- Stadhuisratten - Gedenkdagen Folkloristisch kalender* Rechtskundige Dienst Wij Verwisselen VOEDERGRANEN 6 DE KOORN BLOEM 4 Sept. 1948 Zondag 5 September i Op 5 September 1877 werd te Gent, als gevolg van een oproep van Aelbrecht Rodenbach, de eerste Al gemene Landdag der Vlaamse stu denten gehouden. Maandag 6 September: Op 6 September 1889 ontplofte in de Corvilain-fabrieken te Hoboken, 80.000 kg. buskruit, wat het leven kostte aan 100 mensen. Dinsdag 7 September Op 7 September 1426 had de ope ningszitting plaats van de Leuvense Universiteit, die in dat jaar door de hertog van Brabant, gesticht was. W oensdag 8 September Op 8 September 1853 stierf Frede- rik Ozanam, een der grootste «leken apostels» der vorige eeuw. Hij is de voornaamste stichter der Vincentius- genootschappen, bestemd om armen en noodlijdenden te helpen. Geleerd en op letterkundig gebied zeer bedrij vig, ligt toch zijn grootste betekenis in zijn sociale en caritatieve arbeid. Hij heeft de katholieken wakker gemaakt voor het sociale probleem, en vooral van hun plicht als broeders onder elkander te leven. Zijn sterkste karaktertrekken waren wel een dee moedige liefde tot God, een blij en daadwerkelijk christendom, goedheid, familiegeest, vriendschap en onver schrokkenheid. Het proces zijner za ligverklaring werd in 1923 ingeleid. Donderdag 9 September Op 9 Sept. 1771 werd te Aalst geboren J. Fr. Kluyskens, Zuid-Ne derlandse geneeskundige. Hij over leed als hoogleraar te Gent op 24 Oktober 1843. Vrijdag 10 September Op 10 Sept. 1883 stierf te Ant werpen de invloedrijkste Vlaamse romanschrijver van de 19e eeuw, Hendrik Conscience. Hij was de zoon van een Franse vader, die onder Napoleon in de stad Antwerpen ge komen was, en van een Vlaamse moeder, die op Hendrik een grote invloed heeft gehad. Eerst wordt hij hulponderwijzer en neemt in 1830 dienst als vrijwilliger. In deze jaren is 't Nederlands gans verbannen uit het openbaar leven in Vlaanderen, Aanvankelijk schrijft Conscience in 't Frans. Zijn eerste Vlaamse werk is Het Wonderjaar 1566 dat niet erg gunstig onthaald wordt. Vooral zijn vader was tegen dit Vlaams ge schrijf gekant. Zijn voornaamste werk «De Leeuw van Vlaanderen» heeft hij voltooid in 1838. Zijn faam is van nuaf voorgoed gevestigd en in 1842 huwt hij met Maria Peiven. In 1881 verscheen zijn honderdste boek en nog tijdens zijn leven krijgt hij te Antwerpen zijn standbeeld. Voor onze hedendaagse lezers is zijn lectuur, alhoewel gezegd wordt dat ze wegens de gebrekkige taal en de gallicismen moeilijk is, nog zeer gegeerd. In vele talen werden zijn boeken vertaald. En met recht staat op zijn standbeeld geschreven Hij leerde zijn volk lezen Zijn voornaamste werken zijn «De Leeuw van Vlaanderen», «De Kerels van Vlaanderen», «Hoe men schilder wordt», "De arme Edelman Zaterdag 11 September t Op 11 September 1606 overleed te Amsterdam de Nederlandse schilder en schrijver Karei van Mander. Hij werd geboren te Meulebeke in 1548, verbleef van 1574 tot 1577 in Italië, nam in 1583, wegens de kerkelijke beroerten, de wijk naar Haarlem in Nederland. Van Mander schreef ge dichten maar is vooral gekend door zijn Schilderboekeen levensbe schrijving van Nederlandse schilders. Zondag 5 September Weerspreuk Warme Herfst, Harde Winter Maandag 6 September Weerspreuk Vorst in September, Zachte December Dinsdag 7 September Feest van de H. Hilduardus, in Brabant en in Limburg de beschermer van de notelaars. Morgen O. L. Vrouw geboorte, waarvan de weerprofeet zegt Op O. L. Vrouw Geboort, Trekken de zwaluwen voort Woensdag 8 September Vandaag feest van O. L. Vrouw Geboorte. Een drukke bedevaartdag vandaag ter ere van O. V. Vrouw. In de Duikalmanak van Gezelle leest men «September, die men Pietmaand heet, Dadizele op zijn beste kleedt, Kortrijk, Meenen, Roeselare Gaan der te voet en te peerde naar Elk met een broodje naar huis toe keert En Onze vrouwe heuren geboortedag [eert». Te Dadizele vereert men vandaag O. L. Vrouw in barensnood en ter bescherming van hagel en donder. Vandaag ook feest van Sint Hadri- aan, te Haacht, in Brabant, vereerd tegen de besmettelijke ziekten van het vee (3e Zondag van September grote begankenis). Te Oordegem (O. VI.) wordt hij aanroepen tegen puisten, pest, smart en kwalen en ook om de paarden en andere dieren te bevrijden van het vuur «Noch meerder willen wij gedien, ons peerden, coyen, calveren, vien, schoepen, verkens en al ons dier die te bevrijden van het vier. Donderdag 9 September De H. Andanasus of Omaar, die vandaag gevierd wordt, wordt aan roepen tegen de oogziekten, tot ge nezing of tot geduld in deze harde beproeving. Vandaag ook feest van de H. Pe trus Claver, patroon der negermissiën. Vrijdag 10 September: De H. Nikolaus van Talentino, die vandaag gevierd wordt, wordt aan roepen tegen de bekoringen tegen de plotselinge dood en tegen geraakt heid. Maar het meest wordt hij ver eerd tegen de veeziekten. Zaterdag 11 September Weerspreuk Als het in 't begin reeds dondert,. Zal in 't volgend jaar het graan [goed groeien,,. ALLE INLANDSE tegen mengvoeders KIEKENVOEDERS - VARKENSMELEN KOEVOEDERS KALVERMELEN Vraagt inlichtingen op onze Bure len of bij onze zaakvoerders. Onze rechtskundige houdt zijn eerstkomende zitdag op Zon dag 12 Sept. tussen 10 en 12 uur, in het lokaal De Koorn- bloem Grote Markt, Aalst. 21 MENGELWERK. door Ward Vermeulen. Nietemin bezag hij haar liefderijk, opende de armen en zoende haar op recht aangedaan. 't Isse gij zijt une fée! jubelde hij. Dat moest nu ook juist passen na de vespers vergezelde juffrouw Gode- lieve Stroobandt haar vriendin Renee en bracht aan mijnheer den kapitein de groeten en hoogdagwenschen van vader en moeder, alsmede deze van Zegher, die sedert den vooravond thuis was. 't Is gij zegge Ségère? lonkte de kapitein. Ja, mijnheer de kapitein, knikte Godelieve, Zegher is de vervlaam- sching van Victor. 't Isse Victor meer veel schoon, knoterde hij, 't Isse Victor wil zeg een zege van de praal. Juist, mijnheer, stemde 't meisje mee een Zéger van de Praal! Gnou-gnou! grolde hij. De meisjes muisoogden naar elkaar en monkelplooiden. En moeder belastte mij U en juffrouw Renee tot een koffiebaltje uit te noodigen, mijnheer de kapitein, zei Godelieve. Hij wrong de schouders en brab belde wat onverstaanbaar. Vader ook vermaande mij her haaldelijk deze boodschap niet te ver geten, vervolgde ze. Bou...l gromde hij, seffens zijn moustas afvegend en opstrijkend. En ik ook, mijnheer de kapitein. 't Isse gij ook, gij Zijn gezicht helderde op en zijn oogen straalden. 't Is ikke zijn charmeerriep hij, rechtstaande en buigend met al de ding van een ouden vrijer, die nog niet uitgeveunsd is. Hij ging weer zitten met een wolksken op het voorhoofd. t Is ik kanins zorg moet't is Renee dié komme, stemde hij wel vriendelijk toe, doch met een toontje weemoed. Ha, nu waren ze'r toch boven op! Aanstonds werd de dag bepaald en vertrok Godelieve trippelvoetend, vergezeld van Renee, die haar een stapken uitgeleide deed met poppe lend hart. Toen Godelieve thuis kwam, stond Zegher, onttodderd als een klokhen, haar den weg af in de poort. Komt hetvroeg hij gejaagd. Lieve bezag hem half lachend, half ernstig. Ge zijt zoo betinteld, zei ze. Hij ging dicht bij haar staan en fluisterde zuster, 'k heb een mordant in den kop Nu werd ze voor goed ernstig en keek streng in zijn oogen. Zegher, sprak ze dof, maak dat lief kind niet zot; ge zijt hier in Leu ven niet en zij is er geen meisje voor ook. Hij gaf haar een ongeduldig stootje. Meent ge dat ik zot benschoot hij uit, t is nu vijf maanden dat ik haar vizioen in mijn hertik asem en werk en leef door haar. Zuster, ik zie Reneetje zóó-zóó geerne Wordt ze dan weerdig, besloot Godelieve. Wie of wat meent ge dat ik ben schoot hij uit. Een student, monkelde ze. Als ge wilt, ja, gaf hij toe, maar een student die op zijn pas blijft. En omdat ik op mijn pas blijf en weet dat ik haar weerdig ben verstaat ge dat Vlaamsch daarom zeg ik ze wordt mijn vrouwtje, zij, of nim mer niémand Er weerlichtte een glim op Lieve's gezicht, doch hij vervloog evenras als hij er kwam, als een zonnesmeet door wolkgewemel van den akker geveegd. k Zie dat het werkelijk ge meend is, broer, zei ze, maar peins er nog drie maal Reneetje is een perel. maar, de zot?... Enne, al dat gebab bel... Is 't waar wat ze van den kapi tein zabberen, of is 't laster? En dat het nog waar zij, zuster... Maar kijk dan eens rond in de wereld... Hoor,, ik besluit zij staat boven alle mod der! Er ging juist gerucht opde ach terdeur schraafde op haar hengsels en de twee fluisteraars waren het op, zoo rap als een troep verschuwde musschen. Eenige dagen later ging Renee Vanlanden het beloofde bezoek af leggen; nu duurde 't zoo lang niet eer Zegher het gezelschap zocht. Re nee sloeg geweldig rood uit, toen hij haar de hand reikte en hij zelf was zoo blood als een schooljongen. Na de beleefdheidsformule zocht hij naar woorden doch vond ze niet hij werd verlegen, gepakt, voelde zich dom en onnoozel en greep eindelijk naar de eerste de beste inleidingsstof. Juffrouw Renee, hoe is 't met de vorderingen in het aanleeren van Vlaamsch? vroeg hij aanmoedigend lachend. Ik spreek al goed, nikte ze, Go delieve zegt, dat ik vlot spreek, maar ze flatteert mij. (Wordt voortgezet).

De Koornbloem | 1948 | | pagina 6