sijndicaten. Mag men onder die voorwaarden beweren dat het ministerie voor zich het monopolium opeischt in de zoo techniek Niemand zal beweren dat Zwitser land geen democratisch land is, waar het eigendomsrecht en de vrijheid wordt geeerbiedigd. Welnu, daar hebben ze een nog veel strenger sy- teem, dan datgene wat wij willen toe passen daar is iedere niet aange nomen stier onderworpen aan een zoodanige belasting, dat hij moet ver dwijnen. De genomen maatregel heeft voor gevolg dat het kliënteel van de eige naars van gekeurde stieren zal stijgen. Deze eigenaars zijn dikwijls groote kweekers. Nu kan de indruk worden gewekt dat het nieuw besluit een vooruitgang uitmaakt vooral voor de groote kweekers. Het weze me toegelaten er op te wijzen dat er bij de 24.000 leden zijn van de Veekweeksijndicaten, allen eigenaars van ingeschreven en toege laten vee. Het gaat er natuurlijk niet om, zooals wel beweerd wordt, enkele te willen bevoordeeligen. In dit opzicht wil ik er de nadruk op leggen dat de jury's onderrichtin gen hebben gekregen, vooral in de eerste jaren tamelijk breed te zijn, voor wat het aannemen van stieren betreft. Het is eveneens aan te beve len in alle twijfelachtige gevallen die dieren aan te bieden, waarvan maar eenigszins kan gehoopt worden dat ze aangenomen worden. Zal het aantal aangenomen stieren voldoende zijn om aan de behoeften te voldoen Voor een veestapel van 750.000 koeien waren er in 1946 17.000 stie ren aangenomen, wat dus 1 stier voor 45 koeien uitmaakt. Zonder twijfel zijn die stieren niet gelijkmatig en ideaal over ons grondgebied ver spreid. Maar zooals ik reeds heb ge zegd, zal men alle moeite doen het aantal aangenomen stieren te ver meerderen, vooral in streken waar er geen voldoende zijn. Tot besluit zegt M. Orban het volgende ik meen hier onpartijdig de reden te hebben uiteengezet, die tot het besluit hebben geleid. Ik houd er aan nog te zeggen dat de maatre gelen, hoe hard ze ook mogen schij nen voor sommigen, geleidelijk zullen toegepast worden, steeds tekening houdend met al de belangen die op het spel staan. Welhaast gaan we de duistere we ken verlaten, en de kweekers van mestkiekens zoowel als die welke zich op de eier-productie toeleggen krijgen stilaan weer nieuwen moed. De periode van geld-insteken zal weldra vergeten zijn, en de eerste hennen zijn reeds begonnen hun brood te verdienen. Er zijn er nog wel enkele telaatkomers tusschen, doch die zullen zich ook weldra aan den leg zetten. Buiten de uitwendige teekens waar van men kan zien dat eene hen zich aan den leg gaat begeven, stipt een Engelsch blad, de Modern Poultry Keeper nog aan wat volgteen on feilbaar bewijs bestaat hierin dat die welke kortelings zullen leggen veel levendiger zijn dan de anderen 's morgens zijn ze de eerste uit de vee- ren om 's avonds de laatsten te zijn om hun stok op te zoeken, daar ze hier of daar nog een graantje zien op te pikken. Daar we thans de langste nachten beleven, beschikkende hennen slechts over enkele uren per dag om zich vol doende te voeden. Daarom moet het voedsel van eerste hoedanigheid zijn, en liefst droogvoer, dat voortdurend ter beschikking moet gesteld worden. Hier mogen we nu op geen paar frank zien, doch het beste aanschaffen bij firmas welke ons vertrouwen hebben. Het gebeurt weieens dat de hennen zonder drinken zijn, meestal wanneer het vriest. Dit zou niet mogen gebeu ren want een enkele dag zonder wa ter zet de dieren voor verschillende dagen achteruit. Voor de vorming van het ei heeft de hen veel water noodig (een ei be vat 2/3 water). Om geen enkele reden dus wordt de waterbak weggenomen, doch het water wordt, bijzonderlijk bij vriesweer, verschillende malen per dag vernieuwd en gedurende vol doende tijd in het hok gelaten. De hennen hebben ook, hoe dom ze ook mogen schijnen, hun vaste ge woonten. Als ze daar moeten van af wijken is heel hun uurwerk uit den haak. Daarom houden we ons, zoo veel als dit mogelijk is, aan bepaald vagte uren voor het strooien van het graan. Om ze ook de noodige beweging te geven worden de kooien (welke re gelmatig gegeven worden) op eene kleine hoogte opgehangen om ze te verplichten eenige lichaamsbeweging te nemen. Heeft men gebrek aan groenvoeder, dan lusten ze ook wor telen en gekiemde haver. De houders van Leghorns zullen niet vergeten kam en lellen in te sme ren met glycerine of vaseline. Dit ras bijzonderlijk (en de andere ook) heeft zeer gemakkelijk de kam bevrozen en hun vermogen lijdt er fel onder, zoo dat ze altijd ten achter zijn tegenover de anderen. Indien men over maïs beschikt is nu het oogenblik gekomen om die onder het gewone eten te mengen. Daar maïs rijk is aan vet stoffen, zullen onze dieren gemakke lijker de koude dagen doorkomen. In de gesloten hokken wordt een dik bed strooisel gegeven. Dit ver warmt ook de dieren welke er in rondwroeten om een verloren graan tje te vinden. Opgepast voor de luchtstromingen welke rechtstreeks de hennen bestrijken. Coryza is thans niet uit de lucht, en een paar kleine openingen vlak onder de dakbedek king zijn thans voldoende, als lucht- verversching. En wat gezegd over den toestand van de markt Deze was tot hiertoe niet al te schitterend, daar er weinig vraag was naar vetgemeste dieren. Zelfs te Brussel is de vraag niet zoo groot geweest als we verwacht had den. Tegen Kerstdag waren de be stellingen wat normaler. Leghennen voor het komend sei zoen worden nu reeds graag gewild, zoodat het te voorzien is dat hierin de afzet loonend zal worden. Het is te betreuren dat het graan- rantsoen voor deze maand weer even groot is als de voorgaande maand, namelijk zero. Deze moeilijke overgangsperiode moeten we weer eens moedig door staan. Het is te hopen dat het de laatste zal zijn, en dat we na Nieuw jaar een betere tijd tegemoet gaan, wat we van harte wenschen aan al onze vrienden, kleinveekweekers, ge duldige menschen bij uitnemendheid. Ter gelegenheid van de Kerstdagen zullen onze bure len en magazijnen gesloten zijn op Donderdag, 25, Vrij dag 26 en Zaterdag 27 De cember a.s. Onze zeer gekende prima suikerij peën van vóór den oorlog zijn weer in onze magazijnen beschikbaar in pakken van 5 kg. Onze rechtskundige dienst houdt zijn zitdagen in ons lokaal "De Koorn- bloem Groote Markt, Aalst, den 2" en 4" Zondag van elke maand van 9,30 tot 12 uur. Eerstkomende zitdag Zondag 28 December. Beschikbaar in magazijn Eppegem: Eerstelingen A 28/35, Muizen A 28/35 en pakken stroo.

De Koornbloem | 1947 | | pagina 6