Boeren, hoe bemest land Driekoningenbal gij uw De kalk- en meststof- fenbehoeften van onze gronden* W eekkalender Folkloristisch kalender* Jeugdfront R.U.Z. 6 DE KOORNBLOEM - 3 Januari 1948 (Vervolg.) Wat nu de provincie Oost-Vlaan- deren betreft. Hier moet men vast stellen dat een hoog percent sterk zu re en overdreven zure gronden te vin den zijn, zodat we moeten verklaren dat de toestand op gebied van reactie in deze provincie slecht is. Ook even als in de andere provinciën is ook de potas en fosfoortoestand onvoldoen de 79 "Io hebben een onvoldoende gehalte, ja 50 °/o zijn uitgeput. Ook inzake humus wijzen alle de grond- stalen op een verregaande uitputting. Het mag tevens opvallend heten dat een groot percent gronden wijst op een tamelijk sterke behoefte aan stik stof. Kortom, de toestand schijnt ook hier niet al te rooskleurig, bijzonder op gebied van reactie en humus, waardoor dus onvermijdelijk een be langrijke opbrengst tekort moet voortvloeien. De voedingstoestand van den grond moet dus verbeterd worden. Bij het tweede gedeelte der hoger aangegeven brochuur werd er een overzicht gegeven van de ontlede sta len per landbouwstreek. Vooral de zandstreek Mechelen-Gent en het leemachtige Vlaanderen zullen ons het meest interresseren. Bij de zandstreek die zich uitstrekt van Mechelen tot Gent heeft men ook het Land van Waas en de streek rond Wetteren gevoegd. Daar de groentenstreek rond Mechelen hierbij begrepen is, zullende cijfers langs den gunstigen kant beïnvloed worden. Wat de zuurheidsgraad in deze be paalde streken betreft is de toestand slecht te noemen, als men bestatigt dat er 10.3°/o gronden zijn met een overdreven zure reactie en 15,7 c o met sterk zure reactie. Merken we hierbij op dat 64,5 °/o gronden onder de normale PH 7 vallen, dus zuur zijn. Moesten we de groentengronden van het Mechelse uitschakelen, dan zou het procent te sterk zure gronden nog merkelijk hoger liggen. Op fos- foorzuur gebied is de toestand rede lijk, doch nog werkelijk onvoldoende. Wat nu de potasinhoud betreft moeten we vaststellen dat deze gro tendeels ongunstig is, daar ongeveer 80°/o der gronden onder het normale vallen. Ook op humusgebied is de toestand ongunstig, daar minstens 46,9 °/o gronden onder het minimum vallen. Deze humusarmoede, welke grotendeels te wijten is aan het te kort aan stalmest gedurende de oor logsperiode en het achterwege blijven van de groenbemesting, drukt zeer ongunstig op deze gronden, zodat deze gronden de potas en de stikstof slecht vasthouden. Daarom is het noodzakelijk dat men in deze gronden «de potasbemesting zo laat mogelijk toedient en de stikstof gedeeltelijk als dekmest geeft, Tengevolge van dezen nadeligen toestand zal door evenwicht te brengen in den kalk- en voedingstoestand, een merkelijke op brengstverhoging bekomen worden, die op 15 "Io kan worden geschat. Het leemachtig Vlaanderen omvat de streek ten Zuiden der provincies West- en Oost Vlaanderen, welke tot Brussel in Brabant voortloopt, met als centra Ieperen, Ronse, Gee- raardsbergen, Ninove. Normaal genomen zou deze grond moeten neutraal zijn t.t.z. een PH hebben van 7. Edoch slechts 36,5 0 o der gronden bereiken dit cijfer, ter wijl 25,3 °/o veel te zuur zijn. Door middel van de bekalkingen is hier nog veel te bekomen. Beter is het gesteld met de fosfoor- inhoud dezer gronden, tenminste toch in vergelijking met de andere land bouwstreken 44,2 °/o geven een goed gehalte. Hetzelfde mag niet gezegd van het potasgehalte slechts 22,2 °/0 gron den voldoen, terwijl daarentegen 32,1 °/o zeer sterk uitgeputte gronden zijn. Hier moet noodzakelijk veel verbe terd worden door aangepaste potas- bemestingen. Wat nu het humusge- halte betreft ook hier is nog zeer veel te doen, als we weten dat er 51,8 °/o der gronden zijn die een te laag gehalte boeken. Deze humustoestand moet onvermijdelijk als gevolg heb ben dat er grote hoeveelheden voe dingsstoffen verloren gaan en dus voor de verbouwers een groot ver lies betekent. Het gebruik van stal mest en het aanwenden van de groen bemesting zullen hier verbetering brengen. Het baart dan ook geen wonder dat de behoefte aan stikstof zich doet gevoelen in deze gronden, daar de stikstof door deze gronden slecht vastgehouden wordt. Kortom, men mag besluiten dat mits in achtneming van een doelmati ge bekalking en bemesting er moge lijkheid bestaat om het opbrengstver mogen van deze gronden met 20 °/0 te verhogen. Geen wonder dan ook dat de heer Stenuit, zijn studie eindigt met de vol gende besluiten 1) Na dezen laatsten oorlog zijn al le gronden zeer sterk uitgeput in op zichte van kalk, fosfoor, potas en stik stof, maar vooral ook op humusge bied. Vooral de humusarmoede moet onverwijld bestreden worden. Waar de stalmest onvoldoende kan aange wend zal men zijn toevlucht nemen tot de groenbemesting, immers de humus is en blijft de ziel van de grond. 2) Economisch is het rationeel be- kalken en bemesten onzer gronden van ontzaglijk belang. We mogen aannemen dat, moesten al onze gron den op oordeelkundige wijze bekalkt en bemest worden, men een gemid delde meeropbrengst van 20 °/o beko men kan. In geld zou zuiks voor ons land op 2 milliard Belgische franks kunnen geraamd. 3) Het grondonderzoek moet een grote uitbreiding nemen. Gelukkig kunnen we vaststellen dat reeds vele vooruitstrevende landbouwers over tuigd zijn van het grote nut der grondontleding, doch daar naast moeten wij vaststellen dat er nog zeer vele boeren op gronden die ze van verre noch van bij kennen. We durven hier dan ook een op roep richten tot onze lezers, opdat ze ruim gebruik zouden maken van de gelegenheid hun aangeboden door den bodemkundigen dienst van België te Heverlee. Het volstaat een grondstaalnemer aan te spreken (over het algemeen zijn het onze landbouw- leraars) en deze zorgen mits een klei nen kost voor de ontleding. Ook de diensten onzer vereniging zijn be reid om desgevallend zich m; staalnemingen te gelasten. Wij hopen dat ge het op de goede manier doet, maar wij zijn er zeker van dat op honderd boeren er mis schien wel negentig zijn, die het ver keerd aan boord leggen. Hoe wij dat zoo goed weten ?Wel eenvoudig. Ge weet toch dat Redt U Zeiven meststoffen verkoopt Wel, daaraan kunnen wij gemakkelijk we ten dat ge veel te weinig potaschmes- ten en fosfoorzuurmesten gebruikt, tegenover stikstofmesten. En wat wij ontdekt hebben in onze magazijnen kunnen wij ook zien op uw velden. Veel te veel stikstof tegenover de an dere vetten. Precies of uw planten met stikstof genoeg hebben. Maar lees eens aandachtig wat wij u te vertellen hebben. Misschien zult ge ons wel gelijk geven. Laat ons eens een oogenblik ver onderstellen dat ge een metser zijt en dat ge een huis moet bouwen. Hoe gaat ge dan te werk Eerst en vooral moet ge natuurlijk zorgen dat ge genoeg grondstoffen hebt, om dat huis te kunnen bouwen, nietwaar. Dus steenen, cement, zavel, enz. En als ge daarvan niet genoeg op uwe hof liggen hebt, ja dan moet ge bijkoopen tot ge genoeg hebt. Want valt het voor dat ge u misre kend hebt en ge valt zonder steenen voor het huis af is, dan zit ge in moei lijkheden. Op dezelfde manier zoudt ge moe ten rekenen als boer. Gij moet planten kweeken, laat ons zeggen haver. Wat is er allemaal noodig om een oogst ha ver op te bouwen, van 3000 kg. graan en 4500 kg. stroo Daarvoor haalt het havergewas uit de grond 83 kg stikstof 40 kg fosfoorzuur 89 kg potasch 20 kg kalk 13 kg magnesium Zal uw haver deze stoffen in de grond vinden En als ze die stoffen niet vindt, wat dan Zal uw oogst kunnen volgroeien, zal hij dus een volle opbrengst geven Wij vrezen van niet. Want uw haver heeft deze stoffen evenzeer noodig om te vol groeien, als de metser van daar juist al zijn grondstoffen in voldoende mate moethebbenom zijn huis te voltooien. Hebt ge u al afgevraagd als ge uw land gaat mesten wat uw planten ei genlijk noodig hebben om te kunnen volgroeien Moet ge nu voor uw haver waar over wij spraken 83 kg stikstof geven en 40 kg fosfoorzuur, enz. Neen Want in uw grond zit er nog een zeker gedeelte van de mest stoffen. Misschien zit er nog 100 kg. stikstof in, waarvan er 50 kg. op neembaar is door de planten. Hoe veel moet ge dus eigenlijk bijvoegen? 83 kg.50 kg. 33 kg. Tot hier is alles eenvoudig. Maar hoe geraakt ge dat aan de weet hoeveel opneem bare meststoffen er nog in uw grond zitten Eens als ge dat weet en ge weet hoeveel uw planten noodig heb ben, is het gemakkelijk uit te maken hoeveel ge er bij moet smijten. Het eenige afdoende middel om te weten wat uw grond inhoud aan voe dende bestanddelen is de grondont leding. Daardoor zult ge te weten ko men wat er te weinig in is en dus ook wat ge zult moeten bijmesten om een goede oogst te bekomen Binnenkort zeggen wij dan een woordje over de grondontleding. Sint Adclardus. (2 Januari.) Deze heilige was afkomstig van Huisse, een dorp nabij Oudenaarde. Hij ontving zijn opvoeding aan het hof van Karei de Grote. Alhoewel hem een weelderig leven van aanzien te wachten stond, trok hij zich terug om in een klooster als een eenvoudig hovenier te gaan werken. Zijn vele deugden en uitmuntende levenswijze deden hem weldra opmerkenmen verkoos hem tot abt van het klooster te Corbië in Frankrijklater was hij raadsheer en eerste minister van Pe pijn, Koning van Lombardije, die Ka- rel de Grote's oudste zoon was. Na Karei s dood werd Adelardus op een valse beschuldiging uit het land verdreven en hij kon er slechts na zeven jaar verbanning terugkeren. Hij stichtte nog de abdij van Nieuw- Corbië in Duitsland en overleed daar op 2 December 827. De hoveniers namen hem tot hun patroon. Op de grote markt te Huissse staat zijn standbeeld. De plechtige be gankenis is sedert de Franse Revolu tie afgeschaft. In dezelfde gemeente staat ook een St Larduslinde en een St Lardusfontein. Zaterdag 3 Januari H. Genoveva wordt in ons land vereerd als patrones van Steenhuffel en Oplinter. Eveneens wordt zij ver eerd te Brustem en te Zepperen tegen koortsen; te Oplinter tegen besmette lijke ziekten en te Steenhuffel tegen een kinderziekte, Steenhuffel in de mond genoemd, ook tegen besmet ting van vee en in vlas. Op tweede Sinksendag wijdt men er de St Geno veva-borre. Vroeger was zij de patrones der tapijtwevers van het land van Aalst. Zij is nu nog de patrones der herders en herderinnen. Zij wordt afgebeeld met spinnewiel, schaap, broodkorf, kaars of duivel. De H. Bertilia, ook vandaag ge vierd, wordt aanroepen tegen de koorts. Vandaag ook worden de HH. Genoveva, Bertilia en Eutropia te Leuven aanroepen door de vrou wen tegen de vloed. Vandaag, 3 Januari, placht men ook te beginnen met het snoeien van de wijngaard. Dinsdag 6 Januari in De Koornbloem Grote Markt. Begin 5,30 uur. Allen daarheen

De Koornbloem | 1948 | | pagina 6