- Stadhuisratten - Folkloristisch kalender* Gedenkdagen DE KOORNBLOEM - 18 Sept. 1948 Zondag 19 September In mijn oude almanak lees ik Als Meert de eerste maend van [*t jaar was, even doe Quam mij de naem, die ik nu voer, [September, toe. Ik ben den Herfst begin, en ook [des Zomers laetste Doch, mits ik vruchten breng, ben [ik niet van de quadste. Maandag 20 September} Vandaag feest van St Eustachius, patroon van de jagers. Hij wordt aan roepen tegen de krankzinnigheid. Sint Eustachius is ook een der 14 Noodheiligen. Dinsdag 21 September Sint Matheus die vandaag gevierd wordt, is de patroon van de bankiers, ontvangers, schrijnwerkers en meu belmakers. In de weerkunde zegt men Goed weer op Sint Mattheus, het volgend jaar een goed wijnjaar. Wanneer men vandaag de ram onder de schapen laat, zal men lam meren hebben op Lichtmis. Woensdag 22 September t De H. Maurits, wiens feest van daag gevierd wordt, is de patroon afkomst was, werd te Meerendree (Oost-Vlaand.), geboren. Eens kwam hij met zijn oom naar een Abdij te Gent, om er het H. Vormsel te ont vangen. Op de terugweg verzocht hij zijn oonj, wat in de Abdij van Dron gen te mogen vertoeven om er de H. Maagd te danken om de genade van het H. Sacrament. Daar hij er te lang bleef naar het gevoelen van zijn oom, maakte deze zich zo kwaad, dat hij Gerulphus onderweg met zijn zwaard doorstak (f748). Hij werd te Meerendree begraven, en zijn graf werd weldra door vele pelgrims be zocht die er wonderbare genezingen bekwamen. Later werden zijn reli kwieën naar de Abdij van Drongen overgebracht. Dit geschiedde op 14 Mei, de dag waarop men meest de heilige gaat vereren. Men noemt ze de Gerulfusdagen: Te Drongen, op de plaats waar de heilige vermoord werd, bestaat nog een kapel, waar men gaat beewegen tegen de koort sen en de hoofdpijn. Zondag 19 September Op deze dag 1897 werd de Vlaam se priester E. H. Daens door de Bis schoppelijke overheid voor een maand geschorst, om ten voordele m i /n j \r van de Vlaamse arbeiders, die in de van INIevele Dost-Vlaanderen), Var- ,TTt 7iu /dj- i fabrieken slaafhjke arbeid moesten senare IW-Vi). en Moves (Mdinrren). verrichten, het woord te hebben ge- senare (W-Vl), en Hoves (Edingen)r alwaar hij vooral vereerd wordt tegen de hoofdpijn. Donderdag 23 September Weerkunde Warme Herfst Geeft koude Winter. Vrijdag 24 September Feest van O. L. Vrouw, Vrijkoop der Slaven. Zaterdag 25 September De H. Gerulphus die van adellijke voerd. Maandag 20 September t Op deze dag 1859 werd te Nevele de Vlaamse letterkundige Cyriel Buysse geboren. Hij was een neef van de gezusters Loveling, werd eerst voor de handel opgeleid en bracht hiervoor o.a. twee jaar in Amerika door, maar wijdde zich weldra geheel aan de letteren. 's Winters verbleef hij inden Haag, 's Zomers te Afsnee. Buysse is schrij ver van een lange reeks realistische romans, o.a. «De Biezenstekker», Het leven van Rozeken van Dalen Bolleken Het Ezelken Tan tes», Uleken enz... Hij beschreef steeds het arm Vlaanderenhet land van de rijke bodem maar bevolkt met arme, schamele mensen. Dinsdag 21 September t Vandaag gedenken wij de grootste en tevens de beroemdste dichter der Romeinen, Publius Maro Virgilius, gestorven, 19 jaar vóór Christus, te Brindisi. Door de gunst van Mae cenas kwam hij in nauwe betrekking tot het keizerlijk hof. Zijn drie hoofd werken zijn Bucolica, Georgica en wel voornamelijk de Aereïs, geschreven op aandrang van keizer Augustus en waaraan hij na een arbeid van 11 jaar niet de laatste hand vermocht te leg gen. De Aeneïs „in 12 boeken behan delde de stichtingsage van de Ro meinse staat. Woensdag 22 September Op 22 Sept. 1610 overleed te Ant-' werpen Jan Moretus, wat de Latijnse naam is voor Moerentorf, de oudste van het befaamde Antwerpse boek drukkersgeslacht. Jan Moerentorf werd geboren in de Scheldestad op 22 Mei 1543. Hij trad reeds in 1557 in dienst van ChristofFel Plantijn. In 1562 was hij werkzaam in Italië daar Plantijns drukkerij, onder beschuldi ging van ketterij, stil lag, maar drie jaar later werkt hij terug in de Plan- tijnse werkstede. In 1570 treedt hij in het huwelijk met Plantijns tweede dochter, Martina. Hij hield ^ich voor al bezig met de boekbinderij en de boekhandel. Gedurende het verblijf van Plantijn te Leiden van 1582 tot 1585 bestuurde hij het Antwerpe huis. Donderdag 23 September x Op deze dag werd in 1878 te Den- 23 MENGELWERK. door Ward Vermeulen. Eenige oogenblikken was het zoo stil in de keuken als in een vroegmis. De kapitein was bleek geworden en beet op zijn tanden. Cré nom, vingt miljards de mil- jards! brak hij los, 't is ik mitraljeer! Verbodene wapens, kapitein; 'k zegge verbodene wapensknapte Fikten. Renee naderde en streelde oomtjes schouder. Kom, kom, oomtje, is dat nu wel een hoog woord weerd suste ze. Hij snakte zijn schouder uit de streeling los en glarieoogde, al de ge- slotene vuisten vooruitduwend. Canoniers a vos piéces! moo- relde hij, 't is ikke schiet tout le ba zar! Fikten stond monkelend zijn pruim te knabbelen. Wa wa, kapetin, spotte hij, schieten preciesMet los poer zeker, 'k zegge met los poer. 't Is gij bute, spèce de martiko .bulderde de kapitein. Wa-wa, 'k ga algelijk eerst mijn glas kuischen, zei Fikten en hij dronk goedmoeds zijn druppel en likkebaar- de. 't Futje was al over en de kapitein schoof een stoel bij. Ordonnansriep hij, 't is gij een drup nog doe vol. Merci, kapetin, dankte Fikten, 'k heb genoeg. 't Is gij niete facheer? Voor geen blinden duit; 'k heb 's levens andere beestjes gezien, zei Fikten en hij trok weg. 't Ging nu slecht in huisde kapi tein vuurde den wrok aan in zijn hart, liep zwijgend weg-end-weer, of hield duivelsoorlog zonder recht of reden. Zelfs Renee leed er onder, doch al die bitsigheid was slechts een begin en nog kinderspel met wat volgen zou. Eenige dagen na 't ontvangen van het eerste schrijven, volgde er een tweedenu was het geen officieel ant woord, maar een aanslagbiljet we gens uitgevoerde werken van alge meen nut; ruiming van gracht op eene lengte van twee en twintig me ter, de helft van de kosten ten laste van mijnheer Armand Delforce, rus tend kapitein te Klimopbedrag twee en veertig frank en zeven en vijftig centiemen. Dit officieel stuk was genaamtee- kend door den schepen van openbare werken, mijnheer Amand Stroobandt. Bougre! Er kletsten drie stoelen om in de keuken en de koterhaak schijverde over den vloer. Flavie kwam aange vlogen met de armen in de lucht en Renee ging in den tuin dolen. 't Is ikke... Bedaar je, bedaar je, lawaaima ker! stilde Flavie. Maar nu ging het over zijn hout als een wildeman stormde hij buiten en moorelde Renee Renee kwam het af, koes als een muizeke. Oom Sale curé de Strobante't Isse gij niet ga meer bij de Strobante't isse gij niet klap nog meer met de Strobante. 't Is ikke, 't is ikke... mil- jon de miljardsPékin de Strobante Gelijk een ziek vogeltje dat in 't hart van den blijden, glanzenden zo mer niet meer schuifelen kan, en, in gekrompen, het gezang der andere 'vogels hooren moet, zoo ging het Re nee Van Landen. Haar hartje was kortelings opengegaan en de levens vreugde was er in gegulpt en had haar geheel doorgloeid ze wist wat liefde is. Het was wél haar éérste liefde, maar 't zou ook haar éénige zijndie liefde was een deel van haar leven, dermonde het standbeeld onthuld van Pater De Smedt, de apostel der Roodhuiden (geboren in 1801 en ge storven op 23 Mei 1873). Vrijdag 24 September Op 24 September 1904 stierf Niels Finsen. Niels Nyberg Finsen, Deens ge neesheer, verwierf in 1903 de Nobel prijs door het succesrijk aanwenden van de lichttherapie (invloed van het licht op verscheidene ziekten). Reeds de eerste jaren na het beëindigen van zijn studies in medicijnen te Kopenha gen, wijdde hij zich aan zijn speciale studie, de lichttherapie. In 1893 gaf hij zijn studiën uit over «de rode kamer», waarin hij aan toonde, dat pokkenpatiënten door de inwerking van rood licht genezen, omdat dit de scheikundig werkende ultraviolette stralen buitensluit. Zaterdag 25 September Op deze dag in 1506 overleed te Burgos Filips de Schone, hertog van Burgondië, zoon van Maximiliaan v. Oostenrijk en van Maria van Burgon dië, vader van Keizer Karei V. Hij werd geboren te Brugge, op 22 Juni 1478 en bekwam reeds in 1494 zijn meerderjarigheidsverklaring. Zijn vader (Maria van Burgondië was intussen overleden) ging zich meer en meer met zijn Duitse en Ita-- liaanse zaken bezighouden, zodat de regering van de Nederlanden meer en meer in handen kwam van Filips de Schone en van diens raadgevers. Men verwachtte algemeen van hem een Nederlandse staatskunde (hoewel hij schier uitsluitend Frans sprak en on der sterken Fransen invloed stond) op vrede en rust gericht, in goede ver standhouding met de buren. Met En geland lukte dit, en ook met Parijs sloot hij een verdrag. dat niet kon losgescheurd worden, zonder haar leven brokke van een te wringen. Ze zag Zegher Stroobandt gaarne 1 't Was zoo zoetjes en verraderlijk gekomen als in een droom, en, als ze ontwaakte, was ze geen meisjeskind meer, maar wel een jonge vrouw dat voelde ze en ze was preusch! Geen oogenblik meer aarzelde ze noch streed ze tegen, maar liet haar rein, maagdelijk hart openzwellen en op gaan, jubelend als een leeuwerik, die naar de azuren lucht rijst. T wijfelen deed ze geen stonde, want in Zegher's oogen had ze ook de liefde gelezen een sterke, gewel dige liefde dat was ze zeker. En ze zag hem in verbeelding, de lange haren achteruit over den kop gestreken en den blik uit de diepe, donkere oogen zoo ingrijpend op haar gevest, wijl zijn handen op het tafelblad zenuwachtig en ongedurig speelden. Met zich droeg ze dat beeld over al mee en door die liefde hoorde en zag ze nu alles en ademde en leefde ze. Alles was zoo schoon en zoo heerlijk de grillige lentezon aan den hemel, de uitbottende boomen, het bladschietende struikgewas en de groenende akkers. ('t Vervolgt.)

De Koornbloem | 1948 | | pagina 8