KALKEN. Lentezaden Onze handel met Zweden* Rechtskundige Dienst LUIZENPOEDERS. DE KOORNBLOEM - 11 Dcc. 1948 5 Elkeen heeft vroeger in de lagere school of later in de lagere of ge westelijke landbouwscholen of in voordrachten vernomen, dat voor de normale ontwikkeling van een plant de vier hoofdbestanddelen moeten aanwezig zijn. Deze zijn: stikstof, fos- foorzuur, potas en kalk. Van het belang van deze drie eerste bestanddelen is men reeds voldoende overtuigd en wordt er in de practijk minder tegen gezondigd. Men heeft reeds lang ondervonden dat deze er nodig zijn, wil men een normale op brengst bekomen. Minder goed is het gesteld met het toedienen van kalk. In de meeste ge vallen is deze onvoldoende aanwezig in onze landbouwgronden. Voorzeker hebt ge er nog niet ge noeg over nagedacht dat door de oogsten welke van het land gevoerd worden, ook tevens grote hoeveelhe den voedende bestanddelen uit uw grond worden weggevoerd. Om U een duidelijk doorzicht hier van te geven, zullen de volgende cij fers U aantonen hoeveel kilogram men zuivere stikstof, fosfoorzuur, pot as en kalk door een van de volgende oogsten per Ha. wordt weggenomen. tarweoogst 90 45 85 20 aardappelen 100 40 195 70 voederbieten 195 68 370 50 rapen 50 16 55 '45 rode klaver 140 40 105 140 weiden 75 30 90 37 voedermaïs 200 80 295 110 Dat zulks, grote hoeveelheden zijn zult ge best begrijpen, wanneer ge uit rekent hoeveel van de verschillende meststoffen moeten toegediend wor den, wil men deze hoeveelheid terug in den bodem brengen. Ook zeer grote hoeveelheden wor den uit den grond gespoeld met het regenwater. Hebben we niet onder vonden dat met regenwater minder zeep moet gebruikt worden om te wassen. Dat putwater veel harder is dan regenwater. Dit komt doordat er meer kalk in aanwezig is, welke door een grotere hoeveelheid zeep moet geneutraliseerd worden. Ook voor den opbouw van eiwit is er kalk nodig. Gebrek aan kalk werkt ook zeer nadelig op de been- dervorming bij dieren. Landbouwge wassen en granen welke groeien op gronden welke voldoende kalk bevat ten zullen dan ook meer van dit be standdeel bevatten. Aan de wilde planten welke in vele gevallen op de akkers en weiden groeien kan men in de meeste geval len zeggen hoe de reactie van den grond is. De volgende planten wijzen op kalkgebrek: zuring (zurkel), driekleu rig viooltje, spurrie, biezen, boter bloemen, paardenstaart. Wijzen op veel kalkooivaarsbekachtigen, ak- kerwjnde, klein hoefblad en de meeste vlinderbloemigen. Alhoewel deze planten reeds een zekere aafiduiding kunnen geven, bijlft het aangewezen de bodemreac tie te laten vaststellen door een uit gebreide grondontleding. Landbouwers welke wensen dat grondstalen genomen worden kunnen zulks aanvragen bjj R. U. Z., welke tegen geringe kosten, zorgt voor het nemen van de stalen en de ontleding. Niet alle planten hebben een ge lijke behoefte aan kalk. De meeste vlinderbloemigen zoals klavers en lu zerne, alsook koolzaad, vragen veel kalk. Granen en aardappelen zijn minder eisend. Lupinen en serradella, alhoewel vlinderbloemigen vragen minder kalk. Behalve als voedend bestanddeel, is kalk eveneens nuttig, zelfs nodig voor verschillende noodzakelijke ver richtingen. Kalk bevordert de ontbinding van organische stoffen in de grond om re den dat het een gunstig midden schept voor de bacteriën welke hierdoor sneller werken. Zo wordt de humus sneller ontbonden in kalkrijke gron den. Hieruit kan tevens afgeleid wor den dat het toedienen van TE VEEL kalk op zandachtige gronden tot een te snelle ontbinding van de humus zou kunnen leiden. Het toedienen van kalk maakt ze kere stoffen vrij welke in gebonden toestand aanwèzig waren. Hierdoor komt in vele gevallen p'otaS en am monium vrij dat aldus opneembaar wordt voor de planten. Het is om de ze reden dat in zekere pachtcontrac- ten voorzien is dat het laatste jaar van de pacht geen kalk mag toege diend worden, om te voorkomen dat de grond zijn reserven zou vrijgeven. Door kalk worden verschillende zuurresten in den bodem gebonden. Hierdoor kan een minder zure toe stand in de grond ontstaan. Wanneer echter de zure toestand veroorzaakt wordt door overtollig water in de grond, waardoor elke. goede verrot ting belet wordt, moet eerst afgewa terd worden wil de werking van de kalk zich gunstig doen gevoelen. Door het overdreven water wordt alle lucht afgesneden waardoor een zure ver rotting van de organische stoffen en vooral de plantenoverschotten, ont staat. Kalk helpt ook mede om de oplos bare fosfoor in de grond te binden. Deze blijft in een vorm dat hij door de planten later terug kan opgenomen worden. Bij de aanwending van kalk is ook het nadelig gevolg van de kloormest- stoffen geringer. Verbindingen tussen beiden ontstaan waardoor de kloor minder nadelig wordt. Het is voldoende bekend dat door het kalken de structuur van de grond losser wordt, wat vooral van belang is bij kleigronden. Een losse grond laat ook toe dat deze gemakkelijker bewerkt wordt. „In het alcalisch midden kalkhou- dend werken de bacteriën beter. Deze zijfl nodig voor allerlei omzet tingen in den grond. Ook als voorbehoedsmiddel tegen knolvoet is kalk en alle kalkhoudende meststoffen zeer nuttig. Zeer veel gronden lijden door te kort aan kalk. Na de meeste voordelen en het nut van het kalken te hebben behan deld, komen we tot de vormen onder dewelke kalk kan toegediend worden. Zulks kan gedaan worden onder verschillende vormen. Van het groot ste belang is het gehalte aan kalk. Nochtans, hoe fijner de kalk of kalk- meststof zal zijn, des te beter zal deze verdelen en hierdoor beter in oplos sing geraken in de grond. Ook moet deze voldoende droog blijven om het verspreiden gemakkelijk te maken. Ongebluste kalk (kluitkalk) bevat 95 °/o kalk. Deze ontstaat door het verhitten van kalksteen in de kalk ovens. Het koolzuurgas vervliegt. Zulke kalk dient eerst geblust alvo rens deze kan gebruikt worden. Dit blussen heeft plaats door het toevoe gen van water. Maar een te veel toe voegen van water maakt de kalk pap pig waardoor het openspreiden be moeilijkt wordt. In vele gevallen wordt de ongeblus te kalk op het land op kleine hoopjes gebracht en bedekt met grond. Lang zaam zal deze kalk blussen zonder pappig te worden en zal alsdan later gemakkelijk openspreiden. Doch dit vraagt meer werk zodat ook de voor keur gegeven wordt aan andere be reidingen. Gemalen ongebluste kalk. Kluitkalk wordt gemalen waardoor deze zeer fijn wordt en gemakkelijk te verdelen is. Deze kalk wordt afgele verd in papieren zakken. Een gehalte aan vrije kalk van 50 a 55 °/o wordt gewaarborgd. Gewoonlijk wordt deze genoemd poederkalk. Magnesinmkalk. Deze bevat 70 kalken 15 °/0 magnesium. Behalve de kalk kan ook het magnesium een gunstige werking hebben op de ontwikkeling van de planten. De hoeveelheden kalk welke moe ten toegediend worden verschillen volgens de zuurheidsgraad van de grond. Op zware gronden bereikte men goede resultaten met het toedienen van grotere hoeveelheden kalk. Op zandgronden moeten grote hoeveel heden vermeden worden en geeft men gewoonlijk niet meer dan 2.000 kgr. per hectare. Volledigheidshalve moet er aan toegevoegd worden dat ijzerslakken, behalve fosfoor eveneens ongeveer 40 a 50 kalk bevatten. De periode gedurende dewelke ge kalkt wordt verschilt soms volgens de gewesten. In zekere streken geeft men de voorkeur te kalken op de stoppel of in het najaar. De weiden worden vooral in het voorjaar gekalkt. De aandacht dient er op gevestigd dat stalmest niet mag in aanraking komen met vers uitgestrooide kalk. Ook het omgekeerde is waar. Hier door zou het meest nuttig gedeelte van de stalmest, nl. de stikstofverbinding, vervliegen. Men vreest maar al te dikwijls dat door het kalken schurft ontstaat op de aardappelen. Wanneer hetzelfde jaar van het kalken geplant wordt, zullen de aardappelen hiervan geen nadeel ondervinden. Het tekort aan kalk in vele gron den is zeker oorzaak van verminder- derdeopbrengstenbij onze landbouw gewassen en op onze weiden. We vernemen dat een handelsac- coord met Zweden werd afgesloten. Van Zweedse zijde wordt de in voer voorzien van Vis en visconserven, darmen, gra niet, ijzer- lood- en zinkerts, duplex, triplex, multiplex, houtwaren met on der andere deuren, gezaagd hout, mijnhout, telegraafpalen, houtpap, karton en papier, werken van ijzer en staal, heelkundige instrumenten, naai machines, drukpersen, tractors en wisselstukken, landbouwmachines, af- romers, koelmachines, machines voor voedselindustrie, electrische toestellen als transformators enz, radiotoestel len, vrachtwagens en autobussen, mo torrijwielen, schrijf- reken- en telma chines, scheikundige producten, enz. Door België en Luxemburg wordt de uitvoer voorzien van Levende planten, bloembollen en boomkwekerij prod. 12.500.000 fr. verse groenten 3.750.000 fr. vers fruit, appelen, peren, druiven 3.750.000 fr. ingemaakt fruit en ingemaakte groenten 3.000.000 fr. hop 7.500.000 fr. geneeskrachtige planten en fokpaar- den volgens behoefte, maniokmeel, palmolie, aardnootolie, katoenzaadolie, veekoeken uit Bel gisch Kongo. cokes 150.000.000 fr. vlas 36.000.000 fr. vlaswerk 6.000.000 fr. gebrande cichorei 6.000.000 fr. Verder verschillende scheikundige producten, nijverheidsproducten, glas, werktuigen, wapens, enz. Onze rechtskundige houdt zijn eerstkomende zitdag op Zon dag 12 Dec. tussen 10 en 12 uur, in het lokaal De Koorn- bloem Grote Markt, Aalst. Vele dieren lijden aan allerlei soor ten luizen. Deze maken hen onrustig en beletten hun normale ontwikke ling. Neem tijdig uw voorzorgen nu de Winter begint. Gemakkelijk aan te wenden door de kleine verstuivers. Te verkrijgen bij de magazijniers. Binnen een paar weken zullen we alle lentezaden kunnen aanbieden Zomerkoolzaad. Lijnzaad. Klaverzaad. Bietzaden. Haver en gerst. Alles van keurvelden en beste af komst met de nodige bewijzen en loden. Al onze zaden zijn gewaarborgd voor wat betreft Herkomst, Raszuiverheid Kiemkracht. stikstof fosfoorz. potas kalk

De Koornbloem | 1948 | | pagina 5