Noodzakelijkheid een grondontleding. Prijzen der Voeders grote afslag Bericht aan Stamboekopnamen voor land- en tuinbouw vrouwelijk vee 1948» Rechtskundige Dienst Najaar-Reuringen voor Stieren» De tractor in de Landbouw* Land- en Tuinbouw Jaarboek 1948» DE KOORNBLOEM - 25 Sept. 1948 Een onzer leden uit Moorsel, die reeds bij verschillende achtereenvol gende teelten steeds mislukkingen had, was op het gedacht gekomen dat de fout aan de grond moest liggen. Daarop liet hij door onze diensten een staal nemen. Ten gerieve van al onze lezers, en om te bewijzen hoe noodzakelijk de grondontleding voor vele perceelen kan zijn, geven wij hieronder de uitslag van de ontleding Beoordeling van de grond en bemestingsadvies Teelt: Aardappelen. Reactie of zuurheidsgraad Uiterst zuur. Bij de bemesting de voorkeur geven aan alcalisch-werkendé mest stoffen. Toe te dienen dosis kalk on geveer 3.500 kg. waarvan 2.000 kg. toedienen onmiddellijk na het planten der aardappelen en dan lichtjes on derwerken en de rest kalk na de aard appelteelt. Pos foor gehalte Te laag gehalte. Flink bemesten voor de volgende teelten. Toe te dienen dosis onge veer 100 eenheden (onder vorm van een alcalisch werkende fosfoormest- stof). Potas Te laag gehalte. Flink be mesten voor de volgende teelten. Toe te dienen dosis: ongeveer 180 eenhe den. Humus en stikstof Middelmatig humusgehalte. Stalmest toedienen. Toe te dienen dosis stikstof: ongeveer 90 eenheden. BESLUIT De sterke zuurheid is hier de oorzaak der mislukkingen. Verder ook het fosfoor- en het potas- gehalte verbeteren. Zonder bekalking zijn hier totale mislukkingen onver mijdelijk. Een bekalking is op dit per ceel zeer dringend nodig. Om te ver mijden dat de aardappelen, teelt die thans gaat volgen, door schurft zou den aangetast worden, raden we aan ofwel eerst na deze teelt te bekalken, ofwel bekalken onmiddellijk na het planten der aardappels. De kalk wordt dan met het gelijkeggen van het veld lichtjes- en later met het aan aarden verder ingewerkt. Indien men aldus te werk gaat heeft de bekalking geen invloed op het schurft der be staande aardappelteelt en komt de grond in goeden toestand (op gebied van reactie) voor de daaropvolgende teelt. Op al de voeders kwam de laatste weken een der prijzen. Gaat de prijslijsten nazien bij de zaakvoeders of op onze burelen. Vooral de samengestelde voeders voor VARKENS KOEIEN KIEKENS kregen een gevoelige klap, gezien de inzinking van de graanprijzen. In uw belang moet U de prijzen volgen, ze worden laag en het kan niet eeuwig zakken. Zitdagen van het personeel. Het Hoofd van de Bijzondere Dienst voor Plantenziekten heeft de eer, aan alle belangstellenden (Tuinbouwers- Boomkwekers-Landbouwers en alle liefhebbers) mede te delen, dat de Technici van de Dienst, steeds koste loos kunnen geraadpleegd worden op volgende plaatsen, dagen en uren 1. Mr. Mevis A. 4, Manitobalaan, St Andries-Brugge. te TORHOUT de 2Woensdag van 10-12 u. in Gasthof «De Zwaan». teKORTRIJK de 3= Maandag van 15-16 u. in Café «De La Poste». Ten huize Elke Zaterdag van 9-12u. 2. Mr. Maeyens Eug. 70, School straat. St Amandsberg. te GENT Elke Vrijdag van 17 tot 18 u in Café «L'Yser». Ten huize Elke Zaterdag van 9-12 u. 3. Mr. Matthys R. 27. Kerkstraat. Loochristi. te ST-NI KLAASde 2e en 4e Don derdag van 9,30-12 u. in Café De Hoop Ten huize Elke Zaterdag van 9-12 u. 4. Mr. Pollet A. 7, Oostendestraat, Gent. te WETTEREN de 1' Donder dag van 9-11 u. in Café De Stad Gent te AALST de le Zaterdag van 10-11 uur in Café Paviljoen 11 -12 uur in Café De Koornbloem 5. Mr. Schelstraete H. 15, Lem- bergesteenwegMerelbeke. te GENT Elke Vrijdag van 10-12 uur in Gasthof De Rode Hoed 6. Mr. Callebaut G. 392, Leuvense steenweg, Schaarbeek. te MECHELEN de 1' Zaterdag van 9,15-11 uur in Café Belga». te ANTWERPEN 1' Vrijdag van 14-15,30 uur in Café De Klok», Klapdorp. te ST.-TRUIDEN 3< Zaterdag van 10-12 u. in Café «Vossius» Grote Markt. 7. Bureel van de dienst11, Park laan, Gent. Hoofdinspecteur G. DELFOSSE. Elke werkdag van 10-12 uur en van 14-17 uur. (Zaterdag uitgezonderd). Aan bovenstaande adressen, kan eveneens schriftelijk om inlichtingen verzocht worden over bepaling van ziekten, insekten- of andere parasie ten, met hunne gepaste bestrijding. Het eventueel opgezonden ziek plantenmateriaal of dierlijke parasie ten, moet zo fris mogelijk genomen worden. In interessante gevallen mogen de Technici van de Dienst, ter plaatse gevraagd worden, waar eveneens kos teloos, de nodige inlichtingen worden verstrekt. Onze rechtskundige houdt zijn eerstkomende zitdag op Zon dag 26 Sept. tussen 10 en 12 uur, in het lokaal Oe Koorn bloem Grote Markt, Aalst. Donderdag 30 September 8,30 u. Wetteren, Dries. 9,Serskamp, Dorp. 9,30 Schellebelle, Kerk. 10,— Wichelen, 10,30 Uitbergen, 11,— Schoonaarde 13,30 Smetlede. Dorp. 13,50 Oordegem, 14,20 Vlierzele, 14,40 Letterhoutem 15,30 Westrem, 15,55 Massemen, Vrijdag 1 October 9,u. Wijnhuize (Steenhuize). 10,St Maria-Lierde, Statie. 10,30 Hemelveerdegem, Dorp. 11,Nederboulare, Reep. 11,30 Geeraardsbergen, Markt. 14,Onkerzele, Dorp. 14,30 Grimmingen, 15,Zandbergen, 15,30 Pollare, Zaterdag 2 October 8,15 u. Drongen-Halfweg, [De schaapstal. 8,45 Wondelgem, Kerkplein. 9,Mariakerke, Staaksken. 9,30 Lovendegem, Beiaard. 9,45 Kasteeldreef. 10,15 Vinderhoute, Dorp. 10,30 Drongen, Boekeet. 11,Halewijn. 11,15 Baarlevelde (De Hert). 14.St Martens-Leerne, Dorppl. 14,30 Deurle, Dorpplaats. 14,45 Hoog-Latem. 15,St Mart.-Latem, Kerkplein. 15,30 Afsné, Bijgevoegde Maandag 4 October 1948 te 9 uur, te Eekloo, Grote Markt, te 11 te Bassevelde, Dorp. Dinsdag 5 October te 9 uur, te Hamme, Tweebruggenh. te 11 St Gillis Dendmon. Kerkplein. Donderdag 7 October te 9 uur, te Deinze, Kerkplein, te 11 te Kruishoutem, Markt. Vrijdag 8 October te 9 uur, te St Gillis Waas, Dorp. te 41 te Haasdonk Zaterdag 9 October te 9 uur, te Grootenberge, Dorp. te 11 te Dikkelvenne, Maandag 11 October te 9,uur, te Kluizen, Terdonk-Brug. te 11 te Lokeren, Veemarkt. Dinsdag 12 October te 9 uur, te Aalst, Houtmarkt, te 11 te Ninove, Markt. Donderdag 14 October te 9 uur, te Landegem, Dorp. te 11 te Aalter, Statieplein. Vrijdag 15 October: te 9 uur, te Oudenaarde, Markt, te 11 te Ronse, Steenbrugge. Zaterdag 16 October te 9 uur, te Zwijnaarde, Dorp. te 11 te Drongen, Maandag 18 October te 9 uur, te Geeraardsbergen, Markt, te 11 te Nederbrakel, Dinsdag 19 October te 9 uur, te Oosterzele, Dorp. te 11 te Wetteren, Beernaert-plein. P. S. De keuring op Vrijdag 15 October te Ronse heeft wel plaats op de "Steenbrugge,, en NIET op de Veemarkt zoals aangekondigd op de plakbrieven. Dat de wereld niet stil staat, ook de boerenwereld niet, tonen de onder staande gegevens aan. Ze geven een klein gedacht dat ook in de landbouw het roer dient omgegooid, dat het niet mogelijk zal zijn in de toekomst onze bedrijven te leiden volgens de methode, die wij tot nu toe kenden. Vernieuwing dringt zich op wat natuurlijk nu niet wil zeggen dat het heil van onze boe ren in een onbezonnen mechanisatie zou liggen. Daardoor zijn onze be drijven veel te klein. De ogen dienen nochtans geopend voor de vlucht die onze buitenlandse concurrenten ne men, een vlucht die kan leiden tot een overheersing van de Europese markt. Aantal hectaren bouwland geno men per één voorhanden zijnde trac tor U.S.S.R. (Rusland) 9 ha. Tsjecho-Slowakije 30 ha. Polen 80 ha. Bulgarije 80 ha. Roemenië 80 ha. Joego-Slavië 90 ha. Derde Jaargang. De Internationale Jaarbeurs der Vlaanderen te Gent gaf sinds twee jaar een Land- en Tuinbouwjaarboek uit. Van dit jaar af verschijnt het on der de bescherming van de minister van Landbquw. Dit degelijk en in practisch formaat uitgegeven Jaarboek omvat een 40 tal artikels over verschillende onder werpen op gebied van landbouw, veeteelt, zuivel, tuinbouw, landbouw- mechanica, toegepaste electriciteit op de hoeve, ziektenleer, tropische land bouw, landbouwonderwijs, land- bouwvakbladen, weerkunde,... Die artikels werden geschreven door spe cialisten van 't vak. Interessant zijn tevens de bijdragen over de landbouw in Belgisch Congo, de organisatie van het Ministerie van Landbouw, de opsomming van al de land- en tuinbouwscholen in ons land, een overzicht van al de bladen en vakbladen. We kunnen niet anders als onze landbouwers ten zeerste aanraden zich dit leerrijk boek aan te schaf fen. Het is een boek voor onze boe ren, op zijn plaats op de hoeve. Heel wat raadgevingen zullen onze land en tuinbouwers er in vinden. Het zal hen tevens helpen op de hoogte te blijven van al wat er bestaat op ge bied van landbouw. Hun algemene ontwikkeling zal er baat bij vinden. Het wordt verkocht aan de prijs van 25 fr. Bestelling Guinnardstraat, 20, Gent. Ook bij elke boekhandelaar. Uil

De Koornbloem | 1948 | | pagina 7