Nieuws uit onze afdeelingen* Bestrijding van de duiventeek DE KOORNBLOFM 3 Januari 1948 WICHELEN. Op 2e Kerstdag, 26 December, werd voor onze plaatselijke afdeling een welgelukte vergadering gehou den. Een onzer afgevaardigden voer de er het woord over: "Hoe moet een moderne boer bemesten De spreker wees vooral op het be lang van een volledige bemesting, er wordt te veel eenzijdig gebruik ge maakt van stikstofmesten in vergelij king met de potas- en fosfoorzuur- mesten. Door cijfers haalde de voor drachtgever aan wat zoal een oogst voederbeten, aardappelen, rapen, tar we, rogge, haver, gerst en gras of hooi uit den grond ontneemt aan stik stof, fosfoorzuur, potas en kalk. De landbouwer kan deze ontbrekende stoffen aan de planten bezorgen door zijn stalmest en aal waarover hij op zijn bedrijf beschikt, maar deze zijn niet voldoende aanwezig, hij moet daarom het tekort door scheikundige meststoffen aanvullen. Na de wet der teruggave behan delde de spreker de wet van het mi nimum, die hij door enkele voorbeel den illustreerde. Achteraf behandelde hij de stikstof-, fosfoorzuur- en potas- mesten, o. m. de soorten, hun rol op de planten, hun werking, wanneer en hoe deze moeten worden toegediend. Daarna ging het over de kalkbe- mesting der landbouwgronden en weiden. Om te eindigen over de be mesting wees de spreker op de voor delen van het gebruik der samenge stelde meststoffen die onze vereniging voor haar leden gereed maaktdit volgens de eisen die iedere plant aan den grond stelt. Daarna ging het over de noodzakelijkheid van de grond- ontleding en de betere uitbating van onze weiden. De voordrachtgever vestigde ten slotte de aandacht der toehoorders op al de voordelen van het lidmaatschap van onze vereniging. Na de voordracht ging de tombola door met allerlei nuttige prijzen voor de leden. NEDERHASSELT. Het succes van de voordracht over "De Aardappelteelt,, was bij voor baat verzekerd. Meester De Troyer vatte het on derwerp aan en wees vooral op het groot belang ziektevrij plantgoed aan te schaffen. De aardappel is zeer onderhevig aan ontaardingsziekten, bijzonder in streken met een mild klimaat. De smetstof of virus vooral door de bladluizen overgebracht op gezonde planten, kan niet woekeren in streken met guur klimaat als Fries land, Polders, Ardennen, vandaar dat deze streken best geschikt zijn voor het kweken van plantgoed. De landbouwers hebben er dus alle belang bij vreemd of gekiemd plant goed aan te schaffen, nochtans de aandacht dient er op gevestigd, dat het steeds in verzegelde zakken, met certificaat van de Algemene Keurings dienst van België (A.K.D.) aan en in de zakken afgeleverd wordt. Verders stipte hij het gebruik aan van kiembakken, best uit latjes ge maakt om de poters te overwinteren. Uitwijdend over de bemesting, wer den de samengestelde meststoffen o.a. aardappelvette, warm aanbe volen. De samengestelde meststoffen hebben het grote voordeel in even redigheid te bemesten, aan alle gron den aangepast te zijn en een gelijk matige verdeling der verschillende stoffen te geven. De kalkbemesting kan beste resul taten geven, in het toedienen van magnesiakalk, daar magnesium gun stig het aardappelschurft tegenwerkt. De landbouwers, die stalmest in werken en daarbij de afzonderlijke meststoffen toedienen moeten fosfaten en sulfaten bijvoegen. De vijanden van de aardappelteelt werden met duidelijke en klare be woordingen geïllustreerd, de aan dacht werd gevestigd op de produc ten, die deze zomer zullen op de markt gebracht worden, inzake bestrijding van de koloradokevers, een product op basis D.D.T. 50 o, dat in tegen stelling met de arsenicumproducten geen vergift meer zal zijn voor dier of mens maar bijzonder dat tevens kevers en larven zal dooden. Wat betreft de aardappelziekte, die tot op heden met Bordeleesche pap of Burgondische pap met succes wordt bestreden, werd uitgelegd, hoe het komt dat ze vooral in natte zo mers woekert. De nauw verwante ervan nl. de alternariaziekte, die een even grote kwaal is. maar meestal in warme, droge zomers de aardappels teistert, dient de aandacht van onze landbouwers gaande te maken, ze tast vooral Eerstelingen en Eigen heimers aan, met het "droog rot,,. Het aardappelschurft dat veel voorkomt op zwaar alcalische gron den, kan bestreden worden met het gebruik van magnesia-kalk en het toedienen van superfosfaat, ammoni- aksulfaat, potassulfaat. Het lakschurft of Rizocthonia, in Amerika "de kleine aardappelplaag,, genaamd, vormt kleine bruinzwarte korstjes, die ge makkelijk met de nagels kunnen ver wijderd worden, en dichtbij de op pervlakte, vele kleine knollen geeft. Het pootgoed kan met succes ont smet worden met 1 gr. sublimaat per 1 lit. water. De aardappelwratziekte is zeker nog de meest gevaarlijke, met de wratachtige uitwassen op de knollen. De zwam Chrycophlictis endobiotica, besmet acht a negen jaar de grond. Gebruik wratziektevrije rassen als Fruhmolle, Voran, Osbote, Furore en Rode star. De Virus- of ontaardingsziekten (bladrol - mozaïk - kroezei - en stippel- streepziekte) die best bestreden wor den, met het gebruik van nieuw plant goed, werden ruim geïllustreerd. Daarna werd het product "Barsprout,, voor het bewaren van eetaardappe- len, zonder verlies aan gewicht, aan het publiek voorgesteld. Tenslotte werden door de spreker, al de nieuwste producten, inzake bestrij ding van het ongedierte, die in de tombola gegeven zijn, op een klare en duidelijke wijze aan iedereen ken baar gemaakt. De vergadering verliep in de beste stemming. BAMBRUGGE Op Zondag. 4 Januari 1948 te 10 uur voormiddag, na de Hoogmis, voordracht bij Frans Eeckhoudt, Dorp, over het zeer belangrijke en nuttige onderwerp Rationele Vee voeding Insecten en Parasieten- bestrijding Alle belangstellenden hartelijk wel kom RESSEGEM Op Zondag, 11 Januari, te 10 u. na de Hoogmis, zal door een des kundige onzer vereniging een uiterst leerrijke voordracht worden gehouden over "Rationele Veevoeding,, in het lokaal bij Emiel Versnick, rechtover de Kerk. SCHOONAARDE Zondag, 11 Januari a.s. te 9 uur in het café bij Frans Govaert-Moens aan de Kerk, voordracht over «Be strijdingsmiddelen tegen ziekten en insekten in den Landbouw» Alle belangstellenden van harte welkom 1 Nadien gratis tombola met tal rijke nuttige prijzen voor de aanwe zigen. NIEUWENHOVE. Als eerste voordracht in deze nieu we opgerichte afdeling ging op 21 December 11. de spreekbeurt van meester K. De Troyer over Mo derne Veevoeding Voor een begin was de opkomst zeer bevredigend een 30-tal landbouwers volgden met gespannen aandacht de leerrijke uit eenzetting van den graag gehoorden spreker. Vooreerst werd in enkele woorden gewezen op het belang van een doel matige voeding en behoorlijk voedsel. Daarna werd op een eenvoudige ma nier het voedsel ontleed, en al de ab soluut - noodzakelijke bestanddelen, met hun bepaalde rol in het organis me van het dier, uiteengezet. Zo wees spreker op de rol van het water, dat ofschoon het op zichzelf niet het minste voedend bestanddeel in zich houdt, toch volstrekt onmisbaar is in het dierlijk organisme: want het is de regelaar van de lichaamswarmte, zorgt tevens voor de werking van de melkklieren en vervoert de voedings stoffen. Over de op de hoeve betrekkelijk weinig voortgebrachte eiwitstoffen, illustreerde hij de volledige rol in het vormen van vlees en het herstellen van de sleet, die, dan onmisbaar blij ken voor jonge-, en kweekdieren; maar vooral voor de melkkoeien, die een eiwitrijkrantsoen nodig hebben. Hoe de vorming van de room in de melk en het lichaamsvet door de vet- achtige stoffen rechtstreeks wordt be vorderd, en tevens welke belangrijke rol de suikers en het zetmeel vervul len om warmte en kracht te geven aan werk- en mestdieren werd klaar uiteengezet. Zo werd dan de tweede grote tak nl. de mineralen met talrijke voor beelden geïllustreerd. De belangstel lenden begrepen na de uiteenzetting goed, dat kalk en fosfoor bij de groei ende-, dragende-, en zogende dieren een zeer grote behoefte zijn, en dat een gebrek aan kalk in 't bloed, de oorzaak kan zijn van onvruchtbaar heid, grasziekte en kalfziekte, maar dat tevens een tekort aan fosfoor dik wijls stijfziekte en een abnormale ont wikkeling voor gevolg heeft. Verder wees hij op de rol van kalium in het weefsel vormenen bewees dat na trium en chloor, best toegediend on der de vorm van keukenzout of een aangebrachte zoutliksteen, absoluut noodzakelijk zijn, bijzonder bij de zwijnen, die grote hoeveelheden aardappelen te eten krijgen. Een paar woordjes over de toepas singen van de vitaminen, waarbij hij bijzonder de vitamine D uiteenzette, waarvan het gebrek de beenderbroos- heid tot gevolg heeft. Hij wees tevens op de grote bron het zonnelicht. Nochtans kunnen deze belangrijke mineralen en vitaminen, maar best vervangen worden door aangepaste voeders. Na al deze stoffen en hun absolute noodwendigheid te hebben voor ogen gebracht, trok spreker zijn besluit en wees er op, dat evenals in de bemes ting, ook in de voeding de "minimum- wet,, of de verhouding van de voe dende bestanddelen tot elkaar dient in 't oog gehouden en zulks maar mogelijk is, door het veelvuldig ge bruik van de samengestelde voeders. Door het Vlaams Diergeneeskun dig Tijdschrift zijn vergelijkende proeven besproken die werden aan gelegd om de werking van D.D.T en Hexachloorcyclohexaan op de dui venteek te onderzoeken. Na de vergelijking bleek D.D.T. ongeschikt voor een afdoende bestrij ding. Over 't algemeen wordt D.D.T. meer en meer verdrongen door het in vele gevallen beter werkende HCH. Dit product is trouwens minder giftig voor hoogere dieren en verwerkt geen prikkeling van oog en huid. De HCH heeft een speciale bederfreuk die voorkomt dat de huisdieren het opnemen. Om de uitroeiing van de teken op een aangetast duivenhok te bereiken, dient men met regelmatige tussenpoo- zen een flinke bestuiving van HCH toe te passen. Vooral tussen de reten van de vloer en de scheuren in de muren, rondom de nestschotels en rustplaatsen en langs de wanden van de houten binnenhokken. Men be- stuive de dieren over het geheele li chaam maar voornamelijk tusschen de pluimen van de halsstreek, waar de larven bij voorkeur zitten om bloed te zuigen en behandele alle dieren van het hok zonder uitzondering. HCH is bovendien geschikt voor het uitroeien van ander huisonge- dierte. Handelproducten, waar de geur door toevoeging van reukstoffen werd weggenomen, bleken minder werk zaam te zijn. Vooral aan te bevelen is het merk Sixanol dat 5 HCH inhoudt. Deze proeven bevestigen dus wat wij reeds vroeger in De Koorn- bloem schreven. Het is dan ook on begrijpelijk dat er tot nu toe zoo ge sukkeld wordt met de bestrijding van één der gevaarlijkste vijanden van onze duiven. Dat tegenwoordig de Sixanol met 5 °/o HCH het beste bestrijdingsmid del is, wil niet zeggen dat het zoo zal blijven. Wij verzekeren onze leden nochtans dat onze technische diensten regelmatig op de hoogte blijven van de nieuwste bestrijdingsmiddelen en dat steeds het beste voor onze leden zal worden aangekocht.

De Koornbloem | 1948 | | pagina 3