- Stadhuisratten - Gedenkdagen V erzekeringen* Folkloristisch kalender* Rechtskundige Dienst DE KOORNBLOEM - 17 Juli 1948 Zondag 18 Juli Op 18 Juli 1853 werd te Arnhem geboren H. A. Lorentz, Nederlandse natuurkunde en in 1903 winnaar van de Nobelprijs. Van 1878 was hij hoogleraar te Leiden. De Nobelprijs verkreeg hij wegens zijn verdiensten voor de ontwikkeling der electro-magnetische lichtheorie. Lorentz stierf te Haarlem op 4 Fe bruari 1928. Hij schreef o. a. «Leer boek der differentiaal- en integraal rekening», «Beginselen der Natuur kunde», «Zichtbare en onzichtbare bewegingen». Maandag 19 Juli Op 19 Juli 1890 stierf te Zürich de Zwitserse dichter en novellist-schrij ver Gottfried Keller geboren in 1819. Keiler is de grootste onder de realis tische vertellers en munt uit door zijn fijne humor. Hij schreef o. a. «Der Grüne Heinrich», "Die Leute van Feldwyla,,. Dinsdag 20 Juli Op deze dag herdenken wijin 1843 de opening van de dierentuin van Antwerpen in 1901 het overlij den te Parijs van de dierenkenner H. Dela Caze-Duthier, die beroemd werd door zijn wetenschappelijke na vorsingen van de plantdieren. Woensdag 21 Juli: Op 21 Juli 1830 had de troonsbe stijging plaats van Leopold I. Deze dag wordt beschouwd als de Belgische Nationale Feestdag. Donderdag 22 Juli Op 22 Juli 1633 werd Galileo Galilei veroordeeld, een astronoom of sterrekundige, daar hij leerde dat de zon stilstond en de aarde bewoog. Men meende dat dit in tegenspraak was met de H. Schrift. En toch had Galileï gelijk en werd dan ook later in ere hersteld. Deze Italiaanse wis-, 14 MENGELWERK. door Ward Vermeulen. Lilliput en Fifi lagen met jongen en al de andere begonnen wolle te trek ken. Die vertelling alleen was al genoeg om de Klimoppenaars leute te bezor gen, ook vlogen de namen van Na- buch en Hannibal, van Loulou en Krotch in uitbundig gelach van spot tende lippen, maar, met dit alleen was het programma niet aangevuld veel andere vertellingen deden de ronde van huis tot huis, geheel het dorp door en zelfs er buiten. Iedereen te Klimop kende Sarrelo- wie Desaegherman, een half simme, die van deur tot deur zijn brood ging bedelen en overal wel ontvangen en den pal me gesmout werd. Sarellowie had ook al dikwijls over den konij- nenboer en over Klare Leute hooren spreken en hun mildheid en dienst vaardigheid hooren roemendie men- schen konden dus ook voor hem best klanten worden, en, op een namid dag, trekhielde hij naar het berucht huis en deed de deurbel bedeesd rin kelen. Juffrouw Flavie, de meid, natuur- en sterrekundige werd gebo ren te Pisa in 1564, was hoogleraar te Pisa en Padua, hofsterrekundige te Florence en stierf, blind geworden, in 1642. Galileï ontdekte de wetten van de val (Galileïsche wetten) en van de slingerbeweging, de wachters van Jupiter, de ring van Saturnus, de zonnevlekken, de maanbergen hij vond de hydrostatische weegschaal uit en de Galileïsche verrekijker met rechtopstaande beelden. Vrijdag 23 Juli Op 23 Juli 1453 versloeg hertog Philips de Goede het leger van het opstandige Gent bij Gavere. Hier mede werd de macht van Gent voor goed gebroken Zaterdag 24 Juli Op 24 Juli 1900 stierf Mgr Hamer de marteldood tijdens de Boksersop stand in China. Hij was in 1840 te Nijmegem (Nederland) geboren; werd in 1864 priester gewijd en trad het zelfde jaar in de Congregatie van Scheut. Het jaar daarop vertrok hij naar Mongolië, waar hij in 1877 Apostolisch Vicaris en Bisschop werd. Nadat men hem eerst op alle moge lijke wijzen had verminkt, werd hij aan een staak vastgebonden en ver koold. Zijn hart gaf men aan de be delaars te eten. Het proces voor zijn zaligverklaring als martelaar is be gonnen. Een afgevaardigde van de verze keringsmaatschappij N OORDSTAR- BOERHAAVE is alle le en 3e zater dagen in ons lokaal van 10 tot 12 uur, om U kosteloos inlichtingen te ver strekken inzake verzekeringen Brand- Ongevallen-Leven, waar hij voor rekening van het hoofdagentschap R.U.Z. de zaken behandelt. kwam openen en Sarellowie groette haar nederig, hield de klakin de hand ieffrouwe Klare Leute, is men- heere de konijneboer... begon hij. Verder kon hij niet gerakenJuf frouw Flavie kwékelde een snijden den schreeuw uit, smeet de armen omhoog en liep in de keuken, waar ze meeuwde als een kattin die met jongen ligt. Geweldig vloog de keu kendeur open en stormde de kapitein in den gang, half gekleed en met slin gerende broeklijstenzijn oogen wa ren dreigend als pistolen en hij hield den koterhaak in de vuist. Bougre-de-bougrebrulde hij, 't is hier niete Klaire Lut; 't is hier niete kaninboer, miljon-de-miljard! Moordschreeuwde Sarellowie en hij rekkebeende er van onder, al zijn kop met beide handen bedek kend. Z'hadden 't geroep en 't getier ge hoord in den buurt; ze zagen den schooier beenen ook en ze raadden het overige. Sarellowie, was hij in zijn draai? vroegen ze. De vluchter sloeg een groot kruis- teeken. 't Is de duiveljaagbalgde hij. De duivel 'k Mag in de hemel vliegen de duivel is 't'k Zag zijn steert achter hem zwierelen. Ik ga er voor geen Zondag 18 Juli Een weerspreuk Wat Juli en August niet koken wijs [beraden. Dat laat September ongebraden Weet gij hoeveel onweersbuien er ieder jaar zijn Niet minder dan 3.000 meteorologische instellingen hebben berekend dat er ieder jaar 44.000 onweders over de wereld plaats hebben. Men heeft eveneens berekend dat een hevige onweersbui in een gematigd klimaat (b.v. het onze) 200 bliksemstralen per uur fa briceert. Het gemiddeld aantal blik semstralen over de gehele wereld moet 100 per seconde bedragen. Maandag 19 Juli Vandaag viert de Kerk een der grootste sociale werkers, een heilige terzelfdertijd, de Heilige Vincentius a Paulo. Hij werd in Gascogne gebo ren in 1576, uit arme ouders. Als jon gen was hij herdersknaap, maar ten koste van vele opofferingen liet men hem priester worden, met de gedach te later van zijn preken te kunnen genieten. Vincentius echter wilde daar niet van weten en van geen preken horen. Als zielzorger was hij werkzaam bij Parijs en later te Chatillon (bij Genève). Ook werd hij aalmoezenier der galeislaven, die op de Franse vloot als roeiers dienst deden. Dinsdag 20 Juli Feest van Sinte Margaretha, ver eerd te Baardegem, vooral voor de kinkhoest. Men heeft er een dubbele beeweg de korte rond de kerk, en de lange langs de 5 kapellekens men wijdt er water voor de zieke kinderen. Te Lichtervelde (W.V1.) komen de pondgroote meer. En zie, terwijl hij nog aan 't ver tellen was, kwam de kapitein uit zijn huis al zijn vest aantrekkend, recht op Sarellowie af en greep hem bij den schouder, juist als hij op het vluchten stond. Spèce de chimpanzé, cré nom de! vloekte hij, 't is ikke mijnhérre de capitaine; steke de patte uit. Sarellowie, gedooid, opende de hand en d er viel een stuk van twee frank in. Merci, menhere de kapetin, zei de schooier. Dat iste gesprok, coco, knikte de kapitein, al een vriendenslagske op Sarellowie's schouder gevend, en 't is ikke nicheer da; en 't isse gij mag kom nog; 't isse gij arme duuv'. Dat voorvalletje werd evenals veel andere rond verteld en besproken ten huize en te velde; het deed wel la chen op de kappe van den zot, doch het zette niettemin den lof voort van zijn goedhartigheidzoo werd hij een vermaardheid op de streek bij het ei genlijke volk en won hij, met van bij gekend te zijn, eer achting dan af keer, al kon hij soms lomp loederach tig zijn en driekantig. Op een voormiddag, in het hart van den zomer, als 't zoo heet was dat de kraaien gaapten, had Flavie de schuur open gezet en een schut- toekomstige moeders bij haar beeld bidden zij wordt er aanroepen tegen kinderziekten, buikpijn en krampen. Te Neigem (O.VI.) wordt ze voor al aanroepen door vrouwen in ba rensnood. De vrouwen dragen gewij de draadjes mee en dragen die rond de heupen. Woensdag 21 Juli De H. Praxedes die vandaag ge vierd wordt, wordt door de schippers als patroon vereerd, en de H. Rainel- dis wordt aanroepen tegen de zweren. Donderdag 22 Juli De H. Maria Magdalena is de pa trones der reukwerkbereiders (daar zij de voeten van Christus zalfde), der haarkappers, coiffeurs, hoveniers, pot tenbakkers, handschoenmakers, boet vaardige gevallen vrouwen en meisjes. Ook de H. Maria Magdalena is een regenheilige. Luister maar «Op Magdaleen Doorgaans gemeen». "Regent Sinte Magdaleen 't Regent dagen achtereen,,. Vrijdag 23 Juli Weerspreuk In de Hooimaand moet gebraden. Wat in September moet geladen Was dit maar waar geweest in Juli Zaterdag 27 Juli Weet ge wat Marcus Aurelius, een schrijver uit de Romeinse tijd, schreef over de goedheid Wees goed schreef hij, maar in eenvoudigheid, want hoogmoed over de deugd is het meest onuitstaanbaar Wij zouden zeggen Uw linkerhand moet niet weten wat uw rechterhand geeft Onze rechtskundige houdt zijn eerstkomende zitdag op Zon dag 25 Juli, tussen 10 en 12 uur, in het lokaal De Koorn- bloem Grote Markt, Aalst. hekkentje in het deuregat geplaatst, om de verstoptheid uit de konijnen- koten te houden, waar de beestjes met de hondejacht lagen, uitgestrekt en plat te gronde. Er liepen in de ruimte van de schuur, tusschen de koten die langs de wanden t'allenzij- den het eene boven het andere opge timmerd waren, een bende van twee en zeventig rekkelijke konijntjes van de eerste nesten, afstammelingen van Fifi, Loulou en de andere, welke nu allemaal voor den tweeden keer moe der waren van een polk kleine kor nuiten, die nog bij moere in de wolle spartelden. Dien voormiddag was de kapitein op den dril geweest, en, bij zijn terugkeer, vond hij, juist tegen het achterhofpoortje, een rekkelijk jong konijn, stokkedood en met de ingewanden uit den balg. Als een kanonbal poefte hij in de keuken en schijverde met Flavie naar de schuur; niets scheen er verward, doch er ont braken twee konijntjes. Al de klokken gingen aan 't luiden Canonniers a vos piécesmoo- relde hij. Hij vluchtte het huis weer in en kwam terug, gewapend met een re volver. Sale curé de chatcré nom de vloekte hij, 't is ikke massakreer't is ikke troueer alle kats (Wordt voortgezet). 6 aa* wii

De Koornbloem | 1948 | | pagina 6