Konijnenteelt» Landbouw en Benelux* JiuMfiaid PUROL MOTTEN. gtZk' Aardappelen stomen» Eigenhandig bereiden der huid» DE KOORNBLOEM - 17 Dcc. 1949 (Vervolg van le bladzijde) aan twee steunen welke zich iets ho ger dan het midden van het vat be vinden. Een van deze steunen is hol zodat langs deze opening de stoom in het vat kan geblazen worden. Deze opening staat in verbinding met een kleine buisleiding welke de stoom in het vat verdeelt. Wanneer een met aardappelen ge vuld vat bij middel van het karretje tot bij de stomer wordt gebracht, wordt het deksel goed gesloten en een gummibuis welke op de aftakkranen is geplaatst over de opening gescho ven. De kraan wordt opengedraaid en de stoom wordt in het vat ge bracht. Het stomen van zulk een vat duurt ongeveer 15 minuten. Op hetzelfde ogenblik stond reeds een ander vat aan de tweede aftak- kraan gekoppeld. Een derde vat was gestoomd en staat af te koelen, ter wijl het vierde vat reeds afgekoeld is en weggevoerd wordt om daarna te rug met aardappelen gevuld te wor den. Op een uur tijd worden deze vier vaten gestoomd wat overeenstemt met een gewicht van 1.500 kg. Bij ze kere landbouwers werden tot 15.000 kg aardappelen gestoomd opeen dag. De gestoomde aardappelen wor den het best bewaard in eenvoudig gemaakte silos welke elkeen zelf kan maken. Het volstaat enkele betonnen platen te gieten en deze in de grond te plaatsen. Het is best de groef waarin de ge stoomde aardappelen bewaard wor den niet te hoog en te breed te nemen. Een breedte van ongeveer 70 cm. en een hoogte van ongeveer 1 m. is reeds zeer veel. Men moet ook zorg dragen dat de aardappelen niet in het grond water rusten. het water rechtstreeks in de ketel op gepompt wordt. Zoals het in de meeste gevallen gaat bij de loonsproeiers, wordt ook de stomer door de landbouwer zelf naar de volgende plaats gebracht. Wanneer men de hoeveelheid ziet welke op een dag kan gestoomd wor den, is het niet te verwonderen dat de meeste landbouwers hierdoor verrast zijn en tijdens het stomen de nodige tijd niet meer kunnen vinden voor het voldoende verzorgen van de groeven. De aannemer heeft zijn volle werk met het oppompen van het water, opvullen en aanwakkeren van het vuur en het toezicht op de stomer. Twee personen hebben hun volle werk voor het aanbrengen en vervoe ren van de aardappelen, terwijl een derde deze aanstampt. In zekere streken is het gebruik van de aardappelstomer reeds algemeen en wordt de rondrit geregeld zoals deze van een dorschmachine. Wan neer een eerste proef genomen werd is men vlug overtuigd van het groot gemak dat deze manier van aardappe len stomen op onze bedrijven kan brengen. 1949 tegen 48.000 in 1936-1938. Handelend over de varkensprijzen, wees spreker op een daling van de prijzen sinds het begin van het jaar. De vleesvarkens zijn beter voor de opbrengst dan de mestvarkens Voor het vleesvarken wordt ongeveer 4 a 5 fr. per kilo op voet meer betaald. Spreker spoort de landbouwers aan de kweek van vleesvarkens op grote schaal door te voeren. Van 1 Januari 1950 af zal in Nederland de prijs van koud geslacht varkensvlees 1,85 gul den (24,40 fr.) bedragen. Dhr Brinckman komt dan tot de zuivelproducten. Franco grens gele verd bedraagt de Nederlandse boter 80 fr. per kilo. De prijs van de Bel gische boter ligt 4 a 5 fr. hoger dan de ingevoerde en de vooruitzichten zijn, indien die minimumprijs gehand haafd blijft, dus niet slecht voor de boeren. Wanneer de oppervlakte van de groef niet te groot is kan men dage lijks een schijf afsteken en wordt op deze wijze verlies voorkomen. Op de grond tussen de betonnen platen kan kaf gegoten worden om hierdoor de aardappelen van de grond te scheiden. Langs beide zijden van de groef legt men een balk of plank waarop de wielen van het karretje rijden en worden de gestoomde aardappelen rechtstreeks in de groef gegoten. Het is wenselijk ze aan te drukken waar door ze geplet worden, minder ruimte innemen en minder lucht in de groef laten. Bovenop worden ze gedekt met een jute-zak of stro en bedekt met een laag grond van 50 tot 60 cm dikte. Ook kunnen de knollen in hun geheel in de groef gebracht worden. Op deze wijze kan men aardappe len gedurende twee en drie jaar be waren, zodat het mogelijk is bij lage prijzen een belangrijke hoeveelheid op te slaan. De aardappelen op deze manier bewaard ondergaan weinig verliezen, die zelfs kleiner zijn dan de gewone verliezen welke ontstaan door de ademhaling en het vormen van de scheuten. Het is te begrijpen dat voor het stomen een grote hoeveelheid water nodig is. Voor 100 kg aardappelen is er 15 liter water nodig zodat de ketel herhaaldelijk met water moet aange vuld worden. Het meest practisch is dat een aalvat gevuld met water bij de stomer geplaatst wordt, waaruit Landbouwingenieur Brinckman hield te Hasselt een uiteenzetting over de algemene economische belangen van de landbouw. Na zijn v/aardering te hebben uit gesproken voor het Marshall-plan, besprak hij uitvoerig de Benelux met betrekking tot de landbouw. Waren er bij de aanvang voorstanders dan zijn er nu ,ook veel tegenstanders. Hij aarzelt niet Benelux een mislukking te noemen in die zin dat men tot op heden de verwachte uitslagen niet heeft bekomen. Hij acht een volledige Unie slechts denkbaar, indien men komt tot de eenmaking van de munt en de mentaliteit aan gene zijde van de grens verandert die is momenteel ten onze opzichte nog betreurens waardig. De invoer van Nederlandse producten dient te geschieden aan een vastgestelde minimumprijs, die niet beneden de kostprijs van onze land- bouwprodukten mag liggen. Wat de teelt van broodgranen be treft, zei Ir. Brinckman, dat die met 20.000 Ha is gestegen in vergelijking met voorgaande jaar. In 1949 had ons land 153.000 Ha tarwe. Rege ringssteun heeft hier de uitbreiding van de tarweteelt bevorderd. Zij dient nog verder uitgebreid om te komen tot 170.000 Ha. België verbruikt on geveer 1.100.000 ton per jaar. In de periode van Augustus 1949 tot Juli 1950 zal ons land ruim 550.000 ton invoeren de prijs is sinds de deva luatie met 10 t. h. gestegen. Eigen voortbrengst moet het overblijvende gedeelte aanvullen. De teelt van de voedergranen is in dalende lijneen vermindering van 20.000 Ha. Alleen voor haver is er reeds 15.000 Ha minder. De opper vlakte voor de suikerbietteelt heeft haar maxima bereikt60.000 Ha in Het verbruik van boter in België per jaar en per inwoner bedraagt 11 kg; in Nederland 3 kg. De Neder landse boer ontvangt 19,70 cent (2,60 fr.) per liter melk met 3,5 vetge halte en van Nieuwjaar af zal die prijs worden teruggebracht op 2,20fr. De Belgische boer ontvangt 3,25 fr. tot 3,50 fr. Het besluit van spreker was dat de boeren, die meegaan met hun tijd, wat de exploitatie betreft, het nog zo slecht niet zullen hebben, doch diege nen die het hekken aan de oude stijl laten hangen met moeilijkheden te kampen hebben. Rond deze tijd van het jaar sneu velen de meeste konijnen die, ter ge legenheid van Kerstmis en Nieuw jaar, met bijzondere zorg vetgemest werden. Hun pels, welke nu nochtans de meeste waarde heeft, wordt zeer dikwijls voor bijna niemendalle van de hand gedaan aan de eerste de beste rondleurder, wat wel spijtig is. Deze mooie warme pelzen zouden we gemakkelijk voor eigen gebruik kunnen behouden, doch ze laten looien door een stielman kost te duur. Zeer juist, maar waarom zouden we niet zelf de handen uit de mouwen steken? We gaan akkoord dat niet iedereen weet hoe de zaak aan te pakken is op de goede manier. Wel zagen we al eens een eigen (verkeerd) gelooid vel bij de een of andere buurman, doch dan stond het hele gedoe zo stijf en hard dat het ons niets bekoren kon. En nochtans zouden die velletjes, als vloermatje aaneengezet en voor het bed gelegd toch zo schoon staan als garniering van damenmantels zijn ze altijd welkom, en als wanten voor groot en klein beschermen ze op ideale wijze tegen de bijtendste koude. Willen we het ook eens proberen, zonder veel kosten en toch met goede uitslag De vellen mogen zowel reeds vroe ger gedroogd zijn of zich in versen toestand bevinden, dat komt er niet op aan. Het materiaal dat we nodig hebben is niet ingewikkeld aluin en keukenzoutdat is al. en we komen daar seffens op terug. Wanneer we enkel beschikken over op voorhand gedroogde vellen, moeten die eerst gedurende enkele dagen geweekt worden in regenwater, volledig on dergedompeld (verse huiden hebben die bewerking niet nodig). Zijn ze goed soepel geworden dan snijdt men ze overlangs open langs de buikzijde. Alle vleesrestjes worden dan tevens verwijderd met een stomp mes. En nu vangt de eerste looibewer- king aan. Laten we aannemen dat we over een dozijn vellen beschikken (voor mindere hoeveelheid wordt dan een kleiner looibad bereid). Voor die twaalf vellen hebben we ongeveer een kilo aluin nodig, ruim een kilo keukenzout en twee emmers water. Het bad moet alleszins groot genoeg zijn om al de huiden voortdu rend te kunnen ondergedompeld houden. Het mengsel zoals het hierboven is aangegeven wordt zolang gekookt tot aluin en zout volledig opgelost zijn (wat niet zo lang duurt). Wanneer zulks gedaan is wordt de bekomen vloeistof of looibad in een houten kuip overgegoten. Wanneer dit vocht enigszins is afgekoeld zodat men er de hand kan inhouden, worden de vellen er stuk voor stuk en goed opengespreid in ondergedompeldze mogen niet aan elkaar kleven. De huiden moeten- acht tot negen dagen in dit bad blijven liggen, maar worden er om de 24 uur uitgehaald om ze te trekken en te kneden. Na de acht tot negen dagen wor den ze definitief uit de kuip gehaald en op een goed luchtige plaats te drogen gehangen. Bij verse huiden gaat dit drogen veel rapper dan bij die welke van vroegeren datum zijn. Na een paar dagen worden ze op nieuw en geregeld gerekt, gewreven en getrokken langs alle kanten om er de soepelheid in te krijgen. Wij trek ken alle aandacht op deze laatste be werking want ze is de belangrijkste. Hoe beter die wordt uitgevoerd hoe soepeler de huiden zullen worden, en dit is natuurlijk het belangrijkste punt van heel de historie. Men kan die bewerking nog ver gemakkelijken door elk vel met de onderkant over een rond stuk hout te trekken, bijvoorbeeld de dikke steel van riek of spade. Voelt dan de soepelheid in de hand voldoende aan dan gaat men tot de laatste bewerking over welke hierin bestaat dat elke huid met de puim steen afgeschuurd wordt tot alle losse nog aanklevende deeltjes worden weggenomen. Nu worden de beide zijden van het vel met zeer fijn zaagmeel ingewre ven en bestrooid waarna het weer duchtig wordt uitgeklopt. Vertoont de pels dan nog geen voldoende glans dan herhaalt men deze laatste bewer king een paar maal, wat zeer uitzon derlijk zal nodig zijn. in Uwe linnenkassen steeds het speciaal product om motten te verdrijven. Geen onaangename reuk meer. Beschikbaar in al onze ma gazijnen. 4 .'.v.v.v.v-.V.' V»'»XvXv. X-^XvX'*'•/X*'vX,'Xv Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. Doos 15 Fr. Pot 25 Fr.

De Koornbloem | 1949 | | pagina 2