V0EDERGRANEN Landbouwberichten DAHP0 De Kerstroos van Gust de Bloemenist» 6 DE KOORNBLOEM - 24 Dec. 1949 (Vervolg van 3' bladz.) Hoe het kwam, weet ik niet, ik kan het alleen maar een schoon toeval noemen, maar toen de Driekoningen bij Gust thuis aankwamen, botsten ze op de goeivrouw. En nu moet ge we ten, de goeivrouw was het snebberig- ste en astrantste vrouwmens van uren in de omtrek. Wat U komen warmen Ja, de kou brengt ge hier binnen, en vuile voeten en lawaai't Schaap boven moet zijn rust hebbenEn daarbij... Maar, madam, we komen van de bloemenist. Hij zei dat we hier moesten aankloppen. Zie, hier, we kregen elk een bloemekeetje, omdat we zo schoon gezongen hebben. Daarbij, we zijn onze weg ver loren, madam. Tettettet Bloemekeetje Weg verloren Ziet ze daar nekeer staan, precies een busselekind. De weg ver loren Maakt dat aan geen goeivrouw wijs, eh En Gust gaf u die bloemen Precies of hij heeft hier den al weg te geven. Weet ge wel dat er hier eer der armoe is dan welle Luister, madam, dat wisten we niet, maar... Niks te maren. Ik heb liever dat ge 't aftrapt. Toen fezelden de Driekoningen en kele woorden tot mekaar. En de oud ste sprak Madam, luister, we hebben een voorstel. Wij zijn de Driekoningen. Wij waren de weg verloren. Maar nu zijn we waar we moeten zijn want hier is een kind geboren. We hebben geld en geschenken. HierAl wat we hebben rond- gehaald. En hierAl ons geld inkelgeld en briefkens! De goeivrouw die in haar leven heel wat meer heeft meegemaakt dan gelijk wie van ons, stond sprakeloos. De tafel lag vol geld en peperkoek en appelsienen en wafels en pensen en een fles drank en ik weet niet wat nog allemaal. Allee, dan, zei de goeivrouw, meer niet. Pakt een stoel, zei ze nog, en drinkt een hete tas koffle. En dat deden de Driekoningen en ze vroegen of ze boven madam moch ten proficiat gaan wensen. Langs hier, zei de goeivrouw. En ze wensten madam proffciat 't Is een schoon kindeke, madam. En is alles goed gegaan En nu zijn we weg. Maar we mogen toch heel stillekens nog een liedje zingen, zeker En in de lage kamer de ster met de kerstrozen kwam haast tegen de rebbering zongen de Driekoningen Drij Koningen, rijk en groot van [macht. Reisden zo bij dag en nacht; Over berg en over dal, Gingen zij zoeken, in alle hoeken, Over berg en over dal, Naar de grote God van al. Maria liet ene zware zucht, Als zij hoorde dat gerucht Vrezend voor haar zoete lam. Dat zij met zorgen, goed hield ver- [borgen Menend dat Herodes gram, Om haar klein lief kindje kwam. Wij hebben gereisd, met groot be- [dwang Reisden dertig mijlen lang. Omdat wij de rechte baan Niet goed meer wisten, maar ze wel [misten Waar de ster bleef stille staan, Zijn wij samen binnengegaan. Dat zongen ze, knikten nog eens naar de moeder, lachten nog eens naar het schoon kindeke, lieten zich door de goeivrouw de weg wijzen en vertrokken terug naar de landen van Oriënten vanwaar zij gekomen waren. Toen Gust met zijn zwaar beladen rozenmand thuiskwam, verschoot hij niet meer dan een beetje. De goei vrouw wees met beide handen als een dienstmaagd des Heren naar de tafel. Gust zag en stormde naar bo ven. Nelleken Gust Morgen koop ik een kerststal en plaats ik mijn echte Kerstrozen vóór de kribbe. Of Gust de Bloemenist in de Brus selse hallen een goede kerstmarkt had, weet ik niet. Dat moet ge elders in De Koornbloem lezen. Die ga- zettemannen weten beter dan ik hoe onze boeren en onze bloemisten uit gezogen en hoe ze vernegligeerd worden. Ik weet alleen maar dat Gust de Bloemenist op Kerstdag 1948 thuiskwam met een kerstkribbe en dat hij direkt naar zijn serre trok en zijn echte, bloeiende Kerstrozen in een pot plantte en deze voor het krib- beke plaatste. 't Is een schoon kerststalleke, Gust. Dat heb ik te danken aan mijn Kerstrozen, Nelleken En er was vrede in dit jonge gezin. Vrede in de strijd om het bestaan dat voor 't ogenblik niet rooskleurig was en in de toekomst er wellicht niet op zou verbeteren. Maar Vrede maakt sterk en kweekt hoop en verheft de mens boven alle wissel valligheden van het leven. Omdat Vrede iets is dat huist in de ziel en in het hart En wie de ziele- en de hartevrede bezit, is sterk als een held tegen dood en hel. Laattijdige POTASBEMESTING op weiland is oorzaak van minder goede opbrengsten. Daarom strooit men in December-Januari 300 tot 500 kg CHLOORPOTAS 40 per ha. Wij willen uwe voedergranen rui len tegen volledige voeders. Een proef zal U overtuigen dat onze volledige voeders minstens een dubbele waarde bezitten als uwe en kelvoudige graanmelen. Deze die niet beproeft mag niet beweren dat we onwaarheid spreken. Deze die beweert volleerd te zijn is een domkop en iemand die zijn geld op straat smijt. Proeven, en ernstige proeven al leen kunnen de richtlijnen bepalen van een verstandigmens. BINNENLAND. Het Algemeen Vlaams Congres en onze landbouw. In de economische afdeling van het Vlaams Congres te Brussel, die flink werd bijgewoond, behandelde de Heer Zeghers, Directeur van het Vlaams Economisch Verbond, de bijzonder ste vraagstukken van onze Vlaamse economie. Spreker deed een dringend beroep op de Regering om onze Vlaamse land- en tuinbouw op doel matige wijze te steunen, o.m. door volgende maatregelen a) oprichting van degelijk uitge ruste wetenschappelijke opzoekings stations v b) brede steun aan het land- en tuinbouwonderwijs c) bevordering van mechanisatie en coöperatie door kredietfaciliteiten en fiscale ontlasting d) het ruimen van een voldoende plaats voor de land- en tuinbouwpro ducten in de handelsaccoorden e) de verhoging van het aantal landbouw-, tuinbouw-, en zuivelcon- sulenten f) de bescherming van onze land bouw tegen oneerlijke vreemde con currentie en het weren van dumpings- practijken bij de invoer in België van landbouwproducten. Deze zienswijze werd door het Al gemeen Vlaams Congres in zijn be sluiten bekrachtigd. De besprekingen in de Hoge landbouwraad. Uit de mededelingen betreffende de besprekingen in de Hoge Landbouw raad tijdens zijn jongste vergadering onthouden wij volgende punten Invoer van suikerbieten uit Neder- derland kan door de Regering enkel worden toegelaten, indien de ver vaardigde producten (suiker en melas se) terug naar Nederland worden uit gevoerd. Over de invoer van slachtvee en slachtpaarden bij wijze van compen satie werden bijzonderheden verstrekt waaruit blijkt, dat deze invoer frank voor frank gebeurt en bv. voor de waarde van enkele Franse veulens die nu worden ingevoerd voor dezelfde waarde Belgische fokpaarden werden uitgevoerd. Het aanbod van vreemd slachtvee is trouwens zeer gering geworden. De invoer is sedert enkele dagen practisch volledig stop gezet. In geen geval zal toestemming ver leend worden tot verlaging van het inmengingspercentage van inlandse tarwe, dat thans 70 t.h. bedraagt, zo lang de officieel vastgestelde richtprijs aan de producenten in werkelijkheid niet wordt bereikt. Het vraagstuk van de leurhandel in rauwe melk werd eveneens bespro ken. De zaak is in onderzoek bij de betrokken diensten van het Ministerie van Landbouw. Een belangrijk verslag over de fruitkwestie werd, na bespreking, overgemaakt aan de Minister van Landbouw. De smokkel aan de Nederlandse grens eindelijk stopgezet. Sedert Maandag 12 December 1.1. werd elke invoer van levensmiddelen zonder vergunning eindelijk verbo den, tot grote voldoening van onze landbouwers en middenstanders. Ver gunningen kunnen nog enkel beko men worden, indien de aanvrager" in bezit is van een handelsregister en indien hij de vergunning voor beta ling laat viseren door een Belgische bank. De uitvoer van landbouw producten naar Duitsland. De Heer Orban, Minister van Landbouw, heeft onlangs besprekin gen gevoerd met zijn Duitse collega van Landbouw betreffende de draag wijdte van het nieuwe handelsaccoord. Aan een reporter van het dagblad La Libre Belgique verklaarde de Minister dat de 14 t.h. van 20 millioen dollar per trimester voorzien voor de landbouw- en voedselvoorziening blijkbaar onvoldoende zijn en dat het nodig zijn zal zonder verwijl onze uitvoermogelijkheden voor land- en tuinbouwproducten te verruimen. De Minister drukte verder als zijn me ning uit, dat in het belang van onze landbouw een inspanning dient ge daan, op het practisch plan van de kredietverlening, om onze uitvoer van land- en tuinbouwproducten te vergemakkelijken naar Duitsland. De benarde toestand van onze boomkwekerij. De boomkwekers uit de streek van Wetteren hebben de aandacht van de Minister van Landbouw en van de parlementsleden gevestigd op de moeilijkheden waarmede hun bedrijf te kampen heeft ingevolge de belem meringen op de invoer door het bui tenland. Zo kregen zij uit Duitsland belang rijke bestellingen welke zij niet kun nen uitvoeren ingevolge de toege paste beperkingsmaatregelen. Een contingent van 15 tot 20 mil lioen frank ware voldoende geweest om de Duitse aanvragen te voldoen, doch er werd slechts een contingent van 100.000 dollar of 5 millioen frank toegekend met daarbij nog de bijzon dere bepaling dat geen appelaars naar Duitsland mogen uitgevoerd worden. Intussen kunnen de Nederlandse boomkwekers vrij en zonder enige contingentering hun producten naar Duitsland uitvoeren, terwijl in het Nederlands-Duits accoord voorzien wordt dat enkel bomen van Neder landse herkomst naar Duitsland mo gen gezonden worden. Zulks belet evenwel niet, dat de Nederlandse officiële diensten tijdelijk toelaten dat 10 t.h. Belgische bomen bij de Ne derlandse uitvoerquota gevoegd wor den, gezien de vraag van de Duitse afnemers. In ons land is er op dit ogenblik een overproductie en de prijzen daal den met ongeveer de twee derden. Beproefde holp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. Doos 15 Fr. Por 25 Fr.

De Koornbloem | 1949 | | pagina 6