- Stadhuisramen - Onze vissers zoeken een nieuw vaderland Boekbespreking* KEMELSVET Het Witloof 6 DE KOORNBLOEM 17 Dec. 1949 Naar aanleiding van het vertrek van vissersboten met bestemming naar Chili en Argentinië, werden allerlei geruchten verspreid die van alle grond ontbloot waren. Hetzelfde mag verwacht worden naar aanleiding van het vertrek van de°,O.-205 Montreal. Daarom geven we hier enkele inlichtingen die de omstandigheden van de afvaart ver klaren. Het is bekend dat onze visserij een scherpe crisis meemaakt die het be staan van de reders bedreigt. Er is een onevenwicht ontstaan in de ver houding van de vraag en aanbod. Onze vloot is sedert de oorlog sterk aangegroeid, niet zozeer naar het aantal van de schepen, dan wel naar de omvang en de gemiddelde tonne- maat. De aanbrengst van vis gaat niet gepaard met een evenredige af name, ten dele vooral ten gevolge van de beperking van de uitvoer. De on kosten voor de uitreding van een grote boot en de vaart zelf, zijn aan zienlijk gestegen, zodat die in ongun stige marktomstandigheden niet meer gedekt worden door de opbrengst. De Montreal O.-205 maakte op die wijze 500.000 fr. verlies. Het was die omstandigheid die de reders van de boot deed uitzien naar mogelijkhe den om hun bedrijf uit te baten in het buitenland. In Juli 1948 kwamen zij in betrek king met een groep Belgen die zich in Argentinië gevestigd hebben ten ein de daar de voorwaarden van de vis vangst en de afzet te kennen. Toen bleek dat die gunstig waren, werden stappen ondernomen, eensdeels in Argentinië om de toelating te verkrij gen aldaar te vissen, anderdeels bij het Belgische Ministerie van Verkeer 83 MENGELWERK. door Ward Vermeulen. De deur van het spreekkamertje buischte open en daar stonden ze rechtover elkaar, de baas en de in dringer, de eene witbekte en de an dere bedaard. Wat het is gij mak hier vroeg de kapitein, nog ingetoomd. Mijnheer de kapitein, zei Ze- gher, 'k heb u dezer dagen zeer veel dienst bewezen en u veel verdriet ontspaard. Is 't zoo niet Dat was als een emmer koud water dat over hem stroelde en de kapitein verkoelde en zijn fut je viel afhij deed teeken aan Zegher te gaan zit ten, doch zelf bleef hij rechtstaan. 't Is gij explikeer, zei hij kortaf. 'k Zal klaar en bondig zijn, mijn heer, zei Zegher, en hoor nu wat ik te zeggen heb die niet spreekt kon- senteert. G'aanveerdt dus, dat ik u veel dienst bewees Goed zoo 1 Wat ik kon, deed ik goedhertig en uit rechtzinnige genegenheid, maar nu kom ik van u, die een deftig man zijt, «en groote wederdienst vragen. Wat gij wil om een vergunning te verkrijgen on der Belgische vlag te vertrekken en aangekomen ter bestemming afge schreven te worden van de Belgische scheepslijst en onder Argentijnse vlag te kunnen varen. De onderhandelingen duurden on geveer anderhalf jaar. Alle vergun ningen werden verkregen, alle schul den werden afbetaald, en in Argen tinië wacht de reders een definitief contract met een grote conservenfa- briek, dat een principieel accoord moet vervangen vopr een duur van drie jaar. Aan boord van het schip bevindt zich een twaalfkoppige bemanning met hun gezinnen, de reders met hun gezin en enkele passagiers die even eens aan de uitbating van de visserij in Argentinië verbonden zijn. In totaal een 45 personen, waaronder een twintigtal vrouwen en kinderen. De Montreal is een gewezen mijn- sleper die in 1944 in Montreal (Ca nada) gebouwd werd, en naderhand voor de visserij omgebouwd werd. Het schip meet bruto 289 ton. De re ders hopen de overtocht in 30 dagen te kunnen uitvoeren, zodat ze rond Nieuwjaar in Buenos-Aires zullen aankomen. Dr Staring's Nederlandse Land- bouw-Almanak. N. V. Uitge versmaatschappij W. E. J. Tjeenk WillinkZwolle Niet zelden komen onze landbou wers te staan voor een of andere vraag in verband met de bemesting, de veevoeding, enz. die ze graag zou den beantwoord zien. Hoe dikwijls gebeurt het niet dat men graag zou weten hoeveel zaaigoed of plantgoed nodig zijn, hoe dat een silo moet ge bouwd worden, welke een handige manier is om zaaigraan te ontsmetten, «a— Méér dan één dienst. Ten eer ste ge zult die vervloekte venditie- brieven doen aftrekken en hier geluk kig en tevreden bij uw volk en uw beestjes blijven. 't Is gij durf Ten tweede, ge zult uw kandi datuur intrekken en... Millions 1... En op de groote lijst komen van den burgemeester, in de plaats van vader, die er met geen middel meer op wil en... De kapitein viel op een stoel en werd zoo rood als een gloeiende sto- vepot cré... keelde hij, maar het ove rige versmachtte in ontroering. Ten derde, ge zult Ko buiten gooien, zoo hij het nog aandurft een voet in uw huis te zetten zoo is t afgesproken met den burgemees ter en ten... 't Is die Ko, ik hem mag Op zijn kadaster buiten gooien Ja, dedjietelinge Enten vierde noo- dig mij uit, om hier dezen middag met u te kermissen, want het riekt hier ongenadig goed en w'hebben nog veel te timmeren aan uw geluk en het onze. De kapitein rees op, stapte tot bij Zegher en verwrong hem bijna de hand. 't Is gij een beroemde kanin, gij 1 jubelde hij. hoe dat plantgoed wordt gewonnen, welke de beste methode van onkruid- bestrijding is, hoe dat fruitbomen die nen behandeld te worden tegen para sieten, enz. enz. Dagelijks komen zulke vragen voor op een gemengd bedrijf dat onze boerderij is. Het antwoord op deze vragen kan men natuurlijk vinden in heel dikke boeken, maar daar hebben onze men sen geen tijd en geen geduld voor. Vandaar het grote nut een handig boekje, stevig ingebonden, zodat het lang meekan, waarin men een ant woord kan vinden, zoniet op alle, dan toch op vele vragen. Zulk een boekje is Dr Staring's Landbouw-Almanak. Wij zijn er van overtuigd dat zulk een werkje op de boerderij thuis hoort. Jammer dat het voor onze Belgische boeren niet zo nuttig is als voor hun Nederlandse collega's. Immers het is een Nederlandse Almanak, t.t.z. alle inlichtingen betreffende de officiële instanties, zoals hun adressen de re glementering van verschillende za ken, de marktdagen, enz. horen thuis in Nederland en zijn dus voor ons mensen van geen belang. Nochtans, blijven tal van inlichtin gen nuttig, zoals bv. de inhoud van de voeders, de samenstelling van som mige voederrantsoenen, de vingerwij zingen bij het opkweken van vee, de draagtijdtafel, het bepalen van ge wicht der dieren, enz. Men kan zich het werkje aanschaf fen bij de uitgever ofwel bij de verte genwoordiger A. Gombert, Lange Lozanastraat, 141, Antwerpen. Prijs 17,60 fr. moeilijkhe den van de gesprongen handen, ge sprongen lippen, wintergezwellen en kloven. Zorg dit bij de hand te hebben. Te verkrijgen in al onze magazijnen. En het middagmaal 't Is ik u inviteer met aanhoud. Dank u. Dan kom ik, tusschen kan en glas, met een vijfde aanvraag op. Duivel van de man boertte de kapitein, al Zegher op den schouder dokkend. Gearmd stapten ze uit het kamer tje in den gang. Fieux, 't is ik réserveer eene surprise, ik, kropte de kapitein, al de deur van het ander kamertje open stootend. Roger Victor klonk het door elkaar, zóó luide, zóó gul en zóó ver wonderd, alsof ze volstrekt geen co- medie speelden. De kapitein was in zijn weer en lachte putten in zijn kaken hij sprong in den gang, lei de handen weerzij den den mond in trechter en riep, dat het door gang en huis kletterde Or donnans Flavie slifferde uit de keuken, al haar handen aan de schort afdrogend. Wat belieft mijnheer vroeg ze, met moeite den lachlust bedwingend. Een schobiak die is gekom nog, riep hij boertend tegen. Is datmenheere Stroobandt, die.. Suffif Die blijf om de pens zwellen. Zoodat ik vier serviesen moet zetten Het witloofseizoen is volop aan gang. In tegenstelling met verleden jaar is de oogst overal goed gelukt. Men rekent op een totale opbrengst van 50.000 ton. Men verwacht dat de binnenland se behoeften 20.000 ton zullen bena deren, zodat er nog 30.000 ton zou overblijven voor uitvoer. Met Frankrijk werd vóór enkele weken een overeenkomst gesloten voor de uitvoer van 40.000 ton. Tot nog toe verleende Frankrijk echter nog geen invoervergunningen. Men verwacht toch, dat de verzendingen omstreeks 15 December zullen kun nen beginnen. Reeds in de loop van" November werden kleine hoeveelheden naar Frankrijk verzonden, als overschot van de in 1948 door het compensa tiestelsel voorziene hoeveelheden. Ongeveer 1.000 ton was nog ter be schikking gebleven, waarvan reeds 750 ton werd uitgevoerd. Verwacht wordt dat Frankrijk 17.500 ton zal afnemen tijdens de komende maanden. Naar Nederland kon tot nog toe niet veel worden uitgevoerd, omdat onze prijzen te hoog zijn. De uitvoer naar Nederland is vrij, maar de Ne derlanders passen het stelsel van de minimumprijzen toe. Zwitserland betoont zich ook dit. jaar weer een regelmatige klant. De handelsovereenkomst met dit land voorziet de uitvoer van 1.500 ton witloof, hoeveelheid die, indien no dig, kan opgedreven worden tot 2.500 ton. Ook Duitsland treedt opnieuw op de voorgrond en zal voor een be drag van 15 millioen fr. afnemen. De prijs mag echter niet hoger zijn dan 7,50 fr. het kg. Zelfs Engeland neemt dit seizoen 150 ton voor zijn rekening. Ja. En de goeie bereide. Die is een fijne gourmet, eene Lucullus. Lukeluus ken ik noch van knie, noch van elleboog, maar 'k heb nog van menheere Zegher's keuren ge zien. Z'hoorden het goed wat ze zei tot in het kamertje en dit verwekte een geweldige lachbui. De inzet was gedaande vrede was gekomen na het orkaan en stond er te vaster om. In geen jaar was de ka pitein zoo opgeruimd en zot. 't Is ik ben in al mijne state I jubelde hij, en wij inspekteer mijne goed. Zottebollend gingen ze eerst den groentenhof doorwandelen schoon lag hij ten grootendeele in winter werk en geheel tegen de scheidshaag van het gemeentehuis, groende er koornsalade en spinagie. 'k Geloof dat er hier verleden jaar suikerboonen stonden, zei Ze gher, met een bedwongen lach op de lippen. Renee proestte het uit, spijts alle geweld om onverschillig te blijven. De kapitein keek haar aan. 't Is warom gij lach met de su- crebons vroeg hij. Zijt je 't vergeten, oom We peisden dat ze onze boonen kwamen stelen... (Wordt voortgezet)) ■JljgWIMHI.STI M II I II l.l ■lillMl

De Koornbloem | 1949 | | pagina 6