Landbouwberichten Biggenmeel - Gebruiksaanwijzing. Heel dc wereld rond. DB KOORNBLOBM - 5 Jan. 1952 5 Het Biggenmeel R. U. Z. is een volledig voedsel en moet niet aangevuld worden met melk of andere voedingsstoffen. Het opnemen van voedsel door de biggen is gedeeltelijk afhankelijk van de hoeveelheid melk, die ze van het moederdier ontvangen. Het is echter van belang de biggen zo vlug mogelijk meel te doen eten, omdat de moedermelk arm is aan enkele mineralen. Als de biggen te vet zijn van de moedermelk en niet eten, dan vermindere men een weinig de hoeveelheid voedsel van het moederdier. Om de biggen vlug te doen eten, plaatse men vanaf de 14de dag, (in een afgesloten gedeelte van het hok), een weinig droog Biggenmeel en een bakje met water. De biggen zullen dan zeer spoedig een kleine hoeveelheid van het meel opnemen en er geleidelijk meer van gaan eten. Op deze manier gewend aan de opname van Biggenmeel zal de speningsperiode zonder enige stoornis en zonder groeistilstand verlopen. Men kan ook de biggen leren eten door ze regelmatig kleine hoeveelheden Biggenmeel met lauw water bereid voor te zetten dit voedsel mag echter nimmer koud en oud worden daar het dan niet meer wordt opgenomen. Geeft men de voorkeur om de biggen op de oude manier te leren eten met wat melk en bloem, dan stelle men toch de diertjes in de gelegenheid geleidelijk op droog Biggenmeel en water over te gaan, daar in de melk-bloempap niet de nodige mineralen en vitaminen aanwezig zijn voor een goede gezondheid. Vette biggen zijn wel schoon maar niet gezond en krijgen later een terugslag in de groei. Jonge dieren moeten eerst ge raamte en spierweefsels vormen en pas veel later vetdaarom is de beste voedingsmethode het verschaffen van ons volledig droog Biggenmeel en zuiver niet te koud drinkwater. Een weinig groenvoer, beweging en buitenlucht bevorderen de gezondheid. Men voedere Biggenmeel R. U. Z. vanaf het begin tot een gewicht van 25 kg. om dan geleidelijk over te gaan op Varkens - meel Nr 1. Verknoei geen tijd en geld. VOEDER MET De Samengestelde Kwaliteitsvoeders R. II. Z. Vervolg van 4e bladzijde gen dreigt te hebben. De bevoegde in stanties weten bij ervaring dat de wit- loofkweek alleen maar rendabel blijft, zolang de zuidergrens openstaat. Toen onze afnemers een paar jaren geleden hetzelfde spelletje speelden, heeft een afvaardiging van de getroffenen in de Wetstraat een noodkreet laten horen. Moge het dit keer zo ver niet komen. Hoe dan ook, er is geen tijd meer te verliezen... De Kerst- en Nieuwjaarsdagen zijn telkenmale een gelegenheid om de be nen eens onder tafel te steken, om ne keer zonder zorgen (die hebben wij op andere dagen al genoeg) feest te vieren en op zijn Vlaams eens buiten de schreef te lopen. Kwestie van alle jaren maar één keer. Iedereen heeft zo zijn eigen manier om Kerstdag te vieren al naar gelang de omstandigheden. In Berlijn bv. vierde een korporaal van de Amerikaanse militaire politie op de volgende wijze joviaal van aard en bijzonder vriendelijk gestemd ter gele genheid van Kerstdag wenst hij een paar Russen een vrolijk kerstfeest. In 'het Russisch klinkt zo 'n wens misschien wel anders dan in het Amerikaans en de beide Russen, niet ontvankelijk voor het idee van de wereldvrede, pakten onze vriendelijke korporaal bij de kraag en duwden hem de bak in. Hij heeft zijn handen vol gehad om hen aan het ver stand te brengen dat hij hen niet had uitgescholden, zoals zij hadden gemeend. Een kennis deed het anders. Met de Kerstdagen niet thuis, zond hij vanuit Nederland een klein geschenkje aan zijn dochtertje een popje in plastiek, •waarde 5,30 fr. Te Amsterdam moest een tolverklaring worden ingevuld en moesten 23,40 fr. kosten worden betaald. Voor de tol- en zegelrechten kwam er dan nog 24,20 fr. bij. En toen het geluk kige dochtertje het pakje openmaakte, bleek het popje... gebroken. In Australië hebben ze weer een an dere manier om Kerstdag te vieren. Een oud gevangene, die in de gevange nis trouwe vrienden had moeten achter laten vond niet beter dan met Kerst nacht in de gevangenis in te breken om zijn eenzame vrienden een Kerstge schenkje te gaan aanbieden. Maar die •cipiers zijn van een speciaal allooi en kunnen zulke vriendschap niet op prijs stellen. De man werd opnieuw gevan gen gezet. In Zwitserland ging het aldus Twee gezinnen hebben elkaar hun zoontje ca deau gedaan. De zaak zat zo in elkaar Vier jaar geleden werden de kinderen in dezelfde kliniek geboren, doch bij vergissing aan een verkeerde moeder toevertrouwd. De geboorte van een tweede kind, dat zeer goed geleek op de oudste van het andere gezin, zette de ouders er toe aan het bloed te laten onderzoeken, en zo werd de vergissing bewezen. De twee gezinnen hebben er vrij in toegestemd hun twee zoontjes tijdens het kerstfeest uit te wisselen. Ten slotte wijzen wij op de vrede volle stemming hier in België waarvan onze minister van Justitie met de Kerst dagen heeft blijk gegeven. Bijna iedere dag lezen wij in de dagbladen berichten over vrijlating en amnestie van politieke veroordeelden. Hier in ons land blijft men Siberisch koud, niettegenstaande dringende aanmaningen van zijne Hei ligheid de Paus. Dat is zoveel te meer wraakroepend dat wij momenteel mogen genieten van de volledige katholieke re gering. Een dagblad dat nogal eens dienst doet als spreekbuis van onze triestige regering durft zelfs te insinueren dat de oorzaak van deze onrechtvaar digheid bij andere partijen zou moeten te zoeken zijn. Opzettelijk bedrog of laffe platbroekerij Bepaalde kranten doen hun beklag dat in onze Vlaamse steden de bioscoop bestuurders aanzienlijke schade zullen ondervinden door de beperking die van hogerhand zal opgelegd worden in ver band met de invoer van Amerikaanse filmen. Dat is best mogelijk, maar in die zelfde kranten hebben wij meermalen gelezen over de enorme schade die door de film aan de jeugd wordt gedaan, vooral door de Amerikaanse filmen, die het met tal van dingen die ons heilig zijn, niet zo nauw nemen. Wij menen dat de schade van die bioscopen zeker niet zo groot zal zijn als dat ze zelf onze jeugd reeds hebben toe gebracht. Wij boeren zullen er zeker niet over kreunen als wij wat minder varkensvlees op de filmen zullen te zien krijgen. In Oost-Berlijn worden op aandrang van de communisten alle puinen opge ruimd. Ruim 80.000 mannen en vrouwen zul len de handen aan het werk slaan en men hoopt op korte maanden alles op te rui men om de aanbouw te beginnen van een nieuwe moderne stad, die naar men zegt, waardig zal zijn van de hoofdstad van Oost-Duitsland. Het is merkwaardig dat al dit werk vrijwillig en kosteloos wordt gedaan. Daar moeten onze westerse democra tische demogogen ofte volksleiders en regeringsleden een puntje aan zuigen. In ons Belgenland, het mooiste van de wereld, bevinden zich op onze buiten de mooiste modderpoelen. De veldbanen zijn als in de middel eeuwen en de binnenwegen zijn 's win ters niet te berijden. In dat gezegend land van modder en slijk zijn ruim 200.000 werklozen die verplicht worden leeg te lopen. En dat noemt men de westerse be schaving. Herbert Hoover, gewezen president van de Verenigde Staten, verklaarde in een televisie-uitzending, dat de Vere nigde Staten zullen verzwakken en in eenstorten, zoals de grote rijken uit het verleden, indien in de overheidsdiensten geen strenge zuivering plaats vindt. De voormalige president beval ander maal de goedkeuring aan van zijn ver slag over de noodzakelijke hervormin gen in de overheidslichamen, waardoor, naar hij verklaarde, jaarlijks voor vijf milliard dollar zal kunnen bezuinigd worden. Dit bedrag vertegenwoordigt 16.000 pantserwagens en 1650 zware bommenwerpers. Hoover zal de zaak wel juist hebben gezien. Maar wij betwijfelen of de be sparingen die hij zou weten te maken, nu precies direkt in pantserwagens en zware bommenwerpers moeten omge rekend worden. BINNENLAND. Telling van de win terbezaaiingen en het vee. Bij ministerieel besluit van 19 Decem ber 1951 (Stsbl. 24-25 December) wordt een telling bevolen van de winterbe- zaaiingen en van het vee op basis van hun toestand op 1 Januari 1952. Aan de telling zijn onderworpen de natuurlijke of rechtspersonen die een oppervlakte van ten minste één are aan wenden voor de uitbating van één of meerdere der teelten hierna vermeld, alsook deze die een of meer dieren hou den hierna vermeld. De tellingsverrichtingen worden uit gevoerd door tellers aangesteld door de burgemeester. Zij dienen in bezit gesteld van een benoemingsbrief. De aangiften worden door de tellers ingezameld ten zetel van het bedrijf, ingeval er geen be- drijfszetel is, worden zif in de verblijf plaats van de aangever ingezameld. De tellingplichtigen die op 10 Januari 1952 nog niet door de teller onder vraagd zijn, moeten binnen de 24 uren hun aangifte indienen bij het gemeente bestuur waarvan de zetel van hun bedrijf afhangt of, bij ontstentenis, bij dit van hun verblijfplaats. Volgende teelten zijn aan de telling onderworden Wintertarwe, spelt, mas- teluin, rogge, wintergerst, winterkool- zaad en winterraapzaad. Volgende dieren zijn aan de telling onderworpen 1) paarden voor landbouwgebruik (ingedeeld volgens hun ouderdom en geslacht) 2) paarden voor niet landbouwge bruik 3) ezels, muilezels en muildieren 4) runderen 5) varkens 6)schapen 7) geiten 8) pluimvee 9) bijenteelt. Het indexcijfer der kleinhandelsprijzen. Het indexcijfer der kleinhandelsprij zen bedroeg in December 1951 422,4 punten tegen 420,8 in November (basis jaren 1936-1938 100). Volgens een mededeling van het Minis'terie van Economische Zaken is deze stijging te wijten aan een verho ging der prijzen van vlees en gedroogde groenten. De index der voedingswaren bedroeg in December 1951 392,3 punten tegen 389,8 punten in November. Deze der niet eetbare producten 467,3 in Decem ber tegen 467,9 in November. Het landbouwindex. Volgens berekeningen van het Minis terie van Landbouw bedroeg het index cijfer der landbouwproducten voor de maand October 1951 378,1 tegen 371,8 in September 1.1. De basisperiode is 1936-1938 vertegenwoordigd door het cijfer 100. In deze totale index is deze begrepen der akkerbouwproducten welke voor October 1951 382,8 bedroeg tegen 361,6 in September 1951, en deze der veeteelt producten die in October 1951 374,8 bereikte tegen 378,2 in September. De index der productiekosten bedroeg in October 1951 441,8 tegen 439,4 in September 1951. De productiekosten liggen dus nog 63,7 punten boven de verkoopprijzen der landbouwproducten, wat uitwijst dat het landbouwbedrijf nog steeds niet winstgevend is. De internationale tarweovereenkomst. De internationale tarweraad heeft zijn zesde zitting gehouden. Uit de mededeling gepubliceerd na deze zitting blijkt De raad controleert thans 16 millioen ton tarwe. Wat betreft de hernieuwing van de tarweovereenkomst die verstrijkt de 31 Juli 1953, heeft de Raad een bij zonder comité gelast met het inwinnen van suggesties bij de betrokken rege ringen. Na aangestipt te hebben dat het uit voerend Comité met aandacht de toe stand in Australië zou volgen waar de oogst dit jaar slecht was, heeft de Raad de toetreding van Transjordanië tot de tarweovereenkomst, met een waarborg van aankoop van 30.000 ton, niet aan vaard. De uitvoerende landen waren niet bij machte de contingenten bepaald door de overeenkomst te verhogen. Om dezelfde reden werd insgelijks het ver zoek verworpen van Egypte, Salvador en de republiek San Domingo tot ver hoging van de gewaarborgde contin genten. De Raad heeft gemeld dat de oogst in de Verenigde Staten goed was, maar dat in Canada de oogst aan de al gemene verwachting niet heeft beant woord. In de huidige omstandigheden is er dienvolgens geen kans dat de bepa lingen betreffende de minimaprijzea worden toegepast. HEBT U reeds een abonnement aangeworven voor ons blad

De Koornbloem | 1952 | | pagina 5