Enkele gegevens uit de Begroting van Landbouw. Van barmhartige Samaritanen of de Ramp van het Mond- en Klauwzeer Weekblad Voor en door del Landbouwers Arbeid adelt AALST "12 JANUARI 1952. Verschijnt iedere Zaterdag 31ste JAARGANG Nr 1493 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Beheer t Zeebergkaai, 5, Aalst Tel. 242.67 Orgaan van de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN O. CAUDRON. Uit het verslag van de heer volksver tegenwoordiger Streel bij de begroting van Landbouw 1952 nemen wij volgen de gegevens.er een woordje commentaar bijvoegende. De landbouwproductie. Algemeen wordt aangenomen dat de Belgische landbouw 70 tot 85 t. h. van de behoeften onzer bevolking aan land bouwproducten dekt met de binnen landse voortbrengst. Volgens de gege vens verstrekt door het Ministerie van Landbouw wordt de verhoging van de opbrengst in de jongste 25 jaren ge raamd op 20 tot 25 t.h., wat neerkomt op een gemiddelde jaarlijkse verhoging van het rendement met 1 t.h. Het verslag wijst verder op de nood zakelijkheid ener ruime vulgarisatie der wetenschappelijke uitbatingsmethodes bij de massa der landbouwers en betoogt dat verschillende in hun omgeving uit gevoerde proefnemingen bij deze vul garisatie de meest doeltreffende mid delen zijn. Het melkverbruik. De Minister van Lanbouw heeft aan gekondigd dat 4.850.000 fr. aan krediet voorzien zijn op de begroting voor de aanschaffing van apparaten en inrich tingen voor melkafkoeling en dat een krediet van 19.658.000 fr. werd uitge trokken voor de uitdeling van melk in scholen en ziekenhuizen. De afzet van zuivelproducten is in 1951 toegenomen, dank zij de propa- gande gevoerd door de Nationale Zui veldienst tot bevordering van het melk verbruik de toelagen voor de melkver- deling in de scholen (750.000 rantsoenen werden in November 1951 aangetekend) en de politiek der toelagen voor de ver vaardiging van melkderivaten. De richtprijs van de boter. Op een vraag van een lid der Com missie antwoordde de Minister van Landbouw dat de richtprijzen van de boter gebaseerd zijn op de kostprijs van de melk. De gemiddelde jaarlijkse kost prijs voor melk van 30 t.h. vet bedroeg 3,20 fr. per liter. Teneinde rekening te houden met seizoenschommelingen werd een maan delijkse prijzenschaal voor de melk op gesteld. Rekening houdend met een winter- productie van 56 t.h. en een zomerpro- ductie van 44 t.h. geeft deze schaal een gemiddelde prijs van 3,20 fr. De richtprijzen van de boter stemmen overeen met deze maandelijkse melk prijzen. Prijs van richtprijs van de melk de boter April 1951 3,00 77,50 Mei 2,90 77 Juni 2,90 77 Juli 2,90 77 Augustus 3,00 80 September 3,20 83 October 3,40 86 November 3,60 90 December 3,60 90 Januari 1952 3,60 90 Februari 3,50 88 Maart 3,20 83 De Regering moet hulp bieden bij deze Nationale Ramp. De pluimveeteelt. Bij de selectie van de pluimveerassen werd merkelijke vooi uitgang verwezen lijkt. Vóór 1940 waren er in het land 9 keurkwekerijen. Thans zijn 145 selec tiestations aangenomen door het Minis terie van Landbouw. Al die stations voeren eep technische boekhouding, die toelaat het grootste nut te halen uit de selectiegegevens van de verschillende rassen. Het gemiddeld leggen in deze stations bereikt bedraagt 195 tot 200 eieren per jaar en per hen (185 in 1946- 1947). Teneinde de in de selectiestations voortgebrachte soorten te vermenigvul digen neemt het Departement vermenig vuldigingskwekerijen aan. Deze zijn thans ongeveer 1.500 in getal. Deze kwekerijen vermenigvuldigen de rassen van de selectiestations en bevoorraden daarna in kuikens de pluimveehouders die zich toeleggen op de productie van eieren voor het verbruik. Het gemiddeld leggen in de verme- nigvuldigingsbedrijven bedraagt 175 eieren per hen en per jaar. De gemid delde voortbrengst in de bedrijven voor de productie van verbruikseieren mag thans worden geraamd op 145 eieren per hen en per jaar, tegen 120 tot 125 vóór 1940. Toelagen voor de varkensfokkerij. Enkel twee varkensrassen worden er kend door het Departement van Land bouw, nlhet Veredeld Duits land- varken en de Groot-Yorkshire. Gezien het groot belang van de var kensfokkerij voor onze landbouw, dient er ernstig naar gestreefd alleen de meest renderende dieren te kweken. Daarom moedigt het Departement de oprichting aan van proefondervindelijke veredelingsstations. Overwegend be lang dient immers gehecht aan het op sporen van de beste rassen op het ge bied van de vroegrijpheid, het coëfficiënt van opneming van het voedsel, de dage lijkse ontwikkeling en het rendement bij de slachting. Het Departement heeft Zie vervolg onderaan hierneven',]"^. Toen Ons Heer nog op de wereld leefde had Hij het dikwijls te doen met mensen die moeilijk van aannemen wa ren. Hij moest dan ook van alle middel tjes gebruiken om Zijn Gedachte ingang te doen vinden. Zo lezen wij in het Evangelie van Lucas het volgend ver haaltje Zekere wetgeleerde stond op en vroeg Jezus wat hij moest doen om het Rijk des Hemels te verwerven. En Jezus antwoordde hem hierop Bemin God bovenal en uw naaste als u zelf Waar op de wetgeleerde vroegWie is mijn naaste Jezus, die zijn pappenheimers zowat derhalve nog onlangs, bij Koninklijk besluit van 2 Augustus 1951, de toeken ning voorzien van een bijzondere toe lage van 800.000 fr., tot aanmoediging van voormelde opzoekingen. Ons land telt thans 4 proefondervin delijke veredelingsstations voor de var- kenskweek Roeselare, Melle, Bevel en Marche (gemeenschappelijk station voor de provincies Luik, Namen en Luxem burg). Er worden onderhandelingen ge voerd met het oog op de werking te Bevel van een gemeenschappelijk sta tion met Limburg. Anderzijds maken ook Henegouwen en Brabant plannen voor de oprichting van een gemeen schappelijk station. Buiten deze toelage beloopt de bijdrage van het Departe ment tot bevordering van de kweek dezer twee rassen in totaal 3.060.000 fr. Tot heden werden voor 1950-51 onge veer 400 premiën uitbetaald, voor zes verbonden. Alles wijst er op dat het cij fer van 1949-1950 zal worden over troffen. In 1950 was de toestand alsvolgt 105 fokkerijverenigingen met 3466 le den 896 V.D.L. beren ingeschreven in het Pig-Book; 2225 V.D.L. zeugen in geschreven in het Pig-Book; 173 G.Y.- beren ingeschreven in het Pig-Book; 411 G.Y. zeugen ingeschreven in het Pig-Book; 2384 beren aangenomen voor de keuringen; 972 bekroonde beren. Het rundvee. Wat het rundvee betreft zijn er in ons land 182 teeltverenigingen. In 1939 telden die verenigingen 82.780 levende dieren, ingeschreven in het Herd-Book. Dat aantal is in 1950 gestegen tot 143.316, zegge een vermeerdering van 60.536 keurdieren die in staat zijn beter bloed te brengen in de massa van onze veestapel. kende probeerde door een klein ver haaltje aan die harde koppen duidelijk te maken wie hun naaste nu wel eigenlijk was. Hij deed dit als volgt Zeker mens daalde van Jeruzalem af naar Jericho en viel in handen van ro vers, die hem uitschudden en bovendien slagen gaven en als zij weggingen hem half dood lieten liggen. Toevallig daalde zekere priester langs die weg af, zag hem en ging voorbij. Eveneens kwam ook een Leviet langs daar, zag hem en ging eveneens voorbij. Doch zekere Samari taan, die op reis was kwam langs hem heen en als hij hem zag had hij medelij den, kwam naderbij, verbond zijn won den, goot er olie en wijn in, deed hem op zijn eigen rijdier gaan zitten, bracht hem naar een afspanning en zorgde voor hem. En 's anderendaags haalde hij twee tienlingen boven, gaf ze aan de waard en sprak Zorg voor hem en wat ge meer zoudt uitgeven, zal ik u terugbeta len wanneer ik weerkom En Jezus stelde nu zelf de vraag aan de wetsgeleerdeWie dunkt u is de naaste geweest van de mens, die in de handen van de rovers viel Waarop de wetgeleerde antwoorddeDie lief derijk met hem gedaan heeft En Jezus zond hem daarop weg met de woorden GA EN DOE EVENZO Dit kort verhaal komt hierop neer de Jood, die door de rovers werd over vallen, werd aan zijn lot overgelaten door die mensen die van ambtswege de eerste zouden moeten geweest zijn hem te helpen. Maar dat deden ze niet. Dat deed de Samaritaan, de eeuwenoude vijand van de Joden. Maar deze vijand heeft toch nog zoveel menselijk gevoel dat hij een lijdende mens ter hulp komt. Onafgezien van het feit dat dit nu een vijand of een concurrent is. Die mens is in nood, dus moet hij geholpen worden. Hoewel deze regel van naastenliefde wel voor alle mensen van gelijk welke gezindheid werd bedoeld, zal hij op de eerste plaats toch wel bedoeld zijn voor de volgelingen van Ghristus. En dit ge bod werd niet alleen gegeven aan boe ren en arbeiders, niet alleen aan winke liers of schoenlappers, niet alleen aan de Samaritanen, maar evenzeer aan de mi nisters en de volksvertegenwoordigers. En tot ons spijt moeten wij zeggen dat die laatste er zeker niet veel van in huis gebracht hebben. Verre vandaar. Als wij zo rond ons zien dan bemerken wij dat de boeren royaal hebben gege ven toen men omhalingen deed voor de geteisterden van Italië. Zij hebben zich (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 72 fr. 's jaars. Handregister Aalst Nr 145. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Nr 1425.93. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1952 | | pagina 1