Vragenbus. Ledige Zakken 38*000 vooruitstrevende landbouwers in België* Bemesting der weiden* Bestrijdingsmiddelen IVOROL Rode Eerstelingen DE KOORNBLOEM - 17 Dec. 1949 3 Onze landbouwvoortbrengst in 1948 en 1949. (Vervolg van le bladzijde) daad is de oppervlakte van deze teelt zodanig gestegen dat zij thans het dubbele bedraagt van de bezaaide oppervlakte in het teeltjaar 1947-48. Wortelplanten en knolgewassen. De oppervlakte besteed aan aard appelen blijft nagenoeg ongewijzigd (-j- 602 ha). Er valt evenwel een ver schuiving aan te stippen van de late naar de half-late soorten en de vroege aardappelen nemen een lichte uit breiding. De voeder- en halfsuikerbieten zijn gedaald van 80.785 ha in 1948 tot 73.893 ha in 1949. In hun geheel beschouwd waren er op 15 Mei 1949 7.120 ha voederge wassen minder dan op 15 Mei van vorig jaar. Andere teelten. De weiden blijven op het peil van van vorig jaar. De groenteteelt is gedaald van 25.057 ha in 1948 tot 23.014 ha in 1949, hetzij een nieuwe vermindering van 8 °/o welke zich voegt bij de in krimping van 12 °/o die reeds vorig jaar werd vastgesteld ten opzichte van 1947. De fruitteelt gaat insgelijks achter uit en rekening houdend met de steeds dalende geldelijke opbrengst van deze teelt, mag voor de toekomst nog een grotere afname in het vooruitzicht gesteld worden. Op 15 Mei 1.1. besloeg de fruitteelt nog amper 52.367 ha tegen 69.052 ha in 1945. De vermindering tegenover vorig jarig bedraagt 2485 ha. De bloementeelt en de boomkwe kerijen boeken ook enig verlies in 1949. De peulgewassen ten slotte dalen van 13.177 ha in 1948 tot 11.768 ha in 1949, hetzij een vermindering van 1349 ha of 10 De telling der dieren. De vermindering voor de land bouw- en niet landbouwpaarden be draagt samen 13.133 of 5 °/o. De ver mindering is vooral aanzienlijk bij de niet-landbouwpaarden. De totale vermeerdering van de rundveestapel bedraagt 163.000 stuks (10°/o). Voor de melkkoeien bereikt "zij 85.848 stuks 12 °/o) en voor de overige runderen 90.191 stuks of 10 De belangrijkste toename wordt waargenomen bij de varkensstapel die zich van 657.741 stuks in 1948 tot 1.076.291 in 1949 uitbreidde, hetzij een stijging van 418.550 stuks of 64°/o. Voor de schapen valt er een lichte uitbreiding te bespeuren nl. met 8.813 stuks of 6 terwijl de geiten nogmaals verlies boeken nl.3.377 stuks of 5 °/o. Het pluimvee ten slotte zou op 15 Mei 1949 8.630.889 eenheden tellen. Ten overstaan van de telling op 15 Mei 1948 wordt aldus een vermeer dering geboekt van 2.437.805 stuks, hetzij 39 °/o. LANDBOUWERS» Koopt Uwe Veevoeders bij de S. M. Redt U Zeiven. Het zijn onte gensprekelijk de beste. Nu het herfsttrieerseizoen is afge lopen, is het mogelijk een voorlopige statistiek op te maken waaruit blijkt in welke mate de landbouwers dit jaar gebruik hebben gemaakt van inlandse gekeurde winterzaaizaden. x De cijfers hieronder geven de ge- trieerde tonnemaat, afgesloten op 30 November 1949. Het gaat hier om zaaizaden, die onder controle van de A.K.D. (Algemene Keuringsdienst) werden geschoond, na voorafgaande lijk door dezelfde dienst te velde te zijn gekeurd. Zaaizaden dus die alle waarborgen bieden. SOORT Origineel le nabouw Gekeurde Nabouw TOTAAL Wintertarwe Rogge Wintergerst 4-557 ton 227 ton 593 ton 348 ton 106 ton 90 ton 76 ton 6 ton 8 ton 4.981 ton 339 ton 691 ton TOTAAL 5.377 ton 544 ton 90 ton 6.011 ton aanschaffen is dus een eerste vereiste om er niet bedrogen uit te komen. Daarbij is het de boodschap zich niet te laten verleiden door mooie woorden of een blinkend etiket, maar en dit geldt evengoed voor de regelmatige handel steeds nauw keurig na te gaan of de zakken van de hierboven opgesomde A.K.D.- documenten zijn voorzien. Speciaal nodig is het er op te letten dat het touwtje, waaraan het A.K.D.-loodje werd bevestigd, ongeschonden is. Bij dit tabelletje moet nog gevoegd worden de getrieerde hoeveelheid zaairogge, waarvan de kweker niet erkend is (94 ton). Hierdoor wordt de totale getrieerde hoeveelheid winter- zaaigranen op 6.105 ton gebracht. 6.106 ton officieel gekeurde zaai zaden of meer dan 76.000 balen van 80 kg Wanneer we een gemiddelde nemen van 2 zakken per koper, dan zouden dit jaar meer dan 38.000 landbouwers voor hun herfstbezaai- ingen gekeurd zaaigraan hebben ge bruikt. Gerekend tegen 160 kg per ha, leren ons deze cijfers eveneens dat dit oogstjaar meer dan 38.000 ha een merkelijke meeropbrengst zullen geven. Alleszins is dit een verheugend feit voor de Belgische landbouw in het algemeen en voor de betrokken landbouwers in het bijzonder. Want het spreekt van zelf, zij op de eerste plaats zullen hiervan de vruchten plukken. Wat bij het overzien van voor gaande tabel speciaal opvalt is dat in overgrote mate de voorkeur wordt gegeven aan origineel zaaizaad. Een bewijs te meer voor de vooruitstre vende geest, die heerst bij een groot deel van onze landbouwers. Het is te hopen dat hun voorbeeld meer en meer navolging vindt. Deze zaaizaden worden getrieerd in de stations van de door de A.K.D. erkende handelaars-bereiders. Dit ge beurt in tegenwoordigheid van een keurmeester die een standvastige con trole uitoefent en, in het geval dat aan alle vereisten is voldaan, de zak ken voorziet van een A.K.D.-certifi- caat, -etiket en -lood. Van de handelaars-bef eiders ko men de gekeurde zaaizaden terecht bij de kleinhandelaars, die voor dit doel eveneens erkend moeten zijn. De ondervinding heeft geleerd dat deze doenwijze noodzakelijk is om de ko pers doelmatig tegen bedrog te kun nen beschermen. Voor heel het land zijn tot nog toe een 1200-tal dergelijke kleinhande laars erkend. Aangezien alleen deze handelaars wettelijk gemachtigd zijn om zaaiza den te verkopen, volgt hieruit dat een landbouwer die zich elders voor zijn aankopen wendt, niet enkel gevaar loopt bedrogen te worden, doch zelfs, in negen op tien gevallen, werkelijk T r,n/JLmiTI7t>rc bedrogen zal zijn. Zich geen zaaiza- ^OllUUUUWvlSf den buiten de regelmatige handel leest en verspreidt uw blad. Antwoord op de brief van L. M. Rode Eerstelingen geven algemeen een hoger opbrengst dan witte en zijn beter van eten. Ze zijn even vroeg. VoOr eigen gebruik heeft men dus alle belang Rode Eerstelingen te plan ten. Voor de handel zijn de witte het meest gevraagd. Verleden zomer gaven de Rode Eerstelingen in Appelterre een re cordopbrengst. Er worden aldaar weinig of geen witte geplant. Veel zaakvoerders blijven lang achterwege met het inzenden van de ledige meelzakken en moeten op die manier grote sommen geld te buiten staan, want iedere zak dient aan Redt U Zeiven betaald, terwijl wij gebrek krijgen aan leeg goed. De zaakvoerders zijn verplicht onze zakken te verspeten en ze niet te laten buiten gaan bij de klanten. Indien dit toch moet gebeuren, dan is hij verplicht de zakken aan te re kenen en bij het weerbrengen terug te betalen. Op die manier zal de klant vlugger de door hem betaalde zak weergeven en komen we eerder in het bezit van onze baleö. Bijna al de goede landbouwers ge bruiken nu voor de bemesting der weilanden een minimum van 300 kg tot 500 kg chloorpotas 40 °/o per Ha. Deze toediening van potasmest- stoffen is de enige praktische en eco nomische wijze om een opbrengst vermeerdering te bekomen van rijk en voedzaam gras of hooi. Dank aan deze bemesting verdwij nen de mossen en andere onkruid- planten stilaan en ruimen de plaats voor betere grassoorten en klavers. De graszode is meer gesloten, vaster, beter ingeworteld en schiet gemak kelijker terug na de begrazing. Om al deze voordelen tot uiting te doen komen is het noodzakelijk dat de potasbemesting Zo vroeg mogelijk worde toegediend, t.t.z. in November of December. (Ingezonden). Rechtskundige Dienst Onze rechtskundige houdt zijn eerstk. zitdag op Zondag 15 Ja nuari 1950. te verkrijgen in onze Magazijnen te Aalst en bij onze Zaakvoerders. Morkit beschermt het kiemende graan tegen kraaien en andere vogels. Karenite ontmettingsmiddel voor zaaigranen. Barsprout voorkomt het schie ten der aardappelen. Dagisol (6.6.6.) grondontsmet- tingsmiddel tegen ritnaalden, enz. Pyrethrum, nicotine en DDT- olie-emulsie tegen bladluis. H. E. T. P. tegen bladluis en rode spin. T. E. P. P. en Folidol (E 605) tegen bladluis, rode spin en wollige bloedluis. Herbit totale onkruidverdelger op tuinpaden. Sixanol (6.6.6.) en Dordit (DDT) tegen ongedierte op het vee. Vliegendood tegen vliegen, muggen, motten, enz. Mitoxy tegen motten. Sicpa, uitstekend melkvet. Terbolan, krachtig ontmet tingsmiddel voor stallen en drink water voor pluimvee. Zeliopasta en zeliokorrels, ratten- en muizengift. Rookpatronen tegen veldmui zen en woelratten. Virus, het sterkste wapen tegen de rattenplaag. Slakkengift. Pentoxol tegen houtwormen. Detex tegen vetvlekken. Gerguria voorkomt en geneest gesprongen handen en lippen. Lijmbanden en rupsenlijm om rond de stam der fruitbomen aan te brengen, ter verdelging van de win- tervlinder en andere insecten. Poederverstuivers en spuit- toestellen van de kleinste handmo dellen tot de meest geperfectioneerde motormodelen. Alle gespecialiseerde producten voor insecten- en ziektenbestrijding in landbouw, fruit-, boom-, groenten- en bloementeelt. Tanden wit a/s a/pensneeuw met T A N D P A S TA Alleen in Apotheken

De Koornbloem | 1949 | | pagina 3