HET NIEUWE JAAR TEGEN NIEUWJAARSDAG Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD I Voor en door de AAM AH ©MESS HSZESRS EEM ZAM© SM ©ELWK! C MiSW'WJAAE. AALST 31 DECEMBER 194 ÖSSJH«-.^'' Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Burelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 242.67. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. schijnt icderen Zaterdag 28ste JAARGANG Nr 1387 Orgaan der S. M. Redt U Zeiven. I Landbouwers Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Een week of drie geleden kwam ons vader van de wipschieting thuis met een gans onder de arm. Hij had gemakkelijk kunnen telefoneren om hem per auto naar huis te laten voe- Met de inwonende schoonzuster besprak ik die Zondag het komende Nieuwjaarsfeest Ja, een goei 45 man zal er zijn, als ik goed geteld heb. Gijzelf brengt Een V 1 viel op mijn hoeve 1 We slaan het oude, verfrommelde boek 1949 met een slagske toe en openen heel voorzichtig en met wat schroom het gulden boek 1950. ^Ve staan even stil. Want met Kerstmis stonden we klein en nietig vóór de Kerstkribbe. Nu schrijden wij gezuiverd en frank het Heilig Jaar binnen. En ook De Koornbloem,, wil zich aansluiten bij de stem van de grote Paus van Rome die plechtig en Wellicht weten we nog niet alles innig vroegVrede, Vergevensge- We weten dat in beide kampen zindheid, Eendracht 1 veel liefde in haat werd veranderd. Ook De Koornbloem wil zich We weten dat er verschrikkelijk ren want te voet was hij een dik het jongste kleinkind mee. Boven zal uur van huis en... ons vader is niet de wieg gereed staan. Er zal dus gans Na de bevrijding werd ik als een van de jongste meer, hij gaat naar de en kalkoen zijn, en toerten, en... allee, martelaar geslagen, gestampt, bespot Ik zat 3 jaar opgesloten in een cel Mijn huwelijksleven is een fail* lissement geworden 1... Ik kweek mijn kinderen op in haat en verachting 1 Enzovoort, enzovoorts Wij weten het, we weten veel. tachtig toe. Neen, hij telefoneerde nietl Maar ging te voet, van staminee tot staminee, de kwakende gans onder de arm. Maar, Franske, die gans hebt gij toch niet geschoten Die hebt gij toch geloot Neen, neen, antwoordde ons vader telkens, die heb ik echt gescho ten een zij vogel en de gans was van Allee, Franske Proficiat Ja, en dan moet ge weten dat ge zult zelf wel zien... Heeft Bert het poppenspel klaar Alles is gereed. We wachten op uwen tekst. Ewel, we zullen een stuksken spelen van Nonkel Boer en Nonkel Noei, die, in de donkeren, op leven en dood tegen mekaar vochten, ter wijl Kale Pië met de varkenskop weg was... Toen werd er nog veel gesproken over waar en hoe de lange tafels aansluiten bij de tientallen dag- en lichamelijk en moreel werd geleden... jk aan mijn één hand nog slechts twee zullen staan, waar ze de kleren zullen weekbladen, in ons land, en bij de honderden persorganen van het Christelijke Westen, die Vrede, Ver geving en Eendracht prediken. Dit jaar moet er komaf mee ge maakt worden 1 Opdat boer, arbei der, bediende en fabrikant de vele veten van gedurende en van na de oorlog zouden vergeven opdat inter neringskampen en gevangenissen zouden geopend worden opdat niet langer de zwarten en de wit ten met de vinger zouden aange wezen worden. Er is onrecht geschied, veel Daarom roepen we Stop I Genoeg De Paus van Rome vraagt erbar men. Dit Heilig Jaar moet een jaar van vergeven zijn. Wat ik hier schrijf, zullen velen met mij moeten meebekennen, ande ren zullen wellicht me tegenspreken vingers heb. Kijk maar En ons vader, die na 50 jaar met alle mogelijke hand- en mekanieke zagen had omgegaan en op zijn oude 'en 9e^uken hangen, wanneer de Nieuwjaarsbrie ven zullen afgelezen worden en hoe ze 's avonds allemaal weer thuis zul- dag met die gevaarlijke ronde zaag hij was aan 't stoofhout zagen 3 vingers kwijtgeraakte, liet dan tel- wij, Vlamingen, zijn een volk dat kens zijn geschonden hand zien. graag bekritiseertwe beknibbelen ons vrouw, we zijn lastig op kinderen en knechten, we vallen de dorpspoli- tiekers aan, we zijn nooit tevreden over ons volksvertegenwoordigers, we protesteren bij de minister van Landbouw, en de pastoors en de bis- schromelijk onrecht. In beide kam- schoppen krijgen soms ook wel eens en pen. In welk kamp het meest Wie zal het ooit uitmaken Menselijker wijze zou dat een onbegonnen werk zijn. Alleen de Heer zal oordelen. Maar in vergeten en vergeven spe len hoofdzakelijk de mensen een rol. een veegje mee, we zijn in de grond tegenstribbelaars, tegen Jan en alle man. Behalve... tegen de Paus van Rome Dat is de Man die voor ons onaantastbaar is. De Paus van Rome is voor de Zij moeten de hand reiken, de zoen Vlamingen een zinnebeeld, een wek- vader Ik kan de volle kilo's niet meer trekken, maar toch genoeg om er nog een gans af te lappen. Toen hij, lichtekens aangestoten, met die gans thuiskwam, wist ons moeder met haar blijf gene weg. Kom nu nekeer zien, riep ze Ze riep zo hard dat de geburen kwamen buitengelopen. Die gaan we vetten tegen Nieuwjaar, zei ons moeder. En, gelijk dat bij u ook het geval is, heeft ons moeder steeds het voor laatste woord. Het laatste heeft ons van de liefde. Over die twee in me kaar gestrengelde handen zal de Heer zijn blijvende zegen uitstrekken. Het moge hard zijn, het zal hard zijn. Maar mag die toestand zo blij ven duren Moeten we nog langer die uitroepen van verbittering in beide kampen horen Ik? Nooit vergeet ik, nooit ver roep, een gedachte en een daad Ewel, de paus van Rome heeft duidelijk gesproken. Door bemidde ling van alle nuntiaturen werden de regeringen uitgenodigd en wordt de openbare mening bewerkt om de Am nestie-gedachte tot een daad te ma ken. Brazilië gaf het voorbeeld. Span je en Frankrijk volgden. Zullen de Heel goed, moeder, ge hebt ge lijk. Tegen Nieuwjaar De gans zit nu in een renne bij een gebureboer om aangevet te wor den. Tegen Nieuwjaar Ik was verleden Zondag thuis toen Alla Tot Zaterdagavond 1 Ik kom dan nog ressekens repeteren 1 Thuis, mijne mens, spreken ons kinderen van weken op voorhand over Nieuwjaarsdag bij Peter en Meter. De nieuwjaarsbrieven, die ikzelf teken en kleur, moeten voor Peter en Meter bijzonder schoon zijn. Van een paar maand op voorhand sparen ze om aan Meter een dikke peperkoek en aan Peter een kistje sigaren te kunnen geven. Nieuwjaar bij ons thuisDat is iets groots en geweldigs, iets van blij ver wachten en innig betrachten voor de in de dertig kleinkinderen er zitten er een stuk of zeven in de Kongo. Dat is een kopbrekerij voor een veertiental broers en schoonzusters die al hun verstand moeten bijeenleg- gen om uit te vinden wat ze dees jaar voor de twee oudjes zullen kopen en hoe ieder van hen op een fatsoen lijke wijze hun kinderen zullen in de voegen en in de sporen van beleefd heid en voorkomendheid houden. Dat is voor ons moeder en ons geef ik wat ze mij hebben aangedaan vjamjngen ook voor hun eigen volk ons mDeder dat vertelde van die gans. vader vooral voor ons moeder, Om wat mijzelf overkwam, geef ik geen snars. Maar om wat mijn on schuldige vrouw en kinderen aange daan werd, zullen ze boeten 1 Mijn zoon bleef in een kamp in Duitsland 1 Mijn koolzaad werd in brand gestoken 1 Mijn stallen werden door de controleurs leeggehaald 1 de liefde hebben, soms de heldhaftige En te Werrebosses heb ik nog daar ons vader alleen door die gans liefde, die alleen bij machte is de haat een kalkoen van 8 kg besteld. Ook het zijne gedaan heeft één zorgen, te overwinnen Ach, jamocht het tegen Nieuwjaar. Zie maar dat ge op één schikken en één overwegen opdat waar zijn wat de Osservatore Ro- post zijt> Fong, die in Brussel woont die overbevolkte nieuwjaarsdag fees- mano schreefDat de gevange- en per auto rijdt, moet uw huishou- telijk zou aflopen en opdat groot en nissen opengaan en dat de harten van den onderwegen maar opladen. Al de klein kontent zou zijn aan ontvangst, zoveel gevangenen zich ontsluiten resj jg a] verwittigd. Dus, tot met aan eten en drinken, aan geschenken,- voor een nieuw leven. Wij zullen ze Nieuwjaar aan Plezier en leute. (Zie vtrvotg 4* bladzijde 1' kolom). oornbloem mij

De Koornbloem | 1949 | | pagina 9