Folkloristisch kalender* Gedenkdagen V er zekering en* LANDBOUWERS, Inschrijvingslijst voor Zaaigranen en Plantgoed DE KOORNBLOEM - 23 Oct. 1948 Zondag 24 October Feest van de H. Aartsengel Ra phael, patroon van de reizigers en landverhuizers, zieden en blinden. Raphaël, Raphaël, reizigers moeten U als beschermer en bijstand groeten Vissers en blinden betrouwen, met [recht, Ook op Uw hulpe, als zij doen wat [Gij zegt.» De Sint-Raphaël-vereniging, die de belangen der landverhuizers be hartigt, koos de engel Raphaël tot patroon. Maandag 25 October De Kerk viert vandaag de Heiligen Crispinus en Crispianus. Crispinus of Krispijn is de patroon der schoenma kers en leerlooiers en wordt vooral vereerd te Diest, te Mechelen, te Peer en te Aalst. Te Aalst heeft hij in de St. Martinuskerk een bijzonder altaar. Dinsdag 26 October t Tussen zon en regen, Gaan we de Winter tegen.» Woensdag 27 October Oktober warm, Februari koud.» Donderdag 28 October» Feest van de HH. Simon en Judas Thaddeus, apostelen. In de weer kunde hebben deze twee Sinten ook hun zeg Als Simon en Judas komen, Begint men de Winter te schromen. Als Simon en Judas gaan, Dan komt de Winter aan.» Is Simon en Judas voorbij. Dan is de Winter kort nabij.» De H. Simon is de patroon der houtzagers hij wordt afgebeeld met een zaag. Judas Thaddeus wordt aan roepen tegen hopeloze zaken de bijl is zijn zinnebeeld. Vrijdag 29 October De H. Ermelinde, wier feest het vandaag is, is de bijzondere patrones van Meldert, bij Tienen, waar ze aanroepen wordt tegen de koorts te Lovenjoel, waar zich een Sinte-Er- melinde-borre bevindt, wordt ze ver eerd tegen oogziekten en lamheid. Zaterdag 30 October Houden de bomen hun blaren [Hng, Wees vooreen lange Winterbang. Zondag 24 October In 1885, 24 Oktober, werd te Zi chem, de Vlaamse prozaschrijver en volksverteller Ernest Claes geboren. Gewond tijdens de eerste wereldoor log, verbleef hij enige maanden als krijgsgevangene in Duitsland. Hoe net hem daar verging, vertelt hij in Bei uns in Deutschland en in zijn Oorlogsnovellen In deze werken treedt de sympathieke en joviale Nest reeds op de voorgrond. Over z|)n kwajongensstreken gedurende zijn jeugd te Zichem verhaalt hij in De Witte een boek dat iedere iongen in Vlaanderen gelezen heeft, en dat ook werd verfilmd, De psycho- ogie van het kind, dat dagen van vreugd en verdriet kent, lezen we in Kiki Zijn studentenbelevenissen te Leuven werden vereeuwigd in Het leven van Herman Coene De verteller, dehumorist, de typeerder ontdekken we in Zichemse Novel len De Fanfare van de St. Jans vrienden,,, Wannes Raps Onze Smid De Heiligen van Zichem Kobeke Jeugd Black Ernest Claes is gehuwd met de bekende Nederlandse schrijfster Ste- fanie Vetter. Claes is de meest typi sche vertegenwoordiger van de heem literatuur. Maandag 25 October s Op 25 Oktober 1859 werd te Am sterdam de Noord-Nederlandse dich teres Hélène (Lapidath) Swarth ge boren. Nog zeer jong kwam zij naar Brussel, waar zij een Franstalige op voeding kreeg. Zij is een melodieuse en weemoedige dichteres, die bij voorkeur de natuur en de tegenstelde liefde behandelde. Dinsdag 26 October Op deze dag werd in 1837, te Büc- ken, de Duitse Noordpoolreiziger Karl Koldewey geboren. Hij begon zijn loopbaan als matroos, werkte zich op en studeerde dan te Göttin- gen. In 1863 richtte hij op "9brzoek van Petermanrt de eerste Duitse Noordpoolexpeditie in. Met zijn schip Germania poogde hij de oostkust van Groenland te verkennen, maar moest via Spitsbergen terugkeren. In 1869 nam hij het kommando van de schepen Germania en Hansa voor een tweede Noordpoolreis. De Hansa werd door ijs-persing ver nietigd en de bemanning was ver plicht vele maanden op het ijs door te brengen. De Germania had meer geluk, want Koldewey en de later be kende Oostenrijkse poolreiziger Prayer maakten samen een sledetocht naar de Dove-baai en de kaap Bis marck. In 1870 keerden zij naar Ham burg terug. Koldewey overleed aldaar in 1908. Woensdag 27 October s Albrecht Rodenbach werd op 27 Oktober 1856 te Roeselare geboren. Reeds in het Kleine Seminarie van zijn geboorteplaats, waar hij studeerde, ontwaakte het volkse bewustzijn van Vlaandrens' Wonderknape Hugo Verriest werd zijn leermeester in het idealisme en in de strijdvaardigheid. Onder zijn invloed richtte Albrecht Rodenbach de Vlaamse Studenten beweging of Blauwvoeterij op. Trots leraars arbeidde hij aan de opbouw van de VI. jeugd in daden en geschriften en redevoeringen. Te Leuven stond hij weldra aan heUhoofd van de Kath. VI. Jeugd. Met een studententoneelgroep reisde hij het VI. land door, voerde eigen stukken op en leerde jong en oud met fierheid terugblikken op het groots VI. ver leden. In 1875 stichtte hij te samen met Pol De Mont Het Pennoen en Het Nieuw Pennoen Hij schreef Gudrun een histo risch episch drama, en tal van gedich ten die toen en nu nog met geestdrift gezongen worden. Rodenbach stierf aan de tering, slechts 24 jaar oud. Vlaanderen verloor in hem een der grootste volkse kuituurpioniers. Hij was een ruim-menselijke natuur, vu rig, evenwichtig... Donderdag 28 October Sterfdag, 1922, van paster Hugo Verriest, te Ingooigem. Verriest werd te Deerlijk geboren, had te Roeselare Guido Gezelle als leraar en werd in 1864 priester gewijd, was achtereenvolgens leraar te Roeselare, waar hij zijn «Wonderklas» had (Ro denbach, pater Lievens...), bestuurder aan het college te Ieperen, pastoor te Wakken en pastoor te Ingooigem. Hij stierf aldaar 82 jaar oud. Verriest was een uitstekend leraar, een geestdriftige jeugdleider, een meeslepend spreker, causeur en voor drachtgever en een goed dichter. Verriest was de schakel tussen Ge zelle en Rodenbach, de vriend van Streuvels, de paster van ten lande die in zijn tijd als de meest gekende figuur van het Vlaams Katholiek cul tuurleven beschouwd werd. Vrijdag 29October: Op deze dag 1590 overleed te Gouda, Nederland, Dirk Coornhert, een van de grondleggers van het Ne derlandse proza. Hij was een vrijzin nig humanist en wilde geen partij kiezen in de heftige godsdienststrijd van zijn dagen daarom werd hij zo wel door de Spanjaarden als door de Geuzen vervolgd. Steeds heeft Coorn hert geijverd voor een zuivere, hel dere, soepele Nederlandse taal. Zaterdag 30 October: Op 30 Oktober 1821 werd te Mos kou de Russische schrijver Dosto- jewsky geboren. Zijn pessimistische aanleg, gedeeltelijk door zijn vallende ziekte te verklaren, en zijn vier jaar dwangarbeid in Siberië om zijn socia listische strevingen, brachten hem tot de veroordeling der bestaande orde. Toch was hij niet verbitterd diep bleef hij verbonden met de Russische volksziel, die hij in zijn werken zo meesterlijk oproept. Daar Dostojews- ky er van overtuigd is dat het geluk slechts kan komen door de gods dienst, wordt hij in het tegenwoordi ge Rusland maar weinig geërd. Een afgevaardigde van de verze keringsmaatschappij N O O R DST A R- BOERHAAVE is alle le en 3e zater dagen in ons lokaal van 10 tot 12 uur, om U kosteloos inlichtingen te ver strekken inzake verzekeringen Brand- Ongevallen-Leven, waar hij voor rekening van het hoofdagentschap R U.Z. de zaken behandelt. De aankoop van veredelde zaaigranen en gekeurd plant goed is een dringende noodzakelijkheid om een goede op brengst te bekomen. Koopt daarom in vertrouwen bij onze maatschappij en onze zaakvoerders. Laat U onmiddelijk inschrijven. Naam van de landbouwer StraatGemeente bestelt bijZaakvoerder te ZAAIGRANEN Kgr. Soort TARWE Al ba Imperial Astra Jubilé Rufus Zanda Scandia Benoist 40 ROGGE Korte Vlaamse Petkus Waregemse GERST Linie 456 Vindicat PLANTAARDAPPELEN Kgr. Soort Eerstelingen Saskia Hollandse Bintjes Deense Bintjes Krugers Furore Hollandse Alpha Deense Alpha Voran Record Rode Star r

De Koornbloem | 1948 | | pagina 7