Kaspar, Melkitor en Bertazar Rechtskundige Dienst 2 :«s»tEHWSss taegigr3waae»gw"iwi».ii"wtnwi DE KOORNBLOEM - 10 }anuari 1948 Een waarachtig Driekoningenverhaal in schone land van Brabant» het (Vervolg.) In Affligemdreef kwamen ze hele slierten volk tegen. Stil klappend in de donkere Kerstnacht. Volk van de Nachtmis in de abdij. Ze trokken naar huis. Hier waren er Zeker bij van Nij- verseel en van 't dorp. Maar zwijgen dat ze deden, de drie. Daar arriveerden ze aan de grote poort van de nog hel verlichte kerk. Hier was pas het grote Kerstgebeu ren in. grote devotie gevierd. Een at mosfeer van zoetigheid en vrede kwam u nog tegen. Achteraan in de kerk stond de schamele kerststal. Maar de drie koningen waren abso luut niet van zin binnen te gaan. Niet het Kind zochten zij. Dan zouden ze pas voorgoed uit hun rol gevallen zijn. Drie koningen moesten zingen, van huis tot huis, en druppels drinken, en pensen eten, en vies doen, en de mensen doen lachen. Cider wilden ze nu drinken, van die strafFe cider uit de abdij. In 't stamineken zat het nog vol volk. Allee, mannen, vooruit! En broeder koster wilde justekens de kerkdeur sluiten. AhWie we daar hebben, de Drie Koningen. Komt binnen, man nen. Ge komt krek op tijd! De drie stonden perpleks. Ze draalden een stond. Maar Kasken trad resoluut de trappen op, gevolgd door Tor en Beir. Broeder koster leid de hen tot voor de kerstkribbe. Daar lag Vader Abt nog geknield, verzon ken in gebed. Toen hij die rare kwas ten zag, begreep hij direct de situatie, stond op en ging naar de zangers toe Ge moogt hier ook een liedje zin gen. Het schoonste dat ge kent. Maar wacht een oogenblik. Vader Abt fezelde iets in broeder De rijm lag op de daken. Sint Jozef die tegen Maria sprak Och, Here, wat zullen wij ma- [ken? Maria die zeide Ik ben er zo [moe. Laat ons een weinig rusten. Laat ons nog een weinig verder [gaan, Aan 'n huizeken zullen wij rusten. Zij kwamen een weinig verder ge- [gaan. Tot aan een boerescheure. 't Is daar waar Heer Jezus geboren [werd. Daar sloten noch vensters noch [deuren. Als gestolde gestalten stonden de paters rond dit twintigst eeuwse tafe reel, bleek, ernstig... Alleen de lange liturgist scheen de volle realiteit te snappen. Hij keek glimlachend over de koppen heen en dacht voorzeker aan de rijke Middeleeuwse volkslitur gie, toen in de kerk de kerstaferelen in bonte wemeling van mensen wer den opgevoerd. De zangers hadden gedaan. Minu tenlang bleef de stilte duren. Toen commandeerde Vader Abt aan paters en broeders het Adeste te zingen. De orgelist stoof naar boven, het ok- zaal op. En daar ging het Adeste, lideles, loeti, triumphan- [tes Venite, venite in Befhlehem. Natum videte. Regem Angelorum. Venite adoremus, venite adoremus, venite adoremus Dominum Snel ging het, mannelijk en vol, maar zó verheven en zó diep aangrij- zware handen en wrong zijn nek weg en weer. In één huiver riep de kloosterge meenschap Houd op De zwarte is Bertazar! Hij heeft in 't kot gezeten inciviek! Toen de weerstanders maar pas het tiende paart van zijn zwart gezicht gezien hadden, riepen ze Nog eneMaanden lang achter prikkel daad gezeten, alle gevangenissen en totteteurs meegemaakt... Tot men de En Kasken vertelde en Tor deed er maaldersschepels bij, terwijl Beir kop- knikkend alles bevestigdeEcht ge beurd Ik was er bij In alle parochies hadden ze dienst gedaan, de paters, de oudste althans, de Affligemse biechtstoelen waren wijd en zijd gekend door de heiligste kwezels en de grootste sloebers, in hun bibliotheek hadden de paters boeken staan over Gods goedheid en de menselijke zwakheden, over hel en vergissing constateerde een echt# duivel en zijn werken. Maar zo 'n drie pend..., dat de driekoningen op hun knieën vielen en al hun rondgehaalde koster zijn oor. Deze slefferde weg en schatten verdween in een donkere deur. Toerr pCjen zwarte is een heidene en dus niet ka tholiek en dus ook geen flamingant Ge moet slim zijn om dan te zeggen Non lieu De paters lachten dat ze schokten. Nou, kostelijk Een dik ineengedrongen rosse monnik kwam Bertazar proficiat wensen. Vader Abt verliet stillekens de spreekzaal. Hij jonde het zijn pa ters, maar zijn waardigheid van Abt- Lijk een trossel zwermbieën hingen de monniken rond de drie koningen. Broeder kok bracht een plateau eten binnen: blinkende pensen, grijs brood, opgelegde kriekskens en... een fles ci der! Sinakkelijk, mannen En waar ze zo overal geweest wa ren deze nacht En Kasken «Ten achten waren we in Ha- melgem, waar de duvelschuur staat. We werden van 't hof gejaagd. Maar plots zagen we het half dagwand dak van de duvelschuur de hoogte invlie gen, omhoog gezogen door branden de hellegasten. Ze goten pek en zwa vel op de nog ongedorsten oogst van de boer. Wel besteed. Morgen staat het in de gazet. Aan Kruisborre te Assche hebben we wel tien keren de beeweg gedaan, tegen ons goesting. We waren de weg verloren en de verdoemde jood leidde ons maar steeds rond de Joden- put. Een kind van zeven jaar en ha!f zou met ons gelachen hebben. Maar Ik hoorde men bellen. En één na één ver schenen de zwarte pijen in de kerk. De paters keken fel verwonderd op. Deze oproep was voorzeker onge woon. Zopas hadden ze een zwaar nachtelijk officie achter de rug. Ze stonden op 't punt ter ruste te gaan, want binnen enkele uren zouden ze gewekt worden voor de Dageraads mis. En nu Vader Abt was reeds present. Maar die drie bedelaars? Vader Abt wenkte. Gans de kloos tergemeente trad nader. Zing maar zei Vader Abt. En Kasken zette in, deftig, maar schoon en innig, 't Klonk in de kerk als een engelenstem in de bergen. Hij verschoot er zelf van. Naar de paters dierf hij niet loeren. Alleen het Kin- deke had hij in d oog. En t scheen hem, jawel, toe te lachen. Tor viel gepast in met zijn zware stem. Beir werd ais vanzelf gewaar dat hij liefst deed te zwijgen. Hij knikte de maat met zijn krollekop. Maria die zoude naar Bethlehem [gaan, Kerstavond voor de noenen St Jozef, die zoude met haar gaan. Alom haar de wegfte toenen. Het hageld'.^het sneeuwde, het [miek er zo koud. en t zweet liep van onder mijn kas. - wafels en peperkoeken, ap- gej-,ecj van Keizer Karei gelezen noten, pensen en hun vele en we S(0nden rats op de Pulberg. Zelfs Beir en Tor konden hun oren niet geloven over wat Kasken daar allemaal uitsloeg. Maar Kasken was niet tegen te houden Klokkeslag twaalf zaten we midden Kravaalbos, juist aan de Ma- zelegraat. De verzonken klokken be gonnen te luiden, zo klaar en helder of ze pas gegoten waren. Geen van ons drieën had deze keer schrik. Plots steeg Kleuden uit de beiëren- de poel en stormde op ons af. Berta zar sloeg met zijn ster een groot kruis in de lucht en Kleuden werd de hoog te in getrokken en bleef in de takken van de beukebomen in stukken en flarden hangen. We speekten alle drie nekeer in de poel en de klokken hielden meteen op te luiden... Zo vertelde en loog Kasken, tegen de sterren op. Want hij had succes. En dan kwam hij er maar voorgoed in. Op de hoek van de tafel was een jong paterke maar de nota 's aan 't neerpennen. De aspirant-folklorist, die dacht dat hij in 't paradijs van de volkskunde was terecht gekomen. De sukkelaar wist niet dat Kasken alles uit zijn mouw schudde en maar fan taseerde. Maar ja, de volksfantasie is mannen, zo rijk aan ervaring, gesle pen en doortrapt, vindingrijk en be spraakt, vervaard van bisschop noch duvel, zo n mannen hadden ze nog niet tegengekomen. De zon steeg ginds boven de heu velen van Kravaalbos. De bel voor de dageraadmis rinkelde. Ze moesten gaan. de paters, en ook de drie zan gers. Broeder portier had van hun wafels en pensen de fles druppels niet te na gesproken een groot pak gemaakt. Ze kregen al hun milde ge schenken in één Kerstnacht drie maal met herte gegeven terug mee. Vlees mochten de paters toch niet eten en druppels waren ze niet ge woon. Kasken kreeg het geld in zijn handen gestopt en alle drie ontvingen ze een bliksplinter-nieuwe paternos ter, met een welgemeende danke, mannen, voor deze enkele plezierige uurkens En meteen stonden ze aan de abdij poort. In de kille kerstdagmorgen lucht. Verweerd en ontnuchterd. De week daarop hebben ze alles in "repetite,, verteld. En aan de onge lovige Thomassen toonden ze hun paternoster. En voor allen, zoveel er in de "De Kriekelaar,, aanwezig wa ren, betaalden ze elk een ronde van het ontvangen geld. Dat was de vier de maal in deze kersttijd dat dit geld met goedheid en vreugde wegge schonken werd. Kaspar, Melkitor en Bertazar waren de helden van deze "repetite,,. Van Bcoekveld. geld vóór de kribbe neerlegden. Tor gaf zelf zijn weggekaapte fles druppels, 't Was gemeend. Op dat moment toch. Toen sprak Vader Abt tot zijn or debroeders over de eenvoudigen van hart, over de acht zaligheden, over Franciscus van Assisië, over Evange lische armoe en over de pure Gods liefde. Nu was zelfs de lange liturgist gepakt tot in zijn ziel. Ook hij boog het hoofd en schouwde diep in zijn hart. Voor Kasken, Tor en Beir duur de die preek een halve eeuwigheid. Vader Abt merkte het Komt zei hij. En hij leidde hen naar de grote spreekzaal. Hier moesten ze vertellen. Te beginnen met vanwaar ze kwamen. Ge ziet van hier! Kasken was weer gans tot zijn positieven. Van 't Land van Overmaas, eerweerdige broeders En hoe dat ze heetten Ik heet KasparDat ziet aan mijn kas. Een eerste lachbui barstte los. Nou, kostelijkzei er een pater van over de grens. De lange is Melkitor. Hij kan zijn nek doen kraken! En Tor pakte zijn hoofd tussen zijn ook een tak van folklore. Verbond Rundertuberculosebestrijding 44 Eendracht Jaarlijkse algemene vergadering op Zondag, 18 Januari a.s. te 2.30 u. stipt in het lokaal De Koornbloem Grote Markt te Aalst. Dagorde 1) Verslag verlopen dienstjaar. 2) Voordracht door Inspecteur Veearts Hr Van den Berghe, over Voordelen van het verbond. Toe komstmogelijkheden. 3) Voordracht door Inspectenr Veearts Hr Butaye over «De kunst matige bevruchting bij het rundvee.» Landbouwers, houdt dien dag vrij, gezien de belangrijkheid van deze vergadering. Onze rechtskundige dienst houdt zijn zitdagen in ons lokaal "De Koorn bloem Groote Markt, Aalst, den 2° en 4° Zondag van elke maand vaa 9,30 tot 12 uur. Eerstkomende zitdag: Zondag 11 Januari

De Koornbloem | 1948 | | pagina 2