Landbouwberichten Nieuws uit onze afdeelingen* Waarde de' re els in omloop gedurende de rraand Januari 1948 DE KOORN BLOEM 10 Januari 1948 MOND- en KLAUWZEER (Vervolg van le bladz.) voerd worden om er onmiddelijk ge slacht te worden. Het spreekt vanzelf dat gewone handel met plaatsverandering in die zelfde zone verboden is. Paarden en trekhonden mogen het besmette bedrijf verlaten wanneer men hen eerst door een dikke laag onge- bluschte kalk doet stappen. Geen en kel vreemd persoon mag het besmette bedrijf betreden tenzij de veearts en politieoverheid. De personen welke op het besmet bedrijf wonen is het ten strengste verboden in andere stal len of weiden te gaan, jaarmarkten en veetentoonstellingen te bezoeken. ('t Vervolgt.) Veearts M.M. BAMBRUGGE Op Zondag 4 Januari om 10 uur ging de vergadering door, waar een onzer vertegenwoordigers het woord voerde over allerlei nieuwigheden op het gebied van de landbouw. Er wa ren een 30- tal belangstellenden, wat goed te noemen is. De onkruidverdelging. De al- gemeene strekking om het werk van onze boeren te verminderen en hen dus een meer menschwaardig bestaan te verschaffen is een strekking die wij moeten toejuichen. Wij zijn dat nu wel gewoon dat de boer van s mor gens vroeg tot s avonds laat moet werken om zijn brood te verdienen maar of dat redelijk is betwijfelen wij. Iedere vooruitgang op landbouwge bied die het leven van onze boeren verlicht moeten wij dus aanprijzen. Daaronder valt o.a. de moderne ma nier van onkruidbestrijding. De hui dige kosten voor het zuiveren bv. van 1 ha. tarwe van onkruid gaat van de 300 tot de 500 fr. (naargelang het product dat wordt gebruikt). Voor die prijs kan een landbouwer onmcy' gelijk een ha. graan kuischen op de oud gekende manierhet wieden. En wij verwachten dat de onkruidver- delgingsmiddelen waarschijnlijk nog zullen afslaan. Het zal dus de moeite waard zijn ze te gebruiken. Een der aanwezigen, deed ons op merken dat het sproeien tegen on kruid niet noodig is, vooral in de weiden. Volgens hem bestond de goede manier van onkruidbestrijden hierin:dat onze boeren beter moeten bemesten en hun gronden beter on derhouden. Voor de helft kunnen wij met hem akkoord gaan. Want het is een feit dat verwaarloosde weiden veel meer last hebben van onkruid dan andere. Een doelmatige bemes ting kan daar vee! aan verhelpen. Maar toch niet alles. Een goede be mesting heeft immers voor gevolg een fellere groei van het geteelde ge was, dat zoodoende het onkruid over groeit en versmacht. Maar men mag niet vergeten dat ook het onkruid van een goede bemesting zijn deel krijgt. Het zal dus ook feller groeien. Steeds gaat het om een wedstrijd tus schen het geteelde gewas en het daar in woekerende onkruid. Wie van de twee zal het halen?De droeve on- Paardenkop L 1'; 150 kg. samengesteld voeder F 43 1 Q 150 kg. haver. Koekop 2 L - H 70 kg. samengesteld voeder, formule A 3Ibis. Koekop 2 W 20 kg. krachtvoeder A F 3bis. Koekop 2 X 40 kg. krachtvoeder A F 3bis. Koekop 2 F (geteisterden, Sana, Openb. Bijst.) 100 kg. krach tv. AF3bis Koekop 6 G (stieren syndikaat) 200 kg. samengesteld voeder A 3Ibis. Varkens 9 P - Pigbook (niet de biggetjes) 100 kg. samengesteld voeder formule C 31 of CK 1. Varkenscontracten per kg. gecontracteerd vlees 4 kg. sam. voed. C 31. Hoenders 24 B 100 kg. samengesteld voeder E 22bis -)- 50 kg. maïs. Geiten en schapen 11 C en 11 D 10 kg. samengesteld voeder A 3Ibis. De zegels moeten door de belanghebbenden bij onze zaak voerders aangeboden worden vóór 25 Januari 1948. ZEGELS VOOR MELKKOEIEN 2 W 2 X. De zegels worden uitgereikt per snede van 100 liter. Nochtans zal de eerste zegel worden toegekend vanaf 51 liter de tweede vanaf 151 lit. enz. Zelfde regeling zal toegepast worden voor de leveringen boven de verplichtingen 't is te zeggen van 51 liter tot 150 liter le zegel van 151 liter tot 250 liter 2e zegel, enz. dervinding heeft ons geleerd dat de onkruiden over 't algemeen beter be stand zijn tegen vorst, ziekten, insec ten, enz. en dat ze maar al te dikwijls onze cultuurplanten overwoekeren, zoodat wij moeten ingrijpen willen wij onzen oogst niet zien verloren gaan. Onkruid is niet voldoende te bestrijden door een doelmatige be mesting. Steeds zullen wij met andere middelen moeten ingrijpen. Die andere middelen worden met de dag steeds beter en verstandige boeren doen goed ze aan te wenden. Het zal hen veel tijd en kosten sparen, en de op brengst merkelijk vergrooten. Besproeien van fruitboomen. Zooals we verwachtten lokte dit onderwerp een heftige woordenwis seling uit. De kweekers zitten natuur lijk met die lage prijzen van het fruit en meer onkosten maken aan de fruit boomen vinden ze niet verantwoord. Wij stelden de vraag zal de prijs in 't voorjaar meer loonend zijn De aanwezigen waren akkoord dat de prijzen tamelijk hoog konden worden, vooral daar het fruit heel slecht te bewaren is. Waarom is het slecht te bewaren? Omdat het niet gezond is: En waarom niet gezond Zoo kwamen wij van zelfsprekend tot het besluit dat de eenige manier om gezond fruit te kweeken is op de gepaste manier sproeien. Wij zeggen op de gepaste manier. Want te veel nog wordt er gespoten op een wijze die weinig of niets oplevert. De besproeiing moet met de meeste zorg en met degelijke producten worden gedaan. Bestrijding van de Coloradoke ver.Tot nu werd er gebruik ge maakt van kalkarsenaat. De gebreken van kalkarsenaat zijn nochtans groot het vernietigt alleen de larven, maar niet de kevers, en het is zeer giftig. De tijd is niet ver meer af dat wij de kalkarsenaat zullen kunnen ver vangen door D.D.T.- poeder. Tot nu toe was de veel hoogere prijs een groot bezwaar. Maar zachtjes zakken de prijzen en wij meenen dat volgend seizoen reeds D.D.T. zal te koopen zijn. dat bijna zoo goedkoop zal zijn als kalkarsenaat. D.D.T. is na tuurlijk ver boven kalkarsenaat te verkiezen. Want: het is niet giftig, vernietigt ook de kever, kan tegelijker tijd worden gebruikt op groenten, fruit, bessen, enz. Het zal ook een af doende bestrijdingsmiddel zijn tegen vliegen in de stallen. Vooral voot de groenten is het zeer goed. De boeren zouden er dan toe komen ook hun groenselhof te bevrijden van insecten en zoodoende zouden ze in de winter dan ook eens kool kunnen eten" wat nu maar al te dikwijls niet het geval is. Wij wenschen onze nieuwen zaak voerder geluk om het groot aantal aanwezigen. RESSEGEM Op Zondag, 11 Januari, te 10 u. na de Hoogmis, zal door een des kundige onzer vereniging een uiterst leerrijke voordracht worden gehouden over "Rationele Veevoeding,, in het lokaal bij Emiel Versnick, rechtover de Kerk. SCHOONAARDE Zondag, i 1 Januari a.s. te 9 uur in het café bij Frans Govaert-Moens aan de Kerk, voordracht over «Be strijdingsmiddelen tegen ziekten en insekten in den Landbouw» Alle belangstellenden van harte welkom Nadien gratis tombola met tal rijke nuttige prijzen voor de aanwe zigen. BINNENLAND. Nieuwe maximumprijs voor eieren voor het tijdperk 1 tot 31 Jan. 1948. Bij ministerieel besluit van 29 De cember 1947 (Staatsblad 2-3 Januari 1948), wordt de maximumprijs te be talen door de verbruiker voor het tijdperk 1-31 Januari 1948 vastge steld op 3,25 het stuk. Eens te meer wordt geen onder scheid gemaakt tussen verse inlandse eieren, ingelegde eieren, gekoelde eieren. Dergelijke regeling knnnen wij dan ook enkel dwaas noemen. Het is net of men eenzelfde- prijs zou vast stellen voor alle soorten vis, voor ha ring, zoals voor verse zalm. Intussen zullen de verbruikers tij dens de vastgestelde periode wel vruchteloos zoeken naar een vers in lands ei tegen de bepaalde maximum prijs, omdat deze de kostprijs niet dekt voor de voortbrenger. De verbruiker zou heel wat beter gediend zijn met het vrijgeven van de handel in eieren, dan zal hij verse eieren vinden aan heel wat voordeli ger prijzen over het ganse jaar, dan deze welke hij thans ingevolge de reglementering in de zwarte markt moet betalen. Wijziging aan de verplichte melkleveringen. Het ministerieel besluit van 22 December 1947 (Staatsblad 2-3 Janu ari), houdende wijziging en aanvul ling van het ministerieel besluit van 6 Januari 1947, behelst volgende be palingen De voorschotten op melkleverin gen vastgesteld op 30 Juni 1947 en die niet omgezet werden in krediet op de vleesleveringen, zullen geboekt worden met de melkleveringsver- plichtingen van het derde trimester 1947, tot beloop van de aanzuivering van het tekort betreffende dit trimes ter. Indien er geen tekort is op het derde trimester 1947, zullen zelfde voorschotten overgedragen worden in mindering op de melkleverings- verplichtingen van het vierde trimes ter 1947. De voorschotten op de melkleve ringen vastgesteld op 23 September 1947 en enkel voortkomende van de leveringsoverschotten op de ver plichtingen van het derde trimester 1947, mogen worden omgezet in kre diet op de vleesleveringen, op basis van 1 kg. vlees per liter melk in over schot, ofwel overgedragen worden in mindering op de latere verplichtingen tot melklevering. De keuze van de landbouwers van een dezer twee mo daliteiten dient, zodra mogelijk, be tekend binnen de vijftien dagen vol gend op de ontvangst van het bericht gestuurd door het Hoofd van het Kantonaal bureel van de mobilisatie der landbouwprodukten. Bij gebreke aan betekening der keuze, zal van ambtswege overge gaan worden tot de omzetting in mindering op de leveringsverplich tingen van -vlees. Bij uitzondering zullen de voort brengers, die meer dan 80 t. h. van hun melkleveringsverplichtingen van het derde kwartaal 1947 hebben ge leverd, een bijzonder krediet genieten van 1/2 kg. vlees per liter melk ge leverd boven de 80 t. h. der bij het barema voorziene minima. Deze premie wordt nochtans niet toegekend voor de leveringsover schotten van het derde trimester 1947 waarvan hoger sprake en die kunnen omgezet worden in vleeskrediet op basis van 1 kg. tegen 1 liter melk, of wel overgedragen worden op latere leveringsverplichtingen aan melk. ZWITSERLAND. Streng toezicht op de kwaliteit van ingevoerde condensmelk en room. De invoer van gecondenseerde melk en geconserveerde room wordt door de sektion L,ebensmitfelkontroll aan een scherp toezicht onderwor pen voor wat betreft de naleving der (Zie vervolg 5t bladzijde 3e kolom).

De Koornbloem | 1948 | | pagina 4